Tejater 80 speelt in Netwerkcentrum Tsjechovs 'Oom Wanja' Ernst in De Werf Van August tot kerstverhalen in het Narrenschip te Aaigem-Heldergem Helene De Ridder derde in internationale textielwedstrijd Vredon brengt Da Capo 14 - 9.11.1990 - De Voorpost SSMBBBBI derlandse Haarlam. De wedstrijd werd georganizeerd door het tijd- schirft 'Handwerken zonder Grenzen'. Helene De Ridder plaatste zich met haar werk 'Vluchten' als enige Belgische. Er waren voor deze wedstrijd 218 in- I zendingen. De eerste en de tweede prijs werden toegekend aan Neder- iandse kunstenaars. Helene De Ridder is met deze prijs 1 niet aan haar proefstuk toe. In het IJ .C%\ verleden kreeg ze al verschillende prijzen, onder meer de Valerius De ■X W±- A Saedeleerprijs, een aanmoedigings- El" - prijs en verschillende selekties van nationaal en internationaal belang. De Ridder expozeerde reeds meer- dere malen onder meer in Sint-Ni- klaas, Ninove, Groningen, Aar- Aalst. Een werk van Helene De Rid- schot, Gent, Moeskroen, Knokke, der Oostakker en Moorsel. Helene De Ridder volgde haai kunstopleiding aan de Stedelijke Helene De Ridder uit Aalst, batik- Akademie voor Schone Kunsten te kunstenares, behaalde de derde Aalst, afdeling sierkunsten ondei prijs in de Internationale textie- de vakkundige leiding van mevrouw lwedstrijd 'Zwart op Wit' in het Ne- Lutgarde De Gendt. Aalst. Helene De Ridder (a) «Ik zal gedurende zeven jaar gelezen worden, daarna zal men mij verge ten... Na een tijd zal ik weer gelezen worden, en deze keer voor een lange tijd.» Toen Anton Tsjechov (1860-1904) deze woorden schreef, wist hij waarschijnlijk niet hoe waar deze uitspraak zou worden... Zelfs bij ons in Vlaanderen gaat er de laatste jaren geen teaterseizoen voorbij zonder dat een aantal gezelschappen (en we hebben er (te) veel!) een of ander werk van deze arts-schrijver op hun repertoire nemen. 'De Meeuw5, 'Drie Zusters', 'Oom Wanja' en 'De Kersentuin' zijn bij het Vlaamse publiek bekende teaterstukken geworden dankzij produkties van K.N.S., K.V.S., N.T.G., R.V.T., Blauwe Maandag Cie en andere. Ook Tejater 80, een van onze betere amateur-teatergezelschappen in Vlaanderen, neemt dit seizoen een Tsjechov op zijn repertoire. 'Oom Wanja' wordt op 17,18,23,24,25 en 26 november opgevoerd in Netwerk- centrum. Dit in een regie van Filip Lepez, die bij de N.T.G.-produktie van dit stuk in '84 assistent was van regisseur Jean-Pierre De Decker. Het verhaal Sinds de gepensioneerde professor Serebrjakov met zijn jonge tweede vrouw Jelena op het oude familie landgoed is komen wonen, is het leven er ingrijpend veranderd. Voor Wanja die het bedrijf beheert, en de broer is van Serebijakovs eerste vrouw, is de regelmaat en de fut eruit. Het glansrijk beeld dat hij van de professor en zijn wetenschap had, is aan gruizelementen, zodat het egoïsme en de grillen van de oude man voor hem een obsessie worden. De enige die nog werkt is zijn nichtje Sonja, dochter van zijn overleden zuster. Zijn hele leven heeft hij opgeofferd aan het beheer van het landgoed dat niet eens zijn eigendom is. En dan is er ook Jele na, haar jeugd, haar schoonheid... De onvrede met het leven dat hij leidt, neemt toe; de 47-jarige Wanja besluit dat het hoog tijd wordt om er nog iets van te maken. Vlucht in het werk heeft plaatsgemaakt voor vlucht in drank, dromen, liefde... net als bij zijn vriend Dr. Astrov. Twee maanden later. Een donder slag bij een niet meer zo heldere hemel is de mededeling van Serebr jakov dat, aangezien hij niet op het platteland kan aarden en het land goed te weinig rendeert om hem een komfortabele oude dag te verzeke ren, hij besloten heeft het domein te verkopen en de opbrengst ervan te beleggen in aandelen. Wat er dan verder met Wanja, de oude moeder en Sonja moet gebeuren, is hem een bijkomstige zorg. Totale ontnuchtering. De wanhopi ge Wanja wil een daad stellen... Rond het verhaal 'Oom Wanja' is een stuk over men selijke eenzaamheid, vergeefse po gingen tot kontakt, desillusies en doorprikte dromen, over de pijn van het leven. Maar hoe tragisch het gebeuren voor de personages ook is, de toeschouwer ervaart voortdu rend hoe komisch de onvolkomen heid van het menselijk streven is. In 'Oom Wanja' lijkt het of Tsjechov de rol op zich neemt van sociaal-his toricus van zijn tijd door een totaal beeld te schetsen van de uithuizige middenklas-landeigenaar en zijn geruïneerde tegenhanger (Serebr jakov en Telegin). Hij heeft blijk baar kritiek op de intelligentsia van het Rusland van het einde van de 19eeuw als zijnde akademisch en steriel (Astrov, Serebijakov en me vrouw Wojnitskaja) en hij weigert de dienstboden en boeren te ro mantiseren. In 'Oom Wanja' had Tsjechov ge steld dat «in het werkelijke leven men zich niet om de minuut voor het hoofd schiet, zich opknoopt, zijn liefde verklaart of diepzinnige gedachten ventileert. Nee! Voor het grootste part van de tijd eet men, drinkt men, flirt men, slaat men nonsens uit: dat moeetn we zien op het toneel. Je moet een stuk schrijven waarin de mensen gaan, komen, dineren, over de regen en het mooi weer praten, whist spelen, en dat alles niet omdat de auteur het zo wil, maar omdat het er in het werkelijke leven zo aan toe gaat. Je moet niets in een kadertje zetten.» 'Oom Wanja' is opgebouwd uit ver schillende scènes met een komisch perspektief, scènes waarin het pu bliek gedwongen wordt tegenstrij dig te reageren. Het is een grote komedie van antiklimaks. En de andere grote Rus Maksim Gorki schreef in november 1898 aan Tsjechov: «Enkele dagen geleden heb ik een voorstelling van 'Oom Wanja' bijgewoond... Voor mij is uw 'Oom Wanja' een formidabel ding, het is een manier van teater maken die totaal nieuw is, een hamer waar mee u op de lege hoofden van het publiek klopt... Ik die zeker geen heilige ben, moest snotteren toen ik Wanja zag en de anderen rondom hem, en ik weet dat snotteren bela chelijk is en nog belachelijker het te bekennen. Het lijkt me, weet u, al sof u in dit stuk tegenover de men sen killer dan de duivel staat...». De produktie Tejater 80 speelt dit stuk in de verta ling van Ton Lutz en Chiem Van Houweninge - die ook al gebruikt werd in de N.T.G.-produktie. De cast bevat volgende namen: Go- delieve Buyl (Marina, de oude voedster Njanja), Luc Van den Broeck (Michael Lvovitsj Astrov, arts), Dirk Klinck (Ivan Petrovitsj Woinitskij ofte Wanja), Wilfried Demuynck (Aleksander Vladimiro- vitsj Serebijakov, gepensioneerd professor), Greta Kiekepoos (Jele na Andrejevna, zijn vrouw), Ann Sirou (Sofja Aleksandrovna, ofte Sonja, dochter uit zijn eerste huwe lijk), Erwin Van Herreweghe (Ilja Iljitsj Telegin, een aan de grond ge raakte grootgrondbezitter), Annie Moortgat (Marja Wasiljeva Woi- nitskaja, weduwe van een senator, moeder van Wanja en van de eerste vrouw van de professor) en Staf Ba- ckaert (een werkman). Reserveren We kunnen deze voorstelling warm aanbevelen! Wie interesse heeft, kan nog steeds een abonnement ne men voor het Tejater 80-seizoen. Toegangsprijzen en abonnements gelden blijven dit seizoen ongewij zigd! Voor een abonnement schrijft u 500 fr. over op rekening 293-0373087-80 van Tejater 80 vzw Aalst met ver melding van uw naam en volledig adres. U krijgt dan gratis toegang tot de twee eigen produkties ('Oom Wanja' en 'Poetsoek' én tot de gast- voorstelling van 'Huwelijk-Spel' door Area). De gewone toegangsprijs voor de eigen produkties bedraagt 200 fr. (170 met reduktie, 160 voor DF-le- den) en 300 fr. voor de gastvoorstel- ling. Groepen van minimum 15 personen betalen 160 fr. voor de eigen produkties, 240 fr. voor de gastvoorstelling en 450 fr. voor een jaarabonnement. L. - Van vrijdag 9 t.e.m. zondag 11 november in Tentoonstellingsruimte 2: Vredontentoonstelling 'Festien', in het kader van het 10-jarig bestaan. Groepstentoonstelling met foto's, trofeeën, affiches van de bezochte landen in Oost- en West-Europa, Zuid-Afrika en Israël. - Vrijdag 9, zaterdag 10 november om 20 uur en zondag 11 november om 15 uur in de Schouwburg: opvoering 'Da Capo' door Kunst groep Vredon; toegang 300 fr.; info 053/77.93.67. - Vrijdag 9 november om 20 uur in de Teaterzaal: Frans chanson 'Café Moka' door Sylvie Sivann; toegang 200 fr.; info 053/76.13.12 - Van zaterdag 10 t.e.m. zondag 18 november in de Belfortkiypte: tentoonstelling door Hubert Van Mulders. - Maandag 12 november om 13.45 uur in de Schouwburg: voordracht 'De logika van de droom' door O. Quadens, georganiseerd door Aktueel Denken Leven; info 053/80.40.64. - Dinsdag 13 november om 20 uur in de Schouwburg: modeshow coiffure, georganiseerd door Club Artistiek van het Kapsel; info 053/21.58.84. - Donderdag 15 november om 20 uur in de Schouwburg: solo-teater- voorstelling 'Een zekere Vincent' door Jules Croiset; toegang 250 fr.; info 053/76.13.12. - Donderdag 15 november om 20 uur in de Studio: informatie-avond rond indoor-klimmen, georganiseerd door Avontuurlijke Sport- promotie; info 053/77.52.17 of 21.72.20. - Vrijdag 16 november om 20 uur in de Schouwburg: koncert door het Harmonieorkest van de Gidsen o.l.v. Norbert Nozy, georganiseerd door Jeugd en Muziek, afdeling Aalst; info en reservaties 053/ 21.81.07. - Van zaterdag 17 t.e.m. zondag 23 december in De Werf; het Belfort, het Oud-Hospitaal e.a.: tentoonstelling 'Tempels - Zuilen - Sokkels'. - Zaterdag 17 november om 20 uur in de Schouwburg: muziekpro gramma 'Sexteto Tango Al Sur' door Dirk Van Esbroeck, Juan Masondo en ensemble. - Zaterdag 17 november om 15 uur in de Foyer van De Werf: vernissage van de tentoonstelling 'Tempels - Zuilen - Sokkels'. - Zondag 18 november om 15 uur in de Schouwburg: teatervoorstel- ling voor de jeugd 'B is A in Bubbels' van Willy Thomas door Oud Huis Stekelbees in regie van Guy Wassiers; toegang 1 strip of 100 fr. voor kinderen en 2 strippen of 170 fr. voor volwassenen; info 053/76.13.12. - Zondag 18 november om 14 uur in Vergaderlokaal 1: voordracht 'Homeopathie: voorschrift en toepassingen', georganiseerd door vzw De Groene Dag; info 054/33.20.46. - Dinsdag 20 november om 20 uur in de Studio: 'Kulturele Armoede in Aalst?', georganiseerd door het Frans Masereelfonds en de Stedelijke Biblioteek; info 053/78.24.08. - Dinsdag 20 november om 19.30 uur in Vergaderlokalen 1 en 2: vormingsavond voor K.V.L.V.; info 091/62.66.56. Aalst. Het koor Singhet Vro uit Hofstade luisterde de aanstelling van Gu Jaenen tot diaken op (a) Het Narrenschip, waar de Schone Schy n naar kulturele exploten botviert, wordt twee weekends ingepalmd door het theatergezelschap PACT van Aalst dat er de opvoering brengt van August, August. Hier op de grensscheiding van twee boerendorpen tracht Anton Cogen en enkele medewerkers meer te brengen dan theatergebeuren waarbij men het volks en pretentieloos tracht te houden met een café-chantantstijl. De organisatoren spreken er van 1001 mogelijkheden die er op dat gebied kunnen verwezenlijkt worden. Het is bovendien alleen maar geen weekendaktiviteit want het Narrenschip is elke dat open van 14 uur af met uitzondering van de woensdag want dan loopt er een theaterkursus. De vrijdagavond en zaterdag en zondagnamiddag zijn voorbehouden aan diverse optredens in verband met volkse kunstbeoefening. Vrijdag 9 en zaterdag 10 november om 20 uur en zondag 12 november om 15 uur brengt Vredon een totaal programma in de Werf. Da Capo is zowat de laatste manifestatie in het kader van Fe stien de verzamelnaam waaronder alle aktiviteiten liepen die deel uit maakten van de viering van het tie njarig bestaan van de expressie- groep. Dit feestjaar werd ingezet met een akademische zitting, waarna een ga labal de produktie vlagdans' door heen Frankrijk, Duitsland, Oosten rijk en Zwitserland. Tijdens de slotviering 'Da Capo' brengt Vredon, dat staat voor Vrije Edukatieve ontspanning, zowel choreografie als vendelzwaaien, Jazz, dance en trommelen. Je zou het zowat een visitekaartje kunnen noemen waarmee Vredon zich voorstelt. 130 uitvoerders van 8 tot 22 jaar zowel jongens als meisjes maken deel uit van de cast. Je zal er spekta- kulaire dansnummers met grote vlaggen kunnen zien, naast het brengen van komposities van Alain Van Borsbeke (begeleider van de Vredontrommelaars) door drums en perkussie. Vijf choreografen stu deerden met hun eigen leerlingen typische dansnummers in. Dat alles gebeurt in prachtige kostumes on der een feestelijk licht. Wie er nog wil bijzijn kan kaarten reserveren op het Vredon sekretariaat Abeel- straat 17, Aalst, tel. 053/77.93.67. JM Heyman Tijdens de weekends van 9,10,16 en 17 november is het Progressief Aal- sters Collectief Teater in het Nar renschip te gast met "August, Au gust, August van Pavel Kohout, met in de hoofdrollen Walter De Don der en Myriam De Vleeschauwer. De regie berust bij Anton Cogen die beweert dat het een onvervalste cir- kusvoorstelling wordt met priemen de grappen, virtuoze clownsnum mers en een reusachtige dubbele bodem, waar men op het einde van de voorstelling met zijn allen door trappen. De vier voorstellingen be ginnen telkens om 20.30u. en de toegangsprijs bedraagt 200 fr. Men kan er genieten van een heel typi sche sfeer want men zit er niet op rijen netjes naast en achter elkaar maar wel aan tafeltjes waar zelfs drankgelegenheid is. December be tekent voor de mensen van de Scho ne Schijn een ware feestmaand die op de eerste dag van deze winter maand al ingezet wordt met een zogenoemd "bal populaire" dat ten voordele van het "Heldergems ker- misfonds" georganiseerd wordt. Dit alles staat trouwens in het teken van het Sinksenskermisgebeuren in Heldergem waar nieuw leven moet ingeblazen worden. Nu reeds denkt men hierbij aan een feestmarkt, een ambachtenmarkt en een antiek markt. Men wil de feestelijkheden uitbreiden met ludieke en ernstige sportwedstrijden en het geheel om kaderen met een heus muziekfesti val waarin alle muziekgenres verte genwoordigd zouden zijn. Met kerstavond wil men het jaar afsluiten met een eigen kerstevoka- tie die gebracht wordt door Anton Cogen zelf. Hij vertolkt die avond het beroemde kerstverhaal van Charles Dickens "A Christmas Ca rol" in een produktie van kelder theater Malpertuis uit Tielt: "Sa men met De Stem des Volks zullen wij een suite oude en nieuwe, maar volkse kerstliederen brengen. Tus sen de optredens door wordt het zelfde kerstmenu geserveerd als in Dickens' kerstverhaal. Men vangt aan om 21u. en de totale entreeprijs voor het verhaal, de liederen, een aperitief, voorgerecht, hoofdge recht en dessert met geschenken kerstboom en tombola bedraagt 1.250 fr. In het Narrenschip kan men van het oude naar het nieuwe jaar overstap pen op 31 december tijdens de "Eer ste Heldergemse Narrenhof", een verkleed bal georganiseerd door de nieuwbakken Heldergemse karna- valgroep "De Ellergemse Maboul- kes", die eveneens hun zetel hebben in het Narrenschip. Tijdens dea overgangsnacht kan men niet alled feesten maar ook genieten van ee nieuwjaarsbanket (vier gangen) een orkest en diverse onherkenbafl zotten. Om deel te nemen aan di speciaal ludieke eindejaarsfeö kan men reserveren voor de prij van 1.500 fr. voor wat de karnaval groep betreft kan men zich inschrij ven in het café zelf. De SchoK Schijn kan men eventueel kontakte ren bij Anton Cogen (tel.053 62.58.44). Voor het volgend jas start men vrij vlug na nieuwjaar, it januari alleszins, met de opvoerinj van "Weefken of Teefken" waarit humor niet uit de lucht is. Aalst. De Symfonische Kring door Eendracht Groot koncerteerde in de If (a)

De Voorpost | 1990 | | pagina 14