Gepraat uit de gemeenteraad van Erpe-Mere Te zware taak voor Gesco's in Erpe-Mere VI* loeft De Voorpost - 9.11.1990 - 3 1 OpVU-raadslid C. De Brouwer na, en bij afwezigheid van SP-fraktieleider 1\ J. Van den Steen, was het alleen ex-schepen J. De Wolf die voor oppositie zorgde. Dat zijn we van hem gewend maar toch niet zo intens als dit in de en bij |aatste raadszitting gebeurde. Nog vóór men met de officiële agenda s'pi aanving, kwam hg tussen met betrekking tot een agendapunt uit de vorige dtdfl vergadering. Dit was wellicht voor hem het sein om er de gehele avond mee door te gaan en daarbij nog resultaat te boeken ook. hej| Ineerste instantie had raadslid De gevolg trouwens van de meerwer- 10eg Wolf kritiek op het protokol dat ken. rdea afgesloten werd met het OCMW. In Ook de kerkfabriek van Sint-Pie- tdt i dev°rige gemeenteraadszitting had ters-Banden Erondegem kreeggun- envj men zijn voorstel tot verdaging van stig advies voor een begrotingswijzi- slsta Punt niet ingewilligd en vermits ging waarbij een verhoging van ;n j hij via de pers vernam dat er in de 123.000 fr aan te pas komt, te wijten itteri scho°1 van de Honegem slechts vijf aan het herstel van stormschade en rtje in plaats van 13 woningen zouden herstel bliksembeveiliging. el jj ingericht worden, vond dat er 'zich Het voorstel tot begrotingswijziging tej j iemand vergaloppeerd heeft aange- vanwege de kerkfabriek Sint-Pau- de zien het aantal voorbarig was'. Vol- lus-Bekering Ottergem kreeg ech- in fe Fs burgemeester De Langhe was ter geen unaniem gunstig advies. De gtej er in de problematiek van het proto- gewone toelage wordt verhoogd ugai kol echter geen melding gemaakt met een 150.000 en de buitengewo- aiy ran het aantal woningen. Het is pas ne toelage met ruim 1.600.000 fr )es ia kontakten met de ontwerper dat voor centrale verwarming. «wellicht nieuwe ideeën zullen bo- Toen schepen E. Lepage dit agen- 'enwater komen en het alleen an de dapunt naar voor bracht was het ïschj iand van een ontwerP dat een voor- opnieuw J. De Wolf die zich schrap dea stel zal voorgelegd worden. De zaak zette achter de mikro en lakoniek moet zijn beloop hebben en het zijn zijn aanloop tot een uitgebreide in- rden k nieuwe ideeën die het dossier terpellatienami'Ikgeloofdatwede lestu w"en doen groeien en pas als dit kerk van Ottegerm op zijn kop zet- |st.Jond is zal men alles aan de gemeen- ten! De raad heeft de begroting van eraad voorleggen. Burgemeester 1991 al goedgekeurd en nu moet H{ pe Langhe stelde trouwens terecht men nog een wijziging van 1990 kter geen mededeling aan de pers goedkeuren.' Hij vond ook dat men op die manier niet mag te werk gaan ook al beweerde schepen Lepage dat alles te wijten is aan en omzend brief van de gouverneur die vóór 20 oktober moest beantwoord zijn. Vermits deze omzendbrief al lang bestaat kon raadslid De Wolf er geen vrede mee nemen: 'Een goed beheer gaat uit van de veronderstel ling dat ze bij de kerkfabriek weten wat ze zullen nodig hebben voor het volgend jaar. Men krijgt hier een verkeerd beeld en het is zeker niet de fout van de gouverneur en hier achter moet de kerkfabriek van Ot tergem zich dus niet verschuilen'. Ook al beweerde schepen Lepage dat ook vroeger al hetzelfde sys teem in 1984 toegepast werd, kon dit aan De Wolf geen voldoening schenken en om die reden onthield hij zich voor dit agendapunt en hier in werd hij door zijn fraktie gevolgd. De bëg'rotingen voor 1§91 van de kerkfabrieken werden gunstig gead viseerd door alle raadsleden. Het betreft een toelage voor de Prote stantse kerk te Aalst van 13.000 fr. Voor hetzelfde dienstjaar bedraagt de gemeentelijke toelage aan de kerk van Erondegem 676.829 fr. De Sint-Martinuskerk van Erpe kan re kenen voor volgend jaar op een toe lage van 166.182 fr maar daarnaast ook op een buitengewone toelage van 2.695.270 fr voor de vernieu wingvan de verwarming en de elek trische installatie van de kerk. Ook Vlekkem wordt volgend jaar niet slecht bedeeld met een toelage van 814.402 fr en daar bovenop nog een buitengewone toelage van 905.982 lean werd, terecht trouwens, uit de inlichtingen werden ver- ?t door een 'aktiekomitee'. Iheidsmeters lede zitting ging men unaniem ak- prd om twee snelheidsmeters aan Ikopen. De eerste, die op 150.000 I geraamd wordt, zal dienen om nikt te worden in een stilstaand Jfrijdend voertuig. De tweede is in pite een curvometer voor bromfiet- Kcn en zal ongeveer 70.000 fr kos- p. Hierbij deed raadslid Vinde- jhel de opmerking om de moge- iheid te onderzoeken om er een fetel bij te nemen om de geluids ier te meten. Er werd hem be- bfd dat de politie aan dit pro- lem eveneens aandacht zal beste- 11 laarnaast zal de gemeente ook een defaxapparaat voor de politiedie- len aankopen voor een 50.000 fr. lit is nu het goede ogenblik omdat huurceel van de telex in 1991 ervalt en veel duurder is dan een tlefax. erkfabrieken lan de kerk van Vlekkem moeten nvoorziene werken uitgevoerd irden. Het betreft meerwerken lan het dak, de goten en aanpassing an de verwarming. Hiervoor is een aming gemaakt van bijna een half ïiijoen maar dit zal toelaten om de egonnen boegwerken volledig te aten uitvoeren. Dit kreeg alleszins gunstig advies mee vanwege de evenals een voorstel om voor lfde kerkfabriek een begro- •ijziging door te voeren, een fr voor schilderwerken aan de kerk. Bambrugge zal zich tevreden stellen met 116.000 fr terwijl de kerkfabriek van Aaigem het met 223.434 fr zal doen volgend jaar. Openbare werken Goedkeuring werd verleend om verbeteringswerken uit te voeren aan de Grote Gentweg te Erpe waarvoor reeds een ontwerper aan gesteld. De aanstelling is echter niet voor het volledige BPA maar alleen voor dit stuk weg. Aan diezelfde weg moet kosteloze grondafstand verworven worden maar volgens raadslid De Wolf heerst er enige verwarring in het dossier hiero mtrent. In de tabel vermeldt het Nerenbroek en op het plan staat de Grote Gentweg aangeduid maar het is uitsluitend voor deze laatste bedoeld. De raad keurde ook voorlopig een rooilijnplan goed voor een gedeelte van de Groeneweg te Mere. Het gaat hier om het stuk gelegen tussen de Ede- en de Jeruzalemstraat waar de afstand tussen de beide rooilij nen op tien meter gebracht wordt. Het resterende gedeelte dat op het grondgebied van Haaltert ligt, zal in een dossier door deze gemeente be handeld worden. Voor het voorlopig aannemen van het rooilijnplan voor de Lange- meersweg tot aan de Overimpe- straat (Halfbunder Erpe) was er voor raadslid De Wolf toch enige problematiek gerezen. Gelet op de plaatselijke toestand zou het ge meentebestuur hier voor proble men kunnen staan vermits men er aan 't bouwen is (er was dus een bouwvergunning afgeleverd) en de rooilijn ligt tegen het gebouw dat zelfs een venster heeft dicht bij de baan. Volgens De Wolf bezwaart men aldus een nieuw huis met een rooilijn. Volgens hem kan men alles gemakkelijker regelen zonder na deel te berokkenen aan de bouwers die geen rooilijn gevraagd hebben. De Wolf is niet tegen de rooilijn maar hij vroeg zich wel af welke gevolgen dit kan hebben na even tuele bezwaren. Nadat iedereen ging om het defini tief rooilijnplan voor de Lindekou- ter te Bambrugge goed te keuren was raadslid De Wolf niet te spre ken over het rooilijnplan van de Za- delweg te Erpe: 'We voelen ons in de zak gezet. We hadden aanvaard onder voorbehoud dat de andere woningen niet met de rooilijn be zwaard zouden worden en dit is nu niet meer juist want men heeft de plannetjes nog eens verwisseld in het dossier'. Gelukkig voor De Wolf bleek dit toch een administratieve vergissing te zijn en burgemeester De Langhe beloofde hem deze zaak te regelen zoals het vroeger al aan de orde kwam en daarna zal men goedkeuring vragen in een volgen de raadszitting. Vermits er geen bezwaren waren heeft men ook het rooilijnplan van de Dorpsstraat definitief aangeno men. Aan de raad werd goedkeuring ge vraagd voor de ruiling van een per ceel grond met de NMBS. Het be treft hier een gedeelte van de open bare weg, ongeveer één are, dat nog eigendom is van de NMBS en ligt aan de Rijkhofstraat tot aan de brug van de Kapelhofstraat. De NMBS stelt om dit stuk te ruilen tegen een stuk dat gelegen is in de verlaten bedding van de vroegere weg met een oppervlakte van 163 m2. Deze ruiling zou kunnen uitgevoerd wor den zonder opleg van de gemeente maar de NMBS vraagt echter dat de gemeente de opmetingskosten van 5.000 fr en de kosten van hypothe caire overschrijving van de ruilings akte zou betalen. Deze transaktie vond raadslid De Wolf te nadeling voor de gemeente vooral omdat zij geen belangheb bende partij is. Volgens De Wolf is deze weg sinds jaren in het domein gevallen en hij dringt aan dat het College pogingen moet onderne men opdat de NMBS de metingen betaalt. Het gemeentebestuur zou anders moeten betalen voor iets waarbij men geen rechtstreeks be lang heeft. Iedereen was akkoord dat de spoorwegen deze kosten moeten betalen en men zal nog een poging ondernemen met het gevolg dat dit punt verdaagd werd naar een volgende zitting. Goedkeuring werd verleend om de woning in der minne aan te kopen, gelegen aan de Nijverheidsstraat nr. 85. Hiermee wil men de ingang naar de Cauwenbergstraat verbeteren. Hierbij aansluitend wilde raadslid Van Pollaert vernemen wat er met de woning nr. 1 aan dezelfde straat gaat gebeuren en burgemeester De Langhe verzekerde hem dat dit niet uit het oog verloren wordt. Frisdranken of tapkraan?-. Dat gemeentepersoneel ook wel eens aan dorst onderhevig is kan nergens ontkend worden maar dat de tapkraan hiervoor gebezigd wordt kan niet door de beugel. Schepen De Waele stelde tijdens de raadszitting voor om in het adminis tratief centrum een automaat te plaatsen met frisdranken opdat het personeel, eventueel ook bezoe kers, tegen betaling van 20 fr zich een drankje kunnen aanschaffen. Hiermee ging men wel akkoord maar er was wel iemand van de raadsleden die terloops vroeg of de winst van deze automaat ook de verliezen zou kunnen dekken van de tapkraan die bij de ingang van de raadszaal geplaatst is. Schepen De Waele kon iedereen gerust stellen dat er in feite geen verlies geleden wordt vermits deze kraan alleen maar aangesloten is als er een re ceptie is, voor welke gelegenheid dan ook. Onlangs werd hem wel gesignaleerd dat een pienter perso neelslid (of leden?) deze kraan op een vat aangesloten had en zich rijkelijk en gratis bediend had. Dit wordt uiteraard niet toegestaan en men is nu op zoek naar de dader(s) die logischerwijze toch vrij gemak kelijk en vlug moeten gesnapt wor den met zoveel politie in het ge bouw. Vermits de insinuatie uit de rangen van de oppositie gelanceerd werd, nodigde schepen Lepage nog eens uitdrukkelijk alle raadsleden uit om een pintje te komen drinken als er receptie is. Met andere woor den, iedereen is welkom bij de ma nifestaties die er plaats grijpen... ook de raadsleden van de oppositie die zich dan nauwelijks of in zeer kleinen getalle vertonen en bijge volg niet kunnen genieten van een gratis aangeboden pintje vanwege het gemeentebestuur. Reisvergoeding Tijdens de raadszitting deed sche pen H. De Waele een voorstel om een raadsbeslissing aan te passen met betrekking tot de sportinitiatie. De schepen heeft thans bekomen dat de reiskosten van de monitoren vanaf hun woonplaats naar de les plaats en omgekeerd aangepast worden. Het was zo dat sommige inschrijvingsbedragen zeer laag la gen en sommige reiskosten niet konden dekken zoals voorzien was. Daarnaast zullen ook monitoren van Erpe-Mere zelf voortaan een vergoeding opstrijken in geval ze naar een andere deelgemeente of een ander dorp moeten gaan voor de sportinitiatie zoals bijvoorbeeld naar het zwembad van Hillegem. Schrijfmachine Wegens een aanvraag van een ge meentepersoneelslid heeft ieder een zich akkoord verklaard om een schrijfmachine van het gemeente lijk patrimonium van de ex-gemeen- te Bambrugge te verkopen. Aange zien deze machine het bouwjaar 1961 draagt kon men aanvaarden dat ze sterk verouderd is en men had geen bezwaar om ze aan de hoogste bieder toe te wijzen. Raadslid De Wolf merkte hierbij op dat er nog meer materiaal zou moe ten afgeschreven worden maar voorlopig blijft het bij dit enig en misschien uniek stuk dat weldra in een verzameling thuishoort. Financiën De raad was unaniem akkoord om prefinancieringsakkoorden af te sluiten met Intergem met betrek king tot de openbare verlichting. Het bedrag van deze financiering beloopt 1.857.851 fr voor de mode rnisering van de openbare verlich ting in de Egem-, Biezen-, Vijver-, Cauwenberg- en Scheidingsstraat. Eveneens voor Ottergemdorp, Bambruggedorp, Wilgendreef, par king Groendal en de toegangsweg naar het kerkhof. Een lening zal ook aangegaan wor den voor een bedrag van 1,4 miljoen voor de openbare verlichting in ver schillende straten en pleinen van de deelgemeenten. Een gedeelte wordt met eigen middelen uitge voerd. Een laatste lening wordt aangegaan voor een bedrag van 293.000 fr die zal moeten dienen om de aankoop van verkeerssignalisatie te financie ren. Het vaststellen van zitpenningen voor de leden van de gemeentelijke eksamenkommissie kende geen problemen en raadslid was zeker akkoord 'als ze maar betaald wor den want er zijn er die al twee jaar naar hun geld wachten'. Er moesten ook een paar begro tingswijzigingen goedgekeurd wor den die door schepen E. Bliki een meevaller genoemd werden maar door raadslid De Wolf ook als een tegenvaller kon beschouwd worden omdat het sukses te danken is aan een 'vooruitgeschoven devidend dat men al kan opeten'. Hij had daarbij ook kritiek op het uitbetalen van diplomabijslag die te vroeg ge beurde maar volgens schepen Bliki zijn deze problemen intussen opge lost vermits de zaak onderling gere geld werd maar daarbij liet De Wolf niet na te zeggen 'dat het reglement slecht was'. JV Het vaststellen van de betrekkingen waarin de gesubsidieerde kontraktue- len kunnen aangesteld worden leidde in de gemeenteraadszitting tot onenigheid tussen meerderheid en oppositie. De gesco's blijven belast met de opdrachten zoals ze reeds vroeger voorzien waren, maar de taken voor de omgevormde betrekkingen zouden volgens de oppositie te zwaar z(jn. Een kultureel medewerker zou moeten helpen aan de samenstelling en de redaktie van het gemeentelijk informatieblad, zorgen voor de samenwer king met de gemeentelijke kulturele raad en het verenigingsleven begelei den in de contacten met het gemeentebestuur. Dit is een taak die een gesco van niveau 2 wel moet aankunnen, maar men had vooral kritiek op de taak van een opsteller die volgens raadslid C. De Brouwer te zwaar is wegens de ingewikkeldheid van het ambt. Deze persoon zou moeten instaan voor de hinderlijke inrichtingen; hy moet ook de reglementering opvolgen inzake de bestrijding van de verontreiniging van water, lucht en bodem; tenslotte moet h(j medewerking verlenen aan acties en preventie ter bestrijding en tot het voorkomen van verontreiniging. Speelkaarten- en Jokersclub op een van hun talrijke beurzen. Het aan kleden aat in stijgende lijn (a) Dat bepaalde mensen boven hun diploma moeten werken is volgens schepen Bliki te wijten aan het feit dat er op het ogenblik geen kandi daten van niveau 1 beschikbaar zijn. Bovendien kan een relatief kleine gemeente als Erpe-Mere zich niet veroorloven een universitair aan te werven en het gaat trouwens om een tijdelijke medewerker. Alhoe wel schepen Bliki beweerde dat er bij de RVA evenmin iemand voor deze funktie beschikbaar is, werd door raadslid De Brouwer betwij feld. Raadslid J. De Wolf hield er echter een andere mening op na en be weerde dat het college op die ma nier een diskriminatie opbouwde en het er hen slechts om te doen is met gesco's te experimenteren. Volgens hem moeten er zeker mensen ge vonden worden die deze zaak kun nen uitvoeren en men hetzelfde sys teem toepassen als voor een kultu reel medewerker. Schepen Bliki had echter het huidi ge voorstel aan de syndikaten voor gelegd die het goedkeurden maar dit was volgens De Wolf niet bin dend en hij huldigde het principe 'gelijk werk, gelijk loon'. Toch wenste CVP-fraktieleider D. Vindevoghel gedurende een perio de af te wachten om dan een evalua tie op te maken en hij pleitte voor het huidige principe, dat van zijn meerderheid. De oppositie wenste zich bij dit punt te onthouden om het verder in geheime zitting te be handelen. Kerk van Mere Een bijkomend agendapunt werd door schepen Lepage aan de raad voorgelegd in verband met de trie stige toestand van de Sint-Bavokerk van Mere. Er is heel wat schade aan de gewelven waarbij het pleister werk naar beneden valt. Daarom richtte hij de vraag om bewarende maatregelen te treffen. Het komt er echter op aan in eerste instantie de oorzaak vast te stellen en nadien een definitieve regeling te treffen. Toen raadslid J. De Wolf aan de schepen vroeg hoeveel de uitvoe ring van de werken zou kosten, kon deze nog geen raming geven. De Wolf gaf hem echter een tip: 'Enke le jaren terug heeft de gronden aan gekocht tegen een bepaalde som en deze bedragen zijn nog verwerkt aan de kerk. Het College moet nu verantwoording nemen en de finan ciële problemen grondig onderzoe ken en deze op een geheime zitting bespreken'. Grachten Andermaal was het raadslid J. De Wolf die de overwelving van grach ten - of beter het niet overwelven grachten - aanklaagde. Hij verzette zich tegen elke diskriminatie onder welke vorm ook. Vroeger heeft ook de oppositie een blanco-check on dertekend voor de aankoop van rio lering voor een bedrag van ccn half miljoen. Volgens De Wolf'pikt men er huizen uit om de grachten te overwelven en in de onmiddellijke omgeving laat men zo. Er is machti ging verleend voor overwelving zelfs op de rijkswegen en iedereen heeft recht op gelijkberechtiging'. Volgens schepen Bliki is de machti ging positief alleen voor bepaalde aangevraagde huisnummers. Alle grachten voor de woningen zijn wel dichtgelegd maar een gedeelte zit niet in het dossier. Burgemeester De Langhe verzekerde trouwens dat er nergens sprake kan zijn van diskriminatie en indien er grachten niet overwelfd zijn dan liggen die niet voor een huis en het is niet de bedoeling om alle grachten voor weiden en bossen dicht te leggen. Brief onbeantwoord Raadslid C. De Brouwer richtte zich tot het College om reden dat een brief onbeantwoord bleef: 'Ge zien de inhoud en het persoonlijk karakter van deze zaak kan de in houd ervan niet ter sprake worden gebracht en gaat het hier alleen om de procedure en de tijdsspanne konform het reglement vermeld in de hoofding'. Burgemeester De Langhe ging niet akkoord met de zienswijze van C. De Brouwer omdat de brief gericht was aan een privé-persoon met be trekking tot een onteigeningsdos sier en bijgevolg niet onder artikel 6 valt (dit is antwoorden binnen de maand). Het College heeft niet de verplichting om aan een privé-per- soon te antwoorden maar men heeft het toch gedaan omdat het gebrui kelijk is. Er werd nog wat over en weer ge schermd en er zou alleen een ont vangstmelding gedaan zijn en De Brouwer besloot: 'Ge draait rond de pot en ge trekt er een andere zaak bij'. De zaak werd echter nog verder behandeld in geheime zit ting. JV

De Voorpost | 1990 | | pagina 3