Senioren helpen senioren Het zwaard van Damokles zorgt voor solden op de beurs Good Morning Rotaract Aalst 3 Wisselkantoor Goethals Bauwmans advizeert I! 4 .11.1990 - De Voorpost Sinds een goed jaar werkt de seniorenwerking van Teledienst. In de jaren 84-85 hield de stad een enquete over het seniorenbeleid. Daar leerde men uit dat van de 10.000 mensen van de derde leeftijd er ongeveer 2.700 bereid waren een helpend handje toe te steken bij een buur, vriend, senior... Mede door de financiële steun van Rotary Aalst-Noord zag Teledienst de aktie 'Senioren voor senioren' financieel haalbaar. Er werden vijf deelgroepen opgestart: - de Stuurgroep - de sensibiliseringsgroep - de adviesgroep - de redaktieraad - home info en de bezoekersgroep Over hun specifieke taak willen we het nu even hebben: Stuurgroep De taak van de stuurgroep bestaat erin er op toe te zien dat het projekt 'senioren voor senioren' (kortweg svs), zoals het in overleg tussen Te ledienst en de service-klub Rotary Aalst-Nord tot stand kwam, over eenkomstig de intenties van de ini tiatiefnemers wordt uitgevoerd. De stuurgroep telt 3 vertegenwoordi gerskernen die respektief de servi ce-klub Rotary, Teledienst en de senioren vertegenwoordigen. De aanzet tot de stuurgroep gaat terug tot november 1988, zij het dat de groep pas in oktober 1989 zijn huidi ge vorm kreeg. Intussen had het opzet svs naar inhoud reeds in hoge mate zijn vorm gekregen en was ook zekerheid verworven omtrent de sponsoring-bereidheid van de servi- ceklub. Het bestaande initiatief Ho me Info werd in het totaalprojekt geïntegreerd. In de aanloop heeft de stuurgroep het impuls gegeven voor het opstar ten van de onderscheiden werk groepen zoals die thans in het raam van de svs-aktie funktioneren, waarnaast een ruime waaier van kontakten tot stand kwam met offi ciële en andere instanties, welke kontakten tot een ondersteuning kunnen leiden van bestaande of nieuwe initiatieven. Een belangrij ke bekommernis van stuurgroep blijft uitgaan naar een verruimde sensibilisering rond de noodzaak van mantelzorg en het werven van antenne-leden. Sensibiliseringsgroep De aanzet werd gegeven in januari 1990 door 6 senioren die de bedoe ling van hun groep als volgt formu leerden: 'een antenne-netwerk uit bouwen met jonge senioren die een voudige en praktische taken in hun direkte omgeving willen opnemen. Dit antenne-netwerk zal zich uit strekken over Aalst en randgemeenten'. Het naar buiten treden kwam er op 7 maart toen de groep onder het vaandel van Tele dienst en in samenwerking met Ro tary Aalst-Noord, het Stadsbestuur, C.C. De Werf, Platform voor Vo- luntariaat en het Aalsters Overleg Vrijwilligersinitiatieven, een totaal spektakel organiseerde in het raam van de 'Week van het Vrijwilligerswerk'. Van de 600 aanwezigen stelden er zich slechts 20 onmiddellijk kandi daat om als 'antenne' te funktione ren. De overigen worden evenwel niet ongemoeid gelaten. De aktivi- teit van de groep was er sedertdien, en blijft er op gericht het aantal zo ruim mogelijk uit te breiden. Hier toe worden diverse middelen aan gewend waarbij o.m. de oorspron kelijke groep van 6 reeds behoorlijk kon worden uitgebreid. Adviesgroep De adviesgroep die 6 leden telt, ver gaderde voor het eerste in januari 1990. Opzet: een informatiekem te vormen die aan senioren vlugge en deskundige antwoorden zou ver strekken op probleemvragen. Met die bedoeling wordt sedert einde maart 1990 elke 2de en 4de maan dagvan 9.30 tot 12.30 in de voormid dag een zitdag gehouden in Tele dienst. De beperkte ruchtbaarheid welke dit initiatief tot nog toe ge noot, is er mede oorzaak van dat het aantal informatievragen nog steeds eerder gering is. Daartegenover staat dat aan de ontvangen vragen systematisch een afdoend gevolg kon worden gegeven. Redaktieraad De rol van de redaktieraad, die van wal stak in januari 1990, bestaat erin vorm en inhoud te geven aan een driemaandelijkse 'kontaktbrochure' die onder de titel 'senioren voor senioren' verspreid wordt op een 200-tal exemplaren. De bestemmelingen van dit tijd schriftje zijn: leden van Rotary Aalst-Noord, dat vooralsnog het projekt financiert, alle vrijwilligers die deel uitmaken van de onder scheiden werkgroepen, eveneens de vertegenwoordigers van de be- jaardenbond in de stedelijke advies raad voor de derde leeftijd. Een eerste editie verscheen in april 1990, terwijl het 'officiële' nummer 1 in juni van datzelfde jaar kon worden verspreid. Home Info Het opzet van Home Info, zijnde 'de belangenbehartiging van bejaar de rusthuisbewoners', neemt ruw geschetst twee vormen aan: - informatie verstrekken aan geïn teresseerden en hun familie die op zoek zijn naar verblijfsmogelijkhe den in een rust- of verzorgingste huis en daarnaast: - meewerken aan de kwaliteitsver betering van de leefsituatie en de verschillende woonvormen voor ouder-wordenden. De idee voor een Home Info-wer- king naar analogie met deze in an dere regio's (Brussel en Antwer pen), gaat terug tot 1984. De eerste werkingsjaren werden - onder de vleugels van Teledienst - in hoge mate besteed aan een telkens op nieuw te aktualiseren rusthuizenbe- stand, waarin ook kwalitatieve ele menten werden opgenomen, zon der daarom een echte waardens- Aalst. De aktieve medewerkers van de 'Senioren voor senioren-werking' van Teledienst (a) "Humor" organ Knokke-Heistvt geen raad meer weten. Bent U be reid een oogje in het zeil te houden in uw buurt, daar waar gewenst een handje toe te steken en indien nodig bij noodsituaties Teledienst te ver wittigen neem dan kontakt op. Vzw Teledienst is gevestigd in de Wi thuisstraat 3 te Aalst en telefonisch bereikbaar op het nummer 053/ 77.61.61. Het ten dienste staan voor mensen uit uw omgeving houdt een aantal risico's in. Teledienst heeft een verzekering burgerlijke aan sprakelijkheid en een vrijwilligers ongevallenverzekering voor al zijn medewerkers. Om gedekt te zijn moet men wel zijn inzet aan Tele dienst meedelen. Rotary Aalst-Noord schenkt 150.000 fr. Tijdens de persbijeenkomst van dinsdag jongstleden mocht Tele dienst voorzitter Walter Blomme png slat Ontstaan uit Rotary verzamelt Ro taract jongeren van 18 tot 29 jaar. De werking is gebaseerd op interne vriendschap tussen de verschillende leden, persoonlijke inzet en groeps geest. Men organiseert verschillende ak- ties op sociaal, kultureel, sportief. Zo organiseren ze nu op zondag 11 november een nieuwe aktie voor VZW Sprankel een oudervereni gingdie ouders van normale begaaf de kinderen met leermoeilijkheden zoals dyslexie, duscalculie... vere nigt. Het ligt in de bedoeling van 1000 ontbijtpakketten aan de man of vrouw te brengen. In de nacht van zaterdag op zondag worden alle pakketten in bloemenveiling F dar in gereedheid gebracht. nklij Dankzij de inzet van o.a.: Rotai ®ki voorzitter Christoph D'Haest M bestuurslid Gert Van Droo broeck kon men beroep doei verschillende bedrijven die onl produkten fabriceren. De ontbijtpakketten hebben waarde van 250 fr. maar slechts 150 fr. aan de koper werk wil steunen. Zo hoopt Rotaract een 100.000 fr. te kunnen VZW Sprankel die met de een aantal res zal uitgeven en verspren scholen in de regio. JM een cheque van 150.000 fr. in ont vangst nemen uit de handen van Rotary Aalst-Noord voorzitter Ee- man. De gelden zijn afkomstig van o.m. een wandelzoektocht, een koncert met het nationaal orkest van België in de werf... Teledienst Aalst organiseert Kaasfestijn De tiende kaas- en wijnavond van Teledienst heeft plaats op vrijdag 16 nvember om 20 uur in het Sint-Jo- zefskollege Pontstraat te Aalst. Globaal genomen zijn er bijna 27 op de 100 Brusselaars van vreemde nationaliteit, maar in bepaalde leeftijdsgroepen (de 5 tot 15 jarigen bievoorbeeld), loopt dat op tot 40 44%. In het Vlaams Gewest liggen zijn cijfers lager 4 op 100 inwoners zijn van vreemde nationaliteit. !Op zondag 4 november heeft in het Slot van Laarne de 17e Nationale Ruil- en Sjacherbeurs plaats, het trefpunt van vele liefhebbers die op zoek zijn naar prentkaarten, oude boeken, postzegels, strips, enz. Met als tema "Humor" vzw toerisme dertiende keer Humorofotowedstrijd in he van het internationaal van Knokkc-Heist. moeten uiterlijk op 15 Knokke-Heist binnen De bezoekersgroep Bij dit alles aansluitend hebben we Aalst. De voorzitter van Teledienst Walter Blomme dankte voor de ook nog de bezoekersgroep. Deze samenwerking met Rotary (a) mensen gaan thuis of in rusthuizen een bezoekje brengen bij soms echt eenzame senioren die geen familie bezoek of vrienden meer mogen ontvangen. Via de bezoekersgroep wordt vaak informatie doorge speeld aan de andere deelgroepen daar deze mensen dikwijls nauw in kontakt zijn met de bejaarde die op dat ogenblik een bepaalde nood heeft. prognoses te maken is dit toch veel helderder dan het kijken in koffiedik. Het wisselkantoor Goethals I Bauwmans, Priester Daen* I splein 2 te Aalst, verstrekt u j alle verdere inlichtingen korrekt, diskreet en in ver trouwen. Het kantoor is open van maandag tot vrijdag van 9 tot 12ul5 en van 14 tot 16u30. I Er staan 10 mensen ter be- J schikking van het kliënte Tel. Wisselkantoor: 053/1 78.95.61 (6 lijnen). Tel. Krediet aan de Nijver*] heid: 053/78.95.29. Op vrijwilligerswerk staat geen leeftijd Onder deze slogan voerde het na tionaal werk voor voluntariaat dit jaar aktie. Teledienst Aalst doet nu een warme oproep om senioren die andere senioren willen helpen in een van de eerder beschreven werk groepen. De vrijwilligers kunnen Aalst. Rotaryvoorzitter Eeman overhandigde aan Teledienst een steeds beroep doen op een mede- 150.000fr (a) werker van Teledienst als ze zelf er stabilisatie op de beurs. Nu is het echter de tijd van 'koopjes'. De Philips-oandelen hebben een zware slag gehad, enerzijds door de algemene daling, die zich vooral op de Nederlandse beurs scherp liet voelen, ander zijds door verschillende éénma lige verliescijfers, die echter wer den ingekalkuleerd. De waarde van een Philips-aandeel stond vorig jaar dubbel van nu en bedroeg anderhalf jaar geleden zelfs het drievoudige. Toch blijft Philips een goed aan deel. Het concern saneert. Het beoordelen van een koers winst-verhouding is soms te simplistisch om de waarde ervan te bepalen. Nu kopen is een buitenkans. Fel gedaalde aan delen van bona-fide zaken zijn - tegen de markt in - dikwijls onverwachte gunstkoopjes, die later goud waard zijn. Wie op wat lange termijn de situatie bekijkt en beoordeelt kan na een gerealiseerde winst zijn gunstig aangekochte aande len verkopen en overstappen naar de 'goudmijnen'. Het goud bereikt momenteel bijna een hi storisch dieptepunt. De koers kan nog dalen, maar wanneer Sadam Hoessein de wereld niet meer beheerst en de ekonomi- sche gegevens hun evenwicht hebben teruggevonden, bestaat de zekerheid van een forse op waartse beweging van de goud- prijs. Alhoewel het moeilijk blijft om slecht zijn, zijn er nu echt solden te koop. De waarde van het aandeel van UCB bv. viel tot 1/3 naar beneden. Een aanlokkelijk aanbod. Indien het konflikt in de Golf wordt opgelost kent de beurs een multiplikatie-effekt. De olieprijzen stuiken in elkaar en alles wordt weer mogelijk. Het neertuimelen van de olieprijzen zorgt voor een hausse op de beurs. Bij een vreedzame oplos sing van het konflikt kan dit snel gebeuren. Maar zelfs bij een gewelddadige afgedwongen rust speelt zich hetzelfde scenario af, maar dan wel trager. Ook dan gaan de olieprijzen opnieuw naar bene den. Met of zonder oorlog komt De Dow Jones herstelde zich eind vorige week langzaam van de klappen die door de massapsychose i.v.m. de Golfcrisis werden toegebracht. De angst om nog te kopen en te verhandelen verhinderde de opleving van de koersen. De dreiging van een konflikt in de Golf hing als een zwaard van Damokles boven de beurs. En toch kan men een reëel opti mistische kijk op het gebeuren hebben. Ondanks het feit dat de koers-winst-verhoudingen ver- chaal op te stellen. De objektiviteit en de doelmatigheid van het be stand zou worden verhoogd via vrij willigers die op regelmatige tijdstip pen de rustoorden zouden bezoe ken. Deze intentie kon intussen worden waargemaakt dankzij vol gehouden voluntariaatswerking, waaruit niet enkel een informatieve verrijking resulteert, maar die te vens doelmatige interventies op het terrein mogelijk maakt. De infor matieve werking naar de rechts treeks en onrechtstreeks geïnteres seerden toe kreeg vorm door rucht baarheid via folders, affiches, pers berichten en deelname aan Senio- rama te Gent. Bijzonder adekwaat zijn de voorlichtingszitdagen op de le en 3e vrijdagvoormiddag van elke maand van 10 tot 12 uur in Tele dienst. De effektieve werking met dubbel objektief mocht in de voor bije 2 jaren voldoening schenkende resultaten leveren. Kaarten kosten 250 fr. en zijn te bekomen bij teledienst en de vrijwil ligers. Mensen die niet aanwezig kunnen zijn maar toch willen steu nen kunnen storten op steunfonds Teledienst 293-0236781-59. Voor giften vanaf 1000 fr. waarvoor men een fiskaal attest wenst stort me *jr rek.numm. 737-4262239-05 vat deratie Autonome centra Vi 153 Gent met duidelijke vermeli 'Gift bestemd voor Teledi Aalst'. JM Hey

De Voorpost | 1990 | | pagina 4