Eddi De Winter laureaat op Beringse kartoenale Podium-Uitjes in De Werf M ki G N E Eddi De Winter kort «B is A in Bubbels»: jeugdteater door Stekelbees (18.11) Opera- en operettekoncert (19.11) 10 -16.11.1990 - De Voorpost Eddi De Winter, alias Barst, de kartoenist uit Wichelen die elk jaar opnieuw de laureaten van de Dendermondse Persprijzen zo karakteristiek weet te vatten in zgn tekeningen, werd de grote laureaat van de Beringse kartoenale. Het is trouwens niet de enige prijs die deze knappe tekenaar en leraar aan het Vrg Technisch Instituut te Dendermonde te beurt is gevallen. Ook op de internationale katoenale te Bornem die in het teken stond van alfabetizering was Barst bg de laureaten. Kartoenisten uit de hele wereld, uit liefst 47 landen presenteerden in het Casino van Beringen hun werk. De dertiende internationale kar toenale van Beringen had de spotte kenaars dit keer als tema 'help, het brandt' meegegeven. En dat tema kon 727 kartoenisten ertoe aanzet ten om liefst 2.202 werken in te stu ren. Wat het dan voor de jury weer extra moeilijk maakte om daaruit de allerbeste uit te halen. En die aller beste werd Eddi De Winter, Barst, uit Wichelen, die daarmee zijn zo veelste kartoenprijs heeft binnen gehaald. De kartoenale van Beringen heeft in de wereld wel heel wat bekend heid. Vandaar dat ook de inzendin gen uit zovele landen te verklaren zijn. Stilaan barst -zo zie je maar deze kartoenale uit haar voegen en de organizatoren beseffen dat ten- volle. Zij willen in 1992, het jaar van de Europese eenmaking, ook de Europese toer op en rekenen op een flinke Europese subsidie. Maar dat even terzijde. De jury bekeek de vele inzendingen en kwam tot de vaststelling dat men zo goed als een tweede tentoonstel ling kon opbouwen met ingestuurde werken. Al zou die tweede tentoon stelling dat helemaal de seksuele toer opgaan. Tussen het sterk inter nationaal getint gezelschap haalde jury de kartoen van Eddi De Winter en bekroonde die als de beste inzen ding. De trofee Heilige Engel en de daaraan verbonden 20.000 fr wer den overhandigd aan de tekenaar uit Wichelen. Op de tweede plaats werd een Roemeen gerangschikt, de derde prijs ging naar een Turk. Eddi De Winter werd geboren te Wetteren op 5 november 1953 en studeerde plastische kunsten, publiciteit en fotografie aan het Sint- Lucasinstituut. Hij geeft les aan het Vrij Technisch Instituut te Den dermonde en is lid van Kever, De Tulp, Feco, Witty World en dat zijn Europese en Amerikaanse kartoenistenverenigingen. Hij behaalde de laatste vijfjaar heel wat prijzen. In 1985 de derde prijs op de kartoenale van Bomel, de persprijs op de zomerkatoenale van Limburg en de eerste prijs op de kartoenale van Antwerpen. Hij kreeg ook nog de tweede prijs op de kartoenale van Limburg. In 1986 veroverde hij de derde prijs op de kartoenale te tongeren en in 1988 werd hij bekroond met een eerste prijs op de katoenale te Buggen- hout. Ook internationaal schitterde hij. In 1985 met een tweede prijs op de internationale kartoenale te Antwerpen, een derde prijs op de inter nationale kartoenale in het Nederlandse Deventer, de pnjs v an de Belgische kartoenisten (Kever) in Beringen en een elfde prijs o pde wereldkartoenale in Knokke-Heist. In 1986 werd hij bekroond met de prijs Belgische kartoenisten (kever) op de internationale kartoenale te Beringen en in 1987 kreeg hij een speciale vermelding op de Yomioru Shimbum wedstrijd m Tokyo in Japan. In 1988 bedacht de jruy hem met de eerste prijs op de internationale kartoenale te Antwerpen en in 1989 veroverde hij de prijs van de Academie Gent op de Eurokartoenale. Andere prijzen werden uitgereikt aan Russen, West-Duitsers, Tsje chen en Belgen. De winnende kartoen van Eddi De Winter toont een moedige pompier helemaal bovenaan in de korf van een hoogwerker die getrakteerd wordt door een knaap met waterpi stool, terwijl achter de knaap op het balkon de rook, vlammen en brok stukken van een uitslaande brand merkbaar zijn. Vooral het gezicht van de verbauwereerde pompier en de deuggdoende lach van de knaap zijn gelerwaard. Ook in Bornem In de loop van de maand september had in Bornem de internationale kartoenale plaats en daar was het tema 'analfabetisme'. Aan de tien de editie van de kartoenale namen 180 kartoenisten uit 26 verschillen de landen deel. Zij stuurden 570 werken binnen. Een deskundige ju ry selekteerde 75 kartoens voor de eindtentoonstelling en die tentoon stelling werd op verschillende plaat sen getoond. Laureaat van de kar toenale werd de Zwitser Edgar Mu- riset. De tweede en derde prijs wa ren voor respektievelijk Herman Poppe uit Houthalen en Paul Ver- schaeren uit Aartselaar. Eddi De Winter kreeg er net als Dré Matthijs uit Hasselt een eervolle vermelding voor zijn werk. Voor deze kartoenale tekende Eddi De Winter een reusachtige boeken kast die een hele muurwand bedek te. Een fiere vader toont trots aan zijn zoon het bezit. Maar een scheurtje in toont aan dat deze boe kenkast niet meer is dan een behang op een naakte muur. Of hoe het boek wordt gebruikt als een verf raaiing van het interieur en niet ge lezen wordt. Zo verarmen we onze taal, gaat onze lees- en spelvaardig- heid achteruit en wordt nooit afge rekend met de kwaal van het analfa betisme. Voor Eddi De Winter zijn beide bekroningen eens te meer een be wijs van zijn groot talent. Maar dat hij talent heeft dat wisten wij en vele anderen met ons allang. «B is A in Bubbels»: veel gelauwerde voorstelling voor de jeugd Oud Huis Stekelbees is een van die eigenzinnige groepen in Vlaande ren die koppig doorzetten in het maken van kwalitatief zeer hoog staande teaterprodukties voor kin deren en jongeren. Van 1 tot 4 no vember 11. had het 7de Stekelbees Festival plaats: een ontmoeting waar de eigen produkties voorge steld worden aan de andere teater- makers en organisatoren. Over vier dagen gespreid vonden op acht lo- katies niet minder dan 38 aktivitei- ten plaats. Ook te Aalst met de voorstelling «Dr Zero op een Zig- gurat» ofte «Voetstuk» zoals het was aangekondigd, door Willy Tho mas en Het Gevolg) op 2 en 3 no vember. Op zondag 18 november as. is Ste kelbees opnieuw in De Werf: deze keer met «B is A in Bubbels», de produktie die in mei 11. de Signaal- prijs voor Jeugdteater kreeg (in De Werf zelf) en ook een speciale jury vermelding kreeg voor de Neder lands-Vlaamse toneelschrijfprijs in Rottterdam in de maand septem ber. Waarover het gaat? - «Ik kan het bebbel-bibbel-babbelen/als de dob- bel-boebbel-beste... Want alles wat ik bibbei uit mijn mond, wordt waar en echt terplekke en terstond». Zo bibbelt A zich in tijden van een zaamheid een vriendinnetje: B, van Bellebap-pelinde. Ze zorgt er wel voor dat haar metgezel onmondig blijft door haar het wapen van de taal te onthouden. Deze ongelijke strijd neemt echter forse wendin gen. We maken mee hoe het Bub bels als een zeepbel uit mekaar spat en hoe taal van niets van niets naar Bubbels gaat. Die A tenslotte haar eigen naam terugvindt en B er voor zich zelf één wil zoeken. Een harde strijd tussen zwijgen en spreken, die uiteindelijk buiten de taal om be slecht zal worden». In een regie van Guy Wassiers spelen An De Don der en Jacqueline Kaptein, die van Stekelbees een startopdracht had den gekregen rond de figuur van Kaspar Hauser (de in de letterkun de beroemd geworden vondeling, die 16 jaar opgesloten zat en al die tijd nooit met taal gekonfronteerd werd). Willy Thomas zorgde ten slotte voor de definitieve tekst. En het werd een heel ongewone, eigen zinnige voorstelling boordevol te derheid en geweld, droefheid en hu mor. Deze voorstelling is bedoeld voor kinderen vanaf 7 jaar. Maar ook volwassenen zullen van deze voor stelling genieten: meerduidigheid is in deze voorstelling ingebakken! Op zondag 18 november om 15 uur in de Schouwburg; toegang 1 strip of 100 fr. voor kinderen en 2 strippen of 170 fr. voor volwassenen. Reser veren kan op nr. 053/76.13.12. Opera- en operettekoncert* bekende melodieën én bekende solisten! Het Willemsfonds, afdeling Aalst, organiseert op maandag 19 novem ber om 20 uur in de Schouwburg een opera- en operettekoncert. Op het programma staat muziek en geliefde melodieën van Giacomo Meyerbeer (1791-1864), Charles Gounod (1818-1893), Gaetano Doi- nizetti (1797-1848), Frans Lehar (1870-1948) en anderen. De uitvoerders zijn het koor Laat Blijde Weergalmen o.l.v. Karei Van Daele, pianist Piet Kiekens en de solisten Diane Verdoodt (sopraan) en Ludwig Van Gijsegem (tenor). iet ijkt Zond Rerui U.C.V deree diedc Nova Op vi uur ii Kruis Aalst geleg blikti heel woor luiste van deroc Italië Eenc fotog teels ziekt luid Anto enJe 50F. Opzt mont bede' eeuw le ee: ziek belui 0.-L, centr 14.30 Antoi Waas naan tlass: niet schre verse tomr boek toesp voor stena Verg heeft lius 'Geo lonin bedri den, de l Driej Wichelen. De winnende kartoen van de internationale kartoenale van Beringen In haar jongste "Bulletin" omvat ook een studie over de een gave huid. Fietsen is dus ideai publiceert de Generale Bank een beleggingsfondsen in Luxemburg om sinaasappelhuid" of celluliti artikel over "de buitenlandse en België. weg te werken, handel van de Bleu, balans en vooruitzichten. Het "Bulletin" Van fietsen krijg je mooie benen en Diane Verdoodt werd geboren te Aalst in 1960. Na haar humaniora studies Latijn-Wettenschappen be haalde ze het diploma van gegradu eerd verpleegkundige. Maar vanaf haar achtste jaar studeert ze mu ziek. Ze behaalde in de Stedelijke Muziekakademie van Aalst de rege ringsmedaille met grote onder scheiding voor piano en zang. On dertussen had ze de meeste teoreti- sche vakken voltooid. Ook studeer de ze orgel bij kristiaan Van Ingel- gem. Aan het Koninklijk Muziek conservatorium van Brussel behaal de ze de eerste prijs voor zang o.l.v. Louis Devos. Ze vervolmaakte zich bij professor Rudolf Bautz te Aken en o.l.v. Bemadette Degelin stu deerde ze aan het Koninklijk Vlaams Muziekconservatorium te Antwerpen voor het behalen van het Hoger Diploma Zang. Naast optredens voor radio en T. V. vertolkte ze rollen in opera's van Ravel en Mozart. Ze realiseerde te vens meerdere plaatopnames o.a. solomuziek uit renaissance en vroegbarok, alsook liederen en kwartetten van Vic Nees en een op name van «Caecilia Virgo» van M.A. Charpentier. Ze was een tijd lang lid van het Collegium Vocale Gent. Nu verleent ze regelmatig als soliste haar medewerking in kanta- tes en grote oratoria. Met sukses trad Diane Verdoodt op in Duits land, Nederland en Frankrijk. Ook tenor Ludwig Van Gijsegem is Aalstenaar van geboorte. Als koor zanger bij de eminente Schola Can torum Cantate Domino van zijn ge boortestad raakte hij zo door mu ziek gefascineerd dat hij na zijn hu maniorastudies een professionele muzikale opleiding ging volgen. Aan het Koninklijk Miekconserva- torium te Gent studeerde hij teorie, blokfluit en kamermuziek bij Os wald Van Olmen en Johan Huys. Nadien besloot hij zang te gaan stu deren bij Louis Devos aan het Ko ninklijk Muziekconservatorium te Brussel. Ondertussen was hij ook fagotstudies begonnen. Op dat ogenblik gaf hij reeds koncerten in gans Europa als lid van verschillen de vokale en instrumentale ensem bles. Na zijn eindeksamen zang in Brussel ging hij zich verder bekwa men in Aken bij professor Rudolf Bautz en volgde hij meesterkursus- sen liedinterpretatie bij Hans Hot ter in de Musikhochschule te We nen. Met Marius Van Altena en Aalst. Ludwig Van Gijseghem solist tijdens het opera- en operettenkoncert te Aalst op 19 november Anthony Bailes bekwaamde hij ziel in luitliederen. In 1980 werd hij lau reaat van het Concours Internatio nal de Musique Ancienne te Hurte bise. Momenteel werkt Ludwig Van Gij segem met Bernadette Degel in he: Koninklijk Muziekconservatoriufl te Antwerpen en is hij een begrij geworden in het Vlaamse koncert leven. Vooral zijn vertolkingen val de evangelistenrol in grote passia werden meermaals geroemd. Hij eveneens een veel gevraagd lied zanger. Zijn operavertolkingei werden op groot entoesiasme onl haald vanwege zijn soepele akteer kunst en zijn perfekte verstaanbaar heid. Ludwig Van Gijsegem trad op in d< meeste Europese landen, in Israfl en Colombia. Hij maakte uitgebrei de koncertreizen naar Mexiko endt Volksrepubliek China. Naast ver scheidene plaatopnamen voor Eu- foda, Erato en Harmonia Mundi realiseerde hij radio-opnamen mei overwegend hedendaagse muziet en zong hij meerdere malen vooi diverse televisiestations. Hij tradof in verschillende Europese muziek festivals: het Festival van Vlaande ren, het Festival de Wallonië, hel Festival Charpentier Versailles, hel Festival de Radio France et Montpellier, het Festival Barocco de Viterbo en het Festival Cervanti- no. Ludwig Van Gijsegem dirigeer de het B.R.T.-koor in een televisie- dokumentaire over het leven van dr komponist Emiel Wambach. De toegangsprijs voor dit koncert bedraagt voor leden en in voorver koop 200 fr. aan de kassa dient u 250 fr. neer te tellen. Voor reservaties: 053/76.13.12. buit* blijd plaa hun dan rele mati Arbt nove ruin: plaa omd De fi Wilf was «He vijfd K.F. groe klas: Erei fanf; verv Dez tred beui gelij won ontp lenti fanf ning van mie- insti le a kom om ding van ons

De Voorpost | 1990 | | pagina 10