Met Anton van Wilderode én Vergilius kijken naar Italië en te Erembodegem.... Geslaagd lustrum-muziekkoncert van Niets zonder Arbeid-Trouw en Eendracht Erembodegem Ernst in De Werf Met Anton van Wilderode én Vergilius jkijken naar Italië en te Erembodegem.... De Voorpost -16.11.1990 -11 tandag 19 mei '91 (Pinksterdag) viert het ACW-Vlaanderen '100 jaar Rerum Novarum' op het Sint-Pietersplein te Rome. A.C.W. Aalst, Vakantiegenoegens en Ultra Montes-reisburo nodigen ie dereen uit voor een kennismaking met de reisprogramma's Rome-Assisi die doorgaan in mei 1991 ter gelegenheid van de viering van 100 jaar Rerum Novarum. Op vrydag 16 november 1990, om 20 uur in de bar-kelder van het Groen Kruis in de Sint-Jorisstraat 26 te Aalst, wordt elkeen zelfs de unieke gelegenheid geboden, samen een >lik te werpen op Italië, maar tevens heel wat schoonheid te ervaren in woord, beeld en muziek, bij het be- luisteren en bekijken van 'Het Land van Vergilius. Met Anton van Wil derode - en Vergilius - kijken naar Italië'. Een diamontage gerealiseerd en ge fotografeerd door Herman Bos- teels en Roger De Witte, met mu ziek door Fernand Van Durme, ge luid Piet Velghe en stemmen van Anton van Wilderode, Kris Yserbijt enJef Demedts. De inkom bedraagt 50F. - wijndegustatie inbegrepen. Op zondag 25 november 1990 is deze montage - een echte schoonheids bedevaart naar het Italië door de eeuwen heen, met een professione le eenheid van beeld, tekst en mu ziek - nogmaals te bekijken en te beluisteren in de Krypte onder de O.-L.-Vrouw Hemelaartkerk in het centrum van Erembodegem, te 14.30 uur. Anton van Wilderode ("Moerbeke- Waas, 28 juni 1918) is de auteurs naam van de priester-dichter en klassicus Cyriel Coupé. Hij is zeker niet alleen een lyrisch dichter. Hij schreef literaire studies, stelde di verse bloemlezingen samen, schreef kommentaren bij prachtige foto boeken over zijn geboortestreek, toespraken, deklamatieteksten voor de Ijzerbedevaart... Als kun- tenaar is hij vooral als vertaler van Vergilius beroemd. Twintig jaar heeft hij aan de vertaling van Vergi lius 'Aeneïs', 'Bucolica' en 'Georgica' gewerkt. De mooiste be loning, die hem voor die veelzijdige bedrijvigheid kon toegekend wor den, is in 1975 het ere-doctoraat van de Universiteit van Leuven, de Driejaarlijkse Staatsprijs voor Lite ratuur. Grote inspiratiebronnen voor zijn 'reisgedichten' zijn het zuiden en de zon, de wieg van onze beschaving. Hij heeft een voorkeur voor Griekenland, bereisde vooral Spanje en Italië intensief tussen 1950 en 1954, om er later herhaalde lijk terug te keren. 'Reizen is voor van Wilderode in wezen een sakraal gebeuren. Het onderstelt de 'piëtas' van Aeneas, de gebondenheid aan goden, voorgeslacht, natuur en va derland. Van Wilderode reishori- zon reikt zover als de wortels van de grond waaruit hij stamt...' (Aldus F. van de Velde, intieme vriend van de dichter). Vergilius (70-19 v.C.) was de groots te dichter van de Romeinen. Be langrijke dichtwerken van hem zijn: de 'Bucolica' (42-37 v. C.), de 'Georgica' (36-29 v.C.), de 'Aeneïs' (29-19 v.C.). De 'Georgica' is een gedicht in vier boeken over de land bouw, de vier delen behandelen res- pektievelijk de akkerbouw, de boomkwekerij, de veeteelt en de bij enteelt. Het is een lofzang op het landleven. Het is een mijlpaal in de ontwikkeling van het Latijn, met na me als poëtisch uitdrukkingsmid del. Bovendien geldt het technisch als een der volmaakste werken uit de wereldliteratuur. De 'Aneïs' is een nationaal epos in 12 boeken, die de sage behandelt van Aeneas, die de Trojaanse Oorlog overleeft, een nieuw rijk in Italië sticht en de le gendarische stamvader wordt van de eerste Romeinse keizerdynastie, het Julische Huis. Aeneas' voor naamste karaktertrek is de 'pietas', de vroomheid, in de betekenis van plichtsgevoel en liefde ten opzichte van zijn roeping, waarvan hij zich in de loop van de gebeurtenissen steeds meer bewust wordt... Herman Bosteels werd geboren op 8 februari 1933 te Denderbelle. Na zijn humaniorastudies aan het H. Maagdkollege te Dendermonde en zijn seminarieopleiding werd hij in 1958 priester gewijd te Gent. 29 jaar lang was hij leraar aan het St. Maar teninstituut te Aalst. Op 22 oktober 1987 werd E.H. Herman Bosteels door de bisschop van Gent be noemd tot pastoor van Herdersem, waar hij op 6 december 1987 als nieuwe parochieherder feestelijk werd verwelkomd. Hij volgt er de betreurde Armand Mussche op. Pastoor Herman Bosteels is een overtuigd Vlaming en een entoe- siast reiziger. Als fotograaf-ama teur realiseerde hij regelmatig unie ke dia-reportages over wat reilt en zeilt in Vlaanderen, maar ook over Griekenland, Italië, Rome... Zo ook 'Het Land van Vergilius. Met Anton van Wilderode - én Vergilius - kijken naar Italië'. Voor deze audio-visuele diamonta ge schreef E.H. Marcel De Mullier - 36 jaar priester-leraar (overleden op 12.10.87) aan het St.-Maartenin- stituut Aalst - die jarenlang ook 'ge woond heeft in het 'geestelijk huis van Vergilius (en Horatius) en de vreugde en het verdriet van de vertaler' heeft gekend' volgend pro grammaoverzicht: 'Herman Bos teels, is geen klassicus van beroep, maar een onvermoeibare, nooit af latende 'veldarbeider' die vanuit de klassieke teksten op Griekse en Ro meinse bodem gaat zoeken' of alles wat de dichter zegt, bestèat. Met de hulp van het verfijnde vak manschap van zijn vriend Roger De Witte brengt hij het gevonden mate riaal dan in beeld. Hun diamontage over 'het land van Vergilius' is een schoonheidsbedevaart geworden naar het land van 'zoveel luisterrij ke steden en zoveel praalgebouwen'. De eenheid van beeld, tekst en mu ziek is zo geslaagd dat het uitgangs punt onherkenbaar is geworden. Fernand Van Durme zorgde voor een muzikale aanpassing: steeds aristokratisch aanwezig, nooit op dringerig. Piet Velghe monteerde een techniek-volmaakte klankband. Over de gedichten van Anton van Wilderode kunnen wij slechts zeg gen wat hijzelf zegt over zijn grote voorganger: zij zullen voor de toe komst duren. Aalst. Mevrouw Becker kwam in het Vredeshuis een uiteenzetting geven over de mensenrechten in Chili (a) Bij de eerste beelden horen wij de stem van Anton van Wilderode. Hij is geen deklamator, maar zegt alles gewoon en daarom zo echt: 'loop ik uw land door, - loop ik door uw boek'. Regelmatig wordt er terug gegrepen naar van Wilderodes ver taling van de Aeneïs en de Georgi ca... Met haar mooie en gevormde stem 'zegt' Kris IJzerbijt de teksten. Zij deklameert nooit, maar medi teert op de ritmen van van Wildero de en geeft deze stille beelden, klank en leven... Afwisselend, met voller geluid en meer sonoor, maar beheerst en onderdanig aan de tekst, klinkt soms de stem van Jef Demedts: de Etna blaast een hoos van vlammen uit opgebarsten ovens... Het tweede deel brengt ons in het Italië van de late Middeleeu wen en de Renaissance. Op het einde komt Anton van Wilderode zelf 'afscheid' nemen met een mooi gedicht. We zijn dan weer bij de dichter in het Waasland: hij is van alle reis terug en wil zichzelf blijven. Vele jaren heeft hij gewoond in het geestelijk huis van Vergilius. Hij leerde er 'het verdriet en de vreugde van de vertaler' kennen. Hij dwong Vergilius te leven in een tatd die wij de onze noemen. We zijn er hem dankbaar voor...'. Wie een voorstelling van deze dia reeks wenst aan te vragen, gelieve zich te wenden tot Herman Bos teels, Grote Baan 202,9310 Herder- sem-Aalst. Tel. 053/21.24.64. De Bruyn ij ziel - Vrijdag 16 november om 20 uur in de Schouwburg: koncert door het Harmonieorkest van de Godsen o.l.v. Norbert Nozy, georganiseerd door Jeugd en Muziek, afdeling Aalst; info en reservaties 053/21.81.07. - Van zaterdag 17 t.e.m. zondag 23 december in De Werf, het Belfort, het Oud-Hospitaal e.a.: tentoonstelling «Tempels - Zuilen - Sokkels». - Zaterdag 17 november om 20 uur in de Schouwburg: muziekpro gramma «Sexteto Tango Al Sur» door Dirk Van Elsbroeck, Juan Masondo en ensemble; info 053/76.13.12. - Zaterdag 17 november om 15 uur in de Foyer van De Werf: vernissa ge van de tentoonstelling «Tempels - Zuilen - Sokkels». - Zondag 18 november om 15 uur in de Schouwburg: teatervoorstel- ling voor de jeugd «B is A in Bubbels» van Willy Thomas door Oud Huis Stekelbees in regie van Guy Cassiers; toegang 1 strip of 100 fr. voor kinderen en 2 strippen of 170 fr. voor volwassenen; info 053/ 76.13.12. - Zondag 18 november om 14 u. in Vergaderlokaal 1: voordracht «Homeoptahie: voorschrift en toepassingen», georganiseerd door vzw De Groene Dag; info 054/33.20.46. - Dinsdag 20 november om 20 uur in de Studio: «Kulturele Armoede in Aalst?», georganiseerd door het Frans Masereelfonds en de Stede lijke Biblioteek; info 053/78.24.08. - Dinsdag 20 november om 19.30 uur in Vergaderlokalen 1 en 2: vormingsavond voor K.V.L.V., info: 091/62.66.56. - Dinsdag 20 november om 14.30 uur in de Studio: voordracht «De waarden van het Westen en van het Oosten kunnen elkaar verrijken», georganiseerd door de Aalsterse Akademie voor Senioren; info 053/ 21.27.59. - Maandag 19 november om 20 uur in de Schouwburg: opera- en operettekoncert, georganiseerd door het Willemsfonds; toegang 200 fr. in voorverkoop en voor leden, 250 fr. aan de kassa; reservatie 053/76.13.12. - Woensdag 21 november om 14 uur in de Studio: vertelnamiddag voor de jeugd (van 6 tot 9 jaar) door Willy Van Boxstael, georgani seerd door de Jeugdafdeling van de Stedelijke Openbare Biblioteek; info 053/76.13.30. - Woensdag 21 november om 20 uur in de Studio: voordracht «De Kracht van de magie», georganiseerd door vzw De Nieuwe Mens; info 053/2L99.37. - Woensdag 21 november om 19.30 uur in Vergaderlokaal 1: informa tieavond «Kan geloofsbeleving helpen bij het verwerken van proble men met psychisch zieken?», georganiseerd door Similes; info 091/ 23.24.05. - Donderdag 22 november om 20 uur in de Studio: lezing georgani seerd door het C.M.B.V. info 053/21.16.75. - Vrijdag 23 november en zaterdag 24 november om 20 uur en zondag 25 november om 15 uur in de Schouwburg: teatervoorstelling «Happy Birthday» van Marco Camoletti door Sint-Barbara toegang 200 fr., informatie 053/70.44.64. - Zaterdag 24 en zondag 25 november in de Belfortkiypte: tentoon stelling door Jacob Van Den Berghe. - Maandag 26 november om 13.45 uur in de Schouwburg: voordracht «Gezondheid of ziekte?» door D. Verhelst, georganiseerd door Aktu- eel Denken en Leven; info 053/80.40.64. Fanfares en harmonieën: ze helpen feestelijkheden opluisteren in en buiten de gemeente. By nagenoeg elke belangrijke lokale gebeurtenissen, blijde of droeve, worden ze betrokken. Ze spelen een belangrijke rol in de plaatselijke gemeenschap, het dorp of de wijk... De laatste jaren hebben hun bestaansredenen zich weliswaar verruimd. Ze zijn meer geworden dan een straat-attraktie. Het verfijnd samenspel is gaan primeren. Kultu rele aspiraties en kwaliteit krijgen de bovenhand... Ze wenken ons regel matig naar de koncertzaal.... De Koninklijke Fanfare «Niets zonder Arbeid-Trouw en Eendracht - Erembodegem» organizeerde zaterdag 10 november 1990 voor de vijfde keer een avondvullend muziekkoncert in de ruime O.L.Vrouw Hemelvaartkerk in hethar(je van Erembodegem. Deze plaatselijke fanfare haalde er het zangkoor «Vrolijke Musici Haaltert» bij om de klus te klaren: een koor dat in de regio reeds heel wat naam verwierf. De fanfare werd kunstig geleid door Freddy Van Laer en koordirigent was Wilfried D'Hondt. De eerste noot werd geblazen om 20 uur. Presentator was Hans Van den Stock. «Het kunstkoncert, dat nu voor de vijfde keer gebracht wordt door de K.F. Niets zonder Arbeid, is uitge groeid tot een hoogtepunt en een klassieker in het kulturele leven van Erembodegem. Het bewijst dat een fanfare een noodzakelijke funktie vervult in onze volksgemeenschap. Deze funktie ligt niet alleen in op tredens bij belangrijke sociale ge beurtenissen, maar vooral in de mo gelijkheid die wij bieden aan de in woners van Erembodegem tot de ontplooiing van hun muzikale ta lenten. Heel speciaal heeft onze fanfare dit jaar een zware inspan ning gedaan om enkele leerlingen van de Stedelijke Muziekakade- mie-Afdeling Erembodegem een instrument te bezorgen. Uw massa le aanwezigheid op ons jaarlijks koncert is een hart onder de riem om onze inspanningen ter verbre ding en ter verjonging van de basis van onze fanfare verder te zetten en ons verder aan te passen aan de noodwendigheden van een moder ne dorpsgemeenschap....» Met die bekentenis opende fanfare-voorzit ter Géry Vandewalle zaterdag avond het eerste lustrum-optreden van de K.F. Niets zonder Arbeid- Trouw en Eendracht in de O.L. Vrouw Hemelvaartkerk van Erem bodegem. We maakten er nadien, twee uur lang, een werkelijk prach tig koncert mee, met meerdere smetteloos uitevoerde hoogstand jes. Op het programma van de Ere- mbodegemse dorpsfanfare stond «De Kalief van Bagdad» een stuk uit een komische opera met zeer melodieuze partituur van F.A. Baieldieu (1775-1835). Ook «Cor- pentiers in Concert», een arrange ment van Pi Scheffer (1909-1988) met een krachtige, opwindende in leiding en nadien in een steeds ver anderende instrumentatie «We've only just begun», «Yesterday once more» en «Top of the world». «The Phantom of the Opera» bij velen wel bekend als filmtitel, was een prachtig stukje filmmuziek van de Engelse komponist A.L. Webber (die samen met Tim Rice in 1970 de rockopera «Jesus Christ Superstar» maakte die in 1973 werd verfilmd). In «East Anglia» van Jacob de Haan, gekomponeerd in 1982, was duidelijk een melancholisch tintje waar te nemen, ook een rijke klank kleur waarin het slagwerk een be langrijke rol was toebedeeld. Sinds de muziek van H.L. Walters (°1910 in USA) in Europa verspreid werd, is die niet meer weg te denken uit ieder blaasorkest-repertoire. Zijn kompositie «A night at the Ballet» werd geopend met de Scheheraza de» van Rimsky-Korsakov. Hierop volgde «Prince Igor» van A. Boro din (een Poolse dans waarin de tam- bourijn een belangrijke rol speelt), daarna volgde «Les Milliani d'Arlequin van Drigo, en vervolg ens het alombekende «Faust-bal- let» van Gounod, ook het romanti sche «Swan Lake» van Tschaikows- ky, de zwierige en uiterst verfijnde wals «Les Sylphides» van Chopin, Sylvia van Delibes: een in 2/4 geno teerde mars en processie van Bac chus en tenslotte «Red Poppy» een heel pittige Russische dans van Glière. Een pareltje op het programma van de fanfare was eveneens «The Young Amadeus» een bewerking van een Melodie uit W.A. Mozart concerto voor klarinet en orkest. In een bewerking van Willy Haut- vast (1932 te Maastricht), getiteld «Celebre Adagio» van Tomaso Al- binoni (°1671,11750 in Venetië) kre gen de iklarinetten (resp. de bugels in fanfare) de rol toebedeeld van de solo-viool. Terwijl de klankrijkdom van het orgel werd weergegeven door de rest van het orkest. De trompetten vertegenwoordigden het hoge register. Het middenregi- ster werd toevertrouwd aan de zachte kopers en de saxen. Tenslot te gaven de bassen op een ostinaat ritme de harmonische ondertoon. In de laatste melodie «Only Love», een bewerking van R. Ares werd de romantische melodie voorgedragen door de trompetten, afgewisseld met de saxen, waarna het gehele orkest de song naar zijn climax bracht. Het gaat de Erembodegem- se fanfare «Niets zonder Arbeid» blijkbaar biezonder voor de wind. Je moet ze de laatste jaren vooral in de koncertzaal zoeken. Ze wordt gedirigeerd door Freddy van Laer ("Aalst 6.10.1945). Hij studeerde aan de Stedelijke Muziekakademie van zijn geboortestad en vervolgens aan het KOn. Muziekkonservatori- um te Gent en te Brussel. Sedert 1973 is hij solist bij het Groot-Har monieorkest van de Gidsen te Brus sel. Freddy Van Laer is sedert 1985 dirigent van «Niets zonder Arbeid». De Erembodegemse fanfare be staat al 146 jaar en kan vandaag terugblikken op een rijk palmares. De laatste jaren is de opmars niet te stuiten... Een grote bijdrage tot het wellukken van het lustrumkoncert werd zaterdagavond ook geleverd door «De vrolijke Musici» uit Haal tert. Het tweede luik van het pro gramma bestond immers uit liede ren als «Viva Tutt» van Felice de Giardini, «El condor passa» van het duo Simon Garfunkel, «Guata- namera»: een Zuid-Amerikaans lied, «Barcarolle» van Jacques Of fenbach, «Plovi Plovi» een volkslied uit Dalmatië, «Kalinka»: een Rus sisch volkslied en ook «Oklahoma» van Richard Rodgers, een mijlpaal in de geschiedenis van de Ameri kaanse musical. Het gemengd koor «Vrolijke Musici» Haaltert werd ge sticht in 1969 o.l.v. Jan Joos. Een kleine bezetting groeide steeds ver der uit. Hun eerste lustrum vierden ze met de uitvoering van de eerste vierstemmige Mis, gekomponeerd door hun huidige dirigent en orge list Frans De Meyer. Onder zijn kundige leiding verwief het koor een faam die velen hen benijden... De eigen komposties van Frans De Meyer staan nog steeds bovenaan hun repertorium. Sinds 1981 worden de dirigeerstok en het klavier regel matig opgeruild tussen Frans De Meyer en Wilfried D'Hondt. Verle den zaterdag was de koorleiding in handen van D'Hondt. Het vijfde muziekkoncert van «Niets zonder Arbeid» werd zaterd agavond kunstvol afgerond met als verrassingsnummers een fragment uit de musical «Westside Story» een hommage aan Bernstein, en «Nabu- co-donosor» van Verdi. Een buiten gewone prestatie, ons gebracht door de «Vrolijke Musici» en de Erembodegemse muziekvereniging samen. Liefhebbers van de zoete klank van koren en van mooie koorliederen werden vast en zeker niet ontgoo cheld! Ze kregen muziek van hoog niveau te beluisteren. Een buiten gewone van koor en orkest die door het talrijke entoesiaste publiek werd gehonoreerd met een dave rende ovatie! De Bruyn Knokke-Heist heeft zijn brochure voor win terweekend aan zee uitgegeven. Naast de culinaire geneugten heeft deze badstad nog veel meer te bieden. Denken we maar aan het Casino, aan de sportieve mogelijkhe den en de ontspanning. De brochure is verkrijgbaar bij de dienst voor toerisme, Zeedijk KnokJce 660te 8300Knokke-Heist (050/60..61.85.) Van 15 december tot 1 april van volgend jaar heeft in het Haags gemeentemuseum een overzichtstentoonstelling plaats met werk van Karei Appel. Het museum is geopend van dinsdag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 uur en is gelegen aan de Stadhouderslaan 41 in Den Haag. Organizatoren van school- en groepsreizen kunnen bij het Nederlands Bureau voor Toerisme in Brussel de nieuwe Groepsrei zen brochure afhalen. Er worden 21 tips gegeven voor uitstappen in verschillende delen van Nederland. Nederlands Bureau voor Toerisme, Ravensteinstraat 68 te 1000 Brussel (02/511.86.46).

De Voorpost | 1990 | | pagina 11