De Nieuwe Snaar met «Hackadja» te Herzele Groot Harmonieorkest van de Gidsen speelt voor Jeugd en Muziek Aalst Erembodegemse 'Tijl en Nele' toneelgroep met de Rockefellersfamilie René Bekaert in Vredeshuis Indianen en gangsters de planken op.. 14 - 16.111990 - De Voorpost Een avondje probleemloos amusement op niveau staat geprogrammeerd op vrijdag 23 november ek. om 20 uur in de Sportzaal van het Koninklijk Technisch Atheneum te Herzele. Dan nodigt Gamma Herzele samen met V.T.B.-VA.B. Ressegem-Borsbeke immers De Nieuwe Snaar uit met hun programma «Hackadja». Aalst. Heel wat belangstelling voer het optreden van de Symfonische Kring door Eendracht Groot onder leiding van Octaaf Boone (a) Wat is het geheim van De Nieuwe Snaar? Heel eenvoudig: goede mu ziek, grappige teksten, een werve ling van visuele en muzikale gags en drie gezichten die gemaakt zijn om mensen aan het lachen te brengen. Zo'n vijftien jaar zijn ze nu al bezig, eerst als De Snaar, later als De Nieuwe Snaar. Hun muziek onder ging in die tijd een grondige evolu tie. Ze bevat elementen uit de volks muziek en alle mogelijke populaire genres en wordt door het drietal met grote virtuositeit gebracht. Daarnaast ging de humor een steeds grotere plaats innemen. Het overstapje van de gebroeders De Smet van louter muziekgroep naar een mengeling van teater en muziek is achteraf bekeken een vol treffer van formaat. De integratie Het derde avondkoncert van Jeugd en Muziek Aalst programmeert het Groot Harmonieorkest van de Gid sen o.I.v. Norbert Nozy. Dit koncert heeft plaats op vrijdag 16 november om 20 uur in de Schouwburg van De Werf aan de Molenstraat. Op het programma prijkt werk van Sjósta- kovitsj, Gilson, Ravel, De Mey en Bender. In 1832 besloot koning Leopold I een orkest op te richten dat aan de koninklijke wacht zou verbonden zijn. Hij vertrouwde de leiding toe aan Valentin Bender, toenmalig di rigent van de muziekkapel van het Eerste Linieregiment. De muziek kapel van de Gidsen zoals wij die vandaag kennen en die in het begin slechts over trompetten beschikte, was geboren. De formatie vergezel de het koninklijk paar op al zijn reizen. Vandaar ook de naam Parti culiere Muziekkapel van de Ko ning. Op zijn repertoire staan werken van Bizet, Gounod, Brahms, Wagner, Mozart, Weber, Beethoven en ook de Belgische komponisten worden niet vergeten, wat trouwens blijkt uit de programmatie van deze kon- certavond. Momenteel bestaat het ensemble uit een,Trompetterskorps van 23 uitvoerders en 85 muzikan ten, allen eerste prijzen van onze Koninklijke Muziekconservatoria. Op dit ogenblik staat de muziekka pel van de Gidsen onder de leiding van Kapitein-Kapelmeester Nor- bert Nozy. Het repertoire van de militaire mu ziekkapellen was niet altijd even rijk als nu. In de vorige eeuw bestond het voornamelijk uit amusements muziek waarvan de critici niet aar zelden de armtierigheid aan de kaak te stellen. In een revue van 1886 kan men het volgende lezen: «Deze muziek heeft nog niet de ver dienste een lapmiddeltje te zijn. In dien ze niets goeds brengt, sticht ze veeleer kwaad». Dansmuziek (wals, polka, czardas, bolero) en arrange menten van toneelmuziek moesten onze voorouders rond de kiosk op vrolijken. Waren deze arrangemen- Van zaterdag 17 november tot 28 december 1990 stelt René Bekaert (Aalst 1938) in Vredeshuis, Zonne- straat 26 te Aalst nieuw tentoon. Na omzwervingen door Vlaanderen is hij sinds enkele tijd in Aalst terecht. Iemand portretteerde René als een "late bohémien". Tegen aile goede raad in heeft hij jong gekozen voor een kunstenaarsloopbaan. Dat liep niet altijd van een leien dakje. Zwarte sneeuw is hem bekend. Vandaag is hij nagenoeg 33 jaar als schilder aktief. Zijn optimistische aard zet hem aan blijkbaar onge stoord zijn weg te gaan. Alhoewel introvert is hij geen zelfkweller. Hij bHjft gepassioneerd door de schil derkunst. Daardoor wisselt zijn werk van figuratief naar abstrakt. Zijn schilderijen zijn een dagelijks feest voor René Bekaert. Toch ont snapt hij een enge inkadering. Hij gebruikt de drang van het ogenblik om zich uit te drukken. Thema's die steeds weer opduiken zijn land schappen, naakten, portretten en onvoorstelbare abstrakte kleuror- gieën. Het blijkt moeilijk René Be kaert objektief te portretteren. Er gens blijkt hij onberekenbaar zoals vele artiesten! In 1987 vereerde het Stadsbestuur van Aalst René Bekaert met een retrospektieve. In 1989 gaf de Gene rale Bank een overzicht van recent werk. Op vrijdag 16 november 1990 om 20 uur is er de vernissage in het Vredeshuis. JM Heyman ten muzikaal ongeduidend, sociaal waren ze dat evenwel niet want de militaire muziekkapellen brachten de massa gratis koncerten en voer den werken uit die anders alleen door de bourgeoisie in de opera konden beluisterd worden. Het ge brek aan oorspronkelijke werken liet zich duidelijk voelen. Sindsdien is hieraan heelwat veranderd. Niet alleen kwamen er heel - ook muzi kaal - degelijke arrangementen van «klassieke» werken, maar werden er massa's komposities speciaal voor harmonieorkest geschreven. Van beiden soorten vinden we wer ken op het programma vanavond. Het koncert opent met de «Festive Ouverture» van Dimitri Sjostako- vitsj (1906-1975), die naast 15 symfo nieën ook 4 concerti, 1 trio, 15 strijk kwartetten, 1 kwintet, nogal wat pia- nowerken, koorwerken, een ballet, twee opera's en toneel- en filmmu ziek schreef. Afgezien van een uitermate belang rijk oeuvre (opera's, balletten, ora toria, kantates, orkestwerken) heeft Paul Gilson (1865-1942) zeer merk waardige en originele werken ge schreven voor harmonie en fanfare. Een van zijn didaktische werken heet trouwens «Handleiding der militaire muziek». Van hem spelen de Gidsen het «Concerto voor altsa xofoon en harmonieorkest» in een orkestratie van ex-chef van de Gid sen Yvon Ducène, Vincent Comil is de solist in dit driedelige werk (alle gro, andante en presto). Vervolgens wordt een van de top hits uitgevoerd: «Bolèro» uit 1928, een muzikale krachttoer waarin de komponist de aandacht bijna uit sluitend op een techniek heeft ge richt, die haast zonder inhoud of zonder hier tot een enkel «nietszeg gend, triviaal tema», misschien wel aan de folklore ontleend. Na de pauze staat «The Lord of the Rings» van de Mey geprogram meerd met volgende delen: Gantalf - Lothlorien - Galium - Journey in the Dark - Hobbits. En dit Jeugd en Muziek - koncert besluit natuurlijk met de «Marsj van het Eerste Gidsenregiment» van Valentin Bender (1801-1873). Deze te Bechtheim geboren musicus diende eerst in het leger der Neder landen als solo-klarinettist, nadien in het Franse leger als kapelmeester en tenslotte in het Belgische leger als kapelmeester van de Gidsen. Hij was niet alleen muzikant, maar ook pedagoog, stichter van diverse lief hebbersgroepen én leraar klarinet van Adolphe Sax (die nu 150 jaar geleden de saxofoon uitvond, wat onlangs te Luik nog herdacht werd). Voor informatie en reservatie: 053/ 2L8L07. Op 1 oktober werden de werken aan het ondergronds treinstation in het luchtha vengebouw van Zaventem aangevat. Dat veroorzaakt natuurlijk enkele problemen, maar eenmaal het station klaar, zal het gebouw een flinke aanwinst zijn. De ingenieurvereniging ST1-WHI organi- zeert op 28 en 29 november in Hof ter Delft te Ekeren een studietweedaagse over Reuk hinder. Voor meer informatie kan men terecht bij de ingenieursvereniging op het adres Van Putlei 11 te 2018 Antwerpen 03/216.00.70 De belangstelling voor de Efteling is te danken aan de nieuwste attraktie: een nieuw sprookje "Het Volk van Laaf' dat gaat over een leuk dorpje met excentrieke milieubewuste bewoners. Naar aanleiding van de 30e huwelijksver jaardag van de koning geeft de Regie der Belgische Posterijen op 10 december een speciale postzegel uit met daarop het por tret van het koninklijk paar. De zegel heeft een waarde van 50 frplus 15 fr toeslag. Hij wordt op 8 en 9 december in voorverkoop aangeboden in Brussel (Koning Boude- wijnstichting Brederodestraat 21) en Gent (School Carpentier, Meulesteedse Steen weg 390). van Geert Vermeulen (viool en zang) verliep bijzonder vlot. Geert ontpopte zich naast Jan (akkordeon en zang) en Kris (hobo en zang) tot een meesterlijk podiumfiguur. Het internationale sukses van hun eerste kreatie «Fragmenten uit de geïllustreerde muziek» heeft de groep talrijke prestigieuze prijzen opgeleverd: persprijs en Bronzen Roos op het T. V.-Festival van Mon- treux 1984, de «Tasse d'Or» op het Internationaal Festival van Café- Théatre te Cannes 1985, de «Prix du Off voor Café-Théatre» tijdens het Teaterfestival van Avignon 1985. Maar ook geroemde optredens tij dens de Printemps de Bourges 1984 en 1985 en in de Olympia te Parijs in 1985. De tweede produktie werd eind '85 voorgesteld te Brussel. Vijf avond en was de Beursschouwburg uitver kocht. De hieropvolgende toemee werd een groot sukses in Vlaande ren. Ook in Nederland kwam het publiek in grote getale opzetten. Dit programma werd in Duitsland tweemaal bekroond, werd door de Nederlandse Vara-T. V. bijna volle dig uitgezonden. Met deze derde show «Hackadja» waren ze reeds vaker gezien in de streek, maar nu dus ook in Herzele! Is het een oosters gerecht en moet men het rauw dan wel gekookt eten? Is het een uitroep bij een moeilijke technische handeling? Of gewoon een Senegalees vruchtbaar heidsritueel? Bestaat er een uitge breid gamma software voor of komt men middels handwerk tot een be ter resultaat? De antwoorden wor den gegeven door drie muzikale hu moristen en hun wonderlijke tech nische ploeg. De Nieuwe Snaar is er met «Hackadja» andermaal in ge slaagd een voorstelling te kreëren met een misterieuze titel. Het wordt weer een avondje pr bleemloos amusement, echt Vlaai se maar tegelijkertijd intemationa humor vol met slapstick en gewoc amusante liedjes... maar wel knot gek! De «uforesseable future» schuil onder de naam «Hackadja!! Met grotendeels dezelfde ploeg (ti ksten van Hugo Mathijssen; dekt rontwerp en artwork van Guii Malisse), bezinning, bevliegii trappen en natrappen zal «Hackai ja!» u andermaal een avond kon pleksloos amuseren. Naar hun eigen zeggen kan de niei we show vervat worden in de vo gende 26 alternerende alliteratie Astronomische Akkordeon, Belg sche Belohamels, Chronische Chq| reografieën, Driestemmige D< monstraties, Eenvoudige Eerlijl heid, Formidabele Fratsen, Gees ige gadgets, Helse Hobo, Instn mentale Impressies, Jachtige Jaz Komische Klassieken, Levendij Lichtman, Muzikale Memories, Ni tuurgetrouwe Nabootsingen, Oi waarschijnlijke Onzin, Penil Pauzes, Quadrofonische Quoti nten, Rollende Rockers, Sensatii nele Sonorisator, Theatrale Tiei lantijnen, Uitdagende Uitvoerii gen, Vivriele Viool, Wondei Waanzin, Xenomane X-stralen, zeren IJver, Zotte Zangers. «Hackadja!» van De Nieuwe Sna< raast als een T.G.V. of S.S.T. d< de muziekgeschiedenis, even: door de zaal. Kortom, amusemei troef! Tom Lanoye, Urbanus, Wai nes Van de Velde, Drs. P., Kamii Kafka en de anderen doen ludiel pogingen om de ware betekenis vi «Hackadja» te achterhalen. Of hierin slagen, kan u lezen in h( programmaboekje. Wat het wooi ook moge betekenen, wij kunnen deze show warm aanbevelen! Ij voorverkoop kost een toeganj kaartje 250 fr. voor leden en 300 voor niet-leden; aan de kassa be taalt u echter 400 fr. Kaarten kun- nen gereserveerd worden op tel. m 053/62.56.59 of 053/62.39.20. 15.30 Club show High' Niein De ju 22.5C of tt Nieu' 9 30 11.00 langi Nieu' 18.05 derei - 19.: Kam] 21.4C 23.2( 13.4Ï Bure be gr 18 19 Nieu The 'ns A Op de internationale jaarbeurs van Rijsel die tot 11 november plaats heeft kan men een huldetentoonstelling aan Charles de £>e Nieuwe Snaar op 23 november te Gaulle gaan bekijken. Herzele K.W.B. Erembodegem, Toneelver eniging Tijl en Nele speelt Sassa fras, van R. De Obaldia in een regie van W. Van Boxstael. Opvoeringen in het parochiehuis op zaterdag 17 november te 20 u., zondag 18 november te 15 u., vrijdag 23 november te 20 u., zaterdag 24 november te 20 u., zondag 25 no vember te 15 u. Voorverkoop 120F. Inkom 150F. -12 jaar 60F. De K.W.B. is een vereniging voor sociaal-kultureel werk met volwas sen werknemers. Hij is een zelfstan dige 'tak' van de kristelijke arbei dersbeweging, waar aan de leden mogelijkheden en kansen worden geboden waardoor zij zichzelf kun nen vormen, ontplooien, ontspan nen... De K.W.B.-afdeling Erembodegem stichtte in 1977 voor de tweede maal in haar bestaan een toneelvereni ging die sindsdien bekend staat on der de naam van 'Tijl en Nele'. In Erembodegem bleek er toen im mers een duidelijke nood te bestaan om binnen de K.W.B. op gezonde manier aan ontspanning te doen en te brengen. Toneelgroep Tijl en Nele' is sindsdien eigenlijk eerst en vooral een vriendengroep die niet de pretentie heeft 'groot toneel te brengen, maar hun bedoeling en verdienste is de mensen van Erem bodegem regelmatig enkele uurtjes gezond amusement te bezorgen. Heel wat K.W.B.-akteurs (en aktri- ces) hebben intussen reeds hun 'kunsten' op de planken van het rui me Erembodegemse Parochiehuis getoond en beleefden er zelf ook de meeste pret. Enkele titels uit het repertoire van het gezelschap; 'Voor hete vuren', 'Tante krijgt een zetpil', 'De Bokskampioen', 'Over twaalf dagen... tegen middernacht', 'De verloofde van mijn vrouw', 'De Kat op het spek', 'Tante Non komt uit Zaïre'. Vooral sinds 1986 toont 'Tijl en Nele' zich met een totaal nieuwe verjongde ploeg van haar beste zijde. Toen ook werd een ge talenteerd en geroutineerd regis seur binnengehaald. De keuze viel op Willy Van Boxstael die in de toneelmiddens te Aalst reeds vol doende zijn pluimen had verdiend. Met engelengeduld leidde hij dit speeljaar de groep naar een eerste voorstelling van het stuk van zijn keuze: 'Witte konijntjes met rode oogjes' een thriller van Lode An- soms. Het werd een onverhoopt sukses... Met de mening dat er alles zins diende te worden voortgewerkt op dezelfde basis werd in 1987 even eens een beroep gedaan op regis seur Willy Van Boxstael, ditmaal om de komedie 'Vijf is meer dan genoeg' in goede plooien naar vo ren te brengen. Ook in 1988 heeft het Erembodegemse K.W.B.-gezel- schap met de produktie van 'Bemoeial', een komische thriller geregisseerd door Louis Pauwels, bewezen verder de goede weg op te gaan. Een jaar geleden bracht Tijl en Nele' nogmaals een prettig avondje-uit en presenteerde 'Rora- te Caeli', een religieuze komedie God min of meer welgevallig van Lode Ansoms, in een regie van Wil ly Van Boxstael. Óp 17, 23 en 24 november a.s., tel kens te 20 uur, en op 18 en 25 no vember te 15 uur, brengt toneelver eniging 'Tiil en Nele' eens een paro die op de klassieke westernfilm uit 1940-1950 met ziin stereotype per sonages, met als titel 'Sassafras' Amerikaanse laurierboom) op de planken. Het is een frans stuk uit 1965 van René de Obaldia. En ook ditmaal krijgen de Tijl en Nele-ak- teurs regieaanwijzigingen van Willy Van Boxstael. 'Sassafras' vertelt het verhaal van de kolonistenfamilie Rockefeller die aangevallen wordt door India nen en enkele blanke gangsters. Maar... zullen ze stand houden tot het leger komt opdagen? 'Sassafras' wordt gebracht door Hugo Remy, Tony Fortuin, Krista Coppens, Erik De Meester, Mark Van der Heyden, Geert Van Vaerenbergh, Hilde Raeymaekers en Herman Van Overwalle. Allen steken ze ten volle in de huid van hun personages: John Emmery Rockefeller, Caroline Ro ckefeller (zijn vrouw), Pamela Ro ckefeller (zijn dochter), Tom Ro ckefeller (zijn zoon), William But ler (dronkaard en doketr), Carlos een echte cowboy, Miriam, bijge naamd Schatje altijd raak; Loertje, Eksteroog (opperhoofd der Apa chen) en Lycxoog (opperhoofd der Comarches). Het dekorontwerp is van de hand van Frans Dehoux en wordt uitge voerd door Paul Van Damme, Dan ny Verleysen, Gustaaf Herman, Frans De Meester en Nand Van Belle o.I.v. Dirk Vermeiren. Het geluid wordt verzorgd door Jo han De Cock en Florent Kinder mans. Voor de belichting staan Ge eroms Alex en Willy Permentier in Toneelmeester is Dirk Vermeiren Voor teksthulp zorgen Etienne G- lis en Magda Kindermans. Christin- ne Kindermans en Christine Fer- mon zorgen voor passende kledij Veerle Van Belle en Hilde Coppens grimeren en verzorgen de haartooi Het affiche-ontwerp is uitgewerkt door Alex Geeroms. De voorstellingen gaan door in he: Parochiehuis, Termurenlaan t< Erembodegem. Kaarten kosten 150F. (120Fin voorverkoop). Ze zijn te bekomen in het BAC-kantoof. Kaai 3 te Erembodegem of telefo- nisch op nummer 053/78.34.67 (tus sen 17 en 19 uur). Wie eerstdaags tijd wil vrijmaken voor een prettig to neelavondje-uit kan zeker bij Tijl en Nele in Erembodegem terecht!

De Voorpost | 1990 | | pagina 14