Patrick Clarisse uit Erpe-Mere wint wereldwijde fotowedstrijd Verdienstelijke leden kregen dekoraties Bianca De Cock voor vijfde keer Belgisch kampioen Twirling w Patroonsdag Aannemers Bouwnijverheid De Voorpost VIUDAG li NOVEMKR 1990 43- JAARGANG NR. 44 - 44 F Patrick Clarisse uit Erpe-Mere is een van de 14 winnaars van de fotowed strijd die The Gates Corporation, een Amerikaanse multinational, wereld wijd organizeerde. In Europa is Gates vertegenwoordigd door Gates Europe N.V. te Erembodegem. Gates Europe is de Europese hoofdvesti ging van The Gates Rubber Company, op haar beurt een dochtermaat schappij van The Gates Corporation, en vervaardigt rubberen aandrijfrie- men en slangen voor automobiel-, landbouw-, hydraulische en industriële toepassingen. In Erembodegem biedt Gates Europe N.V. werk aan meer dan 700 werknemers. Gates publiceert de foto van Garis- se in 30.000 kalenders die aan de 18.000 werknemers en aan de be- De traditionele viering van het feest van de vier gekroonden had zaterdag het bombardement van de stad plaats. Gilbert De Jonghe, voorzitter Syndikale Kamer Bouwny verheid arrondis sement Aalst, zette de geschiedenis van de vier gecroonden uiteen. Buiten het feit men in ons arrondis- gruwelijk gemarteld en met loden sement eenmaal per jaar de 'Vier ballen dood gegeseld. Hun licha- Gekroonden' viert, weten slechts men werden voor de honden gewor- weinigen iets meer over de beteke- pen, doch deze lieten ze onaange- nis en de ware toedracht van de roerd liggen, 's Avonds namen de benaming 'Vier Gekroonden'. kristenen de lijken van de vier mar- Sinds de middeleeuwen had elke telaars weg en begroeten ze in alle gilde haar eigen patroon, gewoon- stilte in de katakomben. De kristen- lijk een heilige die in nauw verband gemeenschap kende de namen van had gestaan tijdens zijn leven met de martelaren echter niet, en zo de beroepsaktiviteit van de gilde, of werden ze eenvoudigweg genoemd beter nog, het beroep of de ambacht de 'Vier Gekroonden'. zelf had uitgeoefend. Later werden hun namen door een Aalst in de meidagen van 1940. Vele aannemers uit andere gewes ten weten niets af van de viering der 'Vier Gekroonden' slechts Meche- len en Aalst kunnen zich verheugen en ook beroemen op het in ere hou den van de vroegere traditie. Zoals het eertijds zeker in de be doeling lag de aannemers op deze dag broederlijk samen te brengen blijft men deze traditie getrouw: de versteviging der vriendschapsban den onder alle aannemers uit alle takken van de bouwnijverheid tij dens het sfeervol jaarfeest van onze Kamer. langrijkste klanten en leveranciers worden aangeboden. De foto van Clarisse werd gekozen uit 343 in zendingen die al de vestigingen van Gates over heel de wereld naar de hoofdvestiging in Denver hadden gestuurd. De winnende foto van Clarisse, die afgedrukt staat op de achterflap van de kalender, toont een jonge vrouw met haar lange haar glinsterend in fel zonlicht. Het is een foto in zwart-wit. 'De vrouw op de foto is mijn echtge note Leen', vertelt Clarisse. 'Acht jaar geleden nam ik de foto bij mij thuis met een verouderde 'Revue' gem werkt. 'Toen ik 18 was, ben ik beginnen fotograferen en heb ik me inge schreven voor avondschool fotogra fie', gaat Clarisse verder. 'De reden waarom ik mijn eerste deelneming aan een fotowedstrijd zo lang heb uitgesteld, heeft te maken met mijn overtuiging dat het geheim van goe de fotografie ligt in de kombinatie van jeugdige frisheid in ideeën, en ervaring in het eigenlijke fieldwork'. De Gates fotowedstrijd was dit jaar aan zijn vierde uitgave toe; Op voor waarde dat ze geen beroepsfotogra fen waren, konden alle Gates werk nemers en gepensioneerden en hun naaste familieleden aan de wed strijd deelnemen met maksimum vijf kleuren- of zwart-wit foto's. Als criteria hanteerde de jury uit Den ver de kwaliteit van de kleur- of zwart-wittinten op de foto, het on derwerp, de kompositie, de scherp te en de afdrukkwaliteit; te stagnatie in de woningbouw, de verslechterde konkurrentiepositie van de Belgische ondernemingen, het vertraagde investeringstempo spiegelreflekskamera. Omdat de De eerste veertien in de uitslag kre- van de bedrijven en de rentehausse. Gates fotowedstrijd de eerste kom- gen een geldprijs en hun foto zal in In naam van het verenigingsbestuur petitie was waaraan ik deelnam, was de Gates kalender 1991 te zien zijn. wenste hij de heer Julien VanCane- ik uiteraard erg blij bij de winnaars gem te feliciteren bij zijn benoe- te horen'. ming tot ridder in de Leopolds Orde Clarisse werkt als veiligheidsagent Aalst. Kamavalist Bodo was een van de vele vereremerkien (a) De bouwpatroons konden moeilijk goddelijke openbaring bekend ge- beter uitgekozen worden. Hun ge- maakt als Severus, Severianus, Vic- schiedenis is zeer oud en begon in torinus en Corpophonus. Hun na- het Keizerlijke Rome tussen 280 en gedachtenis werd te Rome vereeu- 305. wigd door op hun graven een kerk te Diocletianus, keizer uitgeroepen bouwen, die gelegen is op de Via door zijn eigen soldaten, muntte uit Lavicane en nog steeds de naam van door zijn haat en wreedheden te- de 'Kerk der Vier Gekroonden' gcnover de kristenen. Kende zijn draagt. godsdiensthaat geen grenzen, dan Toen rond 1898-1900 de noodzake- moet toch worden erkend dat Dio- lijkheid werd aangevoeld onder de cletianus zorgde voor de verfraaiing aannemers bouwnijverheid arron- van Rome, door het oprichten van dissement Aalst om zich te vereni- talrijke gebouwen. gen en het Syndikaat der Verenigde Toen leefden en arbeidden te Ro- Aannemers werd opgericht, kozen me vier broers: Severus, Severia- de stichters de Vier Gekroonde nus, Victorinus en Corpophonus. Martelaren als hun schutsheiligen. Zij stonden bekend als de vaardigs- Jaarlijks werd op de eerste zondag te marmerbewerkers. De oudste, na 4 november het 'Feest der Vier Severus, werd aanzien als het hoofd Gekroonden' gevierd, traditie die van de onderneming en stond aan- men nog met fierheid in ere houdt geschreven als de beste toenmalige en die slechts tijdens de Duitse be- bouwheer. zetting onderbroken werd. Zij kregen talrijke zeer belangrijke In het stadsmuseum te Brussel be- opdrachten van Keizer Diocletia- rust de triptiek der 'Vier nus uit te voeren: hun vermaard- Gekroonden', een anoniem schil- heid groeide zodanig dat ze tot in derwerk uit de vroege 16de eeuw, Klein-Azië werken uitvoerden. waarschijnlijk sierde het het altaar Tijdens deze reis naar Klein-Azië van de Sint-Katharinakerk. Men kwamen de vier broers in betrek- bemerkt er de vier legendarische king met de geloofsverkondigers, zij helden, omringd door metselaars, bekeerden zich tot het christendom leidekkers, steenhouwers en beel- en keerden als gedoopten naar de denmakers. Op het voorplan knie- 'Eeuwige Stad' terug. len de dekens der betrokken am- Daar wachtte hen vanwege Diocle- bachten als waarschijnlijke schen- tianus een grootse opdracht: de kers. Op het sekretariaat van onze bouw van de tempel der Keizers- Syndikale Kamer hangt een kleine verering en het beeldhouwen van de reproduktie van het schilderij, bijhorende afgodsbeelden. Bij het ontwerpen van de eerste vlag Zij weigerden eenparig dergelijk van de Kamer kon de sekretaris, werk uit te voeren. Voor de Keizer wijlen Robert Meganck, een fraaie gebracht herhaalden zij hun weige- afbeelding vinden van de 'Vier ringen verklaarden geen beelden te Gekroonden' en deze werd op ge- zullen maken die als afgoden moes- noemde zijden vlag geborduurd, •en aanbeden worden. Het werd een artistiek en bijzonder Met zijn gekende wreedheid greep waardevol kunstwerk. Spijtig ge- de Keizer in: de 'afvalligen' werden noegwerd deze vlag vernield tijdens Gilbert De Jonghe verwelkomt aan wezigen Ondanks het feit dat men in feest vreugde was, wees de heer De Jong he er toch op dat de ekonomische groei zal vertragen als gevolg van de afname van de uitvoer, de verwach- alsook alle gedekoreerden die aan wezig waren. Burgemeester De Maght vraagt be roepsvereniging om hulp bjj ram pen De burgemeester meende zich te mogen verheugen over het feit dat het stadsbeeld grondig zal verande ren in positieve zin. Wie door Aalst wandelt wordt op verscheidene plaatsen gekonfron- teerd met indrukwekkende bouw werven en er staan nog diverse pres- tigieuse projekten op stapel. Over een tweetal jaren zal het aan schijn van Aalst een grondige face lift hebben ondergaan, zonder zijn gemoedelijk karakter te verliezen zal de ajuinstad toch meer allure krijgen. Het fabrieksstadje van we leer, dat later tot een soort voorstad van Brussel uitgroeide zal volgens de burgemeester in 1992 de trein niet missen. Tot slot week mevrouw De Maght even van haar voorberei de tekst af om aan de syndikale ka mer een oproep te doen om bij ram pen op diens hulp te kunnen reke nen, aanleiding daarvoor was o.m. een ontploffing in Erembodegem. Vraag die door de voorzitter posi tief werd beantwoord en bij een vol gende vergadering zeker op de agenda zal verscheinen. Vervolgens werd overgegaan tot het dekoreren van verdienstelijke leden. Eretekens van de Arbeid, Tweede Klasse Werknemers In dienst van de bvba Ir. O. De Jonge zn te Aalst: Temmerman Gaston. In dienst van de nv Peynsaert Zo nen te Aalst: September Robert, Van Hauwermeiren Benjamin. Vervolg op blz. 4 bij IMS (Intergarde Monitor Secu rity). Enkel Gates werknemers en hun familieleden konden aan de Gates fotowedstrijd deelnemen en daarom deed hij een beroep op zijn neef Peter Van Lembergen die bij Gates Europe N.V. In Erembode- Voorts werden er aan de fotografen van de veertig geselekteerde foto's nog prijslinten uitgereikt. Vermelden we ook nog dat in de kalender een kleurenfoto staat af- gedruk van Aalst karnaval. Die foto die bij de karnavalmaand februari staat afgedrukt, werd gemaakt door Paul Douglas uit Denver die hier mee de tweede plaats veroverde. Aalst. De foto waarmee Patrick Clarisse bij de winnaars van de wereldwijde fotowedstrijd van The Gates Corporation hoorde Bianca De Cock, een 21-jarige Moorselse, werd in Kontich voor de vyfde maal Belgisch kampioen twirling. Nu is deze sport in ons land misschien niet door iedereen gekend. Twirling is een discipline die vanuit de Verenig de Staten overwaaide en best kan vergeleken worden met ritmische gym nastiek. Begeleid door muziek voert men een aantal zeer moeilijke bewe gingen uit daarbij ondertussen kunstjes uithalend met de baton. Daar dit stokje regelmatig enkele meters de hoogte ingeslingerd wordt, vindt twir ling doorgaans plaats in een sporthal. Bianca De Cock is zeer jong met twirling begonnen. Ze was amper 8 jaar toen ze via haar nicht met deze sport in kontakt kwam. Óp 11-jarige leeftijd nam ze deel aan het wereldkampioenschap; Bianca trad o.m. op in Frankrijk, Italië, Duitsland, Japan en Texas. Daar hadden in San-Antonio de wereldkampioenschappen plaats bijgewoond door familieleden en kennissen. Daarenboven zorgen kranten, radio en televisie ervoor dat twirling in eeD vicieuze cirkel-si tuatie gevangen blijft. Aangezien de sport weinig interesse losweekt bij het grote publiek krijgt ze amper enige aandacht toegemeten vanwe ge de media wat voor gevolg heeft dat de discipline niet de kans krijgt en behaalde ze met de top van onze om zich uit de marginaliteit los te aardbol toch een zeventiende rukken, een bekend verhaald, plaats. Zelf wil Bianca er wel wat aan doen. Tijdens de Europese kampioen- Zo is ze een eigen groep opgestart schappen in Frankfurt ging Bianca waar ze les geeft twirling en turnen, met de 8e plaats lopen, in de katego- Elke woensdag van 15 tot 17 uur kan ne seniors. Ze krijgt les van de wereldkampi oen Mare Nash. Als fervente beoefenaarster van de ze sport betreurt ze het dat hier te lande de wedstrijden enkel worden je haar bezig zien in de stadsmeis jesschool in de Binnenstraat. Verdere informatie kan men ook bij haar bekomen op het nummer 053/ 70.30.98 na 19 uur. JM Heyman Aalst. Bianca De Cock voor de zoveelste keer Belgisch kampioene twirling

De Voorpost | 1990 | | pagina 1