Begrotingswijzigingen met vraagstekens in Lede Lede heeft z'n Jozef Cool-Fonds Leedse OCMW-begroting forse verhoging zonder realizatie beleidsplan Leedse Kleine Kouterwijk heerlijk wonen Nieuwe bib van Lede komt aan Klemendorp Vogelshow 'De Glansmerel' terug in Lede Lede krijgt vernieuwd politiekommissariaat Nieuw Leven met Bompa 3 De Voorpost - 16.11.1990 - 3 Aalst. De verantwoordelijken van KTA Ledebaan aan het woord tijdens de perskonferentie (a) Een tijdje terug organizeerde de Vlaamse Club van Lede een boeien de debatavond over de toestand in de Oostbloklanden. Bij die gelegen heid werd aangekondigd dat er nog andere initiatieven zouden geno men worden die het bestaan van de Vlaamse Club moesten gestalte ge ven. Zo werd onder meer besloten een Jozef Cool-Fonds op te richten binnen de Vlaamse Club. De be doeling van het Fonds bestaat erin enerzijds de gedachte aan Jozef Cool in ere te houden en anderzijds L het vlaams Nationalisme te stimule- |L ren door het jaarlijks uitreiken van een Jozef Cool-prijs. jP| Hiervoor zal een bedrag overge- maakt worden aan een vereniging of persoon die zich verdienstelijk hebben gemaakt op Vlaams-Natio naal vlak. Het Jozef Cool-Fonds neemt zich voor de figuur van Jozef Cool in al haar facetten te belichten door het jaarlijks publiceren van een 'Gedenkschrift' dat telkens een van de facetten zal beschrijven en naar een breder publiek zal bren gen. De figuur van Jozef Cool die door zijn onverdroten idealisme en in wortelvastheid door iedereen in :de werd geacht en zelfs de moei te perioden van zijn leven nooit tie moed verloor. Die figuur biedt voldoende stof om verschillende 'Gedenkschriften' te laten verschij nen. Zo kan nu reeds worden ver meld dat de oorlogsvrijwilliger 1914-1918, de politicus van voor, tijdens en na de tweede wereldoor log, de volksvriend en de kulktuur- mens, maar ook de doorzetter aan bod zullen komen. Er kan uiteraard niet worden voorbijgegaan aan de opbouw van een tentoonstelling rond Jozef Cool. Het Fonds is in elk geval al druk bezig met het verza melen van materiaal voor deze ten toonstelling. Het feit dat het precies een eeuw geleden is dat Jozef Cool (19 augustus 1890) in Lede werd geboren biedt het Jozef Cool-Fonds een uitzonderlijke gelegenheid om een eerste initiatief fe nemen dat passend is voor een start voor een intensieve werking. Zo werd op 9 november in de dekanale Sint-Mar- tinuskerk van Lede een biezondere eucharistieviering opgedragen ter nagedachtenis aan Jozef Cool. Tij dens de offergang werden gedach tenisprentjes uitgereikt. Celebrant was deken De Pelecijn. Nadien had in het kultureel centrum een zitting plaats waarbij een panel bestaande uit vroegere politieke mede- en te genstanders van Jozef Cool hun vi sie over hem kenbaar maakten, (da) Bij de aanvag van de legislatuur door de nieuwe Leedse koalitie werd een financiële meeijarenplan- ning voorgesteld. Uit dat plan wer den plotseling twee belangrijke dos siers gelicht, namelijk 'heraanleg Steenstraat' en 'Bouw sporthal' en naar de begroting buitengewone dienst 1990 vooruitgeschoven. Aan gezien op de begroting van 1990 daarvoor niets was voorzien, werd voorgesteld om die twee posten nog te openen op de begroting voor 1990 via een begrotingswijziging, met als verdediging dat het om 'dringende' werken gaat en er zo doende de kans bestaat dat er nog van subsidiëring kan geprofiteerd worden. De vrees bestaat immers dat in de toekomst geen suksidies meer ter beschikking zullen gesteld worden voor dergelijke projekten. Door de werken nog op de begro ting 1990 te plaatsen bestaat de kans alsnog dat de betrokken ministers maksimale subsidiëring zullen toe kennen. De betrokken schepenen hadden echter hierover geen zeker heid. Die begrotingswijziging is nogal drastischde begroting wordt verhoogd van 73 naar 180 miljoen. Deze verhoging gebeurt via een te betwisten procedure er wordt 10 miljoen overgeheveld en de rest moet komen van leningen (77,5 mil joen) en van (veronderstelde)subsi- dies. Het zat de oppositie hoog dat in de dossiers geen enkel dokument terug te vinden was met betrekking tot deze projekten. Dat getuigt dat er geen enkele vorm van financiële discipline is, aldus de oppositie. Het is immers totaal onmogelijk dat nog dit jaar de werken van start zouden gaan. Volgens de oppositie was het dan ook voldoende om die posten te verwerken in de begroting 1991 die binnenkort toch moet worden voor gedragen. Alles blijft bij veronders tellingen zal, ten eerste de over heid die ongewoon drastische be grotingswijziging goedkeuren en zullen ten twede de betrokken mi nisters akkoord gaan met subsidië ring? Tenslotte blijft na deze opera ties nog iets meer dan 4 miljoen over van de oorspronkelijke bonus van 15 miljoen op de gewone dienst. Aalst. Enkele leerlingen van het KTA die de bediening van het gastronomisch maal naar aanleiding van 11.11.11. verzorgde in het Vredeshuis (a) Aalst. Het gastronomisch maal naar sukses (a) van 11.11.11. kende heel wat De Kleine Kouterwijk in Lede werd genlijst rondgedeeld waarbij ge- gebouwd naar een projekt van Vei- peild werd naar de voorkeur van de lig Wonen uit Aalst. In een eerste bewoners. De antwoorden werden faze werden er 290 woningen voor- zorgvuldig bekeken en stilaan kwam zien. Ondertussen staan er 308 wo- men tot de oprichting van een club Dingen. Onder de bewoners, in die zich zou inlaten met de rekrea- hoofdzaak mensen die van buiten tieve vrijetijdsbesteding. Zo ont- de gemeente Lede kwamen, be- stonden een tafeltennisclub, een stond de noodzaak om elkaar beter jogging- en zwemclub, een groep te leren kennen en in 1980 al werd met wielertoeristen, later nog tur- door enkele bewoners een aanzet nen en koken. Het wijkkomitee genomen om een ontspanningsle- overkoepelde al deze onderdelen, ven voor de wijkbewoners uit te (da) bouwen. In de wijk werd een vra- Aalst. De gezellige ontvangstruimte in het restaurant van het KTA Ledebaan (a) De OCMW voorzitter had ter ver dedigingvan de forse verhoging van het gemeentelijk aandeel in de be groting 1991, het OCMW van Lede vergeleken met dat van OCMW's van andere gemeenten (Koekel- berg, Destelbergen, Diepenbeek, Lebbeke, Lochristi, Sint-Katelijne- Waver, Torhout, Sint-Agatha-Ber- chem, Tielt, Zele en Merelbeke). Raadslid Brantegem brak die ver dediging totaal af door de aange haalde OCMW's door te lichten, waaruit hij besloot'De vergelijking die aangehaald is in de beleidsnota is er dan ook om de massale verho ging, laat maar zeggen drastische verhoging, te proberen goed te pra ten. De vergelijking gaat weliswaar totaal niet op'. Wanneer er vergelijkingen gemaakt worden in verband met de gemeen telijke dotaties, moet niet alleen re kening worden gehoiuden met eventuele rust- en verzorgingste huizen, maar ook met een hele reeks andere faktoren, onder ande re het aantal inwoners en de samen stelling van de bevolking, de ligging van de gemeente (bievoorbeeld in een stedelijk agglomeratie), de an dere diensten, de infrastruktuur waarin die diensten zijn ingebed, de sociale bijstand, enz.. En dat heeft de OCMW voorzitter duidelijk ge wild niet gedaan. Zoals reds eerder gemeld stijgt het gemeentelijk aandeel in de OCMW begroting van 21,5 miljoen (na be grotingswijziging zelfs 25 miljoen) tot 28,5 miljoen voor 1990. Dat be tekent tegenover 1989 (begrotings wijziging inbegrepen) een stijging van 11,5%, dit terwijl in de gemeen telijke financiële meerjarenplan ning een verhoging was voorzien van 3% per jaar. Ondertussen komt er van de beleidsplanning die de OCMW voorzitter bij de aanvang van zijn beleid aan de voogdijover heid, dus de gemeenteraad, voor legde en aan de pers voorstelde, niets terecht. Zich verschuilen ach ter de stijgende personeelskosten, is vals spel spelen aldus de oppositie, aangezien de personeelskosten slechts voor 50% meespelen in de begroting van 1990. De oppositie heeft niets tegen het goed betalen van het personeel en ook niet tegen uitbreiding van het personeel op die diensten waar het nodig is, maar toch vindt zij dat het financieel be leid inzake het personeel eens ern stig dient doorgelicht te worden. Waarom zo een drastische verho ging als binnenkort de dag/ligprijs de hoogte in zal gaan en door de verhuis van de administratie naar een gebouw buiten het Villa Letha- domein, er kamers voor opname van residenten vrij zullen komen, wat eveneens een verhoging van de inkomsten tot gevolg zal hebben. Ondertussen, vaarwel de plannen; vaarwel uitbreidingswerken rust oord; vaarwel dienstencentrum voor bejaardenzorg; vaarwel eerste lijns juridische dienst en advies; vaarwel serviceplats; voorwei kin deropvangdienst; voorwei toelage voor personen die bejaarde familie leden in de huiskring opnemen; voorwei toelagen voor alarmsyste men voor alleenstaanden, enz. De oppositie vond dat deze begro ting de uitstraling was van een non- beleid en stemde dan ook tegen. De begroting van het OCMW werd goedgekeurd meerderheid tegen oppositie. De Leedse ornithologische vereni ging 'De glansmerel' komt met haar jaarlijkse vogelshow terug naar Le de. De show die vroeger werd opge bouwd in zaal 'De Grafmaker' en later in het kultureel centrum, had de laatste jaren onderdak gevonden in het dienstencentrum van Wanze- le. Na heel wat omzwervingen is de show dus terug in Lede en wel in zaal 'Soetekin' in de Nieuwstraat te Lede. Het is nu al de 36e keer dat de vereniging een vogelshow organi seert. Doordat het aantal deelne mers en het aantal tentoongestelde vogels steeds maar blijft stijgen er in Lede zelf geen zaal ruim een week ter beschikking kon blijven, waren de organizatoren verplicht uit te wijken naar Wanzele. Bij die show komt immers heel wat kijken ten eerste moet er voldoende ruimte zijn die tochtvrij en luchtig is, dan zijn er de dagen van de opbouw, en zangezien de aktieve kernleden al- jen over dag gaan werken, dient dat s avonds te gebeuren, dan zijn er log de inkorvingen, de bewaking, de voeding en verzorging, de open ingsplechtigheid, de tombola, de keuring met de prijsuitreiking, de vogelvcrkoop en tenslotte is er dan de onvermijdelijke afbraak. De zaal die hen die faciliteiten kan geven is nu gevonden de show zal dit jaar Plaatsvinden in zaal 'Soetekin'. Er zijn 88 reeksen voorzien met telkens een kampioenstitel. Het algemeen klassement wordt opgemaakt van telkens de beste vijf vogels volgens toegekende punten. Het program ma donderdag 22 november inkor- ving. Keuring op vrijdag 23 novem ber. De tentoonstelling gaat voor het publiek open op zaterdag 24 november om 8.00 uur en blijft toe gankelijk tot maandag 26 november 18.00 uur. De organizatoren heb ben met de opening op maandag vooral de scholen op het oog. Voor de scholieren is het immers een in teressante en leerrijke ervaring de show te bezoeken. De vogelverkoop heeft plaats op zondag 25 november van 8.00 tot 12.00 uur. De prijsuit reiking vindt plaats op zondag 25 november om 19.00 uur. De receptie voor de genodigden, met rondgang en deskundige uitleg, zal plaatshebben op zaterdag 24 no vember om 19.00 uur. Er zullen tal rijke Europese vogels, waaronder enkele zeldzaam geworden eksem- plaren te bewonderen zijn, alsook talrijke kanaries in vele verschillen de kleuren en van verschillend pos tuur. Parkieten van klein tot groot in al hun mooie kleurenpracht en andere exotische vogels met fasci nerende kleurenkombinaties, zijn ruim vertegenwoordigd. De toe gang is gratis. Lede. Inde Wijmeerstraat in Impe zijn herstellingswerken aan de gang (a) Om over te kunnen gaan tot de defi nitieve realizatie van de rooilijn in de Rammelstraat zal 21 vierkante meter prive-eigendom onteigend worden. De eigenaar wordt daar voor vergoed met 20.000 fr en de gemeente zal de gevaarlijke afslui ting van betonplaten op eigen kos ten en met eigen middelen verplaat sen en vernieuwen. De oppositie merkte op dat hier de (ongeschre ven) regel van uitbetaling van 50% van de schatting, niet wordt toege past, terwijl die regel in het verleden wel werd toegepast, waaruit dus duidelijk blijkt dat bij onteigenin gen met twee maten en twee ge wichten wordt betaald. De beslissing over de inplantings plaats van de nieuwe gemeentelijke openbare biblioteek blijkt definitief te zijnzij komt tussen Kerkevijver- straat (kant Perksken) en het Kle mendorp. Er moeten gronden van Blijkbaar heeft het Leedse gemeen tebestuur dc bouwmikrobe te pak ken. De nieuw- en vernieuwbouw van het gemeentehuis is in een defi nitief stadium gekomen en nu wil het gemeentebestuur het eraanpa- lende politiekommissariaat afbre ken en volledig herbouwen, on danks het feit dat nog maar onlangs het kommissariaat werd verbouwd en gemodernizeerd en langs de zij kant van een mooie afsluitingsgevel werd voorzien. Als het personeel van de gemeentediensten in nieuwe kantoren mag werken, waarom dan ook niet het politie-personeel, moet men hebben gedacht. Iedereen gaat verschillende eigenaard onteigend worden en dat brengt uiteraard pro blemen mee. Om in aanmerking te komen voor erkenning moet de bruikbare oppervlakte minimum 718 vierkante meter bedragen. Er zal maksimale betoelaging worden gevraagd. De oppositie gaat ak koord met de inplantingsplaats maar stelt zich vragen bij de beta ling van de onteigenden.Zij vreest dat ook hier met twee maten en twee gewichten zal betaald worden. En zij herhaalde en benadrukte haar wens om een polyvalente ruim te in het kompleks in te bouwen. Op deze wens werd positief gereageerd door de betrokken schepen. Het punt 'princiepsbeslissing nieuw bouw biblioteekinplantingsplaats, bouwprogramma en betoelagingsaanvraag' werd eenpa rig goedgekeurd. ermee akkoord dat ook de politie komfortabel en in aan de tijd aange paste kantoren moet kunnen wer ken. Maar toch stelde de oppositie zich vragen over het feit dat de wer ken worden uitgevoerd in eigen be heer, zonder subsidies. De werken worden geschat op ruim 9,5 miljoen frank. Hier is zeker geen sprake van hoogdringendheid, aangezien het schepencollege als begin dit jaar tot nieuwbouw van het politiekommis sariaat zou beslist hebben en de on langs verbouwde kantoren toch nog enkele maanden kunnen gebruikt worden. Op 17, 18, 23, 24 en 25 november brengt Toneelkring Nieuw Leven in de Kring Heilig Hart in de dr De Moorstraat 104 te Aalst in een regie van Fons Vinck 'Bompa 3, de vierde generatie' van Ruud De Ridder. Als je de vorig bompa's heft gezien, dan weet je dat het met deze editie ook lachen geblazen is. De beleve nissen van Bompa Vleugels, zoon Roger en de rest van de familie, krijgen een nieuwe wending met de komst van een ander familielid en de 'nieuwe wereldburger'. Het stuk wordt gebracht door Mon Wellekens, Jef De Cock, Rik De Pelsmaecker, Hugo De Vries, Ro ger De Cock, Christiaan Van Vae- renbergh, Mieke Leeman, Martine De Pelsmaecker, Daniella Jacob en Tanja Beeckman. (JMH)

De Voorpost | 1990 | | pagina 3