Oud-Bambruggenaar Jozef De Koker viert eeuwfeest te Melle 20.000ste plasmagift n Erpe-Mere Sint-Bavoparochie Mere wacht met spanning op komst van nieuwe pastoor Vast Als Eik scoort andermaal hoog WwSSSifrjS: Davidsfonds Mere herdenkt Em. Hullebroeck ll.ll.ll.-Aktie kan rekord halen in Erpe-Mere De Voorpost - 16.11.1990 - 5 [li" Toen op 27 augustus vorig jaar Rosine Hendrickx uit Bambrugge door het diere d doo 5, VOl :1de e lodig itslan gehele dorp gevierd werd omdat ze de kaap van de honderd jaar bereikt had, waren heel wat sympathisanten en familieleden aanwezig. Kwamen .sommigen zelfs uit Amerika om met hun tante mee te vieren dan was de *n kat be'an8rÜ'4Ste toch de uitgeweken Jozef De Koker want op dat ogenblik was roe hÜ nagenoeg 99 jaar oud en stevig op weg om eveneens de honderd te eiken. Op 15 november was het dan zover en was Bambruggenaar Jef ■n lekm Koker het feestvarken te Melle waar hg in het verzorgingstehuis bord Kannunn''1 Triest verblijft. e* PuDe op 15 november 1890 in Bam- 18 brugge geboren Alois Jozef kreeg zoals het gangbaar was "Jef' als ^we roepnaam. Hij stamt uit een gezin >enenvan vijf kinderen wat er op neer- }J vo' komt dat hij naast een broeder ook ^erei oogdrie zusters had. Hoe ongeloof- fr P® waardig het ook moge klinken maar alzijn familiegenoten werd een kort leven beschoren want ze overleden '.'J hKlallemaal rond hun zestig jaar. ilt dit 5J vindt Drie maal gehuwd nmeo Dat Jef het tot eeuweling bracht zit vele werk verplichtte hem talrijke n bui- hem misschien in het feit dat hij drie uren per dag bezig te zijn en hij zat 5(s)- maal huwde. Nochtans was hij al verblijft want zijn derde echtgenote stierf in 1974. Jef De Koker uit Bambrugge was kleermaker van beroep, een stiel die hij van zijn moeder geleerd had. Het kon moeilijk anders want het zat in de familie vermits ook zijn broer en oudste zuster kleren maak ten. Hij oefende de stiel uit tot hij op pensioen ging en het heeft hem meestal voor de wind gegaan want tot voor de tweede wereldoorlog werkte hij met vier "knechten". Het In ons land vierde men het zilveren jubileum van de ll.ll.ll.-Aktie en dit kan men weldra in Erpe-Mere ook doen. De fusie is uiteraard van latere datum maar toch - hoe eigenaardig ook - startte men in Ottergem met de aktie ten voordele van de ontwikkelingslanden al 23 jaar geleden. Pas later volgden de andere gemeenten en sinds de fusie werden de krachten samengebundeld en steunde men telkens samen één projekt. Erpe-Mere. Jef De Koker die zelf honderd jaar werd in het gezelschap van zijn dorpsgenote Rosine Hendrickx die nu 101 jaar werd (jv) 't' dertig jaar toen hij voor de eerste :trok-keer de stap waagde. Zijn vrouw band. stierf echter al twee jaar nadien fami-maar uit dit huwelijk sproot toch ngen zijn enig kind, een dochter die ge- 18 huwd is met Jan Watté. Dit gezin, dat te Zottegem woont, schonk aan n bij Jef nog vijf kleinkinderen welke op mej, hun beurt voor negen achterklein kinderen zorgden. Al. Jef De Koker hertrouwde in 1926 waarna hij Bambrugge verliet cn zich in Melle vestigde. Kort na de tweede wereldoorlog. In 1945, over leed ook zijn tweede vrouw maar i drie jaar later deed hij het nog eens I over. Samen vestigden zij zich dan in 1970 in het verzorgingstehuis Kan. Triest, waar Jef nu nog alleen ovi m A Ka i, bijna altijd al om 7 uur 's morgens op zijn werktafel. Meestal eindigde een werkdag voor hem pas om 21 uur. Niet versleten Een eeuweling zit meestal met een of andere lichamelijke kwaal ge steld maar Jef De Koker is nog steeds kerngezond. Daar waar an dere honderdjarigen al eens wat steun nodig hebben, is Jef nog goed te been. Met het uitzicht van een goede tachtiger heeft hij in het rust huis zelfs nog geen lift nodig om een verdieping hoger te klimmen. Dit dankt hij vooral aan zijn morgen- gymnastiek want elke dag begint met wat turnoefeningen. Om zijn fitheid te bewijzen wandelde hij twee kilometer terug nog van Melle naar Wetteren ten Ede. Ziek is Jef praktisch nooit geweest, met uit zondering van een opname in de kliniek te Zottegem, nu zo een twin tigjaar geleden. Toch heeft hij vroe ger gerookt maar toen hij officieel met pensioen ging heeft hij er mee gestopt. Anekdote Jef De Koker is niet alleen een kwieke rijzige persoonlijkheid maar ook zijn geest is nog helder en be schikt hij nog over heel wat "memo rie". Bijgevolg herinnert hij zich nog steeds talrijke streken uit zijn jeugd en men hoeft niet aan te dringen om een of andere anekdote te verne men. Zo moest hij als jeugdige knaap de eieren van de kippen op het erf verzamelen maar zoals elke jonge snaak lag dit werkje hem niet erg. Als stimulans werd hem het bakken van een eitje toegestaan, telkens hij er zestien had bijeenge raapt. Hij slaagde er niet altijd in het gestelde aantal eieren te "giejeren" maar na verloop van tijd had hij er toch wat op gevonden. Als hij er te veel had liet hij er een paar liggen voor de volgende dag zodat hij na derhand altijd met zestien eieren naar de keuken trok en in de moge lijkheid was zijn dagelijks eitje te bakken. Mering De viering van Jef De Koker heeft plaats op donderdag 15 november in het verzorgingstehuis voor al zijn medebewoners maar twee dagen nadien, op zaterdag 17 november wordt hij officieel op het gemeente huis ontvangen. Jef zou het wel te voet afkunnen maar om 9.45 u. wordt hij ten huize afgehaald met een old-timer om naar de kerk te gaan waar als dank voor zijn eerbiedwaardige ouderdom een plechtige eucharistieviering plaats grijpt. Vandaar gaat het in een fee stelijke optocht naar het gemeente huis met begeleiding van de plaatse lijke fanfare. Jef De Koker heeft nog de gezondheid om nog enkele keren gevierd te worden en dat zal hij zich nog laten welgevallen ook. JV Te Mere bevindt zich een van de weinige plasmaferesecentra uit het land. In 1986 kan men het een schuchtere of gewaagde poging noemen om dit nieuwe systeem van bloedgeven toe te passen of... uit te testen. Men wist wel dat Erpe-Mere een dorp van bloedgevers was maar of het geven van plasma ten even groot sukses zou worden moest men afwachten. Sindsdien is gebleken dat het geven van plasma nog meer in de "smaak" valt en dat het Tooropgestelde doel meer dan suksesvol kan genoemd worden. Toen men in november met de eerste afnamen begon hadden de verant woordelijken van het Rode Kruis schuchter maar hoopvol op 5.000 giften getipt opdat de zaak tenminste "renderend" zou zyn want om dit systeem lil te bouwen zijn er uiteraard financiën nodig. Nu zitten we vier jaar Aalst. Er bleef geen plaatsje onbezet in de Netwerkzaam voor de voorstelling tarrlnr on vnnac hooft man #ia 10 AOAeto ni ft Ira.nnnn oionn Uot irnnmnnn It/IH sier Miiwiuio f~* T~\ unH rtII/.'/J. t »erder en zopas heeft men de 20.000ste gift kunnen vieren. Het vooropge stelde doel is wel bereikt maar toch hoopt men dat de evolutie nog krachtiger zal stijgen om er een waar sukses van te maken. Daarom zal men trachten het aantal donors nog op te voeren, vooral dan deze die regelmatig zouden kunnen komen. Het plasmaferesecentrum, aan de te bijdrage en de giften van Erpe- Provincialebaan te Mere bevestigd, Mere ziin hieraan niet vreemd, beschikt op het huidig ogenblik over In het centrum van Erpe-Mere zijn een tweehonderdtal "vaste donors" vier verpleegsters werkzaam samen die wekelijks of om de veertien da- met zeven geneesheren waarvan er gen een zakje plasma achterlaten, telkens één aanwezig is tijdens de Deze zijn natuurlijk niet allemaal plasma-afnamen dank zij een inge- van Erpe-Mere zelf want talrijke voerde beurtrol. "klanten" worden gerecruteerd in Daar het plasmaferesecentrum andere gemeenten waar dergelijk over slechts acht "bedden" (zetels) centrum niet bestaat. beschikt, is het geraadzaam bij een ,ft eventueel "bezoek" een afspraak te maken. Men kan zich echter best Per schijf van 5.000 afnamen maakt schikken naar eigen mogelijkheden men er in het centrum een klein want het plasmaferesecentrum is bescheiden feestje van en thans kon geopend op maandag van 17 tot 21 men een glaasje drinken op de ge- uur> dinsdag van 13 tot 21 uur, don- zondheid van de Ledenaar Mare De derdag van 9 tot 21 uur en vrijdag Wachter die voor de 108ste keer Van 13 tot 21 uur. Een plasma-afna- naar Mere kwam om er plasma te me neemt zowat een uur in beslag geven. Een verdienstelijker per- maar dit is vlug voorbij terwijl men soon kon men moeilijk treffen want TV kijkt of een babbel slaat met zijn ,n zijn eigen gemeente is hij een mededonor. JV van de nieuwe CD van Jan De Wilde (a) De kritieken op het toneelstuk nederlands gespeeld worden, om- S.O.S. Neushoorn, gebracht door dat in de andere bedrijven verschei- de Hofstaadse toneelgroep Vast dene dialekten door elkaar gespro- Als Eik, getuigen andermaal van ken worden. Sommigen vinden dit kwaliteit. De toeschouwers zijn on- storend. verdeeld van mening dat het hier Al bij al keert iedereen tevreden om een voortreffelijke klucht gaat, huiswaarts na het avondje toneel, die op haast professionele wijze uit- De mensen hebben zich geamu- gevoerd wordt. Vooral Hugo Roels seerd. Zij hebben de moeite geno- en Erik Meuleman, bij het jeugdige men vanachter hun TV-toestel te publiek beter bekend als de bol- komen en zijn er voor beloond ge- hoedmijnheertjes omwille van hun worden. Wie het nog niet gezien vroegere optredens als duo onder heeft kan dit weekend nog terecht Een verjaardag vereist altijd iets meer dan het gewone en daarom leverden alle komitees een extra in spanning om het vooral dit jaar in de kijker te stellen en aan te tonen dat de inzet van zoveel tientallen men sen werkelijk de moeite waard was. Inzet was er in ieder geval in Erpe- Mere want de jonge organisatoren bereikten een rekord medewerkers met 257 in totaal. Bovendien was er nog de materiële medewerking van het gemeentebestuur dat naast de toelage van 19.000 fr. instond voor al het drukwerk, het gebruik van de lokalen voor vergaderingen en bij eenkomsten allerlei. Rekord Nu reeds weet men met zekerheid dat de deur-aan-deur-aktie de meest lonende manier is om een goed resultaat te bereiken. Deze keer is er trouwens een stijging van maar liefst elf procent aangezien de opbrengst 539.660 fr. bedroeg te genover de drie voorgaande jaren: 1987 (397.300 fr.), 1988 (457.500 fr.), 1989 (483.000 fr.). In 1988 was er een totaalopbrengst van 733.827 fr. maar door het wegvallen van de - gevaarlijke - aktie aan de Vijfhuizen was er vorig jaar een 50.000 fr. minder rondgehaald. Dit jaar hoopt men echter een absoluut rekord te behalen want bij het be drag van de deur-aan-deur-aktie moet nu al 20.000 fr. gevoegd wor den van de aktie, slechts gedurende twee uur eevoerd, aan de grootwa renhuizen. Deze aktie kan dus ge rust als alternatief dienen en in de toekomst nog uitgebreid worden. Bij dit alles moeten er nog eventu eel enkele zitpenningen gevoegd worden en men hoopt en vermoedt dat er nog heel wat zal gestort wor den van een 1500-tal mensen die speciaal aangeschreven werden. Zo denkt men nog een groot bedrag te ontvangen van zelfstandigen, be drijven en verenigingen uit Erpe- Mere. Hiervan is het resultaat even wel nog niet bekend maar als men op een even groot bedrag kan reke nen als vorig jaar dan kan men in 1990 een absoluut rekord bereiken. Dat er meer belangstelling bij de bevolking merkbaar is en dat ze langsom meer gesensibiliseerd is, blijkt duidelijk uit vergelijkende cij fers van de deur-aan-deur-aktie waaraan dit jaar 195 personen deel namen. Als we de cijfers vergelij ken. Er bestaat geen twijfel als we de cijfers van vorig jaar en de recente omhaling in ogenschouw nemen. In Aaigem komt men van 50.250 fr. naar 63.350 fr.; Bambrugge van 35.460 naar 48.030; Burst van 90.300 naar 95.330; Erondegem van 50.000 naar 59.950; Erpe van 126.400 naar 138.000; Mere van 112.900 naar 118.000; Ottergem van 11.300 naar 14.150 en Vlekkem van 6.365 fr. naar 8.565 fr. Projekt Er was bij de aanvang van de ll.ll.ll.-Aktie een voorstel gedaan door de medewerkers van Otter gem maar dit werd dan uiteindelijk toch verworpen en het projekt waarvoor men dan definitief geko zen heeft, staat in verband met de landbouw in Burkina Faso. Dit landbouwprojekt richt zich voorna melijk naar de streken die te kam pen hebben met de opkomende woestijnvorming. Daarom voorziet men hier in het plaatsen van water pompen opdat de bevolking er kan voorzien in haar eigen drinkwater. Het projekt bevat bovendien ook nog een gezondheidsluik waarbij men zo een 25 gezondheidscentra wil uitbouwen en de nodige uitrus ting verschaffen. Men spreekt er zelfs van de oprichting van een mi ni-hospitaal. Voor het projekt in Burkina Faso vraagt de internatio nale ontwikkelingsorganisatie een bedrag van ruim twee miljoen frank, en als de prognose bewaarheid wordt, mag men stellen dat Erpe- Mere alleen al bijna voor de helft het projekt zal kunnen laten verwe zenlijken. Werking Om een uitzonderlijk resultaat te bereiken is er heel wat inzet nodig vanwege een organisatiekomitee dat moet kunnen rekenen op een uitgebreide schare medewerkers. De deur-aan-deur-aktie vertegen woordigt wel de grootste brok maar toch is er op andere manieren nog heel wat geld in te zamelen. Daar om heeft het njj.ll.-komitee een kwis georganiseerd waaraan 24 groepen deelnamen - hoofdza kelijk van Erpe-Mere zelf- en waarbij het Davidsfonds van Bam brugge als overwinnaar uit de strijd kwam. Onbekend is onbemind; luidt het spreekwoord, en om meer bekendheid aan het gekozen pro jekt te geven, organiseerde men te vens een informatie-avond waarbij een projektmedewerker uit Burkina Faso zelf kwam uitleg verstrekken over de situatie in zijn land en hoe het projekt evolueert want dit is van groot belang opdat de mensen zou den weten waaraan hun geld later besteed wordt. Het ligt verder in de bedoeling om volgend jaar een samenwerking te bewerkstelligen met andere komi tees van buurgemeenten voor het eventueel organiseren van een in- fo-avond of andere meer grootscha lige aktiviteiten rond de aktie of het projekt. Dit zijn echter toekomst plannen die intern zullen uitge werkt worden maar dat zijn zorgen voor de organiserende leiding die dit jaar opnieuw - ondanks de ver nieuwing van jonge krachten - blijk gegeven heeft van een totale inzet. JV deze naam, krijgen uitstekende reakties. Namen die verder nog veel over de tong rollen zijn Ann Dael- man en Myriame Arijs. Dat wil uit eraard niet zeggen dat de anderen het minder goed doen, want ieder een is het volmondig eens dat nie mand in de ploeg uit de toon valt. Het publiek geeft de voorkeur aan die bedrijven die in het beschaafd in het Parochiaal Centrum te Hof- stade. S.O.S. Neushoorn: vrijdag 16 november om 20.00 uur zaterdag 17 november om 20.00 uur zondag 18 november om 19.00 uur WA vaste klant om bloed te eeven. Dit blijkt voor hem onvoldoende te zijn want toen hij een drietal jaren gele den hoorde dat er te Mere op een andere manier bloed te geven was, -ê P 1 1 -i 4 Het is dus aan een "trouwe klant' dat de eer te beurt viel om eventjes Zoals in talrijke dorpen zal ook in aangename anekdoten en wetens- gelauwerd te worden. Pierre Van de Mere de zogenoemde Vlaamse zan- waardigheden uit het leven en de Perre en Kathleen De Middeleer ger Emiel Hullebroeck herdacht tijd van de gekende komponist. Het die respektievelijk voor en na hem worden. Op vrijdag 16 november wordt terzelfdertijd een biografi- kwamen, werden evenwel in de eer om 20 uur in de feestzaal van de sche tocht door het leven van deze betrokken, vermits ze tot dezelfde St.-Jozefschool kan men er een her- komponist met vertelsels over de sessie behoorden. denkingsavond bijwonen die ver- reizen naar Indië, Zuid-Afrika en Al de zakjes plasma die in Erpe-Me- zorgd wordt door Gust Teugels Amerika. fe verzameld worden dank zij de (zang) en het plaatselijk zangkoor Het Meerse zangkoor zorgt voor talloze en belangloze donors is Singhet Vro. nog meer liedkunst van deze toon- praktisch bestemd voor de "Centra- Ter gelegenheid van het 25-jarig dichter die een kwarteeuw te Liede- le Afdeling Fractionatie" van het overlijden van Em. Hullebroeck kerke overleed. Kaarten voor deze Rode Kruis te Brussel. De streek brengt G. Teugels stemming en avond zijn te bekomen bij de be- van Aalst levert hierbij een zeer gro- sfeer met fragmenten uit operetten, stuursleden van het Davidsfonds Mere tegen 100 fr. JV Test-Aankoop van november besteedt zeer veel aandacht aan de Belgische Post. In hetzelfde nummer wordt gehandeld over de centrale verwarming de forel, autoradio's en de RDS en verder over diepvriezers, slakken, elektrische onderdekens, slaap middelen, enz. Test-Aankoop is verkrijg baar op het adres Hollandstraat 13 te 106C Brussel. Enkele weken geleden heeft pa stoor A. Wouters definitief de Sint-Bavoparochie geruild voor een pensioen. Intussen kwam het nieuws dat E.H. Jan Van Keymeu- len, voorheen pastoor Van Hemel rijk Denderleeuw, hem zou opvol gen. De parochiegemeenschap van Mere stelt grote verwachtingen in de komst van haar nieuwe pastoor die veel inzet zal nodig hebben om de kerkgangers naar het dorpsplein te krijgen. Op 18 november wordt pastoor Van Keymeulen plechtig aange steld te Mere en de parochiege meenschap wil dit op luisterrijke wijze doen. Om 14.15 u. komen alle deelnemende plaatselijke jeugdor ganisaties samen op de parking van het Oud-Gemeentehuis van Mere waar ze stoet zullen vormen met de vlaggedragers van de socio-culture- le organisaties. Aan de Vijfhoek zal de nieuwe herder opgewacht wor den om hem feestelijk naar de kerk te begeleiden met de ruitervereni- ging en de vendeliers. Leden van de plaatselijke verenigingen en andere belangstellenden zullen de nieuwe pastoor naar de Sint-Bavokerk vol gen waar een plechtige Eucharistie zal opgedragen worden waarbij de nieuwe pastoor officieel zal aange steld worden. De aanstellingsmis zal opgeluisterd worden door de plaatselijke koren. Na de mis zal de vendelgroep Uilenspiegel enkele spectaculaire nummers opvoeren op het dorpsplein waarna de paro chianen en genodigden uitgenodigd worden voor een receptie in het Pa tronaat. Door de ganse parochiegemeen schap zal aan de nieuwe pastoor een geschenk aangeboden worden en E.H. Jan Van Keymeulen heeft voor een liturgisch gewaad geop teerd. JV

De Voorpost | 1990 | | pagina 5