M Muziekkapel van de Belgische Zeemacht verdedigt reputatie op briljante wijze Walter en Anne Boeykens schitteren in derde koncert van Lions Dendermonde Tiende Orgelweek tijdens 28ste Inter nationale Muziekdagen The Mardi Gras Jazzband in de Honky Tonk Bunker op 23 november Breit Dolman expozeert Festival van Vlaanderen 1991 10 - 23.111990 - De Voorpost Lions-voorzitter Georges Van de Voorde had in zijn welkomstgroet woorden van dank voor de abt van de Sint-Pieters- en Paulusabdij voor de logistieke steun en ook voor de sponsors, zonder wie geen kwalita tief hoogstaand koncert meer kan ingericht worden. Woorden van trots ook omdat Lions er voor de derde keer reeds in geslaagd was een programma te kunnen aanbie den dat het allerbeste kon beloven: een ensemble en twee solisten om U tegen te zeggen. «Kuituur in dienst van de sociaal en fysiek minderbe deelden in deze maatschappij is mooi.» Of hoe sponsoring, sociale bewogenheid en kuituur hand in hand kunnen gaan Programma Voor deze derde koncertavond had Lions uitvoerders van bij ons gekon- trakteerd. Na Duitse en Franse mu sici toch ook de beurt aan «eigen volk». Niemand minder dan Walter Boeykens, zijn dochter Anne (bei den op klarinet) en een okkasioneel strijkersensemble (drie eerste en drie tweede violen, twee altviolen, twee celli en een contrabas) vertolk ten een programma met werken van Hoffmeister, Bach-Groslot, von Weber, Cimarosa-Benjamin, Pa- chelbel en Mendelssohn. Bijna uit sluitend werken waarin de klarinet centraal gesteld wordt. Van Franz Anton Hoffmeister (1754-1812) hoorden we het driede lige «Concerto in es voor twee klari netten en orkest»: een virtuoos klassiek allegro, een lieflijk zingend romanza en een dartel dansend rondo. Van Johan Sebastian Bach (1685- 1750) zijn twee vioolkoncerten be kend én het prachtig dubbelkoncert in d klein BWV 1043 uit zijn Cöthe- nerperiode. Voor dit orkest van Walter Boeykens bewerkte zijn vriend Robert Groslot het adagio Vorige week verzorgde de Muziekkapel van de Belgische Zeemacht in de Singel te Antwerpen een galakoncert o.l.v. Vaandrig-ter-Zee Kapelmeester Peter Snellinckx. Dit koncert werd georganiseerd door de Vereniging voor Hulpbetoon in de Zeemacht en de Nationale Federatie van Informatieweekbladen, samen met het P.R.- en Organisatiebureau VPR uit Sint-Niklaas. Tevens werd de eerste C.D. van de muziekkapel voorgesteld, die eveneens werd uitgegeven ten voordele van de vzw Vereniging voor Hulpbetoon in de Zeemacht. Dendermonde. Koncert in abdijkerk Veel volk in de abdijkerk voor een prachtig koncert (foto Piet Hermans) De Basiliek van de Dendermondse Sint-Pieters- en Paulusabdij was vorige vrijdag bijna volledig volgelopen voor bet koncert dat georganiseerd was door Lions Dendermonde. En de vele aanwezigen zullen het zich zeker niet beklaagd hebben: ze waren immers getuige van een schitterend klassiek koncert met een hartverwarmend programma en uitstekende uitvoerders. Het ovationeel applaus na afloop was hiervan trouwens het dankbare bewijs. Muziekkapel Belgische Zeemacht De Muziekkapel van de Belgische Zeemacht werd gevormd in 1947 door muzikanten komende van ver schillende korpsen van de Land macht. Het werd onder de leiding geplaatst van lt. Louis Gasia, die de 'Mars van de Belgische Zeemacht' komponeerde, zich hierbij inspire rend op bekende folkloristische liedjes zoals "t Loze Vissertje' en 'Maman les petits bateaux'. Na Ga sia kwam Jos Hanniken aan de lei ding van het ensemble; deze werd in '63 opgevolgd door Guy Duyck die in '78 het dirigeerstokje doorgaf aan Jozef Wauters, in '87 opgevolgd door D. Acquet. Sedert 1 juli '89 wordt de leiding waargenomen door Vaandrig-ter-Zee Kapitein Peter Snellinckx. Het trommel- en trompettenkorps stond achtereen volgens o.l.v. H. Vermeire en sinds '87 van H. Moreels. De Muziekkapel heeft reeds een enorm aantal prestaties achter de rug, zowel in binnen- als in buiten land: Amsterdam, Luxemburg, Bre- mershaven, Keulen, Düsseldorf, Parijs, Vichy, Bari, Monaco e.a. Alle muzikanten zijn laureaten van een Koninklijk Muziekconservato rium. Velen onder hen staan op hun beurt in het onderwijs, aan conser vatoria of muziekakademies; weer anderen maken deel uit van dans en simfonische ensembles of ope ra-orkesten. Galakoncert Na de uitvoering van het vaderlands lied opende dit galakoncert met de 'Festive Ouverture' uit 1954 van Di- mitri Sjostakovitsj, gevolgd door 'Atlantis' een simfonisch gedicht van ex-chef Guy Duyck, die trou wens in de zaal aanwezig was, en een ovationeel applaus kreeg. Na de '3* Fantasie', een harmonie-ar rangement van Moerenhout van de 3d* pianofantasie van Peter Benoit, werd het eerste deel van dit koncert besloten met 'Cap Kennedy', een stukje programmamuziek van S. Lancen. Het tweede deel was populairder opgebouwd. Het begon met de 'Symphonic Dance Music from West Side Story' van de betreurde L. Bernstein, gevolgd door 'The Phantom of the Opera' uit 1986 van A.L. Webber in een arrangement van Johan De Mey en door het spektakulaire 'Starflight' van Peter Laine. Echt militair werd heUsas met 'Mili taire Wals' van L. Fremaux, een kompositie gebaseerd op de diverse militaire simbolen die in het leger worden gebruikt. Met de uitvoering van dit werk kwam ook het trom mel- en trompetterskorps - ofte de 'kliek'- op het podium. Na de 'Mars van het 6* Linieregiment' van Jozef Delaet, kwam voor velen het hoogtepunt van de avond: de uit voering van de 'Mars van de Belgi sche Zeemacht' van L. Gasia. De kepies werden opgezet, een zinde ring ging door de bijna volzette zaal en sommigen (en niet alleen oudge dienden) konden amper hun ont roering meester blijven. Verdiende bloemen voor de diri gent, ook bloemen voor Lutgart Si- moens die de presentatie verzorgd had. En natuurlijk als toemaatje 'Anchors Away'! De Muziekkapel van de Belgische Zeemacht bewees nog maar eens dat een blaasorkest niet noodzake lijk sinoniem hoeft te zijn van 'zo maar wat blaasmuziek', zonder veel interpretatie of nuancering. Onder leiding van zijn kapelmeester Peter Snellinckx (Temse 0 1956) werd technisch én interpretatief degelijk gemusiceerd met zin voor verfijning en kleur, met kunde en inzet. Een uitstekende C.D. Ter gelegenheid van dit galakoncert stelde de Muziekkapel van de Belgi sche Zeemacht haar eerste C.D. voor; uiteraard werden er voordien reeds elpees uitgebracht. Deze C.D. wordt uitgegeven ten voordele van de vzw Vereniging voor Hulpbetoon in de Zeemacht, een vereniging in '65 opgericht om financiële of materiële noden bij le den van de Zeemacht en hun fami-; lieleden te kunnen lenigen. Vice-; admiraal J. De Wilde, stafchef va* de Zeemacht, is er de voorzitter! van. Op de C.D. (71' 54") staan 9 num mers: 'Marines' March' (een tradi tional in een arrangement van Pi Scheffer), het simfonisch gedicht opus 65 'Atlantis' (Guy Duyck), 'Holiday for Band' (Rex Mitchell), de balletsuite 'Les Papillons' (Coby Lankester in een bewerking van Jo han De Mey), 'Olympic Fanfare and Theme' (Jonn Williams, in een ar rangement van Jim Curnow), 'Cap Kennedy' (Serge Lancen), 'Yankee Doodle' (Morton Gould), 'The Phantom of the Opera' (A.L. Web ber, bewerkt door Johan De Mey) en uiteraard de 'Mars der Belgische Zeemacht' van Louis Gasia. De C.D. werd geproduceerd door VPR Consult in Sint-Niklaas, en opgenomen in de Studio Steurbaut te Gent. L. uit Bachs dubbelkoncert voor twee klarinetten en strijkers in fa groot. Wij staan vaak nogal huiverig tegen over dergelijke bewerkingen, maar Groslot toonde aan dat, met res- pekt voor de geest en de kleur van het origineel, er wel degelijk een muziekwerk kan herwerkt worden zonder er een flauw, vals afkooksel van te maken. Carl Maria von Weber (1786-1826) interesseerde zich sterk voor de kla rinet, vooral sedert hij de beroemde klarinetvirtuoos Heinrich Barmann had leren kennen. Alhoewel hij dit instrument niet zelf kon bespelen, wist hij zich de aard ervan eigen te maken en de mogelijkheden ervan dusdanig uit te breiden, dat geen enkele andere komponist er later nog iets aan kon toevoegen. Geen wonder dus dat von Weber een der komponisten is van wie Walter Boeykens vaak werk op het pro gramma neemt. Nu was dit «Intro- duktie, tema en variaties voor klari net en orkest», een werk dat om streeks 1815 werd gekomponeerd. Walter Boeykens was de solist. Domenico Cimarosa (1749-1801) is vooral bekend als operakomponist; zijn andere komposities zijn trou wens - op zijn «Missa da Requiem» na - kwalitatief van een minder ge halte. Van hem speelde Anne Boey kens met het orkest het «Concerto voor klarinet en strijkers» in een bewerking van Arture Benjamin. Musicologen zijn het er nog steeds niet over eens voor welk solo-in strument dit concerto eigenlijk ge schreven werd. Als tussenspel kregen de toehoor ders de «Canon voor orkest» te ho ren van de Neurenbergse organist en komponist Johann Pachelbel (1653-1706) die op orgel de schakel vormde tussen Froberger en J.B. Bach. Een sober, mooi gedragen kompositietje. Het koncert werd besloten met een werk van Felix Mendelssohn-Bar- tholdy (1809-1847) die veel kamer muziek schreef, hoewel men deze stukken slechts zelden in de kon- certzaal hoort. De meeste van deze komposities waren erop gericht de solist te laten schitteren. Van hem speelden Anne en Walter Boeykens met het strijkersensemble het «Konzertstück nr. 2 voor twee klari netten en orkest» uit 1833. Na af loop van het programma werd het rondo (3de deel) van dit werk nog als bisnummer aangeboden. Schitterende solisten Van Walter Boeykens (°1938, Bor- nem) is geweten dat hij hét type is van de veelzijdige, moderne vir tuoos die zowel de hoogtepunten uit het klassieke repertoire (Mo zart, Weber,...) op onvergetelijke wijze kan brengen, als de nieuwe klanken op de grensgebieden van zijn instrument weet uit te experi menteren (Boulez...). Hij is een veelzijdig virtuoos - hij wordt door zeer velen beschouwd als de groots te klarinettist van deze tijd! - voor wie ieder koncert (Berlijn, Parijs of Dendermonde: het maakt geen ver schil uit!) een uitdaging blijft. Wie foed geld neertelt voor een koncert, eeft ook recht op een goede uit voering! We hoorden er al anderen bezig «in de provincie»... Een der gelijke professionele ingesteldheid siert alleen de grootsten. In de Dendermondse Abdijkerk toonde Boeykens nog maar eens dit vakmanschap, dit eerlijk musiceren. Dat hij sukkelde met een nekwer- vel, zodat twee vingertoppen bijna gevoelloos waren, bleek geen hin derpaal om er een heerlijke muzika le avond van te maken. Geen routi neklus maar musiceren met grote virtuositeit, een onberispelijke techniek, een warm kleurenpalet én een aanstekelijke musiceervreugde die de andere musici meevoert in dit gevoel. Dan krijgt het publiek na tuurlijk een heerlijke muzikale avond. Dat Anne, de 24 jaar jonge dochter van Walter Boeykens, uit hetzelfde muzikale hout gesneden is, konden we duidelijk ervaren. Ze heeft alles om een uitstekende soliste te wor den: een mooie toon, een grote vir tuositeit, een prima interpretatie- vermogen. Na het werk van Cimaro sa, waarin Anne de soliste was, glunderde vader Walter fier, zoals alleen een vader fier kan zijn! Ook over het strijkersensemble niets dan lof: ze musiceerden attent, met zin voor schakering, technisch feilloos. Een dankbaar publiek, dat zich veel gedisciplineeraer gedroeg dan in veel «grote» muziektempels, reage erde entoesiast en dankte de uit voerders met een staande ovatie. Kon er echt geen bloemetje meer af voor de solisten? Slechts twee kleine schaduwvlekjes op dit mooie koncert: de taalkundi ge slordigheidjes in het overigens typografisch erg verzorgde pro gramma én de storend flitsende «huisfotograaf». We kunnen enkel Lions Dender monde gelukwensen met hun keuze van de uitvoerders en de puike or ganisatie en hopen dat hun vierde koncert even suksesrijk mag wor den (L.) De "Vette Dinsdag-band" is mee gegroeid uit de Grembergse kermis- dinsdagfestiviteiten; natuurlijk ook omdat Mardi Gras het hoogtepunt is op de Jazzmarkt van New Or leans, het Mekka van de jazz. De band bestaat nu zeven jaar want hij ontstond in 1983. De nodige jazzlessen kregen de pioniers van de mannen van de Lokerse Train Jazz band; met uitstekend resultaat trouwens. Na zeven jaar zijn de zwaarste hin dernissen natuurlijk al lang met suk- ses genomen: koncerten in Gorin- chem, in Honky Tonk, tijdens de jazzfestivals van Breda, Oostende en Dendermonde; natuurlijk tallo ze optredens overal te lande en uit eraard tijdens de Dendermondse Kroegentochten. Hun stijl is New Orleans: ontwape nend fris, doortastend en entoesiast gebracht. Naast de onvermijdelijke klassiekers brengen ze vooral num mers met een mooi thema en van eigen arrangementen kennen de Mardi Gras-jongens ook wat! "Papa" Paul Calïebaut leidt de band en bespeelt steeds de massa. De band is immers een geweldige smaakmaker voor het publiek. Door hun ongekompliceerde mu ziek op gezapig tempo weten ze het publiek te boeien. Ze hebben er trouwens het handje van weg in te spelen op de reakties van ee dank baar publiek. Dat is hun sterkte: gezellige muziek voor een gezellig publiek. Momenteel spelen ze veel in de Brusselse Preservation Hall. Al worden ze nog niet tot de échte jazztop in Vlaanderen gerekend, toch wisten ze zich duidelijk te ma nifesteren in de sub-top! De vermoedelijke samenstelling van The Mardi Gras Jazzband voor het Bunkerkoncert: "Papa" Paul Calïebaut (trombone, leader), Ka- rel Peleman (trompet), Danny Smooch Verleyen, Marc Coudron (banjo), Jaak Slabby Van Hooien (bas), Wim De Commer (piano) en Rik Van den Eede (drums). The Mardi Gras Jazzband speelt in de Honky Tonk Bunker, Leo pold II-laan (Bastion V) op zater dag 23 november om 21 uur. L Dendermonde. Koncert in abdijkerk. Het ensemble Walter Boevkens maakt zich klaar voor wat een schitterende muzikale avond zou worden (foto Piet Hermans) Kuntschilder en beeldhouwer Cy- riel Verbeken, geboren in de Boc- renkrijggemeente Overmere in 1937, maar thans woonachtig in Vlierzele, stelt zijn werken tentoon in de Kunstkelder van het kultureel centrum van de abdij te Affligem tijdens de weekends van december vanaf de vijftiende. De tentoonstel ling is te bezichtigen telkens van 11.00 tot 13.00 en van 14.00 tot 20.00 uur. Cyriel Verbeken is autodidakt en brengt -soms onder de schuilnaam Breit Dolman- vooral via twee tech nieken, namelijk schilderen en beeldhouwen, zijn eigen aard tot uitdrukking. Zijn schilderkunst koncentreert zich vooral rond twee tematische polen. Enerzijds strijdt de kunste naar in zijn symbolisch geladen werk met onderwerpen als entitei ten (rassen), het mysterie van de archetypiscne vrouw, macht en machtsverhoudingen, agressie, ge rechtigheid en onrechtvaardigheid. Anderzijds verraden de dynamiek van zijn zeegezichten zijn onrustige natuur en het statische van zijn dorps- en landschapsschilderingen zijn onvervulbare drang naar rust. Met zijn recentere clown- en pier rotfiguren, waaraan elke uitbundig heid of vrolijkheid vreemd is, wijst Verbeken op de vereenzaming en vervreemding in onze samenleving. Zijn beeldhouwwerk in hout en marmer wordt gedragen door een dualistische tematiek van man vrouw relatie. Deze meestal naar het abstrakte neigende skulpturen ademen een expressie kracht en fluïditeit uit, die bij de beschouwer een gevoelen van sereniteit, her kenning en zelfs aanvaarding kun nen oproepen. Zijn atelier is gelegen in het Peper straatje 4 te Vlierzel;e. Het laatste festivalkoncert van de editie 1990 is amper achter de rug, of het Brugse luik van het Festival van Vlaanderen verstuurt reeds zijn plannen voor de uitgave 1991. Zoals steeds zijn de Internationale Mu ziekdagen, zoals ze in Brugge nog graag genoemd worden, opge bouwd rond twee krachtlijnen: de koncerten Musica Antiqua en de wedstrijd(-enl. Tijdens deze 27'" In ternationale Muziekdagen, die ge organiseerd worden van zaterdag 27 juli t.e.m. zaterdag 10 augustus, is het opnieuw de beurt aan het orgel. De ló* orgelweek (van 27.07 t.e.m. 03.08) vertoont volgende krachtlij nen: tentoonstelling rond het orgel en het orgelpositief; referaten, ïn- terpretatiekursussen en recitals; ochtendwandelingen en een eks- kursie langs historische orgels in Brugge, Vlaanderen en Frans- Vlaanderen; Concours Bach-Mo- zart-Salieri; Prijs Mozart-Vivaldi Brugge 1991. Wedstrijden Het Concours Bach-Mozart-Salieri en de Mozart-Vivaldiprijs vormen twee atzonderlijke proeven. Kandi daten die aan de leeftijdsvereisten voldoen (voor de eerste: geboren zijn na 31.12.'58; voor de tweede is geen leeftijdslimiet!, kunnen even tueel aan beide wedstrijden deelne men. Alle proeven, van preselekties tot finale, van het Bach-Mozart-Sa- lieri-concours staan geprogram meerd op het orgel naar barokkon- cept (19/6) van de Sint-Gilliskerk. De proeven Mozart-Vivaldi wor den afgelegd op het nieuwgebouwd conservatoriumorgel (1988) in de Anglikaanse kerk aan ae Ezelstraat. Voor het Concours Bach-Mozart- Salieri zijn prijzen en premies voor zien voor 500.000 fr.; de eerste lau reaat gaat met 125.000 fr. naar huis. De Prijs Mozart-Vivaldi Brugge 1991 bedraagt 75.000 fr. De kandidaten worden beoordeeld door een internationale jury: James D. Christie (V.S.), Xavier Darasse (Frankrijk), Johan Huys, voorzitter (België), Leo Kramer (Duitsland), Michael Radulescu (Oostenrijk) en Luigi Tagliavini (Italië). Geïnteresseerde kandidaten kun nen de wedstrijdfolder met alle praktische informatie over het pro gramma, de organisatie en de wed strijdinstrumenten verkrijgen bij de Dienst Toerisme, Burg 11, 8000 Brugge; tel. 050/44.86.86. Musica Antiqua Het koncertaanbod tussen 27 juli en 10 augustus is zeer ruim: niet min der dan 25 produkties staan ge pland. De organisatoren program meren werk van o.m. John Dow- land, Niccolo Fontei, Andrea en Giovanni Gabrieli, Georg Friedrich Haendel, Wolfgang Amadeus Mo zart (het is immers het Mozart- jaar!), Peter Philips, Henry Purcell, Antonio Vivaldi. Het volledige programma is vanaf 15 januari e.k. te verkrijgen bij de Dienst Toerisme, Burg 11, 8000 Brugge; tel. 050/44.86.86. Snel aan vragen en ook snel plaatsen reserve ren!

De Voorpost | 1990 | | pagina 10