Podium-uitjes in De Werf Tempels, zuilen en sokkels in Aalst Te gast bij Rene Souvagie Ernst in De Werf Ignatius, zijn orde en zijn geest S® '*-3 - 'Brussel-Las Vegas' of Anni Anderson en Maurice Dean (30.11). - Tour de Chant van Jasperina De Jong (02.12). Tentoonstelling in verschillende Vlaamse steden, ook in Aalst Internationale prijs voor Walter Schelfhout Aalst. Met uiteenlopende belangstelling werd geluisterd naar de toespraken tijdens de opening van de tentoonstelling 'Tempels, zuilen en sokkels' in de Werf a Aalst. Kuituurschepen Gracienne Van Nieuwenborgh opende de tentoonstel ling 'Tempels, zuilen en sokkels' in de Werf (a) Zaterdag opende schepen van kuituur Gracienne Van Nieuwenborgh de tentoonstelling Tempels, Zuilen en Sokkels. De tentoonstelling trekt een rode kunstdraad door de stad, het spoor volgend van diverse kunstuitin gen, ongemeen boeiend door de grote verscheidenheid van het aanbod, een aanbod dat is zoals de kunst zelf: grenzeloos in kreativiteit, een uitdaging kwa tematiek. Wie de draad volgt en de puzzel in elkaar past (het wedstrijdspel dat goed is voor een toegangsticket voor een voorstelling in de Werf) ontdekt de kunsttempel die Aalst rijk is. De muze van haar sokkel gehaald (tema van de opening van het CC De Werf) begeleidt de bezoeker via de talrijke gerenomeerde kunste naars die ze met zich meevoert. In Aalst leeft de kunst in al haar vor men, is het geen passief gegeven, maar een onderdeel van elke dag merkte de Aalsterse kuituursche pen op. De tentoonstelling 'Tempels, Zui len, Sokkels' is dan ook een initia tief om te tonen dat het 'provinciestadje' heel wat te bieden heeft. Naast het CC 'De Werf, het rijk museum en archief en de Akademie voor Schone Kunsten hebben ook een aantal privé organizatoren hun medewerking verleend Galerij Pieter Coucke Design (Molen straat), Muylaert-Hofman (Nieuwstraat), Van Lierde (Pont straat), Tapijtenhandel De Mol- Peirlinck (Pontstraat), Puntje op de I (Keizerlijk Plein), Denise Van de Velde (Tragel). Ze hebben zich in gezet om boven de grenzen van het 'eigene', het projekt in optimale sa menwerking uit te bouwen, dit alles met eenzelfde doel: Aalst het imago van kunststad geven, dat het ver dient. De tentoonstelling 'Tempels, zui len, sokkels' loopt nog tot 20 de cember. Een aanrader voor een aangename namiddag in Aalst (JMH) De Voorpost - 23.11.1990 - 11 Vrijdag 7 december om 20.00 uur houdt Rene Souvagie in zijn woning aan de Fortweg te Moorsel een open atelier. Rene Souvagie werd op 25 augustus 1954 in Aalst geboren. In de juweel kunstwereld is hij een heel apart iemand die als autodidakt zich in deze zeer moeilijke discipline wist op te merken. Aanvankelijk gestart als hobbyist, groeide deze passie uit tot een verheven kunst. Waar we vroeger Rene Souvagie zagen op ambacht- en kunstmarkten met ju weelsmeedkunst in koper werkte deze Aalsterse artiest nu hoofdza kelijk in edelmatalen gekombi- neerd met kultuurparels. Het werk van Rene Souvagie straalt een dualiteit uitenerzijds bezitten Anni Anderson en Maurice Dean of de professionele show Anni Anderson en Maurice Dean hadden beiden al een afzonderlijke zangcarrière achter de rug, toen zij in 1970 met elkaar trouwden. Twee individuele artiesten werden met een een paar apart! Want wie de Engelse, Duitse en Franse adelbrieven van het artistie ke echtpaar onder ogen krijgt, komt onwillekeurig onder de indruk van hun wereldwijde uitstraling. Deze avond is beslist een aanrader voor de liefhebbers van hoogstaan de muzikale showacts. Het echtpaar wordt omringd en bijgestaan door het orkest onder de leiding van Ja- cky Coppejans. Het Ballet Lime light, Kathy Varna, Lou Marcel en Freddy Grey maken van de show een aantrekkelijk muzikaal schouw spel. Deze showavond wordt georgani seerd door het Veteranen-kaatsver- bond van de Denderstreek. De toe gangsprijs bedraagt 475 fr., voor houders van een +3-Pas slechts 400. Reserveren kan op tel. nr. 053/ 78.02.77 (na 18 uur). Jasperina De Jong op de liedjestoer "Wat is het een heerlijk gevoel om weer eens een nieuw, jong talent te ontdekken", schreef in 1961 kaba- retvader Wim lbo over Jasperina De Jong, die in Amsterdam geboren werd op 7 januari 1938. Nu bijna 30 jaar later, beseffen we hoe bescheiden lbo eigenlijk wel was over deze bijzonder veelzijdige artieste, deze ultra vakvrouw. In september '60 vervoegde Jasperi na het eksperimenterende kabaret- gezelschap Lurelei (waarvan Eric Herfst al van het einde van de jaren '50 droomde). Een jaar later huwde ze met Eric Herfst. Het Lurelei-ka- baret nam definitief een aanvang. Naast het echtpaar Herfst-De Jong (Eric overleed een paar jaren gele den), maakten o.m. ook nog deel uit van het ensemble: Sylvia de Leur, Gerard Cox, Adèle Bloemendaal, Leen Jongewaard..., om er maar en kelen te noemen. De meeste tek sten werden gemaakt door Guus Vleugel, iets wat hij voor Jasperina bleef doen, lang nadat Lurelei had opgehouden te bestaan. Toen ze meer en meer naar voor sprong in het gezelschap en uiteindelijk werd aangezocht om musicals te spelen, lag het immers voor de hand dat het gezelschap zou opgedoekt worden. Met behulp van Eric Herfst en Guus Vleugel, evolueerde Jasperien na haar geslaagde musical-stunts tot een allerliefste vrouwelijke klown. Alle Jasperina-kreaties werden sindsdien bijzonder goed onthaald in Nederland en Vlaanderen. Ze dreef steeds verder af van het kaba- ret, hoewel het verschil in wezen toch ook niet zo groot was. Steeds meer evolueerde ze naar het enter tainment en de show op niveau, maar altijd met een meer dan gewo ne portie engagement. Na het musicalekspcriment lag het bijna voor de hand dat ze wel weer solo zou gaan. Dit gebeurde o.m. met "Victoria' een soloprogramma met een doorlopend verhaal. Vorig seizoen vond ze dat het moment aangebroken was om de suksesvolle musicalformule (in groep of solo) los te laten en uit te pakken met iets waarin ze opnieuw zichzelf op het toneel zou zetten. Voor dit nieuwe programma - met de titel 'Tour de Chant' - heeft Jasperien gezocht naar variatie: liedjes, volop liedjes, maar ook gesproken teksten, uit bundige kabarctnummers naast poëtische Nederlandse chansons, een overzichtelijk toneelbeeld, maar een koffer vol visuele troeven. In deze tour de chant wordt Jaspe rien begeleid door haar vast orkest o.l.v. Dirk Stuer (inderdaad de komponist van de musical 'Dear Fox', die onlangs door de musicalaf deling van het Koninklijk Ballet van Vlaanderen werd gekreëerd!), toetsenist-arrangeur Flor Van Leu- genhaeghe bespeelt de bas en Eric Rits bedient het slagwerk en de ad ditionele klavieren. De teksten zijn van Ivo De Wijs, de muziek is van Joop Stokkermans. Wij zagen de show vorig jaar in Antwerpen en we kunnen met de hand op het hart zeggen: Jasperien is schitterend! Zoals steeds eigenlijk. Door haar bekende en enorme stembereik, haar onmetelijk interpretatie- en nuanceringsvermogen en haar ei gen grote uitstraling, maar ook door de inbreng van de tekstschrijver en de komponist, is deze tour de chant een bewijs dat Jasperina De Jong door de jaren nog niets aan vitaliteit heeft ingeboet, maar integendeel nog rijper is geworden en ironi- scher. Toegangsprijs 500 fr.; info 053/ 76.13.12. Zondag 2 december. L. Vrijdag 23 en zaterdag 24 november om 20 uur en zondag 25 november om 15 uur in de Schouwburg: teatervoorstelling 'Happy Birthday' van Marco Camoletti door Sint-Barbara; toegang 200 fr.; info 053/70.44.64. Zaterdag 24 en zondag 25 november in de Belfortkrypte: tentoon stelling door Jacob Van Den Berghe. Maandag 26 november om 13.45 uur in de Schouwburg: voordracht 'Gezondheid of ziekte?' door D. Verhelst, georganiseerd door Aktueel Denken en Leven; info 053/80.40.64. Van woensdag 28 november t.e.m. zondag 2 december in de Be lfortkrypte: tentoonstelling door Ingrid Mulder. Vrijdag 30 november om 20 uur in de Schouwburg: muzikale show 'Brussel-Las Vegas' door Anni Anderson en Maurice Dean, het Ballet Limelight en een orkest o.l.v. Jacky Coppejans; georgani seerd door het Veteranen-kaatsverbond van de Denderstreek; toegang 475 fr., voor houders van een +3-Pas slechts 400 fr.; reservaties 053/78.02.77 (na 18 uur). Zaterdag 1 en zondag 2 december om 08.30 uur in de Schouwburg: Nationaal Jeugdsolistentornooi, georganiseerd door het Nationaal Verbond Muziek; info 053/78.08.19. Zondag 2 december om 20 uur in de Schouwburg: tour de chant met Jasperina De Jong; toegang 500 fr.; info 053/76.13.12. Dinsdag 4 december om 20 uur in Vergaderlokaal 2: voordracht 'De zelfinstruktiemetode', georganiseerd door vzw Zit Stil; info 052/ 21.25.88. L. Aalst. Een juweel ontworpen door Rene Souvagie (a) Een tentoonstelling blijkt een geschikt middel om een jubeljaar onder de aandacht van het publiek te brengenin konfrontatie met het aanschouwe lijk beeld en de direkte dokumentatie wordt de geïnteresseerde bezoeker tot rustige en diepe bezinning gebracht. De voorkeur van de initiatiefne mers van de tentoonstelling over 'Ignatius, zijn orde en zijn geest' is uitgegaan naar een bescheiden ambulante expo die een ruime spreiding en een langere duur toelaat. ze een doorleefde eenvoud, ander zijds stralen ze meestal een agres sief dynamisme uit. De werken zijn assymetrisch opgebouwd en vor men een kontrast van ruwheid en tederheid. Elk juweel getuigt van kwaliteit en heeft als het ware een leven op zichzelf. De schepper kun stenaar streeft naar autenticiteit zo dat elk werk afzonderlijk uniek te noemen is. De kunst van Rene Sou vagie kan niet anders dan je aangrij pen omdat zij uit het leven gegrepen is. Wie deze juwelen van dichtbij wil bewonderen, kan langslopen op de open atelieravond aan de Fortweg te Moorsel of gewoon bellen voor een afspraak op het nummer 053/ 78.07.51. (JMH) Aalst. Jasperina De Jong met haar tour de chant in de Werf (foto Jan Swinkels) Aalst. Rene Souvagie de kunstsmid uit Moorsel (a) Voor de derde opeenvolgende keer kreeg Walter Schelfhout 'Grand prix de l'academie international des Arts contemporainesmedaille Vermeil'. In de Zwitserse uitgave van 'Wie is wie' in de internationale kunst wordt een hele beschrijving van zijn leven en werk gegeven. Momenteel werkt hij aan illustra ties in zeefdruk voor de bibliofiele jitgave van de poëziebundel 'rei zend door de jaargetijden' van zijn vriend dichter Firmin Van der Poorten. Deze bundel verschijnt naar aanleiding van de zeventigste verjaarddag van de auteur. Terzelf- dertijd zal er ook een tentoonstel ling gehouden worden met o.m. werk van Paul Van Den Abeele, Wilhelm Mechnich, Renee Be- eckaert,... JM Heyman De tentoonstelling bestaat uit 50 panelen. Uit het overvloedig mate riaal dat het leven van Ignatius maar vooral de 450 jaar jezuëtenwerking biedt, worden de essentiële elemen ten gepresenteerd. Bij de samen stelling is vooral het jonge publiek van duizenden leerlingen voor ogen gehouden. De tentoonstelling zul len plaatsvinden in huizen waar je zuïeten werkzaam zijn, vooral in hun kerken en colleges. Voor wie op bepaalde aspekten en figuren nader wil ingaan, is een begeleidende ka- talogus voorzien. Ook begeleide be zoeken zijn mogelijk. In Aalst heeft deze tentoonstelling plaats van 24 november tot 2 de cember in het Sint-Jozefscollege aan de Pontstraat 7 te Aalst. De vooropening heeft plaats op vrijdag 23 november om 20.00 uur. Ingang via de Pontstraat. Inhoud De tentoonstelling bestaat uit drie grote delen. Een eerste betreft het verhaal van de pelgrim. Het situeert Ignatius in zijn tijd zijn ridderlijke jeugd, zijn beproeving en bekering in Loyola, zijn tocht over Montser- rat en Manresa naar het Heilig Land, zijn studies in Parijs, de eer ste gezellen op Montmartre, en ten slotte de 16 jaar aan de leiding van zijn orde. Expokastcn tonen zijn ge schriften en ikonografische voor stellingen. In het tweede deel komt de 450 jaar dienst aan kerk en wereld van de orde aan bod. Men krijgt een over zicht van de verschillende werkter reinen van de jezuïeten: de missio nering in Xaverius' spoor van de landen van Azië, Noord- en Zuid- Amerika, de katolieke reformatie met Canisius en de talloze jezuïe tencolleges waartoe jongeren als Aloysius en Jan Berchmans behoor den, de bijdrage tot de positieve en geesteswetenschappen, de archi- tektuur en de schilderkunst. Na de krisisperiode van het anti-jezuïtis- me dat tot de opheffing van de orde voerde, en het wonderbaar herstel, wordt de 'tweede Sociëteit' tot Vati- canum II voorgesteld. Opvallend daarbij is het grote aandeel van on ze gewesten met onder meer missio narissen als De Smet en Lievens, de rol van de colleges in dienst van ons volk, de geestgelijke evoluties die tot het laatste concilie hebben ge leid. In dit deel van de tentoonstel ling wordt plaats voorzien voor de lokale inbreng van de jezuïetenwer king in eigen stad of school. Het derde deel dan heeft betrek king op de jezuïetenorde vandaag. Hedendaagse aspekten worden hier belicht haar leiding en struktuur, haar opleiding en moderne priori teiten. Centraal staat de strijd voor geloof en rechtvaardigheid, de zorg voor de vluchtelingen, het aanwen den van de media en vooral de veel zijdige inbreng van de huidige Vlaamse jezuïetengemeenschap. De tentoonstelling besluit op een woord van pater provinciaal en de formulering van het jezuïetenideaal 'tot meerdere eer van God en tot groter welzijn van de medemens'.

De Voorpost | 1990 | | pagina 11