De Narrenschip Gazet of de geboorte van een nieuw tijdschrift Perikelen met 'Nichtje zus en zo' bij toneelgroep Trejater Sint-Barbara zet «Happy Birthday» op de planken van De Werf Toneel om en rond Erpe-Mere 14 - 23.11.1990 - De Voorpost Het is geen geheim dat in Erpe-Mere het verenigingsleven welig tiert De meeste groeperingen zyn aangesloten bij de gemeentelijk kulturele raad waar een afgevaardigde niet alleen terecht kan met problemen maar een zekere inspraak heeft als stemgerechtigde. De laatste paar jaar is er, dank zij de inzet van een nieuw bestuur onder voorzitterschap van de ijverige W. De Troyer, meer interesse vanwege de verenigingen maar toch zijn nog die liever buiten dit overkoepelend orgaan hun aktiviteiten ontplooien. Zij kunnen dan ook niet genieten van sommige voordelen dat een lidmaat schap biedt, met uitzondering van de jaarlijkse gemeentelijke toelage. De Schone Schijn, dat zowat staat voor toneel, kabaret en café chan- tant, is aan zijn vierde seizoen toe en heeft nog nergens een subsidie gekregen. Met hun zetel te Heider een wisselwerking tussen mens en marionet waarbij men zich uitein delijk kan afvragen wie wie is?» Het «Weefken of Teefken» blijkt toegankelijk te zijn voor alle leef- In de «Poëzie voor fijnproevers» brengen A. Cogen en H. Van der Cruyssen een greep uit het werk van de Vlaamse dichteres Nicole Doise. Op Kerstavond volgt dan A Christ mas Carol» naar het beroemde kerstverhaal van Ch. Dickens. Hier bij krijgt hij de medewerking van het «Aaigems Parochiekoor» o.l.v. André D'Hondt die tevens met ak- kordeon begeleidt. Daarnaast staan ook een helder- gemse Narrenfuif en een «bal popu laire» op het programma van de Schone Schijn». Tafeltennis gem gevestigd, zou men daar moe- tijdsgroepen en er wordt geen ver- - uie uijna e.cigicei.s gcu.uc., ten gaan aankloppen om via de kul- schil gemaakt voor sociale noch Wie dacht dat «Het Narrenschip» van. Bij eventuele specialisaties of ie vindt het ieder iaar wel op het J TT 1Ont ip aan nllpPtl RT1 1111 111 t f1 n 1 (11n(1fi VO OT" ronrllriinrlirthaHAn non liat fKaotpr. rustige toestanden. Voor dit nieuwe toneelwerk voor ziet men de première in september van volgend jaar en men hoopt met dit stuk trouwens door heel Vlaan deren te reizen. Teaterkursus Akteur-regisseur Anton Cogen heeft een oefensysteem uitgewerkt dat volgens hem moet beschouwd worden als een geaktualiseerde na volgingvan de «Stanislavski-metho- de». Hierbij respekteert hij wel de achterliggende teorie maar daarbij heeft hij toch een open kritisch oog ^lett/is een van die toneelstukken voor de gedemodeerde kanten er- die wjna evergreens geworden zijn. Aalst. Da Capa, 'Festien 10 jaar Vredon' in CC De Werf (a) «Happy Birthday» van Marco Ca- netje Brigitte. Wat hij echter niel weet, is dat zijn beste vriend, zeü tuurraad van Haaltert een stukje ideologische groepen. Het is een van de financiële koek te verwer- voudigweg een volkse satire waar ven. van iedereen kan genieten. Het to- Vermits de Schone Schijn nu al neelstuk kan niet alleen in tea meer dan drie jaar in café chantant ters gespeeld worden maar ook in Het Narrenschip te Heldergem cafés, in openlucht en in sportzalen haar aktiviteiten aan het publiek of iets dergelijks, voorstelt, heeft men besloten zich zelf trachten te bedruipen en enig- sins de zaak meer kommercieel uit Ons kind is een grap Dit is een toneelwerk dat Anton alleen en uitsluitend diende voor randkundigheden van het theater toneel en aanverwante kultuurakti- gebeuren laat A. Cogen zich bij- viteiten vergist zich deerlijk want staan door specialisten uit de ver men is bezig met de voorbereidin- schillende disciplines, gen tot de oprichting van een tafel- wie dus deel uitmaakt van een to- tennisclub. Het gaat hier niet om neelgroep en zijn hobby wil perfek- aan grote (dik betaalde) tennistor- tioneren, of doodeenvoudig geïnte- nooien deel te nemen maar om ge- resseerd is in theater, kan deelne- zellige ontspanning. Alle niveau's men aan een trainingskursus. Deze zijn trouwens toegelaten en het lid- loopt over twee jaar waarvan een repertoire van een of ander ama teurtoneelgezelschap. Een avondje ontspanning en amusement zonder kompleksen is dan ook gegaran deerd, tenminste indien het op een aanvaardbare wijze wordt op de planken gebracht. Op vrijdag 23 en een vrijgezel, een oogje heeft op Jacqueline. Wanneer hij Robert sa men met Brigitte uitnodigt voor een avondje uit, en er plots een andere Brigitte opdaagt, krijgt de toe schouwer een opeenstapeling gekke situaties waarbij Camelotti andermaal bewijst een van de grootste komedieschrijvers te zijn. zaterdag 24 om 20 uur en op zondag De toegangsprijs voor een van deze 25 november om 15 uur is het te zien in De Werf te Aalst; het wordt er te bouwen. In het tehuis van het Cogen schreef in opdracht van de maatschap is volledig gratis. In het eersteinitiatiejaargevolgddooreen eesDee|d door de toneelverenittine xri_- n:TCWRpn alhnpwe.l dat ditHnnrpaans rafé Narrenschip kan men alle in- HHnPcnrnlrpn nrolrfictvli ianrHat uit. 5. Narrenschip is er naast een gezellig café een zaal beschikbaar met kan toren, kan men gebruik maken van een geluidsstudio en de dekorate- lier. Men kan er trouwens elke dag, van 14 uur af, terecht behalve op woensdag tenzij men aan de teater kursus deelneemt. Alhoewel de organisatoren van me ning zijn dat ze vorige seizoenen geen «onbegrijpelijke» produkties brachten, heeft men thans toch ge opteerd voor «volks en begrijpelijk teater met een kwaliteitslabel, origi neel, maar niet pretentieus en sno bistisch». De esthetische benade- KWB en alhoewel dat dit doorgaans een ondankbare taak is, liggen de zaken hier helemaal anders omdat de «dramatiek van de huidige milieuvervuiling zonder enige moeite om te zetten is in een gruwe- café Narrenschip kan men alle in lichtingen bekomen hieromtrent. De Toekomst Als alles naar wens verloopt zal de «Familie Flop» weldra een vervolg uitgesproken praktisch jaar dat uit- sjnt_Barbara loopt op het maken van een afge- Bernard js gehuwd met Jacqueline werkte teaterproduktie metopvoe- maarhijheeftooknogeenvriendin- ringen in «Het Narrenschip». De kursussen zijn reeds gestart op 7 november en ze eindigen op woens- voorstellingen in de Schouwburg van De Werf bedraagt 200 fr. Voor meer informatie en reservatie: 053/ 70.44.64. moeite om te zetten is in een gruwe- x,w» november en ze eindigen op woens- mT lijke tragiek zonder de story of de krijgen want Jos Gavel, Michel dag 26juni 1991. Inschrijven kan nog \f01*tOfl FO!*K (t£I11& 111 INCtWCl*K personages op de spits te drijven». Chnstiaens, Gunnar Callebaut en a|tyd tegen 5.000 fr. per jaar. Meer inlichtingen hieromtrent kan men bekomen in «Het Narrenschip» te Aaigem-Heldergem (053/62.67.72) of in de zetel van de Schone Schijn» (A. Cogen: 053/62.58.44). personages op de spits te drijven». In dit stuk heeft de «Schone Schijn» letterlijk en figuurlijk voor de op tiek van de schone schijn gekozen. Het gaat hier in feite om het resul taat van de milieuverloedering waarbij een echtpaar het grote slachtoffer is met een gehandicapt kind. De speelstijl werd daarenbo- Anton Cogen werken samen om een vervolg te maken met de veel zeggende titel «De Familie Flop kiest het ruime sop». Het is een zeereis met oponthoud in de landen die tegenwoordig het meest in de belangstelling staan wegens de on- JV ring van de nochtans zeer gevarieer- ven gekozen tussen een «rauw, ge- - - demodeerd naturalisme en een di- rekte, niet mis te verstane revue- stijl». Zoals het gebruikelijk is in een dergelijk koncept liggen tragiek en komiek heel dicht bij elkaar en «niets is gruwelijker dan de grim lach van het drama». Het speelt zich in een sober en beperkt dekor waar de produktie was een hinderpaal om een ruim publiek aan te trekken. Maar toch bleven vier initiatieven weerhouden die samen met de an dere werking van het Narrenschip als één geheel verbonden is. Produkties Eén van de vier is de nieuwkomer door de voorstelling overal kan «Weefken of Teefken» van de Gen- speeld worden, tenaar Pol Speeckaert, vertolkt Gedurende een uur vertolken Wal- door W. De Donder, Myr. De Vlee- ter De Donder en Hilde Wauters dit schauwer, Ant. Cogen, Bern. Dam- menselijk «disaster», voortdurend man, Hilde Wauters, Rudy Blom, met de werkloosheid boven het Rudy Van Schuylenbergh. Hierbij hoofd en geplaagd door een gezins- rekent men op de medewerking van kanker, gevolgd door sociale afzon- het Parochiekoor van Aaigem waar- dering. bij de akkordeonist André D'Hondt Deze produktie is verkrijgbaar te- de muzikale leiding heeft met bege- gen 9.000 fr. maar er kan een tussen- leiding van viool door Bern. For- komst bekomen worden via de tuin. Dienst voor Volksontwikkeling van De regie en tevens de bewerking de Vlaamse Gemeenschap, berust bij Anton Cogen terwijl E. Donder voor het dekor zorgde. Ma- Blinden rian Van den Broeck nam de mario- Dit stuk van Michel De Ghelderode netten voor haar rekening. Een pro- wordt samen met «De Stem des gramma kan afzonderlijk aange- Volks» aangeboden en zijn een kocht worden tegen de prijs van 50 voorbeeld van ludieke amuse - fr. evenals voorbedrukte affiches mentskultuur. Het eerste is geba- waarvoor men 15 fr. betaalt. Wie de seerd op het beroemde schilderij voorstelling wil bijwonen geeft 200 van Breughel en de schrijver maak- fr. maar men kan ook in een andere te er een wagenspel van vol spotter- zaal laten opvoeren waarvoor de nij. uitkoopsom 25.000 fr. bedraagt. De Anton Cogen voegt bij deze opvoe- opvoering van het «Weefken of r'ng tevens «De Stem des Volks» Teefken» duurt 2.30 uur en is be- dat niets minder is dan een verza- schikbaar van januari '91 af. meling volkse balladen met akkor- Het stuk is in zekere zin gestoeld op deonbegeleiding en de vroeger de Gentse volkse operette «Het nooit ontbrekende uitbeeldingsrol Weveken van de Muie» en werd van de marktzanger. Beide werken door de bewerkers als een zeer samen duren zo een drie kwart uur «funktionele kapstok» gebruikt om en zijn best geschikt om feesten op er een modern tintje aan te geven en te luisteren, verzorgen van volkse het begrijpelijk te maken voor een openluchtaktiviteiten of iets derge Negen spelers van de Erembodegemse toneelgroep Trejater hebben ons zopas volgend verhaaltje opgedist: 'Colette wil alles doen om haar zoon Gerard aan een lief vrouwtje te helpen. Ze wil voor hem een huis kopen en zelfs de hulp van de onderpastoor wordt ingeroepen. Dit alles is aanvanke lijk niet naar de zin van Cesar, de echtgenoot van Colette... De komst van Arabei, het nichtje van de onderpastoor zorgt voor heel wat opschudding en wordt zowel door de oudste zoon Oscar als door buurvrouw Natalie met argwaan bekeken. Cajow, Suzanneken en Bartje doen er nog een schepje by...'. Hoe alles met de nodige verwikkelingen, toch in de rechte banen wordt geleid, ziet u tijdens een volks blijspel in drie bedrijven, geschreven door de Aalstenaar Fred Muylaert in een regie van Marc De Cock. Dit wordt u gebracht op 23, 24 en 30 november en op 1 en 2 ecember a.s., telkens om 20 uur in de parochiezaal van Erembodegem-Terjoden. De toegangsprijs bedraagt 120 fr per persoon. Op vrijdag 30 november om 20.30 uur treedt Morton Fork Gang op in Netwerk te Aalst. De naam Morton is niet onopgemerkt gebleven in de geschiedenis. Morton, Jelly Roll (1885-1941) was een Amerikaans komponist die beweerde de jazz te hebben uitgevonden. Wie zal hem tegenspreken. Hij maakte faam met de Morton Red Hot Peppers. Zijn illustere naamgenoot, Morton, John (1420-1500) was aartsbisschop van Canterbury onder de règering van Hendrik VIII. Zijn geesteskind was de 'Morton Fork' een geraffi neerd systeem waardoor zowel rij ken als armen werden gedwongen forse bijdragen te leveren aan de schatkist. Of de 'Morton Fork Gang' even geraffineerd te werk gaat, laten we even in het midden. Vijf Belgen en twee Britten van diverse pluimage en met verschillende muzikale ach tergronden, brengen onder deze naam muziek ten gehore die balan ceert tussen free-jazz en beebop, gekruid met hedendaagse invloe den. Geoff Leigh heeft de grootste muzi kale bagage Hij werkte mee aan avant-garde formaties als Henry Cow, Slapp Harry en Aksak Ma- boul, bekende namen uit de nieuwe muziek. Bassist Guy Segers werkte samen met Art Zoyd, Univers Zero, X-leg- ged Sally en de fel gesmaakte Sim- peltones. Joe Higham blies reeds op de sax bij Combo Beige. Mark Bo gaerts is bij velen bekend van kon- certen in het Gentse Dambert jazz café. Samen met André Goudbeck Michel Mast en Luc Mishalle vorm de hij in het verleden een befaamd saxofoon kwartet. Daarnaast maak te hij ook deel uit van de WIM-Bi^ Band. Daniel Stokart (sopraan en alt sax) Jan Kuyken (cello) en Daniel Denis (drums en keyboards) vervolledi gen de bezetting. Naast eigen kom posities zullen ze uitpakken met ei genzinnig bewerkte standaards van onder andere Ellington en Horace Silver. Het aksent van hun muziek ligt op zwing, kommunikatie en energie Na hun optreden voor het F Jazz Festival in Brussel zakt de Morton Fork Gang dus af naai Aalst. Of de voornoemde heren Mortoa aanwezig zullen zijn, valt zeer te bewijfelen. (JMH) niet-Gentenaar. Daarom werd het stuk zogenaamd «ontgentst en alge meen Vlaams gemaakt». In feite heeft men uiteindelijk voor een mengeling van dialekten gekozen lijks. Zeven jaar geleden rijpte bij de KWB- en KAV-bewegingen van Erembodegem-Terjoden het idee om er eens een blijspel ten tonele te brengen. Wat dan ook in goede aar de bleek te vallen... De eerste voor stellingen vielen zozeer in de smaak van het Terjodense publiek, dat be sloten werd ook het jaar daarop een komisch toneelstuk op te voeren. Drie jaar later werd officieel een toneelvereniging in het leven geroe pen, echter intussen zonder de KAV, doch uitgebreid met andere talentvolle medespelers en -speel sters, allen uit Terjoden afkomstig en dit onder de naam Trejater, sa mensmelting van 'Trejen' (Terjo den) en teater. Inmiddels is Trejater reeds aan haar 8e speelseizoen toe en de hele to neelgroep hoopt dat dit seizoen even suksesvol zal zijn als de voor- De vertolkers van deze sprankelen de eenakters zijn W. De Donder, Anton Cogen, H. Wauters, M. De Vleeschouwer, B. Damman, M. hopelijk hoeft de toeschouwer Vispoel en eventueel M. Vercruys- gaande! geen idioticon mee te brengen naar se. Als uitkoopsom wordt hier 6.000 jn jg jQOp Verjaren deed de toneel- het Narrenschip. Verder heeft men fr. gevraagd. Dit blijkt een «absurde groep een beroep op verschillende de operettemelodieën uitgebreid lage uitkoopsom» te betekenen njet onverdienstelijke regisseurs, met volkse balladen van de vroege- want na de voorstelling komt een j)jt jaar neemt Marc De Cock deze re Gentse volkszanger Karei Waeri. «bedelaar» rond met de hoed om dit 2waxe taak op zich. Hij is zeker geen Het toneel speelt zich af in een ou- te kompenseren. Van de gezongen onbekende in de Aalsterse teater- liederen wordt een vliegend blad wereid. Marc De Cock werd reeds aan het publiek aangeboden zoals vanaf het eerste kontakt met de dit vroeger ook gebeurde en dit kost schoolbanken aangetrokken door 20 fr. kale arrangementen. Hij stond in voor de muziek- en zangbewerking van de onlangs gespeelde en groots opgezette musical 'My fair Lady' in Aalst. Dit jaar brengt Trejater het volks blijspel 'Nichtje zus en zo', van de hand van de Aalstenaar Fred Muy laert, auteur van verscheidene to neelwerken. Fred Muylaert werd geboren te Herdersem. In de Mu ziek- en Toneelakademie te Aalst volgde hij toneel- en regiekursussen o.l.v. o.a. wijlen Frans Roggen. Hij speelde en regisseerde nadien in het amateursteater en was medestich ter en eerste voorzitter van de OCAT (Overlegcentrale van de Aalsterse Toneelverenigingen), vereniging die inmiddels, jammer genoeg ter ziele is gegaan. Sinds jaren is hij lid van de Raad van Aalst. Marc De Cock regisseert in Beheer van de Vereniging, van Erembodegem 'Nichtje zus en zo Vlaamse Toneelauteurs, verzorgt ook het geval voor zijn éénakter'Op de samensellingvan het driemaand elijks tijdschrift, en fungeert af en toe als jurylid bij verschillende to neelwedstrijden. Als auteur schreef hij eerst voor de uw gezondheid'. Zijn laatste stuk ken 'De Babyvergunning', 'Hou mijn moeder in de gaten' en 'Oom Edward heeft het weer' zijn op weg om het sukses van 'Oom Edward is derwets geschilderd dekor en tus sen gezellige coulissen waar onge wone gebeurtenissen niet vreemd zijn. Er is de oude vertrouwde souf- fleursbak die zijn oorspronkelijke doel niet meer waar maakt maar wel dienst doet bij spontane gags. jeugd. Van hem verschenen bij de gevaarlijk' te evenaren. Alhoewel uitgeverij Altiora in Averbode vier Fred Muylaert het meesta langs de Via de nieuwste obsessie van regis seur A. Cogen, het marionetten spel, «krijgt elke akteur of aktrice zijn of haar ontdubbeling in de vorm Nog veel meer De toneel-café chantantbedrijvig- heid is echter meer dan dat want A. Cogen speelt ook nog de pikante matrone uit de «Familie Flop», met name Madame Delia Vallée, waar de magie van de muziek-, zang-, to neel- en voordrachtkunst. Reeds op twintigjarige leeftijd behaalde hij aan de Stedelijke Akademie van Dendermonde de regeringsmedail le voor trompet. Hij volgde tevens toneel, zang en muziek aan het Konservatorium te Gent. Hij wordt kinderboeken, terwijl de BRT-Ra- dio een tiental luisterspelen uit zond, alsmede BRT-TV2 teevee- spelen voor de jeugd. Zijn eerste toneelwerken schreef hij onder pseudoniem van David Meyvis, schuilnaam die hij later verliet om lichte, plezierige en ietwat spotten de kant heeft, schreef hij ook enkele ernstige stukken, met diepgaande kerenstraat 3C, Terjoden, tel. 0531 schot in de roos zal zijn en dat ze de liefhebbers van goed amateursto neel weer een avondje vol gezellig heid en gezond amusement zal be zorgen. Het stuk, dat (gedeeltelijk) in het dialekt wordt gebracht, han delt over een rasecht Terjodens ge zin dat in rep en roer geraakt bij het zoeken naar een geschikte huwe lijkskandidate voor de jongste zoon des huizes... Volgende spelers staar borg voor een prettige toneelavond: Frans Van Dorpe, Carine De Ge yter, Gunther Hauwelaert, Frank Van Belle, Martine Mallefroi, Pas cal Mallefroi, Daniël Van Cauwen- berghe, Robrecht De Roock er Leen Van Melckebeke. Belichting en geluid worden verzorgd dooi Bart Verleyen. Voor het dekor b Mare Ledegen verantwoordelijk Voor tekststeun zorgt Leen Var Melckebeke en zij is tevens toneel meester. Het blijspel 'Nichtje zus en zo wordt, naar jaarlijkse traditie, opge voerd in de parochiezaal van Terjo den op 23, 24 en 30 november cn en 2 december, telkens om 20 uur. De toegangsprijs bedraagt 120 fr Kaarten aan 120 fr en steunkaarten aan 100 fr zijn te verkrijgen bij Cari ne De Vroe-De Geyter, Hof ter Lfl- inhoud als korruptie, bedrog, uitba ting, eutanasie... Inmiddels werkt de auteur aan zijn veertiende stuk en verschijnt zijn naam regelmatig van een marionet. Er is bijgevolg fr- vraagt. praktische redenen. Zijn eersteling op de affiches van het betere ama- 'Dom Edward is gevaarlijk' was di- teurtoneel. rekt een schot in de roos, werd in- De Teijodense toneelvereniging voor hij een uitkoopsom van 2.000 algemeen erkend als gedegen kom- middels 150 maal opgevoerd en is Trejater belooft ons nu reeds dat ponist en schrijver van tal van muzi- onlangs in het Fries vertaald. Dat is haar nieuwe produktie opnieuw een 83.01.01; Francis Servranckx, Ge- raardsbergsesteenweg 141, Terjo den en Daniël Van Cauwenberge, Beukenlaan 10, Erembodegem- Terjoden. Toneelgroep Trejater wenst ieder een alvast veel kijk- en luistergenot! (De Bruyn)

De Voorpost | 1990 | | pagina 14