Geert Van Istendael wint Dirk Martensprijs NCMV: Tien aandachtspuntenplan om Aalst-centrum te doen herleven Avondzon Erpe viert tweede eeuwelinge Weekblad van Dender- Durme- Scheldestreek Film over priester Daens in de maak I De Voorpost VRIJDAG 23 NOVEMBER 1990 43e JAARGANG NR. 45 - 44 F vaak niet goed van op de hoogte zijn. De jury waardeert in het bijzonder de gefundeerde manier waarop Geert Van Istendael op een objek- tieve, journalistieke wijze, maar te gelijkertijd toch zijn persoonlijke vi sie en opvattingen niet negeert. Van Istendael schreef bovendien een boek met hoge literaire kwaliteiten, waarbij hij zelfs vrij saaie onderwer pen als de Belgische politiek en staatsstruktuur op een duidelijke, aangenaam leesbare wijze weet voor te stellen. Van Istendael heeft met dit boek een onmiskenbare poging gedaan om een aantal hardnekkig voortbe- staande misverstanden eindelijk uit de wereld te helpen. België is een land dat anders is dan de overige Westeuropese democra tieën. Dit anders-zijn is het onder werp van dit boek, dat nu reeds als een onmisbare dokumentatie kan gelden. J.M. Heyman Aalst. Enkele juryleden bij de bekendmaking van de Dirk Martensprijs (a) Aalst. Het NCMV bestuur zette zijn visie uiteen (a) Aalst. Geert Van Istendael, laureaat van de Dirk Martensprijs (x) 'Aalst Denderend, Aalst herleeft", een slogan dat men van stadswege maanden in het blazoen voert maar waar uiteindelijk nog weinig van te zien is geweest. Net NCMV komt nu uit met een tien aandachtspuntenpro- ;ramma en daarover ging een perskonferentie door. Allereerst kon Jos Van den Bergh, de kersverse NCMV-voorzitter, het nieuwe NCMV-bestuur voorstellen. Ondervoorzitters zijn Lieven Geldhof en Lut en Lutgart Mally. Penningmeester is Willy Schepens en sekretaris is Martine Boxtael. Andere bestuursleden zyn Walter Blomme, Georges Borms, Prosper Coen, Jean-Marie Coen, Romain Cools, Herman De Vos, Jo Saeys, Albert Schollaert en Bart Van Steenberghe. Het ging lange tijd niet zo best met het NCMV. De nieuwe NCMV-raad stelde het huidige bestuur voor en zo we nu kunnen zien, zullen deze mensen wel aktief werken voor de verdediging van KMO'ers en middens tanders. In een tienpuntenprogramma wil het NCMV aktie voeren rond de renovatie van de centrumstraten, omgeven door de wallen. De Adviesfunktie: Als interprofessionele organisatie heeft het NCMV de opdracht de belangen van de middenstand te verdedigen. Van de beleidsverant woordelijken wil het NCMV ge hoord worden. Vervolg op blz. 4 Zondag 25 november zal de Dirk Martensprijs 1990 om 10.30 uur in de feestzaal van het stadhuis overhandigd worden aan Geert Van Istendael. Deze prijs is goed voor 50.000 fr. De jui7 voor de Dirk Martensprijs 1990 was samengesteld uit Willem M. Roggeman, voorzitter, Ben Cami, Piet Thomas, Frans-Jos Verdoodt en Marcel Wauters, leden. De jury vergaderde op maandag 1 oktober 1990 in het kantoor van de schepen van kuituur, Kattestraat 33 te Aalst, in aanwezigheid van de schepen en de sekretaris K. Baert. Na een eerste selektie uit meer dan dertig werken, heeft de jury vier boeken weerhouden, die voor de prijs in aanmerking komen. Na dis- kussie hebben de vijf juryleden met eenparigheid van stemmen beslist de Dirk Martensprijs 1990 toe te kennen aan Geert Van Istendael voor zijn essay "Het Belgisch Labyrint", verschenen bij de uitge verij De Arbeiderspers te Amster dam. De jury waardeerde vooral de inteL ligentie en tevens heel persoonlijke manier waarop Geert Van Isten dael een bijzonder moeilijk en inge wikkeld thema heeft aangepakt. In dit boek wordt België in al zijn ver schijningsvormen, met zijn raadsel achtige konstruktie en geschiede nis, verklaard voor Nederlanders. Toch kan ook de Vlaamse lezer heel wat opsteken van dit boek want Geert Van Istendael heeft zich grondiggedokumenteerd en schrijft op een vlotte, onderhoudende wijze over tal van problemen en ver schijnselen, waar de Vlamingen zelf Van maart tot mei van volgend jaar wordt in het Poolse stadje Lodz, een 200 kilometer ten westen van de hoofdstad Warschau gelegen, de film 'Priester Daens' opgenomen. In die streek vindt men nogtekstiel- bedriifjes zoals die honderd jaar geleden in Aalst bestaan hebben. Ook het uitzicht van het stadje zou veel gelijkenis vertonen met dat van het vroegere Vlaanderen. Het scenario van de film is in hoofdzaak gebazeerd op het boek van Louis-Paul Boon 'Priester Daens'. De film wordt een internationale co-produktie met een begroting van onge veer 100 miljoen frank. Het verzorgingstehuis Avondzon te Erpe blykt optimaal te draaien in een gezonde omgeving want één oudje werd er dit jaar 99 en miste ei zo na de kaap van de honderd. Een tweede, Gabrielle Logghe, werd er wel honderd maar kon niet gevierd worden mits ze een ongeval had en in het ziekenhuis haar eeuwfeest moest «vieren». Hopelijk wordt het nu derde keer goede keer met Maria De Baere die er op 26 november a.s. als tweede eeuweling dit jaar gevierd wordt. Erpe-Mere. Eeeuwelinge M. De Baere nog altijd pienter en goed te been (jv) Men kijkt alleszins meet spanning uit naar deze viering van het rustige tengere vrouwtje Maria De Maere. Zij werd op 26 november 1890 in Kruishoutem geboren en pas vier jaar geleden kwam ze zich in Avondzon vestigen want voorheen woonde ze in de Kluiskensstraat te Aalst waar ze sinds de dood van haar echtgenoot Albert De Preter met de hulp van haar neef zichzelf nog vrij goed kon behelpen. Kinderloos Alhoewel Marie De Baere uit een zeer groot gezin stamt, bleef zijzelf kinderloos. Haar vader was in Laar- ne en haar moeder in Opdorp gebo ren. Beide stonden in het onderwijs en vestigen zich in Baasrode. Gedu rende de schoolstrijd van 1879 wa ren ze verplicht te verhuizen en het echtpaar vestigde zich te Kruishou tem waar het de schoolwoning be trok. Na verloop van jaren verhuis de het gezin naar Hcusden om re den dat twee dochters te Gent naar school gingen en daar de tram kon den nemen wat in Kruishoutem niet het geval was. Maria De Baere is de zesde van vijftien kinderen uit het gezin: zes meisjes en negen jongens waarvan er twee meisjes en één jongen vrij jong gestorven zijn. Haar oudste broer werd Dr. in de Germaanse Filologie en ook de andere zeven stonden alle in het onderwijs. Twee van haar zusters traden in bij de Zusters van Liefde Jozef en Maria te Gent. De eeuwelinge zelf was ook gedu rende een paar jaar in het pensio naat te Beirlegem bij dezelfde Zus ters van Liefde maar zij bleef er niet lang genoeg om een diploma te be halen. Trouwens, vertelt ze, «om het huishouden te doen hebt ge geen diploma nodig». Ze deed altijd het huishouden zowel bij haar ou ders al sinds 1923 toen ze op 23 september op gevorderde leeftijd huwde met de Aalstenaar A. De Preter, wiens zuster met de broer van de eeuwelinge gehuwd was en te Aalst in het onderwijs stond. Haar man was bankbediende en overleed op 80-jarige leeftijd. Vlucht Tijdens de eerste wereldoorlog woonde Marie De Baere nog altijd bij haar ouders in het schoolhuis op de wijk Marollen te Kruishoutem. Buiten de miserie die iedereen in het algemeen gekend heeft, herin nert ze zich echter alleen de vlucht voor de afschrikwekkende Uhla- nen. Verder dan Machelen aan de Leie ging het niet en na een paar dagen was het hele huisgezin al te rug in de ouderlijke woning. Van Marie De Baere wordt wel eens beweerd dat ze zich wat van de andere rusthuisbewoners isoleert en dat is gedeeltelijk waar. Zij schuwt echter de gemeenschap niet, noch de omgang met de andere oudjes van Avondzon. Ze houdt zich wel wat afzijdig om reden dat ze niet te best meer hoort alhoewel, met een beetje stemverheffing kan men met haar zeer goed converse ren. Als vrijetijdsbesteding kijkt ze een weinig televisie maar ze leest nog vrij veel, o.a. een Franstalige krant. Dit doet ze op aanraden van een geestelijke uit Herdersem omdat er veel over de religie in te lezen staat «en daarmee onderhoud ik mijn Frans nog een beetje». De eeuwelinge Maria De Baere wordt in het verzorgingstehuis Avondzon gevierd waar ze op 26 november het bezoek krijgt van het gemeentebestuur, vrienden en ken nissen die haar een attentie willen aanbieden voor haar honderdste verjaardag. JV

De Voorpost | 1990 | | pagina 1