Aalsterse professor Piet Thomas publiceert woordenboek van agressief taalgebruik Taallessen in Vredeshuis Kaarten voor Kosovo te koop in het Vredeshuis bij Hoger Op KBG Sint-Anna doet ijverig voort J.C. Pallieter klimt naar de top Ontploffing in Aalst Erembodegem De Voorpost - 23.11.1990 - 5 Aalst. Netjes de beurt afwachten met het poesje in de arm. Een beeld uit de kattenshow in de Keizershallen (a) Professor Piet Thomas, een geboren Aalstenaar, bracht samen met de Professor Piet Thomas is met dit professoren Dries De Bleecker een Jozef Van Haver het boek 'Lik op stuk' boek niet aan zijn proefstuk toe. uit, een nieuw Nederlands woordenboek van agressief taalgebruik. Wie vroeger van hem het boek 'De huid vol' las, waarin hij scheldproza in de hedendaagse Nederlandse li teratuur beschreef, zou verkeerde lijk kunnen besluiten dat deze min zame man een vrij agressief iemand is. Wie zijn curriculum vitae leest, komt vrij vlug tot de vaststelling dat professor Piet Thomas steeds ge boeid is geweest voor psychologi sche literatuur- en taalbeschou wing. Een aardig stukje menselijke psychologie wordt inderdaad in het nieuwe woordenboek tentoon ge spreid. Waarom gaat men schelden, in wel ke omstandigheden doet men dat, hoe ontstaat agressief taalgebruikt, het zijn allemaal vragen voor taal- Aalst. Professor Piet Thomas stelde zijn boek 'Lik op stuk' voor (a) psychologen. Op de vraag of het boek volledig is en in hoeverre er woorden uit ge weerd worden, stelt professor Piet Thomas het volgende 'Wat wordt gebruikt en niet tegen het Neder landse taaleigen is, werd erin opge nomen. Wel zijn we voorzichtig ge weest met verwijzingen die naar ra cisme ruiken omdat dit zeer gevoe lig ligt. Zoals men weet leeft de taal en de spraakmakende gemeente smeedt dagelijks nieuwe verbale wapens', zegt professor Thomas. Je zult dus 'Vercoensing' wat staat voor universitaire expantie door in krimping niet vermeld zien staan. Het boek 'Lik op stuk', nieuw Ne derlands woordenboek van agres sief taalgebruik, uitgegeven bij Lan- noo telt 144 pagina's en is elke goe de boekhandel te koop aan de prijs van 350 fr. (JMH) Aalst. In de Sint-Martinuskring werd een geschenkenbeurs georganizeerd die heel wat sukses kende (a) Aalst. CM BV Aalst Centrum organizeerde een voordrachtavond rond het lorp Pro^eem van de migraine (a) Drie mensen werden met zware brandwonden opgenomen in het ziekenhuis na een gasontploffing: Rudolf Lorie, zijn dochter Rebecca en haar zoontje van 4 maanden woonachtig Ninoofsesteenweg 83, Erembodegem. De woning van deze mensen spatte uiteen en een voorbijrijdende wagen werd zwaar beschadigd. Toen de zestienjarige dochter een gasfles wilde aansluiten trad plots een lek op. Ze riep haar vader ter hulp. Net toen die binnenkwam in de keuken, ontplofte het opgehoopte gas. Het werd wellicht ontstoken door de vlammen in de mazoutkachel. Sinds vorig jaar wordt de Albanese bevolking van Joegoslavië biezon- der zwaar aangepakt. Het Servisch bewind zaait er terreur. Onschuldi ge mensen worden er mishandeld en doodgeschoten. De hele Albane se bevolking wordt het recht op ar beid ontnomen. Hun scholen wer den onlangs gesloten, zij krijgen geen medische bijstand en vele dok ters werden er aan de dijk gezet en kunnen hun beroep niet meer uitoe fenen. Er vindt een ware volke renmoord plaats. De media kunnen er niet over berichten omdat hun pers, radio en televisie gecensu reerd is. Gaby Baeyens, verpleeg ster in het Sint-ELisabethzieken- huis en Karei Van Reeth zijn de sfeer gaan filmen en brachten schokkend beeldmateriaal mee. Een paar dagen geleden brachten Gaby, Koen Stassijns, zaakvoer der-dichter en Tim Dirvefi, foto graaf, nieuw beeldmateriaal mee. Zij hebben een zwart circuit op po ten gezet om geneesmiddelen, me disch metariaal, houdbaar voedsel en kleren in Kosovo binnen te smokkelen. Ondertussen werd een komitee 'Moeder Theresa' opgericht. Moe der Theresa is zelf Albanese uit Kosovo. Dit komitee zal er voor zorgen dat de informatiestroom niet stopgezet wordt en dat de hu manitaire hulp ter plaatse blijft ko men. Enkele Kosovaren die in ons land verblijven, samen met bekende aktieve Belgen maken deel uit van dat komitee. Van de foto's die in Kosovo werden genomen, werden postkaarten gemaakt. Men kan die aankopen tegen de prijs van 50 fr en zijn bedoeld om naar onze Joego slavische ambassade te sturen. Ze hebben de volgende tekst 'Ieder mens heeft recht op een menswaar dig bestaan, elk volk heeft recht op zelfbeschikking. Stop de schending van de mensen- en volkerenrechten in Kosovo'. De postkaarten zijn in het Vredes huis in de Zonnestraat te Aalst te koop. (JMH) «De vredesbewegingen hebben tot nu toe hun toenemende invloed vooral te danken gehad aan hun gedegen kennis van de vredespro- blematiek. Nu we een verschuiving zien van de Oost-West naar Noord-Zuid problemen, zullen de vredesaktivisten in toenemende mate kennis moeten verwerven in zake geschiedenis, kuituur en taal van andere volkeren» zei Johan Galtung op het jongste Europees Symposium van Artsen tegen Atoomwapens. Zeker als er grote kultuurverschil- len bestaan, moet je mekaars taal begrijpen, wil je mekaar verstaan. Daarom organiseert het vredeshuis een aantal taallessen: ESPERANTO Deze lessenreeks wordt ingeleid met een voordracht op zaterdag 1 december om 20 u. door dr. E. Kust- ers onder de titel: «Langs een taal een brug slaan tussen verschillende kuituren». Esperanto is een zeer eenvoudige taal, vlug aangeleerd. Ze is ont leend aan de Romaanse en Ger maanse talen. De lessen gaan door op donderdag avond van 20 tot 22 u. in het Vredes huis. De eerste les begint op do. 10 janua ri. Prijs: 1.500 fr. ARABISCH De migranten drukken ons dage lijks met de neus op de Arabisch wereld. Willen we met elkaar in goede verstandhouding leven, dan moeten we mekaar trachten te be grijpen. Zoiets gaat zeer moeilijk wanneer het niets afweet van me kaars taal, van mekaars kuituur. Farhat en Salwa ALI zijn twee jaar geleden naar ons land gekomen, als politieke vluchtelingen uit Libanon. Farhat was leraar aarderijkskunde, geschiedenis en Arabisch. Hij zal ze inwijden in de Arabische taal. Zij zelf zijn bezig nederlands te leren. Op zaterdag 22 december geven Farhat en Salwa een lezing met als titel: DE ISLAN: Een godsdienst gebaseerd op verdraagzaamheid. De lessen arabisch vangen aan op woensdag 9 januari. De cyclus be staat uit 10 lessen, telkens op woens dag. Jm Heyman JM Heyman ggjggpjjg Aalst. Veel volk op de kattenshow in de Keizershallen (a) Hoger Op staat 55 jaar en die spe ciale verjaardag wil men ook vieren. Tijdens het feestjaar wil de toneel vereniging zijn achterban speciaal verwennen. De keuze voor het ver- ii jaardagstuk was vlug gemaakt. Men 4», greep naar het Molierestuk 'De zeer geleerde dames' (Les femmes savantes) in een pittige bewerking van Jo Nachtergaele en in een regie van Andre Missiaen. Het is een sprankelende satire waarin Moliere de trend van artificiële wijsheid en nepkennis op zijn manier aanklaagt en bespot. Hoger Op speelt dit stuk op 24, 25, 26 en 30 november en 1, 2 en 3 december in de parochiale zaal aan de Moorselbaan te Aalst. De op voeringen beginnen om 20.00 uur, behalve op zondag wanneer men begint om 19.00 uur. Wegens de grote belangstelling heeft men een extra voorstelling voorzien op maandag 26 november. In de damesrollen zien we An Pau wels, Gisele Anné, Rita Van Dries- sche, Myriam Buys, Sara De Maeght en Anne Grijssels. De man nenrollen worden vertolkt door Mare Poppe, Frans, Jan en Louis Pauwels, Chris Machiels, Jozef De Block, Jan Van Renterghem en Yannick Van Aken. Wie een unieke produktie wil zien en houdt van een prachtige toneel avond moet zeker één van ^e op voeringen bijwonen. Aalst. Heel wat leden woonden de jaarvergadering van KBG Sint-Anna bij (a) Opgericht op 1 januari 1984 is KBG Sint-Anna een nog 'jeugdige' ver eniging. Maar eentje die hard werkt en heel wat leden telt. Het leden aantal groeit trouwens nog steeds aan. KBG Sint-Anna is zonder meer een van de meest toonaangevende verenigingen van deze Aalsterse pa rochie. Tijdens de algemene verga dering werd van de gelegenheid ge bruik gemaakt om Sint-Maarten uit te nodigen voor een bezoek. En dat werd een hele bedoening. Het koor en de toneelvereniging van de KBG afdeling van Sint-Anna zorgde daarbij voor de nodige ontspanning met humoristische sketchen en mu zikale nummertjes om vingers en duimen van af te likken. Er waren 340 aanwezigen op dit feest en voor zitter Frans Roels was dan ook een zeer gelukkig man. (da) De voetbalploeg van Jeugdcentrum Pallieter speelde bijna twintig jaar in de jeugdhuis competitie van Aalst. Naast een kampioenentitel behaalden zij regelmatig de tweede en derde plaats. Het ter ziele gaan van de meeste jeugdhuizen had ech ter tot gevolg dat deze kompetitie steeds kleiner en minder aantrekke lijk begon te worden. De verant woordelijke van F.C. Pallieter, Ivan Merckx, ging verleden jaar dan ook op zoek naar een alternatief en vond dit in het K.K.V.S.-tornooi. Deze kompetitie viel aanvankelijk veel zwaarder uit dan gedacht. Elke week kregen zij zware verliezen te incasseren en al spoedig stonden zij onderaan de lijst van deelnemende ploegen. Geleidelijk aan begon het tij echter te keren, er werd al eens gewonnen en zij klommen tegen het eind van het seizoen op naar een middenplaats. In het huidige voetbalseizoen zijn zij klaarblijkelijk volledig inge speeld in de nieuwe situatie. Daar waar zij vorige week een derde plaats deelden, sloegen zij een nieu we kloof door zondagnamiddag op het terrein van de Biest de ploeg van Nijverseel te verslaan met maar liefst een 10-0 als uitslag. Naast een eigen doel, kreeg Nijverseel 3 goals binnen van Danny Keymeulen, 2 van Dirk De Ridder, 3 van Frank De Donder en 1 van Luc De Coninck. Momenteel staan zij alleen op de derde plaats en hopen zij de kloof te dichten naar de tweede plaats. Toen wij de verantwoordelijke vroegen waaraan deze ommezwaai met verleden jaar te wijten is, ant woordde hij dat de ploeggeest enorm goed is. Er is éénheid in de groep, iedereen speelt voor elkaar. Bovendien is de fysiek van onze jon gens er sterk op vooruit gegaan. De jeugdhui$kompetitie lag op een veel lager niveau. Dat was een fysieke achterstand die je niet op een maand bijbeent. Daar is een seizoen voor nodig geweest. Meedoen aan deze kompetitie kost ons wel een smak geld, dat wij kompenseren met bonnetjesverkoop en onze jaar lijkse TeeDee die doorgaat op 25 december aanstaande in het Paro chiaal Centrum van Hofstade. WA.

De Voorpost | 1990 | | pagina 5