Jeugd en Muziek een halve eeuw jong Leedse Koninklijke Toneelverenigiip Vreugd en Deugd speelt 'Het Atelie Dubbeltentoonstelling Hof te Puttens te Lede Een dozijn rillingen van Mare Gielens Aperitiefkoncert bij Galerij Denise Vandevelde Muziek uit Andesgebergt in Lede Aalsterse afdeling een van de meest toonaangevende in Vlaanderen 14 - 30.111990 - De Voorpost 'Het Atelier' gaat over het dagelijks leven in een Parijs konfektieatelier. Het verhaal dateert uit de periode 1945 tot 1952. Alle betrokkenen hebben aan de lijve ondervonden wat de oorlog betekende en moeten er nog de nasleep van ondergaan. Zij onderwerpen zich aan de veran derende sociale toestanden en bele ven de onwetendheid van de massa, het weinig doeltreffende van de overheidsdiensten en de onmacht van de enkeling. Aan de andere kant is er de solidariteit van hen die nog steeds lijden. Schrijnend is het verhaal van Madame Simone die in haar binnenste weet dat zij tever- Aalst. De muziekkapel van de Gidsen was in Aalst te gast om de verjaardag van 50 jaar Jeugd en Muziek te vieren ageefs op haar man wacht. Zij wei- Jean-Claude Grunberg is de schrijver van het toneelstuk 'Het Atelier' dat in Lede door de Koninklijke Toneelvereniging Vreugd en Deugd in een regie van Lien Smolders werd opgevoerd. De Leedse toneelvereniging brengt het stuk ook nog op zaterdag 1 december om 20.00 uur in de zaal Volkskring te Aalst. gert dit feit onder ogen te zien. Monsieur Leon worstelt met schuldgevoelens. Hij leefde onder gedoken en kon aan de vernieti gingskampen ontsnappen. Maar Mimi, de verpersoonlijking van alle hoop, wil vergeten en zoveel moge lijk genieten van wat de nieuwe we reld biedt. Het stuk laat de toe schouwers duidelijk aanvoelen dat oorlog meer is dan holle slogans en militaire glorie. Meer zelfs, dat oor log het leven van een generatie grondig ontwricht. Zelfs oudere to neelvrienden weten wat het was. Rolverdeling en dekor Madame Helene Marie-Jeanne Van de Walle; Madame Simone Magda Nijs; Madame Gisele rie-Rose Van der Sijpt; Marie Chou; Mimi: Nele De Grag Monsieur LeonIvan Van Hau meiren; eerste perserWalter! merman; Jean Bart Cornu; ft Jan De Cremer; eerste macl werkerBart Cornu; tweede m_ newerker Mare Mertens; jong Mischa Broeckaert. Denis De Mol, Greta De Wi Etienne D'Hondt, Jozef He mans, Ai me Lanckmans, Moerenhout, Fans Van Brempt, Herbert Van den Haut Pierre Van Swalm stonden in het dekor. Regie-assistentie Rasschaert nam ook de rekwisii voor haar rekening. Belichting geluid waren in. handen van J Heestermans en Bart Broecki e Ilse Coppens, Ann De Crei Veerle Smekens en Nancy stonden in voor de grime. (da) 30 F lub - 23.OC (t of lieuw 30 F 3.001 16.15 VB451 In »-20 Jeugd en Muziek werd op 17 oktober 1940 in Brussel in het Paleis voor Schone Kunsten opgericht door de toenmalige direkteur van de Filharmo nische Vereniging van Brussel, Marcel Cuvelier. Dat betekent dat Jeugd en Muziek 50 jaar bestaat en het spreekt voor zich dat deze veijaardag ook wordt gevierd. Het hele jaar door trouwens staan er vieringen op het programma en zij kaderen in het 'Feestjaar van Jeugd en Muziek'. Jaarlijks organizeert Jeugd en Mu ziek over het hele land duizend en meer koncerten. Bovendien wor den regelmatig koncertinitiaties naar de scholen toe gebracht. Mo menteel zijn er 41 lidstaten aange sloten bij Jeugd en Muziek interna tionaal en in ons land telt Jeugd en Muziek drie federaties een Duits talige, een Franstalige en een Ne derlandstalige. Jeugd en Muziek speelt bovendien een belangrijke rol op het terrein van de jeugdor kesten. Bloeiende Aalsterse afdeling Jeugd en Muziek Aalst die deel uitmaakt van de Vlaamse fede ratie, werd op 27 oktober 1982 heropgericht door de huidige vporzitter Francois Schollaert. Sindsdien is de afdeling, dankzij het dynamisch en zeer aktief be stuur, uitgegroeid tot een van de belangrijkste afdelingen van heel Vlaanderen. Zoals elders werden ook in Aalst heel wat feestelijke aktiviteiten voorzien in het feestjaar. Zo onder meer het uitzonderlijk feestkoncert verzorgd door de Muziekkapel van de Gidsen. Deze Muziekka pel omvat een groot-harmonie orkest van 85 leden en een trom- petterskorps met 23 uitvoer ders. Op het repertoire van dit toch wel uitstekende gezelschap vindt men werk van Johan Sebastian Bach. Igor Stravinski en alle andere klassieke, moder ne en zelfs hedendaagse kompo- nisten van de meest uiteenlo pende strekkingen terug. Het orkest bestaat al meer dan 125 Bar en heeft een hele reputatie, e aktiviteiten van Jeugd en Muziek Aalst worden georgani- zeerd onder de auspicieën van de Vlaamse Federatie van Jeugd en Muziek en worden ge steund door het ministerie van de Vlaamse Gemeenschap, dienst muziek. Verder programma Vrijdag 7 december om 20.00 uur heeft in de feestzaal van het stad huis van Aalst de volgende aktiviteit van Jeugd en Muziek Aalst plaats. Het wordt een barokkoncert met het Kamerorkest van Jeugd en Mu ziek Aalst met als solisten Kristiaan Van Ingeigem en L. Van der Paal. Vrijdag 21 december om 20.00 uur heeft in de Onze Lieve Vrouwhe- melvaartkerk te Nieuwerkerken een kerstkoncert plaats, eveneens uitgevoerd door het Kamerorkest van Jeugd en Muziek Aalst. Op woensdag 23 januari om 19.30 uur wordt in de teaterzaal van het kultu- reel centrum De Werf in de Molen straat de film Amadeus gedraaid en op dinsdag 5 februari om 20.00 uur kan men in de feestzaal van het stadhuis luisteren naar een Digital Multivision Concert CD Live met synthesizers. Vrijdag 8 maart om 20.00 uur opnieuw in het kultureel centrum De Werf een Mozartkon- cert aangeboden door het Kamer orkest van Jeugd en Muziek Aalst. Solisten zijn dan Diane Verdoodt (zang) en Lydia Rossignol (klari net). Tenslotte is er nog op vrijdag 31 mei om 20.00 uur in de feestzaal van het stadhuis een koncert met muziek van deze eeuw. Ook nu speelt het Kamerorkest van Jeugd en Muziek Aalst. Solist is dan Kris- tien De Meyer (dwarsfluit) (da) Bum *,orm Lede. De werkneemsters van 'Het Atelier' hebben het niet altijd gernukk !l 2 (a) - Lede. Toneelvereniging Vreugd en Deugd zorgde vooreen geslaagde opvo van 'Het Atelier' (a) Aalst. Sint-Barbara bracht in het kultureel centrum een opvoering van 'Happy Birthday' (a) Een dozijn rillingen zijn twaalf kor te verhalen samengebracht in een boek geschreven door Hofstade naar Mare Gielens. Fantasie en werkelijkheid weet Gie lens tot pareltjes van vertelkunst te verweven. Je kan gerust met dit boek een tijd wegduiken in de knus se zetel en wegdromen in de magi sche werkelijkheid van een van de twaalf verhalen. De verhalen staan los van elkaar, zodat men het boek kan lezen wan neer men er zin in heeft. Intekenen op dit debuut-boek van Mare Gielens kan aan de prijs van 300 fr. De eerste 400 voorinteke naars zien hun naam opgenomen op de intekenlijst. Men kan het bedrag van 300 fr overmaken op rekening nummer 001-0450958-81 ter atten tie van Mare Gielens, Dirksveld 50 te 9308 Hofstade met de vermelding 'Een dozijn rillingen'. (JMH) Op zondag 2 december brengt Da- vidsfonds Aalst een aperitiefkon cert met het ensemble Pegasus in Galerij Denise Vandevelde, Tragel 7 in Aalst in het kader van de ten toonstelling 'Tempels, Zuilen en Sokkels'. Het ensemble Pegasus bestaat uit vier jonge solisten Diane Verdoodt sopraan, Ludwig Van Gijseghem te nor, Frank Hendrickx fluit en Jan Van der Schueren gitaar. Het programma omvat muziek van Vic Nees, Marcel De Jonghe, John Duarte en Jan Van Landeghem. Het koncert vangt aan om 11 uur, gevolgd door een receptie. JM Heyman Van 30 november 1990 tot 20 janua ri 1991 verwelkomt het Kunstcen trum VTB-VAB Galerij 't Hof te Puttens in de Wichelsestraat 20-22 te Lede twee kunstenaars Jan Hoogsteyns en Jan Dumortier. De ene is schilder, de andere beeldhou wer. 't Hof te Puttens gaat al zijn tiende jaargang in en in de loop van die tien jaar hebben heel wat kunstenaars van uiteenlopende disciplines er de kans gekregen hun werk aan een zeer uitgebreid en selekt publiek te tonen. Men zal die tiende veijaar dag trouwens niet onopgemerkt la ten voorbijgaan, want op vrijdag 30 november wordt na de opening van de tentoonstelling van beide kun stenaars, een feestelijk jubileum menu in vooruitzicht gesteld. Men heeft de keuze tussen het feestme- nu in het stemmige interieur van de hoeve, of een meer bescheiden maar daarom niet minder heerlijke kaasschotel in de gezellige 'Bakoven'. Tijdens het diner in de hoeve speelt Laci Lacatos met zijn zigeuners Hongaarse, Russische en Weense muziek en in de 'Bakoven' is pianist Roger Dubuck aan het werk. Voor beide gastronomische hoogstandjes moet u reserveren op het telefoonnummer 053/80.51/30. De kunstenaars Jan Hoogsteyns is afkomstig uit Be- verlowaar hij in 1935 werd geboren. Zijn schilderijen hebben iets heel biezonders ze zijn helemaal niet opdringerig maar zijn zacht en laten zich langzaam begrijpen. Hij schil dert stillevens en landschappen, ook portretten waarin de poëzie en de subtiliteit best tot hun recht ko men. In zijn werk vindt men een sfeer van innerlijkheid, muzikaliteit en eerlijkheid. Jan Hoogsteyns ex- pozeerde zowel in binnen- als in buitenland. Londen, Parijs, Brussel, Den Haag, Antwerpen, Gent, Has selt, Shaffesbury, Lichfield, Seve- noaks, Tunbridge Wells, Windsor, Brighton, Southsea, Hertford, Dus- seldorf, Duren, Krefeld, Rotterd am, Nijmegen, Delft, Hilversum en Wassenaar komen voor op de lange lijst van tentoonstellingen. Hij nam ook deel aan verschillende groep stentoonstellingen in Europa en de Verenigde Staten. Jan Hoogsteyns kreeg heel wat prijzen en vermel dingen voor zijn werk. Jan Dumortier is een autodidakt uit Izegem (1948). Hij kreeg voor zijn werk de gouden medaille van het 'Festival van de plastische en grafi sche kunsten' te Moeskroen. Du mortier wordt een tovenaar in klei genoemd. Een vaardigheid die hij steeds heeft gehad. Zijn werk staat al vele jaren in de belangstelling van het kunstminnend publiek. Hij maakt natuurgetrouwe keramie- ken: peuters en slanke, bevallige moeders in de meest vreugdevolle houdingen. De familiale momenten houden hem bezig: de humor, de onrust, de hoop, de bezorgdheid en de uitbundigheid. Maar ook de be toveringvan het oude Egypte houdt hem in zijn greep. In keramieken en muurreliefs kan men dit zeer duide lijk merken Egyptische hiëroglie fen en symbolen genieten zijn voor keur. Deze tentoonstelling wordt ge opend op vrijdag 30 november om 20.00 uur. Joris De Smet zal beide kunstenaars inleiden. Bezoekers zijn welkom elke vrijdag van 19.00 tot 22.00 uur en tijdens de weekends en feestdagen van 14.00 tot 22.00 uur. Men kan ook een afspraak ma ken op het nummer 053/80.51.30. Op 28 december zal de tentoonstel ling gesloten zijn. Muziek en poëzie Op vrijdag 14en zaterdag 15decem- ber staat in galerij 't Hof te Puttens de muziek centraal. Op het pro gramma staat een koncert met Hu- go Wolf-Iiederen. Bas-bariton Bru no De Jonghe zingt deze liederen en hij wordt aan de piano begeleid door Joris Bosman. Lieve Van der Kimpen zorgt voor de presentatie. De avonden vangen aan om 20.00 uur en de toegang bedraagt 150 fr. Reserveren is noodzakelijk en kan op het nummer 053/80.51.30. Op donderdag 17 januari 1991 om 20.00 uur staat de poëzie centra 't Hof te Puttens. Het tema va 1 avond is de poëzie van Gerry H( renberg (1891-1979). Deze a\ wordt georganizeerd in samen king met de Heemkundige K bui 'Heemschut Lede'. Gerry Hel,r^a enberg is een priester-dichtei w honderd jaar geleden werd g b.4e ren. De avond wordt ingeleid i Marcel De Fruytier en Lien S ïarc ders zal gedichten voordragen Helderenberg. De toegang is gi jU! - Plaatsreservatie is gewenst opnul® ondertussen al bekende numm üxpr Jhar J4.1C Enkele jonge mensen die het nog ernstig nemen met het beleven van alle aspekten van de volkskunst sta ken de hoofden bij elkaar en hiel den een nieuwe vzw boven de doop vont. In de statuten lezen we dat de vzw 'De Smidse' zich tot doel stelt de volkskunst in al haar verschei denheid te beoefenen, te bevorde ren en dichter naar het publiek toe te brengen. De stichting van deze vzw is een spontane verlenging van het feit dat omzeggens alle stichtende leden er van, in mindere of in meerdere ma te, zelf al sinds jaren nauw betrok ken zijn bij alle vormen van volks- kunstbeoefeningvolkszang, volks dans, volksmuziek. Dat ze zich niet beperken tot het zuiver lokale vlak en de horizon wil len verruimen, blijkt al uit het feit dat een befaamde Boliviaanse volkskunstgroep werd uitgenodigd om een avondvullend programma te brengen. Deze avond heeft plaats op zater- Gral dag 8 december om 20.00 uur in 'Volkskring' aan de Kasteeldre oao Lede. Op het programma staat de j 'Kollasuyu-Nan' die reeds in schillende Europese steden su boekte. Zij zal ook in Lede een v gramma brengen met autoch te muziek uit het Andesgebergte. virtuositeit op panfluit, zandw.i! dans, geven deze bergbewoner de Andes gedurende twee uur toon beste van zichzelf. Voor deze hoogstaande kultu avond kan de vzw 'De Smidse' nen op de medewerking van de oo bassades van Peru, Ecuador en livië. Kaarten zijn verkrijgbaa zaal 'Volkskring', Kasteeldree te Lede; BAC-kantoor, Keizer 8ein plein 35 te Aalst; BAC-kantoor, steeldreef 11 te Lede, Vyncl Oudenhelweg 6 Lede 80.61.84), H. Jacobs, ZandsÖ 102 Erondegem (053/80.62.61 Spoi Kaarten kosten in voorverkoop fr en aan de kassa 200 fr. Hitp 8tip] 14.2i

De Voorpost | 1990 | | pagina 14