Dender opnieuw leefbare rivier maken Europese Unie moet openstaan voor landen van midden- en oost-Europa Weekblad van Dender» Durme- en Scheldestreek i! iG LimeSRaen Open brief aan Gemeenschapsminister Kelchtermans Karnaval kondigt zich weer aan Oa Voor wie iels beter zoekt I »io6 Premier Martens op viering dertig jaar VKW Dendermonde-Aalst Hofstadenaar vanavond in rad van fortuin HUWELIJKLIJSTEN PORSELEIN GESCHENKEN MEUBELEN DECORATIE De Voorpost ^SUGT;-: VRIJDAG 30 NOVEMBER 1990 43e JAARGANG NR. 46 - 44 F Dendermonde. 30 jaar VKW. Eerste minister Wilfried Martens was de eregenodigde op deze feestelijke zitting (foto Piet Hermans) Gastredenaar op de viering van dertig jaar Verbond van Kristelijke Werkgevers en Kaderleden afdeling Dendermonde-Aalst was niemand minder dan eerste minister Wilfried Mariens die het had over 'regeren..op |i drempel van de 21e eeuw'. Een denkoefening, aldus de premier wiens betoog een warm pleidooi was voor een eengemaakt Europa waarin plaats s voor alle volkeren met hun eigenheden. (Regeren in de toekomst wordt er niet gemakkelijker op. Zoveel moet duidelijk zijn. Premier Wilfried dartens nam ons eigen land als oorbeeld de nationale regering -jeeft heel wat bevoegdheden door- gespeeld naar de executieven. Maar 4 een aantal dingen blijven nationaal 2 en het is een voortdurend afwegen flwat nu wel en niet kan. Op Euro- li pees niveau is dat ook zo, want je kan er niet onderuit de evolutie van de Europese eenmaking laat ook haar sporen na op ons land. Eerste minister Mariens staafde die ïitspraak aan een positief en een ïegatief voorbeeld en kwam tot het "isluit dat het er zal opaan komen om politieke doelstellingen op een langere termijn te formuleren. Bel gië, zo zei hij, speelt in de Europese eenmaking een stimulerende rol. En noghet is pas binnen een Euro pees kader dat ons land zijn doel stellingen beter zal kunnen realize- Nog een lange weg te gaan Ofschoon het Eengemaakt Europa al flink is opgeschoten, toch blijft er nog een lange weg te gaan, aldus onze eerste minister die pleitte voor een rechtvaardige spreiding van de welvaart binnen het ene Europa. Dat is misschien een utopie, maar het moet een streven zijn. En vol gens hem moet men om dit doel te kunnen bereiken komen tot een harmonizering van het sociaal stel sel. Alle sociale stelsels gelijkscha kelen kan niet, maar men kan wel een aantal minimum normen vast leggen die deze rechtvaardige sprei ding van de welvaart kunnen in de hand werken. Ook de politieke strukturen moeten binnen de Euro pese Gemeenschap worden aange past. En daarbij moet men dan voor ogen houden dat regeren in de 21e eeuw in een ander kader zal gebeu ren dan nu het geval is. Er moet dus een mentaliteitsverandering optre den. Het zal in elk geval zo zijn dat het mandaat van Europees parle mentslid aan belang zal winnen en ook dat moet men beseffen, wil men dat mandaat in de toekomst goed willen invullen. Vervolg op blz. 4 In een open brief aan gemeenschapsminister voor leefmilieu, natuurbe- sche instrumenten zijn nochtans houd en landinrichting Theo Kelchtermans, drukt Dender - S.O.S. - dringend noodzakelijk, teneinde de Dendre zijn grote teleurstelling uit over het feit dat de maatregelen die diverse probleemsituaties betref- worden voorbereid om het vervuilingsprobleem van de Dender het hoofd fende de waterzuivering efficiënt te te bieden totaal onvoldoende zijn. En er is nog meerin augustus van dit evalueren en de gepaste strategie jaar werd naar de minister een memorandum omtrent de vervuiling van vast te leggen voor de toekomstige de Dender gestuurd. Daarin was een eisenpakket vervat om de Dender projekten en weer leefbaar te maken. En wat blijktop het kabinet van de minister van investeringsprogramma's. Tenein- leefmilieu heeft men dit dossier blijkbaar nog nooit gezien. Atlhans de de Denderwatervervuiling prio- Dender -S.O.S.- Dendre kreeg tot dusver nog geen bericht dat men dit ritair aan te pakken en op korte dossier heeft ontvangen en stelt zich nu de vraag of het misschien verloren termijn enige kwaliteitsverbetering is geraakt En de vereniging vindt het nog erger Kelchterman en de Waalse gewest- wanneer men tot de vaststelling minister Van der Biest te worden moet komen dat er eigenlijk nog afgesloten, geen 'plan' bestaat om de Dender te Tussen de bevoegde verantwoorde- zuiveren en dat er van het hele lijke diensten voor waterzuivering 'eisenpakket'weinig terug te vinden en andere betrokken diensten van is. Dat mocht blijken tijdens een beide gewesten, dient een ernstige gesprek dat de vereniging op 4 okto- dialoog op gang te komen. Dit moet ber had met kabinetsadvizeur F. resulteren tot een nauwe samen- Wambacq in het kultureel centrum werking met gekoördineerde af- De Werf. spraken en maatregelen wil men De maatregelen die in het milieube- daadwerkelijk komen tot tastbare leidsplan 1990-1995 worden voor- resultaten met betrekking tot de gesteld, zijn totaal onvoldoende om stopzetting van de vervuiling en tot binnen een termijn van een aantal de zuivering van de Dender van jaren een oplossing te bieden voor bron tot monding, het vervuilingsprobleem van de In overeenstemming met de Euro- Dender, staat in de open brief te pese milieurichtlijnen en aanslui- lezen. Dender - S.O.S. - Dendre tend op de nationale en regionale heeft bij de brief aan de minister wetten en besluiten inzake water een 'schoolrapport' gevoegd. Der- verontreiniging, werden de kwali- gelijk 'schoolrapport' is een van de teitsdoeleinden voor alle opper- vormen die de vereniging gebruikt vlaktewateren van het hydrogra- om de bevolking te sensibilizeren. fisch net vastgelegd. De kwaliteits in het rapport liggen de maatrege- doelstelling'basiskwaliteit'die voor len die tot op vandaag werden aan- de Dender werd vastgelegd, is even- gekondigd getoetst aan het eisne- wel onvoldoende; een bestemming programma 'Aanzet tot een aktie- als 'viswater' wordt als een mini- programma voor de zuivering van mum aanzien. Uitgaande van deze de Dender'. De aktiegroep Dender nieuwe funktie moeten strengere - S.O.S. - Dendre vraagt niet beter lozingsvergunningen en aangepaste dan door de minister persoonlijk te investeringsbehoeften worden uit- worden ontvangen om deze hele gewerkt. materie te bespreken. In het Algemeen Waterzuiverings programma (AWP) ontbreken mo- Aanzet tot een aktieprogramma menteel nog steeds een aantal stu- voor de zuivering van de Dender (jjes met konkrete saneringsmaatre gelen voor een aantal zuiverings- Zoals gezegd omvat dit aktiepro- sektoren in het Vlaamse deel van gramma dertien punten. We zetten het Denderbekken. Voor Wallonië ze even op een rijtje ter herinnering. Gezien de zware vervuilingsgraad van de Dender, die gepaard gaat met stankhinder, een heel jaar door, de vorming van toxisch slib, massale schuimvorming.... gezien bovendien de vervuilde Dender in grote mate verantwoordelijk is voor de vervuiling van de Schelde en dus ook van de Noordzee, eist de aktie groep in naam van 400.000 valleibe woners dat de zuivering van de Dender een prioritaire behandeling krijgt. Vanuit natuur- en milieukundig oogpunt dient het waterzuiverings- beleid in principe per hydrografisch bekken te worden georganizeerd. Voor het totale rivierbekken van de Dender is dus een intergewestelijke planmatige en strukturele aanpak vereist teneinde enig sukses te oogsten. Daarom dienst onmiddel lijk een samenwerkingsakkoord met permanent overleg tussen de Vlaamse Gemeenschapsminister zijn deze onbekend. Deze techni- te bekomen, dienen er naast een strikte timing en realistische plan ning voor het totale bekken, drin gend meer investeringskredieten te worden vastgelegd in beide gewes ten. Naar bedrijven toe is een derge lijk vervuilingspreventiebeleid noodzakelijk voor de sanering van de Dender. Het beleid moet op de eerste plaats gericht zijn op het voorkomen van vervuüingsbron- nen. Naar bedrijven toe moet van overheidswege het gebruik van mi lieuvriendelijke produktieproces- sen gestimuleerd worden. Het rechtstreeks lozen van ongezui verd huishoudelijk afvalwater in de Dender door het ontbreken van rio lering, is op vele plaatsen nog een onopgelost probleem. Hierin moe ten de gemeentebesturen dringend hun verantwoordelijkheid opne men. Ook de bevolking moet op aktieve wijze gestimuleerd worden om minder te vervuilen. De aanpak van huishoudelijke watervervuiling door het leggen van koliektoren en het bouwen van rioolwaterzuive ringsinstallaties dient echter op een ekologisch en ekonomisch verant woorde manier te gebeuren. Enkel gebieden met een grote bevolkings dichtheid of met grote bevuilings pinten (industrieterreinen) hebben nood aan een groot klassiek station voor de zuivering van hun afvalwa ter. Er moet voorkomen worden dat huishoudelijke afvalwaters onnodig via kilometerlange koliektoren wor den afgevoerd. Vervolg op blz. 4 Nu het nieuwe jaar met rasse schreden nadert, eist karnaval meer en meer de aandacht voor zich op. In Aalst kan men daar van meespre ken. Op 25 januari start daar de 'Europese Karnavaldriedaagse'. Op vrijdag 25 januari om 20.00 uur begint net volksfeest met 'De intrede van vastenavond' in het stadhuis, net kultureel centrum De Werf en op de Grote Markt. De intrede van de vastenavondpop, de opening van een tentoonstelling, de opening van de winterfoor en dat alles in aanwezigheid van diverse Europese karnavalsteden. Op zaterdag 26 januari om 21.00 uur heeft dan het Bal van Prins Karnaval plaats in de Keizershallen. De aanwezigen zullen via een videoscreen de verkiezing van de prins kunnen meemaken. Tussen de verkiezingsoptreden door, geven verschillende Aalsterse prinsen en karnavalverenigingen een optreden ten beste. Van 14.00 tot 18.00 uur wordt op zaterdag 26 januari in de aula van de Bloemenveiling CV Flora een symposium plaats met als titel 'Bestaat er een Europees karnaval?' Van 25 janüari tot 9 februari heeft in het kultureel centrum De Werf te Aalst een tentoonstelling plaats met als tema 'Karnaval, een Europees feest'. Deze tentoonstelling kan men bezoeken van 10.00 tot 24.00 uur op de weekdagen en tijdens de weekends van 10.00 tot 18.00 uur. De grote Europese karnavalsteden stellen zich voor door middel van fotografisch materiaal, videovoorstellingen en kostumes. De toe- fang is gratis. 'ijdens dezelfde periode loopt ook een tentoonstelling 'Karnaval, folklore en geschiedenis' in net Stedelijk Museum Oud Hospitaal (Oude Vismarkt 13). Daar zijn archiefstukken en autentieke doku- menten te zien over de historische achtergrond van karnaval. Kreaties van bekende Europese kunstenaars die werken rond het tema karna val, worden eveneens geëxpozeerd.-Toegankelijk op de weekdagen van 10.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 17.00 uur. Op woensdag van 10.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 19.00 uur. Gesloten op maandag en ook hier is de toegang gratis. Dan is er nog een tentoonstelling 'Aalst karnaval, uitbundige kreativiteit'. Te bekijken in de Werkhalle van het Karnavalverbond, Schoolstraat te Aalst. Men ziet de Aalsterse wagenbouwers aan het werk. Door middel van strukturen wordt een beeld gegeven van hoe en praalwagen wordt gekreëerd. Ook hier is de toegang geheel gratis. Zo komen we stilaan tot het karnavalprogramma, de zotte driedaagse, van Aalst. Op 10 februari heeft de Aalsterse Vastenavond plaats die stoelt op een eeuwenoude en met autentieke dokumenten ook bewijsbare traditie. De zondag voor aswoensdag wordt een feest met de importbenaming van karnaval opgezet. Het is een originele optocht. Een groot aantal Aalsterse groepen geeft een persoonlijke en humoristische visie op de markante gebeurtenissen van het voorbije jaar. Op maandag is er de ajuinworp en de bezemdans van de Aalsterse Gilles op de Grote Markt en die houdt de massa in vervoering. Dit in afwachting van de tweede karnavalstoet. De dinsdag is voorbehouden aan de 'Voil Jeannetten', een typisch Aalsters kamavalverschijnsel. 's Avonds wordt de driedaagse besloten met het verbranden van vastenavond. Vrolijke muziek en rondedansjes in het schijnsel van fakkels zorgen voor de sfeer. De karnavalstoet heeft plaats op zondag 10 februari en vertrekt om 13.30 uur in het centrum. Maandag 11 februari is er bezemdans, de Ajuinworp en de tweede kavalkade om 14.30 uur en op 12 februari beginnen om 15.00 uur de Voil Jeannetten aan hun optocht. Om 22.00 uur staat de verbranding van karnaval op het programma. Aalst. Kijken naar VTM en het Rad van Fortuin om te weten hoe hij het ervan afbrengt (a) De Hofstadenaar Edgard Van Driessche neemt het vanavond op tegen twee andere kanditaten in het V.T.M.-programma 'Het Rad van Fortuin'. Of hij fortuinlijk zal zijn, daar kan je je best vanavond zelfvan overtuigen. In ieder geval verklapte hij ons dat het niet eenvoudig is als je daar in levende lijve voor de ka mera staat. Thuis, vanuit de ont spannende zetel, kom je veel mak kelijker op de woorden, dan in een broeierige studio waar de zenuwen je parten spelen. Eerst en vooral houdt men er zich een klein uurtje bezig met uw aangezicht, vervol gens kom je voor de hete spotlich- ten te staan. Regelmatig komen as sistentes er uw zweet opdoppen, wantje mag zelf de maquillage niet afwrijven. Of hij won of niet speelt voor hem niet zoveel rol, hij wou het allemaal eens meemaken, en dat heeft hij volledig gedaan. Kijken dus! (WA) HOOGSTRAAT 28 - AALST - 053/21.33.22

De Voorpost | 1990 | | pagina 1