Ingeweken Aaigemnaar zingt liever dan les geven i P Wisseltijd D Van Julot tot Eddy Govert 2 - 30.11.1990 - De Voorpost Erpe-Mere. Zanger, producer en organizator Eddy Govaert aangenaam op het podium, maar even aangenaam in de omgang (jv) Een artiest die zichzelf respekteert zingt zelden onder zijn ware naam en kiest voor een 'alias' die naar men denkt beter klinkt en dus ook het publiek meer aanspreekt. Zo is het eveneens vergaan met de Brugse Aaigemnaar Eddy MoufTaert die gedeeltelijk voorbestemd was om voor het jong publiek te staan als onderwijzer maar liever die positie innam als zanger, tekst dichter en muziekschrijver voor anderen en zichzelf. Uiteindelijk heeft de 'kunst' het van het onderwijs gewonnen en zit Eddy Govert, alias Mouf- faert, met hart en ziel in de showbusiness. Toch is het niet erg verwonderlijk dat de artiest, afkomstig uit Brugge maar gevestigd te Aaigem, niet in een klas van een dorpsschool is terecht gekomen maar voor de richting gekozen - of verkozen - heeft van de artiestenwereld. Eerst diploma Bij het gezin Mouffaert te Brugge was het zoals in elk gezin dat men wel iets voelt voor de ideeën van de kinderen maar om hen voor 'fouten te behoeden' die men zich later zou kunnen beklagen, tracht men de jeugd te doen beseffen dat een of ander diploma nooit kwaad kan, zelfs als men er later geen gebruik van maakt. Nochtans had men voor de muzikale toekomst van E. Mouf faert misschien meer begrip dan in andere gezinnen vermits zijn vader zelf een heel stuk in het artistiek milieu vertoefde als akteur in kom isch toneel en zelf voor ontspanning zorgde bij diverse gelegenheden, toch was hij de oude traditie aan hankelijk dat men op een 'fatsoenlijke' manier aan de bak moet komen en voor Eddy was dit de normaalschool. Maar het zat hem in het bloed... en dit vloeit nog altijd waar hetniet gaan kan! Op achtjarige leeftijd mocht hij al wat meespelen in muzi kaal toneel naar het voorbeeld van zijn vader en zelfs thuis was hij er altijd mee bezig want zingen akte- ren was zijn 'lang leven'. Tijdens zijn vrije uren gebruikte hij zelfs vaders konijnenhok als podium om er een nummer op te voeren. Het duurde niet lang of ook thuis had men de akteer- en zangkapaciteiten van zoonlief opgemerkt en men wist dit zelfs te waarderen. Beide ouders waren gelukkig voor Eddy, verzot op akkordeonmuziek en ze stuur den hem niet alleen naar de muziek school maar ook naar de akkor- deonschool van Roger Danneels. Deze beslissing en de impulsen van zijn muziekleraar liggen aan de ba sis van zijn muziekkarrière. Tijdens zijn onderwijsstudies maakte -hij reeds deel uit van een orkestje maar toch bracht hij de moed op om ook aan het conservatorium van Brugge te gaan studeren om toch iets meer te kennen over de teorie van de muziek. Dit heeft hem trouwens la ter veel geholpen om zelf te kompo- neren of te bewerken. Thuis kreeg hij de vrije hande om muziek te studeren maar aan de beslissing van zijn vader mocht niets veranderen: 'Ge moogt muziek studeren maar het is belangrijk om een diploma te halen'. Zo gebeurde het dan ook, zelfs met brio, want Eddy was meer dan een middelmatige student ver mits men hem in de school aan spoorde om verder te studeren na de normaalschool. Hij had echter al van de sfeer geproefd en het was alleen vóór zijn legerdienst dat hij slechts gedurende een paar maan den het onderwijzersambt als inter- imaris uitoefende. Onderwijzer wordt artiest Alhoewel het voor de hand lag dat Eddy - toen nog Mouffaert - over wegend voor de showwereld zou kiezen, toch is het pas in 1969, tij dens zijn legerdienst dat hij een de finitieve beslissing zou nemen. Op dat ogenblik kwam hij in kontakt met Sylv. Tack die toen ook de zan ger P. Severs in zijn 'stal' had. Hier begon het allemaal en na zijn leger dienst plofte hij zich werkelijk in de professionele showbusiness. In de firma 'Start' van S. Tack had hij vooral de taak teksten en arran gementen te schrijven. Daarbij kwam nog heel wat producerswerk zoals het maken van opnamen. Na een drietal jaren is dergelijk werk tot volle bloei gekomen en sinds 1970 was er een progressieve stij ging. Toen kwam in 1973 de oprich tingvan de zende Mi Amigo die een ander tijdperk zou inluiden en in werkelijkheid de proloog was tot de wettelijke tot standkoming van de vrije radio. Als pioniers hebben de piratenzenders het tijdperk van de vrije radio ingeluid en dank zij be paalde initiatieven op dat vlak ken de ook de Vlaamse showwereld een ongewone bloei. Deze kentering had tot gevolg dat talrijke vaste kon trakten konden gemaakt worden met gekende groepen of zangers. Naar Nederland Met het Vlaams showlied zat men in een stroomversnelling en alles liep gesmeerd tot in 1975 toen S. Tack de biezen moest nemen naar Spanje met de door ajlen bekende gevolgen en narigheden voor sommige mede werkers. Voor deze laatsten vooral was deze nieuwe situatie niet zozeer dramatisch maar toch was het alles zins een hele verandering. De zaak van Tack kwam zogezegd in handen van de Nederlander Joh- ny Hoes en Eddy Govert trok mee de grens over en bleef er zelfs enige tijd wonen. Hier kon hij trouwens producen met Hollandse artiesten wat op zichzelf ook al een verande ring betekende. Men hield er uiter aard een andere manier van werken op na, en spijtig genoeg, een werk wijze die niet overeenstemde met de principes van E. Govert. De fir ma trachtte de artiesten als het ware zoveel mogelijk uit te wringen en bovendien bleven ze lang onbetaald wat tot gevolg had dat Vlaamse zan gers of groepen hun heil over de grens zochten om hier aan hun trek ken te komen. Het was een vlucht naar de 'Heimat', een voorbeeld dat zelfs door producer Eddy zelf ge volgd werd. In 1976 waagde hij het om zijn eigen firma op te richten onder de naam 'Jump' zodat hij voor eigen reke ning kon producen en uiteraard voor zichzelf want sinds jaren trad hij op als akkordeonist onder de artiestennaam Le Grand Julot. Dit was trouwens zijn eerste en grote liefde op het muzikale vlak en hoe zeer E. Mouffaert met de muziek wereld mee evolueerde, blijft dit in strument zijn voorkeur behouden. Vrije radio Intussen bleef de jacht op de pira tenzenders nog altijd open en in 1977-'78 zou hun einde bezegeld worden. Niettemin was het zaad ge worpen voor een nieuw geluid in de uitzendwereld. Toch zagen de Vlaamse artiesten zich genood zaakt om zich tot de BRT te wenden om hun produkten bij een ruimer publiek kenbaar te maken. Dit was dan toch moeilijker dan verwacht want zij kwamen er maar met mond jesmaat aan bod. De produktie van dein het Vlaams gezongep schlager daalde bijgevolg gevoelig maar ge lukkig voor de mensen die er mee gekonfronteerd waren, duurde de ze toestand niet erg lang want intus sen hoorde men met de vrije radio letterlijk en figuurlijk een nieuw ge luid. Het jaar 1980 betekende een nieuw lichtpunt voor het vak met het gevolg dat het eigen repertoire meer aan bod kwam en de produk tie nam dan ook in stijgende lijn toe. Eerste plaat Het zou ongewoon zijn dat iemand die produkties maakt voor andere artiesten zelf de stap niet zou wa gen. Trouwens het talent was en is nog altijd aanwezig zodat er toen reeds veel kans op slagen in zat. In 1983, na veertien jaar bedrijvig heid in de muziekwereld, begon hij zelf te zingen en maakte nu ook eens teksten en muziek voor zich zelf. Dit was echter niet rechts treeks met de bedoeling om ook hier karrière te maken want hij zong zelfs onder verschillende pseudo niemen, dit al naar gelang de taal of het genre. Zijn eerste plaat was in feite een ode aan de vrije radio's die de lichte muziek in het algemeen en de streekzangers in het bijzonder in de publiciteit brachten. Het lied waar mee zijn zangkarrière een aanvang nam, droeg dan ook de titel 'De Vrije Radio'. Aanbiedingen om op te treden bleven niet lang uit en hij beet de spits af voor de vrije radio van Groot Haaltert waar hij in de zaal Breda van Heldergem te gast was. Dit betekende een keerpunt in zijn persoonlijke muziekwereld want als zanger op het podium heeft hij erva ren dat een rechtstreeks kontakt met het publiek een andere gewaar wording inhoudt. Vroeger was het alleen maar 'zaad' leveren voor an deren maar door zelf als zanger op te treden plukt men andere vruch ten die meer betekenen dan het suk- ses van een goede tekst of muziek. Van dan af had hij de smaak te pakken en is verder gegaan met het maken van platen. Engelstalige plaatjes zong E. Mouffaert onder de naam van King Harris. Zijn plaatjes in het Nederlands gezongen ver tolkte hij als Danny Jo en hieraan gaf hij zelfs de voorkeur. Na geringe tijd stichtten zijn pseu doniemen echter verwarring bij het publiek evenals in andere middens en in 1985 werd de 'Drievuldigheid' één zanger, met name Eddy Govert. Onder deze artiestennaam startte hij met 'Kom toch gauw weer terug', een versie op het gekende 'La Paloma'. Naar Top-Tien De tweede helft van de jaren tachtig waren niet bepaald gunstig voor de zangers noch voor de platenfirma's. Bijgevolg startte E. Govert feitelijk in een moeilijke periode maar dan toch weer met een onverhoopt suk- ses. Hij zocht tevens naar een dege lijke platenfirma voor te produce ren en om zich beter te profileren. Hij kwam zowaar terecht bij 'Scorpion' in Dendermonde. On danks de minder gunstige situatie op de platenmarkt hadden zijn nummers alleszins enorm veel bij val, spijtig genoeg alleen in Vlaan deren want hij zag het ruimer dan dat. Met zijn 'Laat je toch even spreken' kwam hij voor de eerste keer in de hit-parade van de BRT Top-Tien. Daar zou het niet bij blijven want hij kwam maar liefst tien keer na me kaar in de Top-Tien. Hier heeft hij zowat zijn naam als zanger gemaakt, vooral met 'Te kort van duur', wat werkelijk een anachronisme was want deze hit is gedurende drie we ken de nummer één geweest in de zelfde Top-Tien. Eddy Govert be schouwt ze nu nog als de doorbraak- plaat van zijn, in feite, ongewilde zangkarrière en dit nummer had bo vendien nog positieve gevolgen voor al hetgeen daarna nog kwam. VTM Niet alleen voor zichzelf maar voor al voor zijn platenfirma waar hij produkties maakt, hoopt Eddy Go vert dat men op zekere dag ook eens bij VTM kan doordringen. Thans is dit nog altijd betrekkelijk moeilijk omdat deze zender een bepaald profiel heeft en in feite de 'grote namen' niet kan ontwijken. Daarte genover kunnen zij geen artiesten 'maken' en uiteindelijk is het groot sukses te danken aan het TV-pro- gramma. Bij VTM legt men de nadruk op spektakelplaten die op het scherm visueel aantrekkelijk moeten over komen. De platen van E. Govert hebben overal sukses en verkopen dus goed maar desondanks voor VTM niet de aangewezen artikelen om voor een uitzending in aanmer king te komen. Dit neemt niet weg dat E. Govert met zekerheid zijn weg gaat in deze soms vreemde artiestenwereld en dit zelfs met een nog stijgend sukses want hij wordt nog meer gevraagd dan vroeger. Maandelijks treedt hij zo een tiental keren op zodat men zeker niet van een tanende maar van een glinsterende ster mag gewa gen. Daarnaast moet hij ook nog talrijke keren optreden als Le Grand Julot met zijn uitvoeringen op akkor- deon. Hij heeft bovendien een nieu we opname gemaakt in Nederland bij Duresco. Deze plaat zal trou wens de internationale toer opgaan vermits ze verspreid wordt in de Benelux, Skandinavië, Zwitserland en Frankrijk. Tegenwoordig zoeken de firma's nu ook een soort 'ambiancemuziek' omdat er nu een aanbodoverschat is van Vlaamse liederen. Daartoe is de trekzak een geschikt instrument. Trouwens, vroeger hebben zogeno emde ernstige musici met enige minachting neergekeken op dit in strument maar ook hierin is de laatste tijd verandering gekomen vermits men de akkordeon in som mige conservatoria waardig acht om het in het lessenprogramma op te nemen als volwaardig vak. Werken voor anderen Sinds jaren heeft Eddy Govert zo wel teksten als muziek geschreven voor andere zangers. De produktie hiervoor is de laatste jaren belang rijk toegenomen en op het ogenblilk komen zowat een 25-tal artiesten bij hem aankloppen om 'materiaal' te bezorgen. Dit brengt mee dat hij tot nog toe zo een 1.300 nummers ge schreven heeft, tekst en/of muziek. Daarbij kan hij alle genres aan in de lichte muziek en waagt hij zich zo wel op het pad van de pop als de rock, het geestelijk repertoire, voor akkordeon en nu ook spots voor commercials. Onder de talloze artiesten voor wie hij reeds tekst en muziek schreef citeren we o.a. P. Severs, P. Mi- chiels, Samantha, Nicole en Hugo, John Horton, Joe Harris, André Van Duyn, Margr. Hermans, en niet te vergeten het suksesnummer Cra zy Horse van Frank Valentino. Hit 1991 Onlangs organiseerde de BRT-TV te Lokeren een liedjeswedstrijd met de bedoeling een hit te zoeken voor 1991. Hierbij was nieuw opgenomen muziek op geluidsband vereist en de oproep leverde uiteindelijk 620 in zendingen op. Na een eerste selek- tie weerhield de jury 15 nummers per Vlaamse provincie en een inge zonden nummer van Eddy Govert behoorde tot de 75 bevoorrechten. Tijdens een tweede proef werden de overblijvende tegen elkaar uitge speeld waarvan er nog drie van de vijftien per provincie mochten doorgaan. Eddy Govert werd in de ze tweede selektie net uitgescha keld want hij eindigde jammer ge noeg pas vierde. Het had wel mooi geweest tot de finalisten te behoren maar erg zwaar tilt hij er niet aan, te meer omdat men in deze wedstrijd meer zoekt naar een stijl van de Kreuners zodat de solisten 'zwaar in de verdruking zitten'. Een inne mende en joviale figuur als Eddy Govert beschouwt dit zeker niet een tegenslag want er kan nog z veel positiefs gebeuren. Lokaal vlak Ondanks zijn druk bezet produkti werk, zijn optredens, het schrijvi van teksten, komponeren en arra geren is Eddy Govert ook nog akti in zijn eigen woonomgeving op i wijk Lange Munt te Aaigem. A mede-organisator van de wijkfei ten zorgt hij er uiteraard voori artiestien en is evenwel ook vani partij op het podium. In dit kad was er zelfs een paar keer een m ziekfeeverkiezing waarvan bepai de finalisten nu zelf een plaats ve overd hebben in de showwereld. Een zanger, of liever, een produc als Eddy Govert is het duidelijk a te horen dat hij wel van kindsbeen in de muziekwereld aktief is, ma zeer belangrijk is ook dat men doen heeft met een man die daa naast ook een zeer onderhoudei gesprek kan voeren. Als men in een figuur als E. Govert praat is fi geen geklets van een onmondi| maar van een onderlegde persoo lijkheid die waarlijk iets te vertellf heeft en ten minste op de hoogte van zijn vak. Bij het eerste konta voelt men aan dat men te makt heeft met een artiest die gestudee heeft - een kwaliteit waarvoor 1 zijn vader uiterst dankbaar mag zij Innemend als altijd voert hij je mi in zijn muzikale wereld, boeiei zoals hijzelf geboeid is door z werk, de showbusiness. J| De Cec Kortverhaal Aals uitstt ?- Toen ik deze morgen de gammele deur van mijn hut opentrok, lag de kleine wegel die langsheen mijn kluizenaarsverblijf loopt er nog eenzaam en verlaten bij. Ik kreeg hier slechts zelden iemand te zien. Het weggetje was dan ook met gras begroeid en het werd overschaduwd door de struiken en heesters die aan zijn zijkant de aarde ontsproten. Er hing nog een vage vochtigheid van de voorbije nacht, waardoor de stralen van de zon in vele schakeringen versneden werden tot verschillende bundels die hier en daardoor het lover priemde. Toen ik een paar keer na elkaar met mijn tong klakte, kwamen mijn kippen luid kakelend tevoorschijn. Een haan volgde plechtig en statig, zoals het de heer des huizes past. Ze waren het zo gewend nu eten te krijgen, dat ze bij een loze armzwaai vruchteloos de bodem begonnen af te speuren. Ik had er toen nog om gelachen. En dat was meteen de laatste lach die ooit mijn mond zou verlaten. Op het moment dat ik de korrels daadwerkelijk over hun hoofden uitzaaide, zag ik een oude man die mijn stulp naderde. Alhoewel hij voor mij een totaal vreemde leek en ik niets te vrezen had daar men mij in de buurt als een goed en vroom man beschouwde, liep er een koude rilling over mijn rug. Het was alsof een kille vinger langs mijn ruggegraat streek. De vredige landwegel van daarnet, leek nu meer op een donkere tunnel. En uit die donkerte maakte zich langzaam de grijze gestalte los van de naderende vreemdeling. Toen hij dichterbij gekomen was, zag ik dat hetgeen ik eerst vooreen pelgrimstaf had gehouden in werkelijkheid een grote zeis was. "Wees welkom vreemdeling", sprak ik hem vriendelijk toe, "komt U toch binnen in mijn nederige woonst als U uw vermoeidei benen wat rust wil schenken.De oude man volgde mij naar binnen. Nogmaals bood ik hem aan te gaan zitten, ik schoof zelfs de enige stoell die ik rijk was in zijn richting. Toch bleek dat niet de reden te zijn waarom hij naar hier gekomen was. "Wilt U soms iets drinken vroeg ik hem toen. Ik nam een fles van mijn zelfgemaakte cider. Langzaam schudde hij het hoofd. Toen bracht hij zijn handen naar de kap van zijn pij. Het waren lange, magere handen met uitstekende knokels en scherpe nagels. Alsof hij doodmoe was trok hij de kap van zijn hoofd, zo tergend langzaam dat mijn nieuwsgierigheid erdoor ten top gedreven werd. Het volgend moment scheurde angst mijn ziel in tweeën. Met uitpuilende ogen staarde ik recht in de lege oogkassen van een grijnzend doods hoofd. Ik weigerde tegeloven wat ik zag. Dit was een zeer wansmakelijke grap! Ik wankelde achteruit tot ik met mijn rug tegen de muur stond, de\ stoel en tafel omverwerpend. De fles cider spatte aan diggelen op de grond. In de hoek van de hut kromp ik in elkaar, gefolterd door mijn K gedachten. >Üen Mijn bezoeker had nog steeds geen woord gesproken. Ik keek naar de *n* zeis. In mijn verbeelding zag ik ze reeds zwaaien boven mijn hoofd, zag 'e mi ik hoe ze moeiteloos mijn nek doorploegde. "Heb erbarmen smeekte ^et g ik hem, "mijn tijd kan nog niet gekomen zijn. Ik voel me prima. Ik heb 'e nog zoveel werk te verrichten! De lente komt. Ik moet ploegen en zaaien. !"ng En het bruggetje over de sloot moet nog hersteld worden.Hij lachte mij 'a 1 d uit alsof ik een klein kind was dat zijn moeder vroeg of ze de zon nog wat f, wou laten schijnen nadat ze was ondergegaan. "Niemand ontkomt mij,je W( sprak hij met een stem die een primitieve oerangst in mij ontketende. e^aL "Als ik kom, gaat iedereen met mij mee.De dubbele rij parelwitte aar j tanden ratelden en klapperden bij elke klank die uit zijn vleesloze keel ,uj j: opwelde. En dwaas die ik was, ik smeekte verder mij te willen sparen. Ik jrou kroop voor zijn voeten, mijn knieën openhalend aan het glas van de ,escj1 gebroken fles. De alcohol brandde in mijn open wonden. Mijn bloed Jfacj. kleurde de aarde rood. Ik vernederde mij en kuste de kootjes van zijn |e de tenen. De hele tijd overlaadde ik hem met mijn smeekbeden. Tenslotte u was hij mijn raaskallen beu. "Revelot, uw tijd is gekomen besloot hij. j, De zeis zwaaide hoog in de lucht en het laatste wat ik voelde was de j_ pijnlijke dood. Niet zo heel ver daar vandaan woonde een landbouwer met zijn gezin. ae£S Hij was een half uurtje geleden met de vroedvrouw aangekomen bij zijn ->a||e hoogzwangere vrouw en had het hete water aangedragen toen er hem om Verd gevraagd werd. De bevalling verliep vlot, het was hun derde kindje. Bij )er het schaarse licht van een flakkerende kaars hield de vroedvrouw hel cj1£ kindje omhoog. "Het is een jongetje", zei ze. De jonge moeder op vuile stro glimlachte. Het was hun eerste zoontje. De boer zou tevreden ,evo| zijn. Er stonden tranen in haar ogen toen zij het borelingske overnam. Haar haren hingen nat van 't zweet tegen haar hoofd geplakt. Haar man ^jdc)( kwam naast haar zitten en zij kneep liefdevol in zijn ruwe werkershand, j "Een jongen!" lachte hij trots, "dan noemen wij hem Revelot.Jen "Jazie de moeder, "Revelot is een mooie naam voor dit nieuwe mensje.Het kind schreide. Zij legde hem aan haar borst en het zoog ;n Z( gretig de warme melk naar binnen. "Een nieuwe mens, met een heel L nieuw leven te beleven."Inderdaad", zei de vroedvrouw met een geheimzinnig lachje om haar mond en een vreemd licht in de ogen. n„(

De Voorpost | 1990 | | pagina 2