Dender opnieuw tot leefbare rivier maken Europese Unie moet openstaan voor midden- en oost-Europa Dertig jaar VKW Aalst-Dendermonde Dirk I prins van Oost-Vlaanderen Open brief aan Gemeenschapsminister Kelchtermans Alternatieve betaalmiddelen, een Sinterklaasgeschenk? 4 - GO.11.1990 - De Voorpost nger -"j g ievo O.OOI Ücor< :n vc ituli. Aalst. Op 13 november vierden de echtgenoten Germain De Vroe, geboren te Sint-Lievens-Houtem op 11 januari /9ingei en Maria Van Laethem, geboren te Burst op 30 augustus 1917 hun gouden huwelijksjubileum. Het paar woont in iaan Geraardsbergsesteenweg 21 te Erembodegem. De viering viel samen met het huwelijks van een kleinzoon. èeia j Vervolg van blz. 1 In landelijke gebieden moet de aan leg van grootschalige dure koliekto ren sterk worden beperkt. Liever zal men het afvalwater met klein schalige en/of alternatieve water zuiveringsinstallaties of -technie ken aanpakken. Deze technieken spelen meestal in op het zelfreini gend vermogen van de waterloop en bereiken toch een rendabel reini- gingseffekt. Meer investeringskre dieten moeten worden voorzien om het onderzoek en de toepassing er van te bevorderen. Deze alternatie ve saneringsprojekten brengen voor de gemeenschap uiteindelijk min der financiële lasten met zich mee, daar ze in vele gevallen minder duur in aanleg, exploitatie en onderhoud zijn. Globaal gezien is de impakt van de eerder weinig talrijke industriële lo zingen die de Dender ontvangt toch zeer groot, besluit een I.H.E. water kwaliteitsstudie. Niet alleen dient de achterstand inzake het verlenen van lozingsvergunningen te worden ingehaald. De bestaande lozings normen en vergunningen van de in dustriële aktiviteiten langs de Den der, die een direkte invloed uitoefe nen op de waterkwaliteit, moeten worden verstrengd. Voor elk lo- zingspunt dient bij de voorwaarden, welke aan de bedrijven worden op gelegd, rekening te worden gehou den met de vooropgestelde kwali teitsdoelstellingen en het lage de biet van de Dender. Alle lozingsver gunningen en de gebruikte normen moeten openbaar worden. Een striktere kontrole op de nale ving van de opgelegde lozingsver gunningen is noodzakelijk. De par ketten dienen meer op te treden, seponeringen moeten worden ver meden. In de toekomst moet voor milieudelikten een meer aangepas te juridische infrastruktuur worden uitgewerkt en dienen zwaardere sankties te worden voorzien en uit gevoerd. Tot in Ninove vertoont de Dender alle kenmerken van een traagstro- mende, gekanalizeerde waterloop die biezonder gevoelig is voor eu trofiëring. Indien men in de toe komst een gezonde waterkwaliteit wil bekomen voor het leven van vis sen, zal niet alleen de verontreini ging zelf moeten bestreden worden, maar dient ook de aanvoer van fos faten en nitraten te worden aange pakt. Deze stoffen zijn immers de belangrijkste oorzaak van de jaar lijks weerkerende massale algen- bloei. Naast een brongerichte aan pak in de landbouw- en veeteeltsek- tor zijn efficiënte verwijderingsme- todes (derde trapszuivering) nood zakelijk in de industriële- en riool waterzuiveringsinstallaties. Een gelijktijdig bekenbeleid met ecologische kwaliteitsdoelstellin gen. Met de ecologische natuurlijk heid als hoofddoelstelling, dienen de zijbeken van de Dender behou den of verbeterd, mede dienen door investeringen in natuurbouw geba seerd op strktuurkenmerken zoals meanderend vermogen, diepteva riatie, breedt en overbegroeiïng en rekening houdend met faktoren als stroomsnelheid, sedimenttransport en de zuurstofoverdracht uit de at mosfeer, kunnen de van nature voorkomende levensgemeenschap pen er blijven in voorkomen, zodat het zelfreinigend vermogen van de beken maksimaal wordt behouden of hersteld. Nullozing voor zware metalen. Op korte termijn dient er een totaal verbod te komen op het lozen van zware metalen. Met het storten van de baggerspecie wordt het veront reinigingsprobleem verschoven van het watermilieu naar de bodem. Zwarte-lijst-stoffen als cadmium, chroom, lood, kwik,... die reeds van af Ath in het slib en in het Dender- water zijn terug te vinden, moeten uit de afvalstroom geweerd wordei door de invoering van de nullozin^ Konkreet wordt gevraagd dringeni het probleem van het zwaar veronl reinigd slib vanaf Ath te onderzoi ken en er op korte termijn een bt vredigende oplossing voor uit t< werken. De waterkwaliteit van de rivier ei de zijbeken dient zodanig te wordei verbeterd dat op korte termijn geej geurhinder, schuimvorming en m( taalvervuiling meer voorkomt, middellange termijn moeten vol doende levensmogelijkheden woi den geschapen voor planten en dii ren, waardoor de Dender opnieih volwaardig zijn funktie als visJ scheepvaart- en rekereatiewatei kan vervullen. Dendermonde. VKW voorzitter Willy Van Nuffel aan het woord (foto Piet Hermans) Het Verbond van Kristelijke Werkgevers en Kaderleden afdeling Dendermonde-Aalst bestaat dertig jaar. En die verjaardag werd maandagavond in het prachtige stadhuis van Dendermonde gevierd in aanwezigheid van niemand minder dan eerste minister Wilfried Martens die als eregenodigde een toespraak hield over het tema 'regeren... op de drempel van de 21e eeuw'. Een eerste poging om een VKW afdeling op te richten in de regio dateert al van 1945. Dat was in Aalst. Maar de poging mislukte. Meer geluk had men vijftien jaar later, toen onder impuls van Pierre Biancquaert in Dendermonde toch een afdeling kon worden gesticht. Samen met e.h. Piet Roggeman, die de eerste proost van de beweging zou worden, lag Pierre Biancquaert aan de basis van de afdeling Dendermonde-Aalst. Van 1960 tot 1970 zou Pierre Biancquaert de VKW afdeling blijven leiden. Hij werd dan opgevolgd door William Van de Velde die in 1985 het voorzitterschap doorgaf aan Willy Van Nuffel. VKW Dendermonde-Aalst kan rekenen op een 100-tal leden, wat veel is, want in de hele provincie Oost-Vlaanderen telt het VKW 600 leden. Het VKW, zo vertelde voorzitter Willy Van Nuffel, doet aan ideeënvorming en belangenbehartiging. 'Het VKW wil ideeën bren gen die de moeite waard zijn om de ondernemingen getoetst te worden. Ze willen vanuit een kristelijke visie ijveren voor een recht vaardiger samenleving'. Een en ander gebeurt met de inzet van eigen mensen. Het VKW wil investeren in de toekomst, wil stappen zetten naar het jaar 2000 toe en die toekomst ziet men zeer hoopvol tegemoet. Dat betekent dat VKW Dendermonde-Aalst na dertig jaar de weg nog verder wil bewandelen zoals men dat in het verleden heeft gedaan. Elk tijdperk heeft zijn eigenheden, de 21e eeuw zal dus verschillend zijn van de 20e eeuw. De vraag is hoe de volgende eeuw er zal uitzien. Laat ons hopen met een open geest en een grote fleksibiliteit. Dat zal nodig zijn, zo besloot voorzitter Willy Van Nuffel. Vervolg van blz. 1 Vervolgens had de premier het over de overheidsuitgaven, ook in ons eigen land. Die hebben we de laats te tien jaar kunnen beperken. Ge lukkig maar, zo hield Wilfried Mar tens voor. Het is door die beperking dat het begrotingstekort kon wor den gehalveerd. En we moeten nog verder. We hebben nu wel het snee- uwbaleffekt doorbroken, het moei lijkste moet nog komen beweert eerste minister Martens. 'We moe ten de sneeuwbal nu in de goede richting gaan duwen en dat is bergop'. Meteen weet men welke moeilijke jaren we nog voor de boeg hebben. Ingrijpende veranderingen Wilfried Martens zei dat het erop aankomt het begrotingstekort niet hoger te laten worden dan het Eu ropees gemiddelde. Voorlopig is ons land daar nog niet aantoe, maar het is en blijft in elk geval de ambitie van de regering dit streefdoel tc be reiken. Een middel daartoe is het verhogen van de fiskale en parafis- kale druk en het inperken van de uitgaven. Anders zal ons land dit Europees referentiepunt nooit be reiken, laat staan kunnen aanhou den. De premier is ook voorstander van ingrijpende veranderingen bin nen de Europese Gemeenschap. Voor hem wordt dat een belangrijk agendapunt voor de komende ja ren. 'Niemand weet hoe de wereld er na 2000 zal uitzien. Er is een nieuwe Europese samenhang tot stand gekomen' en daarmee ver wees spreker naar de ware revolutie die zich heeft voorgedaan in het Oostblok. 'In heel Europa bloeit de vrijheidsgedachte. Maar er is nog geen sprake van een totale Europe se integratie' aldus Martens die zei dat de weg naar die integratie al is uitgetekend. De bedoeling is te ko men tot een nieuwe struktuur waar in stabiliteit en eenheid centraal zullen staan. De Europese Ge meenschap moet die uitdaging aan gaan, ze moet openstaan voor alle demokratische landen. De Europe se Gemeenschap kan nog sterker en hechter worden daardoor beweer de de premier. Europa blijft de toekomst De hamvraag is natuurlijk hoe de Europese organizatie er moet uit zien. Volgens Wilfried Martens moet Europa met een stem spreken wil het gehoord worden. En dat moet de stem zijn die de vrede, de ekoriomischc, militaire en politieke In een nokvolle Sint Annazaal werd de verkiezing van de prins van Oost-Vlaanderen gehouden, georganizeerd door AKV De Gaa Lowie's. De titel Doktor Homoris Causa werd dit jaar niet toegekend omdat er geen vallabele kandidaten waren. Na een voorstelling door de drie kandidaten: Dirk uit Zottegem, Jac ques uit Geraardsbergen en Jozef uit Wichelen kon iedereen van de kandidaten beginnen aan zijn vrij optreden. Dirk, lid van de Zottegemse Karna- valvereniging De Fillekes had voor al zelf veel inbreng in zijn showge deelte en durfde het aan om life te zingen, al was dat soms wel onder de toon. Jacques, keizer van Geraardsber gen en lid van de Reuzenorde, kon rekenen op een schare medewerk ers maar de inbreng van de kandida ten zelf was eerder pover te noe men. Jozef afkomstig uit Wichelen zou naar eigen zeggen te laat met zijn show begonnen zijn en dat was ook duidelijk te zien. Ook de kandidaat prinsen karnaval van Aalst toonden zich aan het pu bliek dat vooral bestond uit vreem de delegaties. eenheid bevordert. Daarnaast ligt er nog een andere opdracht wegge legd de menselijke eenheid bevor deren en met die opdracht houdt zich meer in het biezonder de Raad van Europa bezig. Deze Raad is het enige en eerste pan-Europese over legorgaan sedert Hongarije toege treden is. Binnenkort volgen ook nogTsjechoslovakije en Polen. Pre mier Martens gaf grif toe dat er heel wat energie en doorzettingsvermo gen zal nodig zijn om tot deze struk tuur te komen. Maar het loont de moeite. Ook de overschakeling in het Oostblok van een plan- naar een marktekonomie zal veel inzet ver gen. We zijn volop aan het werk aan een nieuwe Europa, zoveel is duidelijk. 'Wc hebben geen andere keuze onze toekomst is en blijft Europa. We hebben noch de mogelijkheii noch het recht uit elkaar te gaan' ze hij en hij voegde eraan toe dat de Europese Gemeenschap de hoek P< steen moet zijn van wat het uitein delijke Europese gebouw moet wor den. Die kern moeten we verster ken. Dat wil zeggen dat de national! |j parlementen de moed zullen moe ten hebben om nieuwe verdragei goed te keuren, zodat de Europesi Unie op l januari 1993 een feit za zijn. Die Europese Unie moet trou wens openstaan voor de landen vai midden- en oost-Europa. Zonde :ei de Sovjet-Unie zijn we dan 36Ü mil jj joen mensen sterk, met het Euro j pees gedeelte van de Sovjct-Unii erbij zelfs 500 miljoen inwoners Dat betekent wat, besloot Wilfriet Martens die een oproep deed om t< verenigen wat moet verenigd wor den. ,d»i,d ,ejpest. De 'aul iet I lijn i )e v lie 'oor dij v Iracl i 'het ij Ion) il ijk e mg sti ls Ie :gir Michel en Yvan hebben duidelijk de show in het bloed. Dolf had op nieuw zijn 'kassetteken' niet bij en kon dus niet veel naar voren bren gen. Rond 1 uur kwam dan het verdikt van de jury Prins van Oost-Vlaande ren werd Dirk Piro met 539 punten. Tweede werd Jacques Denies met 535 pupnten en derde Jozef De Decker uit Wichelen met 406. Naderhand toonden enkele sup porters van één van de verliezers zich niet van hun beste zijde. Verlie zen is een kunst! JM Heyman De NCMV afdeling van Aalst orga- nizeert op woensdag 5 december in de Generale Bank aan de Nieuw- straat te Aalst een informatieavond over alternatieve betaalmiddelen. Je kan er niet om heen. In ons land is er een ruime waaier aan betaal kaarten en cheques aanwezig. De handelaar krijgt het moeilijk om daar nog wegwijs uit te geraken. De kandidaat koper heeft het er al evenmin gemakkelijk mee. Een ant woord op al de vragen rond betaal kaarten, mag men op deze info- avond verwachten. Sprekers zijn R. Soenens, sekretaris Navetex; H. Bombay en M. Licvens van de Ge nerale Bank, W. Spitaels van Euro card en R. Cools, provinciaal NCMV sekretaris zal het gesprek leiden. (JMH) ela Aalst. Op 9 oktober vierde het echtpaar Romain De Backer, geboren te Aalst op 24 september 1918 en JudocaW Saedeleer geboren te Aalst op 14 januari 1921 hun gouden huwelijksjubileum. Het paar woont in de DoolhofstraaiL te Aalst. De jubilaris was beroepsmilitair terwijl zijn echtgenote het huishouden dat zes kinderen telde, verzorgde L

De Voorpost | 1990 | | pagina 4