Kultuurprijs CSC De Rank voor Karei De Schrijver Davidsfonds Erembodegem grasduint in 'het Curenbouck van Heerenbodegem' De Nieuwe Snaar met 'Hackadja in Buggenhoutse Salamander 'Nieuw leven voor Bompa' Benigne Pieters in Huize Geertrui te Vlassenbroek 6 - 30.11.1990 - De Voorpost DAVIDSFONDS EREMBODEGEM Davidsfonds Erembodegem nodigde de heer Marcel Daelman uit om voor eigen volk zijn rijk gestoffeerde voordracht te houden over 'het Curen- bouck van Heerenbodegem'. Ruim 250 jaar geleden begon de toenmalige pastoor van Erembodegem aan een soort dagboek dat hij 30 jaar bijhield. Zo'n boek bevat een schat aan inlichtingen voor wie geïnteresseerd is in heemkunde. Daarbij komt nog dat de pastoor zelf ook geen gewoon man was en dat het boek ooit op een mysterieuse wijze verdween en weer opdook. Heel wat stof dus voor een boeiende avond: zaterdag 1 december 1990 te 20 uur in de Krypte, Weggevoerdenstraat, Erembodegem. Toegang: 50 fr. Davidsfonds: meer dan 15 kuituurprogramma's per dag, meer dan 6000 aktiviteiten per jaar. In honderden dorpen en steden, van het Limburgse Voeren tot de West- vlaamse Moeren, overal in Vlaan deren. Davidsfonds: een brede, bruisende beweging die mensen naar kuituur brengt en kuituur naar mensen, die aktief Vlaams is, aktief kristelijk én onafhankelijk. Ook te Erembodegem... Heemkunde is de studie van het eigen woongebied in al haar aspek- ten, zowel in het heden als in het verleden. Het begrip heemkunde is dus zeer omvangrijk. Heemkunde bundelt verscheidene vakken, ook al beper ken ze zich tot het lokale vlak. Zo omvat ze bv. bodemkunde, dier- en plantenkunde, geschiedenis, oud heidkunde, volkskunde, topony mie, sociologie, dialektologie, fami- liekunde... van onze eigen gemeen te en onze eigen streek, kortom al les wat ons leefgebied aangaat. Geen stad of streek in Vlaaderen, of er leeft een heemkundige of ge schiedkundige kring. Hun doelstel ling: voor het nageslacht bewaren wat zich in de loop der tijden op eigen bodem heeft voorgedaan. Niet elitair. Want heemkunde be handelt immers de dagelijkse din gen en het wel en wee van de gewo ne mens en de grond waarop hij leeft. Steeds wordt er beklemtoond: in die streek leven wij, met die streek en van die streek leven we. In onze streek voelen we ons thuis en vanuit die kennis van deze eigen streek leren we de eigenheid van anderen opmerken en waarderen. In dit kader dient de voordracht van dhr. Marcel Daelman geplaatst, die Davidsfonds Erembodegem zater dag 1 december te 20 u in de Krypte te Erembodegem organizeert. Mar cel Daelman woont te Erembode gem en is sekretaris van de zeer aktieve Aalsterse afdeling van de Vlaamse Vereniging voor Familie- kunde. Zijn onderwerp: het Curen- bouck van Heerenbodegem. Dit Curenbouck is een curiosum, zeker voor genealogen en heem- Er is ook een nog niet opgehelderde historie verbonden aan het boek. Het verdween te Erembodegem en dook na twintig jaar terug op te Muizen. Hoofdzaak blijft natuurlijk de inhoud. De bedoeling van pa stoor Mercier was ongetwijfeld een vademecum samen te stellen voor zijn opvolgers. Hij kopieerde on dermeer akten, zelfs uit de XlVe eeuw. Het Curenbouck omvat een schat aan onaangeboorde gegevens i.v.m. de geschiedenis van de meie rij: Erembodegem, Teralfene, Id- dergem en Welle, met de plaat- snaamkunde, het gewoonterecht, het kerkelijk recht en ook en niet het minst met de genealogie. Waar om ligt uw betovergrootvader be graven in de zijbeuk van de kerk? Waarom wordt uw naamg eschre- ven met kleine beginletter? Waar om worden er ééns per jaar koeken gedeeld in de Sint-Amanduskapel van Erembodegem? Waarom werd de overbekende OLVrouw Termu- renkapel te Erembodegem in 1772 verplaatst? Welke waren de studie mogelijkheden van de jonge Erem- bodegemnaren in 1750? Deze en duizend andere vragen ko men aan bod in dit kurieus boekje. Aalst. Een beeld van deperskonferentie 'Prijs Mare Galle' (a) Het bevat daarenbovén een schat aan gegevens over plaatsnaamkun- de, handel, landbouw en noem maar op... De toestanden door pastoor Mer cier bijna 250 jaar geleden opgete kend zijn misschien wel streekge bonden maar strekken zich in ieder geval uit tot over de grenzen van de huidige Aalsterse deelgemeente. De band tussen de kerk van Erem bodegem en deze van Sint-Martinus Aalst, de samen- en tegenwerking, Tweejaarlijks zal CSC De Rank een kultuurprijs uitloven. Hiermee wil klanken. In 1949, tijdens zijn legerJIM CSC De Rank een persoon in het licht stellen die zich bijzonder verdienste- dienst, kreeg hij de raad van zijiF lijk heeft gemaakt door het bevorderen of verspreiden van één of meer overste om naar de akademie tqi kunstuitingen onder de bevolking van Groot-Aalst. gaan. doen het boek ook aan betekenis Dit jaar heeft het bestuur van CSC De Rank onder voorzitterschap van Hij volgde gedurende vijf jaar, nJ winnen voor wie belangstelt in de Mare Galle besloten deze prgs toe te kennen aan Karei Lodewyk De zijn dagtaak, de avondleergangelf geschiedenis en de leefgewoonten SchrijverwonendeGeraardsbergsestwg.36,Erembodegem-Terjoden voor aan de Akademie te Brussel waar te Aalst. Dus zaterdag ^december z^n jnzet jn muziekmaatschappij DeTerjodenaren, het muziekonderwijs, hij o.a. Marcel Pire als leraar had] de dansmuziek... te 20 u in de Krypte te Erembode gem een Davidsfonds-avond die be looft! Het bestuur hoopt er heel wat DF-gezinnen en andere belangstel lenden te mogen beboeten! (De Bruyn) De plechtige uitreiking van de prijs heeft afgereisd. In die periode heeft plaats op vrijdag 7 december schreef hij de arrangementen voor om 19 uur in de trouwzaal van het het orkest en voor de te begeleiden stadhuis. zangers en zangeressen, zoals Jean Nadien wordt de feesteling stoets- Walter, Louis Neefs, Ray Franky, gewijze begeleid door zijn fanfare Will Tura, Bob Davidse, Frieda De Terjodenaren naar het Volks- Linzi e.a. huis, Houtmarkt 1, waar een ten- Toen in 1980 de fanfare De Terjode- toonstellingvan zijn schilderijen zal naren bijna ter ziele was, werd op geopend worden. Hand in Hand hem beroep gedaan als dirigent. Hij zorgt voor de nodige muzikale om- deed van het begin af een nieuwe lijsting. wind waaien door deze muziek maatschappij door hen zijn marsar- De laureaat rangement te laten spelen van Ho- Karei Lodewijk De Schrijver werd peloos, een sukseslied van Will Tu- geboren op 25 januari 1929 te He- ra. Nadien volgde hij nog privéles bi Van Campenhaut en Simon Vai Gelderen om zich verder te bekwaj men in het schilderen van stillevens Hij werkte ook gedurende twee ja: als kopiist in het Museum vool Schone Kunsten te Brussel Zo heeft hij zich ook hier weer een| technisch bekwaamd en deze keel om zijn droomkleuren leven te ge; ven. Zijn werk behoort tot het romanti sche realisme. Een realisme dat zijl' onderwerpen vindt in zijn landelijks omgeving, op de plaats waar hi leeft, in het wisselende uitzicht vai de natuur onder invloed van de O] eenvolgende seizoenen, de dorps kelgem (Ten Bos) maar woont nu Dit was voor de fanfare een start kleuren en het leven eromheen vaf In zijn koncertcyclus 1990 organi seert de Gemeentelijke Werkgroep Kuituur van Buggenhout op zater dag 1 december een avondje pro bleemloos amusement met de groep De Nieuwe Snaar en zijn program ma «Hackadja!». Théatre te Cannes in 1985, de «Prix aan de Geraardsbergsesteenweg 36 naar nieuwe horizonten. Ook de te Erembodegem-Terjoden. jeugd was in deze nieuwe visie geïn- Louis De Schrijver - zo is hij beter teresseerd en kwam erop af. Louis bekend - werd als ambtenaar bij het heeft aan velen de eerste begrippen Bestuur van de Postchecks op'rust' van de notenleer bijgebracht bij het Teaterfestival van Avignon 1985. Maar ook gereputeerde oj tredens tijdens de Printemps Bourges 1984 en 1985 en de Ol pia te Parijs in 1985. Hun tweede produktie «La-La» Wat is het geheim van De Nieuwe wer(j eind 1985 voorgesteld te Brus- Snaar Heel eenvoudig: goede mu- sei, vijf avonden was de Beurs- du Off voor café-théatre» tijdens gesteld, opdat hij zijn veelzijdige ga- hem thuis in de keuken. ven ten dienste van de bevolking Hij speelde met zijn muzikanten ne- mens, dier en plant, stillevens, uik stallingen van wat de natuur on|g schenkt om van het leven te genie»! 1 ten. Dit alles wordt neergezet met eei^ eerlijke nauwgezetheid en nauw keurigheid waarbij de klassieke rel gels van de bladverdeling perfekt i£ acht zijn genomen. Maar vooraf ziek, grappige teksten een werve lingvan muzikale en visuele gags en drie gezichten die gemaakt zijn om I,, j. mensen aan het lachen te brengen, kundigen! Het werd tussen dejaren M meer dan vijftien jaar zijn ze nu al 1745 en 1755 geschreven door pa- bezjg5 eerst als De Snaar en later als stoor Egidius Mercier, van 1731 tot De Nieuwe Snaar. 1762 pastoor van Erembodegem en Het internationale sukses van hun op zichzelf reeds een boeiende fi- eerste kreatie «Fragmenten uit de guur. In vergelijking met heel wat geïllustreerde muziek» heeft de w w geschriften uit dezelfde periode groep talrijke prestigieuze prijzen helmshafen in november van dat lijkt het verrassend modern ge- opgeleverd: Persprijs en Bronzen - - schreven en ondanks de doorstane 005 ?PJ?6'^festival van 1Vfon- treux 1984, de «Tasse d Or» op het perikelen is het vrrj goed bewaard. Internationaal Festiva| van £afé_ Wie vorig weekend de voorstelling Bompa 3 van Toneelkring Nieuw Leven bijwoonde kon getuige zijn van een zeer goed gebracht stuk. De zowat 400 aanwezigen tijdens de zondagavondvoorstelling genoten van de fratsen van bompa, en diens zoon, konden even een traantje Ontroerend was ook de scène waar- wegpinken bij de droeve stories en wist aan het lachen te brengen, vonden terug wat in menig huisge- zin te beleven valt. De mensen verantwoordelijk voor de dekoropbouw verdienen werke lijk een pluim. Het uiterst verzorgde natuurgetrouwe dekorontwerp ge tuigt van menig uurtjes werk. schouwburg uitverkocht. De hiero- pvolgende toernee werd een groot sukses in Vlaanderen. Ook in Ne derland kwam het publiek in groten getale opzetten. Dit programma werd tweemaal bekroond in West- Duitsland (tenminste toen nog West-), namelijk met de Goldene Hommel te Hamburg in augustus en de Kleinkunstpreis te Wil- nshafen in november van dat zelfde iaar. «La-La» is bijna volledig door die Nederlandse Vara-TV uit gezonden. Achter dit programma werd, wat Vlaanderen en Neder land betreft, een punt gezet. Intus sen warmden ook Frankrijk, Duits land, Italië en andere landen zich op aan de internationale uitsteken de produktie die «La-La» ongetwij feld was. En sinds vorig jaar is er nu de derde show met de mysterieuze titel «Ha ckadja!». Is het een oosters gerecht en moet men het rauw dan wel ge kookt eten Is het een uitroep bij een moeilijke technische behande ling Of gewoon een Senegalees vruchtbaarneidsritueel Bestaat er een uitgebreid gamma software voor of komt men middels hand werk tot een beter resultaat De bij 3 kinderen Sonia en Leo kwamen antwoorden worden gegeven door feliciteren bij hun huwelijksviering, drie muzikale humoristen en hun Katrien Uvin, Kim Van Den Bos- wonderlijke technische ploeg, sche en Karlien De Luyck kregen De «unio.eseeable future» gaat terecht een open doekje. f huil onder de naam «Hackadja!». Roger De. Cock a^Notans^had werp en artwork van Guido Malis- zou kunnen stellen. gro-spirituals als processiemarsen, Op 12-jarige leeftijd volgt hij de les- gaf als kerstkoncerten bewerkingen 'lym- sen op de Muziekakademie te Aalst van White Christmas, Petit Papa straalt uit zijn werken dat gemoedi en kiest hij de saxofoon als zijn in- Noël, Sontae in Blue, Susah Nina, üjke romantisme, strument. Hij had er de heer Lonckc Glory Halleluja... Schilderijen worden niet beschrei als leraar. Louis De Schrijver was en is de be- ven maar bekeken, dan ken man ztj Nadien heeft hij zich verder be- langeloze drijfmotor, de werker met eerst aanvoelen en waarderen. j( kwaamd in het schrijven van arran- overredingskracht. Zelfs de partitu- Bezoek daarom de overzichtstei gementen bij de heren Jean Dela- ren voor elk van de instrumenten haut en Robert Bosman te Brussel, schrijft hij zelf uit bij zijn arrange- Zo werd hij eerst spelend lid en menten. later bezieler en orkestleider van de Van jongsaf ging zijn interesse ech- Rythmeclub en de Nachtegalen ter niet alleen naar de geluidskleu- waarmee hij het hele Vlaamse land ren maar evenzeer naar de visuele toonstelling vanaf 7 december tot lj K( december. bu JM Heyma^n2 reografieën, Driestemmige De- nele Sonorisator, Theatrale Tiere- monstraties, Eenvoudige Eerlijk- lantijnen, Uitdagende Uitvoerin- heid, Formidabele Fratsen, Geest- gen, Viriele Viool, Wondere Waan zin, Xenomane X-stralen, IJzeren IJver, Zotte Zangers. Een programma om niet te missen ige Gadgets, Helse Hobo, Instru mentale Impressies, Jachtige Jazz, Komische Klassieken, Levendige Lichtman, Muzikale Memories, Na tuurgetrouwe Nabootsingen, On waarschijnlijke Onzin, Penibele Pauzes, Quadrofonische Quotië nten, Rollende Rockers, Sensatio- Komische toneel wat van hem verwacht werd. In de vrouwenrollen zagen we Mie- ke Leemans als Frieda, Tania Beeckman als Sonia Danielle Jakob als Josée. Een speciaal woordje hebben we ook voor Hugo De Vriese die als een volleerde fakteur, het publiek Dit optreden wordt op zaterdag december om 20 uur georganiseerd in de zaal Salamander in Buggen- hout-Bos. De toegangsprijs be draagt 350 fr., in voorverkoop slechts 300; groepen van: 30 personen betalen de peulscl van 250 fr. En voor de abonnemei ten is het zelfs gratis Kaarten kunnen aangevraagd woi den bij mevrouw Christel Verhuis op het Gemeentehuis te Buggei hout tijdens de kantooruren; tel 052/33.95.11. (Il Wat de spelers betreft kunnen we werkelijk êen rol hem op het lijf zeer kort zijn. Eenieder bracht naar geschreven. eigen kunnen en mogelijkheden een Toneelkring Nieuw Leven toonde en'natrappen van De Nieuwe Snaar goede prestatie. Edmond Welle- kens als grootvader Jos Vleugels, den Bompa bracht een zeer door leefde act. Jef De Cock als Roger Vleugels, had in deze rol zijn eigen leeftijd niet erg mee, maar bracht op het se), bezinning, bevlieging, trappei eSnaa eens te meer dat echt amateursto- za| «Hackadja!» u andermaal een neel echt genietbaar kan zijn mits avond kompieksloos amuseren, een goede keuze van het stuk en een Naar hun eigen zeggen kan de nieu- degelijke begeleiding van een goed we show vervat worden in de vol- regisseur. Proficiat Fons Vinck. geide 26 alternerende alliteraties: i\* u Astronomische Akkordeon, Belgi- JM Heyman sche Beihamels, Chronische Cho- Galerij Huize Geertrui aan de kerk van Vlassenbroek expozeert van 13 tot 23 december pastels en akwarel- len van Benigne Pieters. Deze kun stenares uit Laarne, waar ze in de Eekhoekstraat 63A haar atelier heeft, volgt al vanaf haar 15e jaar avondlessen aan de tekenakademie van Wetteren. Dat zou haar later goed van pas komen bij haar studies als regentes plastische kunsten. Zij gaf ook les aan het jeugdatelier van de Wetterse tekenakademie. Na vier jaar lesgeven, zegde zij het on derwijs vaarwel en momenteel is Benigne Pieters tewerkgesteld bij de de dienst van ACW Dendermon- de. vens beperkt door het gebruik vaL Zij nam deel aan vele groepsten- een techniek in een werk. Hat, toonstellingen (Laarne, Kalken, werk krijgt bestaan door een wissekk Wetteren, Affligem) en wedstrijden werking van technieken (akwarw[ en voor het eerste expozeert zij in pastel, ecoline, plakkaatverf, kleur Huize Geertrui te Vlassenbroek in- potloden). Elke werk straalt een el*1 dividueel. In haar werk vindt men genheid uit die Benigne Pietel^ een heel persoonlijke stijl terug, tracht te uiten door een van dezfi» Niet alleen de tekening, maar het technieken, hele werk, samen met de omkade- De tentoonstelling in Huize Ge ring en omlijsting is voor haar be- trui kan men bezoeken van 13 tot langrijk. Benigne Pieters wil door met 23 december op de weekdag deze manier van werken het tradi- van 17.30 tot 20.00 uur, op zaterd dionele doorbreken ook door de vorm (driehoeken) en de hoeveel heid (drie- en vierluiken) van lijst. Soms voelt zij zich gevangen en te- van 14.00 tot 21.00 uur en op zond van 11.00 tot 21.00 uur. Op dinsd 18 december is de galerij geslote

De Voorpost | 1990 | | pagina 6