Uiterst gezellige toneelavond bij de Merelaar te Mere met Vreemd Koppel Theo Van Rintel en Helen De Baerdemaeker in 't Kapittel te Aalst Cyriel Verbeken in Affligem Andes-groep 'Kollasuyu-nan' naar Lede De Voorpost - 7.12.1990 - 11 Der Heyden als Maurice de politie- gerust gemoed afwachten want er man slaagt er in om een waardige zijn nog meerdere perspektieven. come back te maken bij de toneel groep De Merelaar. Frank Van Tittelboom als Swa ge leek op de echte kroegkaarter en via de rook die hij verspreidde hoorde hij zelf in een filmscène thuis, iets dat hij met zijn akteertalent zeker zou aankunnen. Tenslotte is er de steeds verbetemde Luc Hoffelinck in de rol van Rob die reeds meer maals zijn kwaliteiten waar gemaakt Dit betekent dat binnen een jaartje het dertigjarig bestaan van deze ge reputeerde toneelbond kan gevierd worden en wie weet wat ze dan voor hun talrijke belanstellende toneel liefhebbers in petto hebben. Daar bij kan men rekenen op een techni sche ploeg die steeds zorgt voor een fris dekor en aangepaste belichting en geluid. Door onvoorziene omstandigheden Erpe-Mere. Jan Fahy of een zorgzaam lid van het Vreemd Koppel (jv) Erpe-Mere. De kaarters kunnen niet instemmen met het gedrag van Felix en Oscar en keren terug naar huis (jv) is. Vier vrienden komen hen echter regelmatig een avondje opbeuren en ze spelen dan met zijn zessen een partijtje poker, een spel dat in het eerste bedrijf bij de aanvang moei lijk op gang komt en het beperkt blijft tot gepraat dat ondermaats is In de meeste gemeenten wordt rond deze tyd heel wat toneel gespeeld, hetzy door gastverenigingen hetzij met groepen van eigen bodem. In Erpe- Mere zelf zijn er een viertal toneelkringen aktief en andere doen dan beroep op een gezelschap van buiten de dorpsgrenzen. De deelgemeente Mere kan bogen op een hoogstaande amateurstoneelbond die het al heel wat jaren uithoudt want De Merelaar is nog amper enkele maanden van het dertigjarig bestaan verwijderd. Dit betekent dat de akteurs van de- spreken van "abonnees" maar toch vormd door Lucien Neerinckx in de ze Merelaar als enkele tientallen heeft de Merelaar na zoveel jaren rol van de gescheiden Oscar De- stukken op de planken gebracht een vast publiek gevormd dat tel- molder en Jos Fahy alias Felix Van hebben waarmee ze een gekende en kens door anderen en vaak velen gerwen die er bijna even erg aan toe benijde reputatie opgebouwd heb- aangevuld wordt om gedurende ben die hen als amateurvereniging drie speeldagen de zaal te laten be- op een hoog peil gebracht heeft. De zetten. waardering van hun toneelspel is Alhoewel de Merelaar sinds jaren trouwens het best te merken aan het over vaste waarden beschikt is het groot aantal belangstellenden die akteurspotentieel dan wijzigt de hun opvoeringen telkens komen bij- kern natuurlijk af en toe aangezien wonen. Sinds de start in 1961 toen men er ook "nieuwelingen" een inéén toneelstuk maar'ditisda"ndë men nog in de zaal van het Patro- kans geeft om hun eventuele talent fout van de auteur en niet deze van naat speelde, was en is het een ko- tentoon te spreiden. Een toneelver- de akteurs. men en gaan van akteurs en be- eniging heeft trouwens veel nieuw Gelukkig komt er na een tiental mi stuursleden. Toch hebben een vier- bloed nodig wam niet iedereen nuten verandering in deze matte si- tal stichters alle moeilijkheden blijft een kwarteeuw of meer bij één tuatie als op een zomeravond de overwonnen en de problemen en dezelfde groepering. Dat men steeds weten op te lossen. Wie in jonge mensen ook een kans moet een vereniging aktief is, weet maar geven heeft men zeker bij de Mere- al te best hoe moeilijk het is een laar begrepen want de laatste jaren toneelvereniging in stand te houden is er alleszins - en gelukkig maar - en bovendien een bepaald publiek een veijonging doorgevoerd die aan te trekken waarvan talrijke to- met behulp van de geroutineerden neelliefhebbers tot de vast klanten zeer goed hun streng trekken. Dit is zijn gaan behoren, een ongekend vorig weekend nogmaals bevestigd mét nieuwkomer Hilde Fahy die de frivole Mies Vinck vertolkte. Vreemd Koppel heeft als hij een voor hem geknipte en hier mag men werkelijk spreken rol toebedeeld krijgt. Hierin heeft van heirkracht, was het anderhalf vooral regisseur Dirk Citters grote geleden dat de Merelaar van zich verdienste en gelukkig bezit de Me- liet horen maar voor de volgende relaar in hem een waardige opvol- seizoenen zijn een paar definitieve ger van de vroegere "vaste" regis- plannen opgemaakt die het toneel- seur Jef De Jaegher. Een Vreemd genot voor hun talloze aanhangers Koppel van Neil Simon is een to- zullen verzekeren. Ook nu zaterdag neelavond waard vooral omdat het kan men de laatste voorstelling van door een homogene ploeg op de een Vreemd Koppel bijwonen om planken gebracht wordt. Samen 19.30u. in de zaal van de Sint-Jozefs met de andere spelers, die nu op non-aktiviteit staan, maar achter de schermen - en de toog - meehelpen, kan de Merelaar de toekomst met school te Mere waar men zeker van een gezellige toneelavond kan ge nieten. JV kunnen benemen in het toilet waar hij zijn toevlucht zoekt. Jos Fahy brengt op die manier niet alleen verwarring teweeg bij zijn vrienden, die één voor één een reden uitvin den om naar huis te gaan, maar hij werkt terzelfdertijd danig op de ze nuwen vart zijn appartementsge- noot Oscar,. Het komt tot hevige diskussies waarbij netheid en slor digheid door de belanghebbende partijen respektievelijk verdedigd of afgebroken worden. Zoals het in In het Kultureel Centrum Affligem stelt beeldhuwer-schilder Cyriel Verbeken tentoon vanaf 15 decem ber. Een konstante evenwel vormen zo wel de lotsbestemming en innerlijke gedrevenheid van de mens als de verknochtheid met natuur en mens, Cyriel Verbeken d'e door een sterk koloriet (met een blijspel te verwachten is, komt Hij werd in Overmere geboren op 18 okeij' oerbruin, oranje-rood en indi- alles terug op zijn poten en Felix februari 1937. Deze autodidact 8° als dominante tonen) geaksentu- Vangerwen heeft tenslotte geen brengt - soms onder het pseudo- 'f'01.,6"- klagen meer als hij meegetroond niem Breit Dolman-vooral via twee J ee ouwwerk (in hout en voorbeeldige huisvader Felix op het wordt door twee Hollandse meisjes, technieken (schilderen en beeld- man^er) wordt gedragen door een appel ontbreekt. Zijn vrienden stel- Mies en Truus Vinck, karaktervol houwen) zijn eigen aard tot uitdruk- dualistische thematiek van man- vertolkt door Hilde Fahy en Lut De kin8- yr°U^ rc DeZe (meestal) naar Ridder. Zijn schilderkunst koncentreert abstrakte neigende skulpturen De andere rollen werden gespeeld zich voornamelijk rond twee thema- ad^en eea expressieve kracht en len zich allerlei vragen omtrent zijn mysterieuze verdwijning tot op het ogenblik dat hij dan toch opduikt en dit tot grote opluchting van zijn metgezellen. Maar zijn depressieve toestand baart hen onmiddellijk door Johan Den Herder ofte Willy tische polen. Enerzijds strijdt de Ulditeit uit, die bij de beschouwer j:i-nncfunuu, 11_ een gevoel van sereniteit, herken aantal suksessen hebben de meeste mensen weten te boeien en vele deren de weg naar de toneelzaal getoond. Men kan hier bepaald niet Het zogenoemde koppel wordt ge- meuwe zorgen wat de definitieve ten we dat hij een vaste waarde ge start is voor de aktie. Van pokeren worden is bij de Merelaar en welke komt er maar weinig meer in huis, vooral als ze Felix verdenken van het feit dat hij zich het leven zou In 't Kapittel, Priester Daensplein sensibiliteit en zo ontstaat in de te Aalst loopt tot 16 december een loop der jaren een soort golfbewe ging, een ongelijke weliswaar en een met veel franjes. Theo Van Rintel is een van die fran jes, waar thans veel jongeren er een tentoonstelling met werk van Theo Van Rintel en Helen De Baerde maeker. 'Theo Van Rintel, leven en werk Hugo Bruten beschrijft het werk van Theo Van Rintel als volgt. Het expressionisme leeft en bloeit in Vlaanderen - en ook erbuiten - en het heeft veel aangezichten. In de Picturaal geweld en een vermeend meeste gevallen, zoniet in alle, of reëel soepel schilderen zijn nog voedt het zich aan een werkelijk- geen waarborg voor een aktueel en heid, aan een figuratie, aan een dus zogezegd waardevol beoefenen emotie daaromtrent. Van daaruit van de schilderkunst, zoals streven gaat het interpreteren en zich op naar harmonieën en een langzaam sleeptouw laten nemen door eigen groeien naar een grotere beheer sing van onderwerp en de wijze waarop het benaderd of vertolkt wordt door nog geen reden zijn om iets te veroordelen of minderwaar dig of voorbijgestreefd te noemen. De schilderkunst van Theo Van zijn zonder het te willen beseffen of Rintel is gegroeid vanuit een reële een van het viertal die ontspanning kunstenaar in zijn symbolisch g zoekt in het kaartspel. Van hem we- den werk met onderwerpen als etni- nin® en aanvaarding kunnen teiten (rassen), het mysterie van de ~pnJ?ptn'. archetypische vrouw, macht en ns oeuvre balanceert rol hij ook toebedeeld krijgt deze machtsverhoudingen, agressie, ge- ujkbaar op het krachtveld van in- met zorg en plankvast weet te ver- rechtigheid en onrechtvaardigheid. nerl,Jke spanningen en drijfveren, vullen. Zijn speelgenoot Boud. Van Anderzijds verraden de dynamiek een P'ausibele inspiratiebron voor van zijn zeegezichten zijn onrustige eer'yke kunstuitingen. Deze self- natuur en het statische van zijn ™ade kunstenaar durft zich tonen dorps- en landschapsschilderingen a,s een vat vo1 explosieve emoties, zijn (onvervulbare) drang naar rust. a's. een brok vulkanische geaard- Met zijn recentere clown- en pier- keid- *n ziJn werken krijgt de kunst- rotfiguren, waaraan elke uitbundig- liefhebber de kans de mens Verbe- heid of vrolijkheid vreemd is, wijst ken te ontmoeten. Verbeken op de vereenzaming en Het afelier is gelegen in het Peper- vervreemding in onze samenleving. straatje 4 te Vlierzele. strakte onderwerpen Ze wil zich intensere rast'spreek"' bestrijkt"" !^r'^agen 16, 23 30 december, jj,,J Zo en 26 december, iedere dag van 11 tot 13 uur en van 14 tot 20 uur. JM Heyman te willen aanvaarden omdat het ogenschijnlijk verhevener is alleen te staan en aan niemand schatplich tig te zijn. Aalst. Theo Van Rintel emotie omtrent het landelijke, de mens en zijn omgeving, het vlakke of licht glooiende landschap, de jaargetijden en hun eigen koloriet. Dat laatste woord is erg belangrijk in de gehele evolutie van Van Rin- tels oeuvre. Pas wanneer de kleur volop in zijn werk is gaan leven is de reële opgang, de thans niet meer te stuiten bloei begonnen. In het poë tische beschrijven van planten en bloemen waarbij op heel subtiele manier de dingen errond worden gesuggereerd, ligt de ware kracht van Theo Van Rintel en ook zijn besef een eigen stem te bezitten die het waard is om beluisterd te wor den, rustig, aandachtig en zonder vooroordelen. Helen De Baerdemaeker Helen De Baerdemaeker (Affli gem, 5 februari 1950) volgde sier kunst, kreeg vervolgens een grafi sche opleiding en vervolmaakte zich nadien in de boeiende materie die het etaleren van juwelen is. Later maakte ze kennis met het schilderen op porselein en na gerui me tijd van intense studie volgde ze van 1978 tot 1980, in de aloude tradi tie van het Italiaanse Medici- en Vezziporselein, verschillende ver- volmakingsstages te Milaan. Als bekroning van haar opleiding liep ze in 1983 een stage bij de be roemde porseleinschilder Le Chambrelain in Parijs. De techniek van het schilderen op porselein volgens de methoden van Brusselse porseleinmanufacture van de 18e en 19e eeuw heeft zij zich gedurende de laatste jaren even eens eigen gemaakt. Naast deze figuratieve techniek aldus door deze werkwijze onder- art;„ct „„u, j artiest een rijk palet van kleuren schelden van de oude meesters die mpt j A u i ii - met om- een verrijking van de de abstraktie, als kunstvorm, niet nr„onill„rja„ 6 kenden. De kreatie van een eigen schuw, hij e|ke idea,Xi^. sound via een lustersysteem met 6 eenindrukwekkend abstrakt spie- geleffekt als gevolg... dit is het resul taat van haar streven naar de per- fektie in de teqhniek. Kortom: het gepruik van beproefde ambachtelijke technieken in de mo derne tijd... De tentoonstelling is open voor pu bliek, zaterdag, zondag en maandag van 14 tot 19 uur. Dinsdag tot vrijdag op afspraak, tel.053/78.95.61, 77.68.56 en loopt nog tot 16 decem ber. JM Heyman De Stichting Leefmilieu steunt jongeren- projekten met anderhalf miljoen frank. De aktie 'Jeugdaktie Natuurbeheer en Land- schapszorg 1991 wordt voor de 20e keer georganizeerd. Meer informatie is te beko men bij de Stichting Leefmilieu, per adres Kredietbank, Kipdorp 11 te 2000 Antwer pen (03/231.64.48.) De Oostvlaamse afdeling van de Vlaamse Volksdanscentrale organizeert een kursus dansanimator. Voor meer informatie kan Aalst. Cyriel Verbeken expozeert in Affligem men terecht bij Freddy Van DurmVaart- straat 79 te 9270 Kalken of op het nummer 031230.75.80. Weekberichten van de Kredietbank han delt over het Europees landbouwbeleid en behandelt meer bepaald de uitdagingen waarvoor de landbouw zich ziet gesteld. Het Hoger Instituut voor de Arbeid van de Kil Leuven organizeert op dinsdag 11 de cember in het Erasmushuis te Leuven een studievoormiddag over 'de arbeidsmarkt voor vrouwen doorgelichtInlichtingen bij Hilde Van Wijck 016/28.33.21. De Belgische Liga tegen Epilepsie organi zeert op zaterdag 8 december in het Paleis voor Kongressen te Brussel een studiedag over epilepsie naar aanleiding van 35 jaar aktiviteiten van de liga. De nieuwe vzw 'De Smidse', enkele uit het Andesgebergte brengt, naar jonge mensen die alle aspekten van Lede. Het koncert heeft plaats in de volkskunst willen beleven, be vorderen en dichter bij het publiek brengen, treedt voor de eerste keer naar buiten met een uniek initiatief. De vzw haalt de muziekgroep 'Kol lasuyu-nan', die autochtone muziek zaal 'Volkskring', Kasteeldreef, Le de op zaterdag 8 december om 20.00 uur. Kaarten zijn te verkrijgen in 'Volkskring' en bij de familie De Smedt. Voorverkoop 150 fr; aan de kassa 200 fr.

De Voorpost | 1990 | | pagina 11