De Vlier, opvangtehuis voor twaalf jonge mensen NV CARROSSERIE UNION feestelijk geopend Ernst in De Werf gjP CARROSSERIE UNION 2 - 7.12.1990 - De Voorpost Feestelijke opening STEEKKAART ACOAT SELECTED CARROSSIER Lion d'Orweg 33, AALST Tel. 053/21.51.45 zaakvoerder: Michel Cleemput specialiteit: autoschadebedrijf In Vlaanderen telt men 40 autonome dagcentra voor schoolgaande jonge ren. Vorige vrijdag werd in Aalst "De Vlier" als een pluralistisch en autonoom centrum voor 12 jongeren van 6 tot 18 jaar geopend. Het team bestaat er uit een gezinsbegeleider, een studiebegeleider, drie opvoeders en een administratief medewerker. Het centrum is gevestigd in de Dr. De Moorstraat 54. Het ontstaan van het Dagcentrum De voorgeschiedenis van "De Vlier" gaat terug tot 1972, als in Gent door enkele monitoren vak vakantiekolonies voor mindervali- den een kinderatelier wordt opge richt: FLORIS. In 1975 wordt verhuisd naar een groter lokaal en wordt de werking gevoelig uitgebreid. Men werkte dan met groepen mindervaliden sa men met buurtkinderen. Vanaf 1976 organiseerde men de eerste vakanties, eveneens met inte- gratiegroepen. Alhoewel de wer king van FLORIS steeds uitgebreid werd, bleef deze kleinschalig voor wat de samenstelling van de groe pen betrof. In 1981 gooide men het roer om en wijzigde men het doelpubliek van mindervalide naar kansarme kinde ren. Bij die gelegenheid richtte men een nieuwe vzw op, voor het overgrote deel met dezelfde mensen die al jarenlang meewerkten met Floris: OPEN EN VRIJ. Het kinderatelier moet terug ver huizen en overleeft het ditmaal niet: deze werkvorm moet opgehe ven worden. De vakanties worden sterk uitgebreid, er gaan nu perio des door in binnen- en buitenland. De vereniging kreeg wat organis atorische ademruimte dank zij de medewerking van enkele vrijgestel den in een BTK-projekt. Rond die tijd voelde men sterk de behoefte om een werking buiten de rekreatieve sfeer uit te bouwen. Men besloot een behoeftenonder- zoek te houden om de mogelijkhe den te peilen en daaruit bleek dat twee werkvormen voor kansarme kinderen in Vlaanderen zo goed als onbestaande waren: Krisiopvang- diensten en dagcentra. Eerst kwam er een krisisopvang- dienst met een aktieve medewer king van de jeugddiensten van de rijkswacht en de politie. Na ongeveer een jaar werking moest men echter, alweer omwille van de financiële onhaalbaarheid, deze dienst opgeven. In de volgende jaren draait de ver eniging op een laag pitje. Er wordt nog maar één vakantieperiode ge organiseerd en het élan is er duide lijk uit. Toen in 1988 duidelijk wordt dat het nieuwe dekreet inzake bijzondere jeugdbijstand het oprichten van dagcentra mogelijk maakt, krijgt de vzw een face-lift: "Open en vrij" wordt "jeugdzorg" en dient een nieuwe erkenningsaanvraag in voor een dagcentrum, terwijl de vakan ties bleven doorgaan. Er volgden dan 2 jaar van intensieve voorberei ding van het dagcentrum: zoeken naar gesubsidieerde plaatsen in af bouw, zoeken naar een geschikte vestigingsplaats en zoeken naar fi nanciële middelen. Het verliep allemaal ondanks de grote inzet van de medewerkers vrij moeizaam. Het bleek zeer moeilijk om in deze sektor een nieuw auto noom initiatief op te richten. Uiteindelijk wordt het dagcentrum "De Vlier" ingeplant in Aalst, nadat het OCMW een huis ter beschik king stelde dat men na een grondige opknapbeurt kon betrekken. Het principieel akkoord van de mi nister werd bekomen en het team werd samengesteld. De eerste kin deren zijn in begeleiding sinds 5 no vember 1990, de erkenning volgde op 19 november. Een overzicht van de werking Het dagcentrum staat in voor de begeleiding van kinderen die leven in problematische opvoedingssitua ties en voor wie een residentiële plaatsing te ingrijpend zou zijn. Het gezin waarin het kind leeft wordt beschouwd als een "systeem" en de aangemelde problematiek wordt in deze kontekst geëvalueerd. De begeleiding gebeurt op basis van vrijwilligheid. Ouders en kind(eren) moeten minstens een minimale bereidheid tot samenwer king hebben. De begeleiding is be grensd in tijd, nl. een eventueel ver lengbare periode van zes maanden. Ze kan op elk moment door alle partijen worden stopgezet. De begeleiding van het kind Het kind wordt dagelijks opgevan gen in het dagcentrum. De teamle den observeren en begeleiden de kinderen individueel en in groeps verband. Veel aandacht wordt be steed aan het volgen en bijwerken van de schoolresultaten. Voor ieder kind wordt een invididu- eel orthopedagogisch handelings plan opgesteld. Naargelang de noodzaak kan met het kind invidi- dueel gewerkt worden rond zijn ei gen problematiek. Zo kan er b.v. gewerkt worden aan het verwerven van zelfstandigheid, weerbaarheid en zelfvertrouwen. Voorop in het groepswerk staat het oefenen van relatievorming met leeftijdsgenoten. Kontakten met externe groepen of individuen worden indien nodig ge stimuleerd of juist afgeremd. Ook de studiebegeleiding wordt in gebouwd in het individueel hande lingsplan. Voorafgaand wordt zoveel mogelijk informatie verzameld in op de school, bij de gewone leerkracht van het kind, bij de direktie en in het PMS-centrum. Een aangepast studiebegeleidings schema wordt opgesteld, nadat het door het ganse team werd bespro ken. Ook de gewone leerkracht van het kind wordt intensief betrokken bij dit schema. De school is voor het dagcentrum een partner in het ver wezenlijken voor haar opvoedings doelen. De begeleiding van het gezin Met ieder gezin wordt een samen werkingsovereenkomst gesloten. Deze maakt deel uit van het indivi dueel handelingsplan. Hierin wordt gedetailleerd beschre ven op welke vlakken de ouders met het dagcentrum wensen samen te werken. De begeleiding van het ge zin gebeurt door middel van regel matige huisbezoeken en door kon takten in het dagcentrum. Deze be staan zowel uit gerichte gesprekken als uit allerlei informele bezoeken bv. bij het afhalen van het kind. Maandelijks wordt een evaluatie gemaakt van de vorderingen in het handelingsplan, dat indien nodig, kan worden aangepast. Aanmeldingen en opname Problematische opvoedingssitua ties kunnen in principe door ieder een aan het dagcentrum of aan het Komitee voor Bijzondere Jeugd zorg gemeld worden. De ouders zelf, familieleden of kennissen kun nen de hulp van het dagcentrum inroepen. In de praktijk worden vooral aanmeldingen gedaan door verschillende diensten, zoals PMS- centra, OCMW, jeugdbrigades van politie en rijkswacht- Het komitee voor bijzondere jeugd zorg en de jeugdrechtbank kunnen rechtstreeks naar het dagcentrum doorverwijzen. In alle andere geval len moeten één van deze twee in stanties toch de vooropgestelde be geleiding evalueren en officieel be krachtigen. Dit kan gebeuren in on derling overleg met alle betrokken partijen. Intake-procedure Na akkoord van alle partijen wordt de nodige informatie verzameld om de begeleiding suksesvol te kunnen laten verlopen. Een voorlopig han delingsplan wordt opgesteld. Er volgt dan een proefperiode van twee weken om het kind grondig te kunnen observeren en de bereid heid tot samenwerking van de ou ders na te gaan. Op het einde van die proefperiode wordt een defini tieve beslissing rond begeleiding ge nomen, in samenspraak met alle be trokkenen. De definitieve hande lingsplannen worden opgesteld, waarbij een taakverdeling tussen dagcentrum, doorverwijzer, ouders en school kan worden afgesproken. Afbouwperiode Op het einde van de begeleiding wordt een afbouwperiode voorzien die in lengte kan verschillen van gezin tot gezin. Dit betekent dat het kind minder naar het dagcentrum komt, terwijl het gezin wordt voor bereid op het opnieuw zelfstandig funktioneren. Na het beëindigen van de begele ding volgt nog een periode van n zorg, waarin maandelijks een b zoek aan het gezin wordt gebracl Ook die bezoeken nemen in fri quentie af, en na maximum één ja; wordt ook die nazorg gestopt. De opvang van de kinderen wor< verzekerd op schooldagen tijdei de middaguren en na schooltijd t( 19 uur. Op de schoolvakantiedagen van tot 17 uur. Een permanentie is vei zekerd van 9 tot 19 uur, elke werk dag van het jaar. Tijdens de weekends en de feestda gen is het dagcentrum gesloten. JM Heyman Van zaterdag 8 t.e.m. zondag 16 december in de Belfortkrypte: ten toonstelling door Octavus Willems; info 02/452.61.91. Zondag 9 december om 14u. in Vergaderlokaal 1: voordracht "De gezondheid van de huid: rol, funktie, verzorging, bescherming en behandeling", georganiseerd door vzw De Groene Dag; info 054/ 33.20.46. Maandag 10 december om 13.45u. in de Schouwburg: programma "Poëzie en chanson voor kerst- en andere tijden" door voordracht- kunstenaar/akteur Frank Degruyter, georganiseerd door Aktueel Denken en Leven; info 053/80.40.64. Woensdag 12 december om 20u. in de Studio: voordracht "Psychome trie of het aanvoelen van foto's en voorwerpen", georganiseerd door vzw De Nieuwe Mens; info 053/21.99.37. Vrijdag 14 december om 20 uur in de Schouwburg: 31 verkiezing van de Sportlaureaat, georganiseerd door de Sportdienst; info 053/77.11.11 post 263. Zaterdag 15 december om 20u. in de Schouwburg: Robert Stolzkon-' cert, met o.m. Lyrica: toegang 500 fr.info 053/76.13.12. Dinsdag 18 december om 14.30u. in de Studio: voordracht over drugs, georganiseerd door de Aalsterse Akademie voor Senioren; inof 053/ 21.27.59. Woensdag 19 december om 20u. in de Schouwburg: show door The Magnificent 7 "The Sons of the Magnificent 7"; toegang 400 fr. info 053/76.13.12. Woensdag 19 december om 14 uur in de Studio: vertelnamiddag voor kinderen van 6 tot 9 jaar door Willy Van Boxstael in het kader van het Internationale Jaar van de Alfabetisering, georganiseerd door de Jeugdafdeling van de Stedelijke Openbare Bibliotheek; info 053/ 76.13.30. Woensdag 19 december om 19.30u. in Vergaderlokaal: kerstfeest georganiseerd door Similes; info 091/24.23.05. personenauto's en vracht wagens. Michels vader startte met zijn bedrijf aan de Dender- mondsesteenweg te Aalst even na de oorlog. In 1971 verhuisde men naar de Koolstraat. Acht jaar later was Carrosserie UNION ge vestigd aan de Gentsesteen weg. Met de ingebruikname van de KMO-zone Lion d'Or kreeg Michel Cleemput nu de kans zijn autoschadebe drijf op te starten in een nieuw en modern kader, met de nieuwste technologieën inzake spuitkabines. Het ate lier, de burelen en een uiterst komfortabele ontvangstruim te ogen mooi. Burgemeester De Maghl opende de zaak met een klop van de hamer op de bumper. Heel wat genodigden genoten van al dat lekkers in een bloeiende sfeer. Michel Cleemput zorgde voor een feestelijke opening met alles erop en eraan. Er waren natjes en droogjes te over om de honderden geno digden het naar hun zin te maken. Een jazzorkestje zorgde voor de nodige swung. Tussen door kregen de aanwezigen nog een optreden van de dansgroep van Patrick De Coninck. Het orkest van Dirk Bauters en Mare Dex. Burge meester De Maght kreeg de eer de zaak officieel te ope nen met een slag van een hamer op een bumper. Carrosserie UNION is erkend als COAT Selected Carros- sier, een kwaliteitslabel dat in Een van de nieuwste spuitkabines. rosserie UNION geen onbe kende meer. Jarenlang staat Michel Cleemput en zijn team garant voor vakkundige en perfekte koetswerk van Onze afgevaardigde Jean-Marie Heyman overhandigde een bloemetje aan de heer en mevrouw Cleemput. gans Europa erkenning ge niet. Heel wat verzekeringsmaat schappijen bevelen hun klanten aan hun wagen bij Carrosserie UNION te laten herstellen omdat ze genoeg de kwaliteit en service ervan kennen. Bovendien worden alle her stellingen uitgevoerd met een waarborgkaart. Ook je nieuwe wagen kan je zonder schroom voor her stelling aan Carrosserie UNION toevertrouwen. De garantie op de wagen wordt immer overgenomen. Wie de wagen niet missen kan, krijgt steeds een ver- vangwagen. Vrijdag 23 november opende CARROSSERIE UNION haar deuren aan de Lion d'Orweg te Aalst. In de Aalsterse regio is Car-

De Voorpost | 1990 | | pagina 2