Begeleid wonen in vzw De Dorpel Vlaams Blok in Kongres te Aalst Leefmilieucampagne een sukses te Aalst Geslaagd slagersfestijn in Aalst 4 - 7.12.1990 - De Voorpost Aalst. Tegenbetoging Vlaams blok Sinterklaas was erbij (a) Aalst. Betoging tegen Vlaams Blok De betogers zagen er biezonder strijdlustig uit (a) Gu/turee/ 1 Bibliothgeijk^ Vzw De Dorpel opende vrijdag een nieuwe vestiging in Aalst aan de Dr. De Moorstraat. De vzw beschikt nog over twee huizen in Ninove. In Aalst heeft men plaats voor 4 licht-mentaal gehandicapten. Als lokatie koos men voor het vroegere aalmoezeniershuis van het Sint-Elisabethzie- kenhuis, dat door het OCMW werd ter beschikking gesteld. Aalst. Agenten houden aan de plaats waar de vorming van de optocht plaats heeft een oogje in het zeil (a) Onder impuls van schepen De Meerleer en de dienst leefmilieu, werd een leef-milieu-bewust campagne georganiseerd. Het was Raymond Van het Groenewoud die een muzikaal einde bracht voor zowat 500-jonge enthousiaste luisteraars. In zijn openingstoespraak wees schepen De Meerleer erop: dat de campagne een mentaliteitsverande ring en bewustmakingsproces op gang heeft gebracht om blijvend voor een beter leefmilieu te ijveren. Er was interesse van de bevolking. De tijdens de campagne ingevoerde premie voor het aanplanten van ha gen en houtkanten leverde 1 kilome ter nieuwe aanplantingen op. Met de fietstocht kon men 130 fiet sen tellen en voor de milieu infona- middagen kwamen liefst 1200 leer lingen uit het lager onderwijs opda gen. De opendeurdagen in het stedelijk containerpark kenden een enorm sukses, 300 bezoekers luisterden er naar de deskundige uitleg. Tijdens de slotavond kregen de handelaars die aan de etalagewed strijd deelnamen ook hun prijs, lste Folieken - Kattestraat, 2de Sa lamander - Nieuwstraat, 3de Minut Color - Grote Markt, 4de Willems Kousen - Korte Zoutstraat, 5de Modepaleis - Vlaanderenstraat, 6de Samdam - Kattestraat, 7de De Waele Guido - Vlaanderenstraat. JM Heyman Pater Wim verhuisde immers naar een voorgebouw van het A§Z van de Siesegemlaan. De idee om van start te gaan met een "Begeleid wo- nen"-projekt is reeds enige jaren oud. In 1984-85 heeft minister Rika Steyaert haar ideeën openbaar ge maakt, met toen nog een heel vage omschrijving. Een aantal welzijnswerkers heeft toen gesteund door tal van andere verenigingen het initiatief genomen om in de schoot van vzw De Dorpel dat nieuwe wonen te realiseren. Sinds mei '84 werd een werkgroep opgericht die toen als het dagelijkse bestuur van de vzw fungeerde. Hiermee werd er ingespeeld op een reële behoefte aan opvang van vol wassen mentaal gehandicapten in de regio. Daarbij moet nog worden gezegd dat men bv. in Ninove ver schillende beschutte werkplaatsen in de omgeving heeft, maar er toen gleen enkele opvangmogelijkheid bestond om volwassen werkende of werkbekwame gehandicapten te be geleiden. In Ninove werden de eerste twee projekten opgestart. Toch is het geen gemakkelijke periode ge weest. Gebrek aan beroepskrach ten, een onbekend werkterrein, veel pedagogische onzekerheden en fi nanciële beperkingen hebben ertoe bijgedragen dat de startfase enorm bemoeilijkt werd. Hierdoor heeft men van bij de aanvang samenwer king gezocht met andere welzijnsor- ganisators. Dit zowel op materieel als pedagogisch vlak. Zo werkt het derde huis met samen werking van het OCMW Aalst. De Dorpel werkt verder samen met dag- en bezigheidshome Schoon- derhage (Sint-Lievens-Esse) en Ni nove Welzijn. "Het behoort tot de taak van het OCMW om tegemoet te komen aan diverse problemen en behoeften. Voor een specifieke aanpak van problemen zijn we niet afkerig van samenwerking met bestaande in itiatieven" zei OCMW-voorzitter Eddy Dierickx bij de opening van het Aalsterse huis van "De Dorpel". "Begeleid Wonen", waarom? Het uitgangspunt bij "Begeleid Wo nen" is dat ieder mens recht heeft zijn/haar leven in te richten op een eigen manier. Iedereen moet kunnen beroep doen op dat recht van wonen, ook al dient de persoon daarin begeleid te worden. Het 'Begeleid Wonen' Projekt is een hulpverleningsvorm dat zich specifiek richt tot het aanleren van een aantal sociale vaardigheden met betrekking tot "wonen". De vaardigheden impliceren o.a. ge ldbeheer, budgetinzichten, woonin richting, hanteren van telefoon, ge bruik maken van openbaar vervoer, gezondheidszorg, persoonlijke hy giëne, huishoudelijk werk, koken, vrijetijdsbesteding, organisatievor men, relatie, sexualiteit. Begeleid Wonen: voor wie? Een geïntegreerde en zelfstandige leefvorm wordt ten behoeve van de kansarme mentaal gehandicapten als voornaamste voorwaarde ge steld. Het is nogal evident dat de betrok ken persoon gemotiveerd moet zijn voor deze begeleiding. Het doel moet immers zijn: - de voorbereiding tot een nog meer zelfstandig wonen; - een levensstandaard aanleren die aanvaardbaar is, in onze maat schappij; - dat ze zo weinig mogelijk beroep moeten doen op externe diensten om een eigen privacy-leven op te bouwen. Men moet minimum 18 jaar oud zijn en over een eigen inkomen be schikken om aan het projekt te kun nen deelnemen. Alsook over een paar sociale basis vaardigheden beschikken. Een pedagogisch, medisch en soci aal verslag is vereist vooraleer in begeleiding te komen. Als slot dient elke persoon over een dagaktiviteit te beschikken. De Dorpel beschikt over drie Gi meenschapshuizen, twee te Nino\1 en één te Aalst, samen met een oj namekapaciteit van 11 bewonei Momenteel wordt er huisvesting gi boden aan 7 personen en zijn nc 2 aanvragen in onderzoekfase. De infrastruktuur bestaat uit ee aantal gemeenschappelijke ruimte zoals keuken, living, badkamer e een individueel voorbehoude slaapkamer. Het is de bedoeling om onderlin kontakten en interakties te optims liseren waarbij ook zoveel mogelij rekening wordt gehouden met d privacy van iedere bewoner. Na een periode van begeleiding ka de bewoner de beslissing neme zelfstandig te gaan wonen, dit i overleg met de begeleid(st)ers. Indien nodig kan vanuit De Dorpel verdere ondersteuning, begeleidin en follow-up geboden worden vi e ambulante dienstverlening. Tijdens de opening van de Dorpe B< stelde OCMW-voorzitter Edd Dierickx dat het nieuwe tehuior hoofdzakelijk bevolkt wordt doo jongeren afkomstig uit het buiten op gewoon onderwijs. JM Heymai hi Het Wetenschappelijk en Technisch Cen trum voor het Bouwbedrijf organizeert stu diebijeenkomsten voor beroepsmensa over renovatie van gebouwen en timmet en schrijnwerk De lessen worden gegeva onder meer in Asse en Sint-Niklaas. Vod meer informatie kan men terecht op lu adres van het centrum, Aarlenstraat 53 bu 10 te 1040 Brussel 02/230.62.82 Aalst. Voor het organizeren van een eetfestijn komt er heel wat voorbereidend werk kijken (a) Voor de zesde keer organizeerden de Verenigde Vleeshouwers hun eetfestijn. De eerste edities van dit eetfestijn vonden plaats in het stadspark. In de zomerse maanden. Later werd overgeschakeld naar de Keizershallen, zodat men niet meer diende af te rekenen met minder goed weer. Wellicht waren de Aalsterse slagers de allereersten die het waagden een eetfestijn van dit niveau te organi zeren. De bedoeling van dit eetfe stijn is geld in te zamelen voor een goed doel en vorig jaar kon men liefst vijf verschillende regionale in stellingen voor gehandicapten een cheque toestoppen met daarop een niet onaardig bedrag. Ook dit keer moesten de slagers de handen uit de mouwen steken. Het eetfestijn ken de weer een enorm sukses. Na de dagtaak een dergelijk feest als toe maatje, het is niet niks. Maar voor een goed doel moet men wel wat over hebben vinden de Aalsterse beenhouwers, (da) Aalst. Veel belangstelling voor het eetfestijn van de Aalsterse slagers (a Zondag leek Aalst op een belegerde stad. De Molenstraat en al de ver schillende invalswegen werden door de rijkswacht afgesloten. Rond de middag begon het kongres van het Vlaams Blok. Een tegenbetoging van het anti-fa scistisch front ging door de stad, begeleid door de Aalsterse politie, met Sinterklaas (of was het late Sint-Maarten?) en Zwarte Piet op kop. Alles verliep vrij vlot. De zowat 150 manifestanten hielden nabij het Vredeplein een minuut stilte waar na de betogers rustig naar hun bus of trein opstapten. Enkele van de stoottroepen van het Vlaams Blok die post hadden ge pakt aan de ingang van het kultureel centrum, ondervonden rond 16 uur dat er niets meer te beleven zou zijn en droopten stilletjes af. Men kan zich vragen stellen of een dergelijk machtsvertoon van de or dehandhavers wel nodig was. Er wa ren wel enkele kleine incidentjes o.a. in de Vlaanderenstraat werd een jongeman opgenomen met een namaakmitraillette, aan het Sta tionsplein kwam het even tot een gevecht... Vanwege de middenstand werd een gemeenschappelijk front gevormd tussen het Algemeen Midden- standsverbond en het NCNV. In een persnota betreuren deze men sen dat met de drukke eindejaars dagen in zicht het toch niet kan dat een centrumstraat een ganse dag afgesloten wordt. Vele mensen doen 's zondags aan window shop ping, een uurwerk- en juwelenwin- kel in de Molenstraat werd ge vraagd zijn geplandle opendeurda gen af te gelasten. Ook voor de mensen uit de Horeca betekent deze manifestatie een pro bleem. Tijdens de maandelijkse vergade ring met het CBS en de pers liet schepen van personeel Bogaert zich ontvallen dat een aktie als zondag de stadskas 540.000 fr. armer maakt, dit is wel voorzien in de be groting, maar toch kan men zich de vraag stellen of het goed is dat de brave burger hiervoor weer eens moet opdraaien. In de toekomst wil men vanuit hi ;oi CBS dergelijke manifestaties min je maliseren. De kritiek bij de Aalste Ee se bevolking was immers groot. JM Heymat'ol

De Voorpost | 1990 | | pagina 4