Gelukwensen van Koning en 'aus voor Maria De Baere Wereldwinkel met geschenken in Sint-Jozefschool te Mere Heemkundige kring Erpe-Mere besluit dertig jaargangen tijdschrift Octavus Willems stelt tentoon in de Aalsterse Belfortkrypte \vondzon Erpe viert eeuwelinge De Voorpost - 7.12.1990 - 5 l/ieringen zijn altijd goed vooreen ruime en ongewone belangstelling. Dit :eft vooral het verzorgingstehuis Avondzon Erpe een gans jaar kunnen rvaren dank zij de bewoners van het home die er hoge toppen scheren en Jneestal een zeer respektabele leeftijd bereiken. Het is werkelijk een plaats jjom goed te leven zoals burgemeester G. De Langhe in zjjn korte feestrede lanhaalde toen hij, samen met z(jn schepenen, eeuwelinge Maria De Baere Bn het klooster te Erpe kwam huldigen. literaard zijn het normaal be- i Ichouwd altijd oude mensen die 1 nen in een dergelijke instelling aan- m - treft maar in Avondzon spant men - och enigszins de kroon. Zo vema- nen we dat er onder de oudjes een tekere vorm van rivaliteit heerst om tens "de oudste van allen" te zijn. tfaria De Baere is nu al de tweede, lijna de derde, eeuwelinge die men tan vieren. Door een ongelukkige ral is haar mededingster vroeger overleden dan verwacht en een an dere dame die er verbleef haalde iet niet de honderd. Zij heeft dus vel deze magische honderd bereikt naar naast haar leven er in Avond- it hi on toch nog twintig oudjes die over minde negentig zijn met o.a. Maria '1ste ïeckhout die er nu 98 is en hoopt in uli 1992 het voorbeeld van Maria te yma folgen. Dit zou in het verzorgings- ehuis van Erpe niet zozeer onge- mon zijn als men weet dat er 82 gasten" meer dan tachtig jaar zijn :n de gemiddelde leeftijd op het ïuidige ogenblik 85 jaar bedraagt. jelukwensen )eze keer ging het echter om de Eeuwelinge Maria De Baere die met Ie nodige luister gevierd werd en iet zich best liet welgevallen. In laam van het gemeentebestuur iverhandigde burgemeester De n -anghe aan de eeuwelinge een J ;unstwerk van een schilderes uit de inmiddellijke buurt van het kloos- Het betreft een stilleven van /iet. Stalpaert. Hiermee gingen ok gepaard de gelukwensen van et koningspaar dat traditiege- 7ouw een eigenhandig onderteken- I e foto schonk, loogtepunt was de korte toespraak an haar neef, de pastoor van rlin Moortsele Norb. De Baere, die haar inderdaad de gelukwensen van de Paus mocht overmaken. Zij ver wierf hiermee zijn apostolische ze gen via Mgr Simon Ntamwana van het Vatikaan. Dat de eeuwelinge nog zeer goed bij de pinken is be wijst haar antwoord hierop: "Ik zal zeker aan de Paus nu ook moeten een brief schrijven". Dit was niet de enige keer dat ze een zeer gevatte opmerking maakte. Tussendoor werden nogal wat foto's genomen en omdat ze te veel in verschillende camera's moest kijken duurde haar dit blijkbaar wat te lang en eens te meer richtte ze zich tot de aanwezi gen: "Is't nu al genoeg" want ze vond dat ze die dag meer gefotogra feerd werd dan ooit te voren. Het was niettemin op een schalkse ma nier gezegd want met haar optimis tisch karakter had ze steeds goede bedoelingen zoals haar levensstijl altijd geweest is. Maria De Baere is doorgaans met een kwinkslag door het leven ge gaan, altijd tevreden met wat de dag haar schonk en dit zeker nooit over dreven want ze is nooit echt op reis geweest. Dit is de reden waarom men haar altijd "thuis" vond als er familie op zoek kwam en nu nog zegt ze tot haar familie: "Kom maar af; 'k ben altijd thuis"... De macht der gewoonte maar het is waar. Van dansen heeft ze nauwelijks gehoord of gezien en dit komt grotendeels omdat ze nooit naar een balzaal durfde gaan, niet zozeer omdat ze altijd diep kristelijk geleefd heeft maar vooral omdat dit in haar jeugd nare gevolgen kon opleveren want "wie het aandurfde om te gaan dan sen tijdens de kermis of op andere gelegenheden werd uit de Kongre- gatie gesloten" en dit stemde zo waar overeen met een vorm van banvloek. Alhoewel zij kinderloos gebleven is was ze toch niet vaak zonder. Mees tal had ze "mee-eters" in de perso nen van de kinderen van haar broer, die in het huis naast het hare woon de en als het eten hen thuis niet aanstond gingen ze op restaurant bij tante Maria waar het uiteraard al tijd beter was. Eeuwelinge Maria De Baere werd ook door het verzorgingstehuis Avondzon speciaal gevierd, samen met de andere bewoners waarvan er enkelen uitkijken om de volgende feesteling te worden. JV Erpe-Mere. Eeuweling Maria De Baere in Avondzon Erpe, waar ze op 17 november door de kloostergemeenschap werd gevierd (jv) Met de Kerst- en Nieuwjaarsperiode in het verschiet vinden talrijke verenigingen het geschikte ogenblik om met geschenken voor de dag te komen. Niet alleen geeft men op die manier aan de mensen de gelegenheid om een passend geschenk te kopen maar tracht men voor zijn vereniging een financiële gok te doen. Ook Wereldwinkel Erpe-Mere wil via een geschenkenbeurs geld verzamelen maar dan wel te verstaan voor de Derde Wereld. Deze organisatie beperkt zich niet enkel tot de opbrengst van een beurs maar breidt de aktiviteiten uit met een film en een aperitiefconcert. ;elij ;t d ka me lit ii >rp< idin Van zaterdag 8 t.e.m. zondag 16 de- vj ember stelt kunstschilder Octavus Villems zijn werken tentoon in de rpt Belfortkrypte te Aalst. Zijn huidige Edd werken kunnen wellicht het best hui omschreven worden als "abstrakte doo kleurenkomposities". Bijzonder iten opvallend is de eksuberantvrije techniek, die wordt ondersteund mal door de gebruikte verf met een on- :wone licht-echtheid, hechtings- 1 uitvloeiingsvermogen. Zowel met het klassieke penseelwerk als met de nieuwe technieken schept hij een boeiende, vaak bevreemden de, ontroerende kleuren- en vorm- wereld, een echte ontdekkingstocht in het kreatieve mysterie van de na tuur en de kosmos. Opvallend hier bij is de aandacht voor het licht. Deze retrospektieve geeft een over zicht van het werk van deze kunste naar gedurende de laatste 25 jaar. De tentoonstelling is alle dagen toe gankelijk van 10 tot 12 uur en van 14 tot 19 uur. De kunstenaar zal tel kens aanwezig zijn. Voor meer in formatie over deze tentoonstelling en over deze kunstenaar tel. 02/ 452.61.91. L. Op 13 december wordt in Etterbeek de BBL prijs overhandigd. De prijs beloont 20 thesissen van studenten uit de fakulteiten ekonomische en toegepaste ekonomische wetenschappen en de ekonomische hoge scholen van het lange type. Het einde van het jaar betekent voor velen het kopen van geschen ken maar of dit zinvol gebeurt, is altijd een vraagteken. Het geschenk is er om het geschenk maar vermits men het toch geeft, kan men dit op verantwoorde manier doen, want zo kan in weze een geschenk dienst doen als gebruiksvoorwerp. Geba seerd op het sukses van vorig jaar geeft Wereldwinkel opnieuw de kans om geschenken te kopen die niet alledaags zijn, of toch. Wie toch overgaat om een geschenk weg te geven, kan terecht in de Sint-Jozefs- school van Mere en dit op 15 en 16 december ep hier wordt een ruim aanbod in verschillende standen aan de bezoeker van de geschen kenbeurs voorgesteld. Aan diversi teit is geen nood want er is ruime keuze uit wenskaarten en geschen ken voor de eindejaarsfeesten, voor veijaardagen, attenties allerlei en voor alle gelegenheden. Daarnaast is het ook mogelijk om een keuze te maken uit juwelen, kaarsen, houten speelgoed, gebruiksvoorwerpen, al lerlei voorwerpen uit het algemeen artisanaat, T-shirts, handdoeken, aardewerk, siervoorwerpen, riet, kerstversiering, beeldhouwwerk, boeken, geschenkpakketten, litera tuur over en van de Derde Wereld, terra cotta, agenda's, zeep, kalen ders en zoveel meer. Hiermee biedt men de mogelijkheid om voor elk wat wils te vonden dat op elk tijdstip welgekozen is. Vermits de opbrengst ten bate van de Derde Wereld is, verkoopt men er uitsluitend produkten van een ontwikkelingsland afkomstig'zijn. Ofwel zijn de bedoelde produkten afkomstig of worden ze gemaakt in Derde Wereldlanden. Door ze hier bij ons te kopen geeft men aan de inwoners ginder de kans zelf aan hun ontwikkeling te werken wat er op neerkomt dat ze het aankunnen voor zichzelf te werken als zij er de kans toe krijgen en door voorwer pen als geschenk te kopen werkt men onrechtstreeks mee aan dit proces. Trouwens, men verzekert aan de kopers dat ze hiermee exclu sieve geschenken krijgen en dat de makers ervan op een eerlijke prijs kunnen rekenen. Wie op die manier inkopen doet, gunt zowel aan de persoon als het Derde Wereldland enig voordeel. Deze koopwijze is bijgevolg niet alleen zinvol maar daarbij een dubbele betekenis. Naast gebruiksvoorwerpen en am bachtelijke specialiteiten zijn er uit eraard ook de traditionele produk ten van de Wereldwinkel met als meest bekende wijn, koffie, honing, thee, noten en noem maar op. Vol gens de organisatoren komt het er op neer naar een "rechtvaardige wereldhandel streven". De ge- schenken-produkten komen via verschillende organisaties op de be urs en zijn vooral de Oxfam-We- reldwinkels, Magasin du Monde, SOS Wereldhandel, Unicef, AIB, NCOS, VAKA, Amnesty Interna tional en nog andere. Milieu Een nieuwigheid dit jaar op de ge schenkenbeurs is de aandacht die men opbrengt voor het milieu dat hier aan bod komt met een stand van Greenpeace. Zoals het zich laat verstaan betreft het hier een stand rond milieu-vriendelijke produkten zoals biologische koffie en thee met daarnaast de ons meer bekende za ken als recyclagepapier in allerlei vormen zoals omslagen, schrijfpa pier e.a. Voornamelijk voor deze stand doen de organisatoren een speciale oproep tot de verenigingen van de gemeente om kennis te ma ken met deze renovatie. Het kan als een infostand beschouwd worden die later zijn vruchten moet afwer pen want kopen bij deze milieu stand staat gelijk aan een bijdrage leveren voor een beter leefmilieu. De geschenkenbeurs zal dus dit jaar aantrekkelijk zijn voor elke genera tie en wie ideeën wil opdoen voor de Derde Wereld of voor de milieu-ak- ties zal te woord gestaan worden in de Sint-Jozefsschool op zaterdag 15 december van 16 tot 20 u. en zondag 16 december van 10 tot 18 u. doorlo pend. Film De geschenkenbeurs wordt alles zins omkaderd door twee nevenak- tiviteiten die evenwel ten goede ko men aan de aktie tegen de honger of ten bate van de "zelfbedruiping van de bevolking in de Derde Wereld". Wereldwinkel organiseert derhalve in de eerste plaats een filmvoorstel ling op zaterdag 15 december om 20.30u. Hierbij heeft men voor "De Broers Cartagena" gekozen, een meeslepend verhaal over twee broers dat zich uiteraard afspeelt in de Derde Wereld, meer bepaald in Bolivië waarin de huiskleur een be langrijke rol speelt ook al is het in eenzelfde rijke familie van groot grondbezitters. Het is een wat men noemt harde film van 1986 waarvoor men 100 fr. inkomgeld betaalt. Als intermezzo is er op zondagvoor middag om 11 uur een heus Aperi- tiefkoncert en hiervoor heeft men het strijkersensemble "Incognito" uitgenodigd. Dit septet bestaat uit een groep vrienden uit het Pajotten- land met als thuishaven Halle. Als reden van bestaan hebben zij het motto gekozen "door vriendschap samengebracht" maar dan met een speciale voorkeur voor de muziek. Met uitzondering van de cellist, Ha lewijn Devillé, die aan een conser vatorium gestudeerd heeft, hebben de andere leden van dit kameror kest een opleiding gehad aan de akademie. Het zijn dus in feite ama teur-muzikanten die met de huidige bezetting nu al vier jaar samen mu siceren en overal optreden vooral als begeleidend orkest bij zangko ren. In het eerste deel brengen zij hoofd zakelijk barokmuziek van o.a. Albi- noni, Glück en Rameau. Het twee de deel van het programma is sa mengesteld met voornamelijk he dendaagse Duitse muziek. Het ze vental dat het aperitiefkoncert in de Sint-Jozefsschool voor Wereldwin kel zal verzorgen bestaat uit H. De villé, cello; Jan Heremans, altviool; Kath. Devillé en Herw. Proesmans. Voor dit koncert zijn uiteraard kaarten beschikbaar legen de prijs van 100 fr. De eindejaarsgeschen- kenbeurs van Wereldwinkel zit daarmee in een nieuw kleedje en hopelijk zal deze nieuwe formule ook andere mensen aantrekken dan deze die tot het traditionele We reldwinkel behoren. In ieder geval lenen de aangekondigde aktivitei ten als omlijsting van het geheel zich tot een ruimer publiek dat de weg naar Wereldwinkel vinden kan via de film of de muziek. JV Aalst. Octavus Willems Als "uitgezonden zonen" hebben de Vlaamse missionarissen een enorm grote rol vervuld in het godsdienstig leven in verre en meestal onherberg zame streken. In de loop van een paar honderd jaar en vooral de laatste eeuw hebben ook enkele tientallen paters en zusters van Erpe-Mere meegewerkt aan de kerstening van de zogenoemde heidenen. Ter gelegen heid van het overladen van Pater Joannes Franciscus Van Vaerenbergh, thans een eeuw geleden, heeft men in het Mededelingenblad van de Heemkundige Kring een artikel gewijd aan deze jong gestorven Merenaar. Frans Van Vaerenbergh werd op 20 mei 1862 in een landbouwersgezin geboren, studeerde aan het Jezuïe tencollege te Aalst om later een priesteropleiding te volgen in het missiehuis van Scheut waarna hij in 1889 te Leuven tot priester gewijd werd. Op 22 september nog ditzelf de jaar vertrok hij naar China en tijdens zijn bootreis schreef hij ver schillende brieven naar familie en vrienden. Enkele ervan 2ijn be waard gebleven en worden in het laatste nummer van de Mededelin gen door L. Bavay besproken. Ze waren zeker niet erg bemoedigend want tijdens de zeereis werd pater Van Vaerenbergh ziek. Hij bereikte nooit zijn doel want hij overleed in Shangai op 3 maart 1890. Een tweede artikel is gewijd aan de geschiedenis van een jaargetijde met korenschenking aan de armen te Aaigem. Hierin verwijst G. Lie- ssens naar een afschrift van een oor konde uit het midden van de 14e eeuw om kronologisch een paar "stichtingen" te volgen die pas meer dan vijf eeuwen daarna eindigen na de afschaffing van de "nutteloze" kloosters door Jozef II en daarna nog eens de genadeslag kregen met de Franse bezetting. De inhoud van het laatste nummer van de 30ste jaargang bevat ook nog een vervolg over drie eeuwen geneeskundige zorgen te Erpe van Dirk De Boeck, die hierin de "chirurgijnen" behan delt waarna een vervolg komt over de apothekers. R. De Mol levert een bijdrage over de oprichting van een verpachting van een windmolen te Erondegem die blijkbaar zou te ruggaan tot 1599 en zeker reeds ve- meld staat op een kaart van Ir. Bou- lengier uit 1688. zoals steeds wordt er ook aandacht gewijd aan een ou de foto in verband met de voetbal ploeg van Mere toen ze kampioen speelde nu al juist veertig jaar gele den. Het bestuur van de heemkun dige kring kondigt tevens de her nieuwing van het abonnement aan voor 1991 en waarvan de prijs vast gesteld is op 200 fr. (gewone leden), 300 fr. (ereleden), en 500 fr. of meer (beschermenden). JV Op de voorbije EG-top in Rome bleek andermaal de vastberadenheid van de EG ministers om Europa tot een ekonomische enjnonetaire unie uit te bouwen. De Kre dietbank onderzoekt in Weekberichten wat een dergelijke unie voor het macro-ekono- misch beleid van de lidstaten betekent. Hel Instituut voor Conservatie en Restau ratie in Gent organizeert vanaf 1 december een eerste grondige postgraduaatscyclus 'industriëlearcheologie'in Vlaanderen. De kursus omvat 6 zaterdagen van 9 tot 18 uw en een zaterdag met plaatsbezoeken aan industriële sites. Voor meer informatie In stituut voor Conservatie en Restauratie, Zwartezusterstraat 34 te 9000 Gent (091/ 25.42.90)

De Voorpost | 1990 | | pagina 5