Wiezenaar Raf Coppens bracht genietbare kabaretshow Brand in schoenzaak 'De Zigeunerbaron', het meesterwerk van J. Strauss op de planken van De Werf Kerstkoncert met Ivan Rebroff in Aalst Lieve Van Impe publiceert 'De Dagen voor Anker' Kerstkoncert in Nieuwerkerken 14 - 14.12.1990 - De Voorpost Op uitnodiging van het karnaval- komitee van Wieze had vorige za terdag in het Gildenhuis een kaba- retavond plaats met de lokale hu morist Raf Coppens. Deze rad van de tond gesneden Wiezenaar voer de in een twee uren lange 'one man show' een ongelooflijk spektakel op, grotendeels zinspelend op plaatselijke toestanden en perso nen. De overvolle zaal zat vergenoegd te luisteren, vaak naar dingen die door de inwoners eerder voorzichtig ge fluisterd worden, maar die door Raf boudweg in het publiek geslingerd werden. Aldus trapte hij menig poli tiek en zelfs kerkelijk deurtje open, stak de draak met de karnavalko- mitee-leden, met de mensen van het Ritakermiskomité en niet het minst met de plaatselijke politiekers. Te vens hekelde hij het nieuwe streek- bier 'Pee Kwak' en vervaardigde ter plekke een brouwsel van dat goedje. Verder had hij het over de twist tussen de B.R.T. en de V.T.M. om toch maar een kontrakt te kunnen afsluiten met de gekende presenta tor Mark Colman. Het pleit werd beslecht in het voordeel van de V.T.M... Colman gaat immers naar de B.R.T... hm... Onvermoeid vuurde de Wigzer-fi- lozoof verder duizend-en-een grap pen en grollen naar de attente aan wezigen af, en na afloop van de show werden vele van zijn vinding rijke teksten besproken en her haald. Onder meer werd de tekst van 'plaza, oh-oh' her en der opge vangen... Wat meteen de betrok kenheid en de tevredenheid van de toehoorders illustreert. Het werd derhalve, alles bij elkaar, een echt gezellige avond! De zot van Wies In het kader van de avond werd ook nog de oorsprong van de bijnaam 'Zotten van Wies uitgelegd. Dat de Wiezenaren lachend 'Zotten' genoemd worden is te wij ten aan de voor-oorlogse karnaval- viering die in Wieze doorging. Met de eerste W.O. is een einde geko- men aan de destijds wijd en zijd bekende vastenavondstoet van Wieze. Toch vonden er tot in het jaar 1960 jaarlijks op 'vette dinsdag' enkele karnavalbals plaats in de za len van het bierdorp. De Wieze- naars zijn echter minder 'zot' dan men zegt. Niettemin zijn ze in feite toch ergens een beetje fier op zulk een oude karnavaltraditie. Daarom heeft het kamavalkomitee van Wies de idee opgevat om een standbeeld op te richten voor de 'Zot-van- Wies', t.t.z. de figuur die deel uit maakte van het vooroorlogse kar naval. Er zijn momenteel onderhandelin gen aangeknoopt met het Lebbeek- se gemeentebestuur over de inplan tingsplaats en andere modaliteiten terzake. We kopen te gepastertijde terug op het lot van de 'Zot-van- Wies', die dus eerlang in een karna- valesk monument zal vereeuwigd worden. J. Van Landuyt Aalst. In het Apostelken vierde de KBG afdeling van Mijlbeek haar kerstfeest (a) 'Kuituurleven' brengt een speciaal dossier-nummer Centraal- en Oost- Europa uit onder de titel 'De kulturele binnenkant van een revolutie'. Kul- tuurleven kan bekomen worden op het adres Blijde Inkomststraat 79 te 3000 Leuven (016/22.25.32). Op zondag 16 december wordt in het Nederlandse Middelburg in het stad huisvan 11.00 tot 17.00 uur een pop- i, penbeurs georganizeerd. Er wordt een demonstratie beren maken gegeven met teddy-stoffen, beren-ogen, patro nen, enz. De Kredietbank en EDS, wereldleider op het gebied van de informatietech nologie introduceren het eerste volle dig geïntegreerde internationaal bank systeem met globaal risico manag- ment. Het nieuwe systeem werd door beiden samen ontwikkeld. Bemie Dunn is een Amerikaanse toe ristische gids die al 13 jaar in Amster dam woont en haar eigen originele wandelingen in de Nederlandse hoofdstad organizeert. Wie mee wil wandelen moet wel de Engelse taal machtig zijn. Bemie Dunn woont in Meerhuizenstraat 1-3 te 1078Amster dam. De traditionele levensverzekering is een minder aantrekkelijk spaarpro- dukt, terwijl er in het buitenland -en vooral in Groot-Brittannië- zeer su- kesvolle levensverzekeringsprodukten op de markt zijn. Dat staat in Weekbe richten van de Kredietbank te lezen. Het wordt zo stilaan een traditie dat er in de weken voor Nieuwjaar een operette te genieten valt in De Werf. Zo ook nu weer. Op zondag 23 december a.s. voert het Opcrcttegezeischap De Nete uit Lier de operette 'De Zigeunerbaron' van Johann Strauss jr. op. Dinsdagvoormiddag brak er brand uit in de schoenzaak 'Ulysse' aan de Korte Zoutstraat 32 te Aalst. De eigenares van de zaak was niet aan wezig toen de brand uitbrak. Een voorbijganger zag hoe een sterke lamp van de verlichting de kerstver siering aan het branden bracht. Die viel op een etalagepop, waarvan de kledij onmiddellijk vuur vatte. Da delijk werd er alarm geslagen en d Aalsterse brandweer was zeer snj ter plaatse. De glazen toegangsdeu werd ingeslagen en na enkele minij ten was het vuur gedoofd. Er wi wel rook- en waterschade. Door hd snelle ingrijpen van de brandwetj kon men de schade gelukkig bepei ken. (JMH) Johan Strauss (1825-1899) was de oudste zoon van de indertijd be roemde walsenkoning Johann Strauss (1804-1849) Daar zijn vader wenste dat hij geen musicus zou worden, liep hij het gymnasium en het polytechnisch in stituut af. Hij werd klerk op een spaarbank. Ondertussen had hij met de hulp van zijn moeder - en zonder dat zijn vader het wist - vioolles genomen en studeerde hij kompositie bij Drechsler. In 1844 vormde hij een eigen orkest, dat komposities van hemzelf en van zijn vader speelde. Na diens dood vere nigde hij de beide orkesten, waar mee hij grote toernees maakte. Tien jaar lang dirigeerde hij te Sint-Pe tersburg zomerkoncerten. In 1862 trouwde hij met de populai re operettezangeres Henriette Treffiz; het jaar daarop werd hij diri gent van de hofbals. Mede onder invloed van zijn vrouw ging Strauss operettes komponeren. Zijn eerste werk dat werd uitgevoerd was 'Indi go und die vierzig Rauber' (1871). Dan volgden vele andere operettes waarvan we slechts de twee mees terwerken noemen: 'Die Fledermaus' (1874 - en vorig jaar uitgevoerd in De Werf) en 'Der Zigeunerbaron' (1885 - en dit jaar op de planken te Aalst). De operet te, waaraan Strauss twee jaar had gewerkt, ging in première op 24 ok tober 1885. T ussen 1844 ('Sinngedichte', opus 1) en zijn dood, te Wenen op 3 juni 1899, komponcerde hij meer dan 500 werken, waaronder ca. 165 wal sen, die hij door geacheveerde me- lodiek en ritmiek van gebruiksmu- ziek tot koncertstuk wist te verhef fen. De Weense Wals dankt aan hem zijn klassieke perfektie. Vanaf 1871 komponeerde hij ongeveer 15 operettes. Zijn beste werken zijn door hun melodieënrijkdom en charme ongeëvenaard. Voor meer informatie en reservatie: 053- 70.40.44 L. Aalst. Uitreiking l'cultuurprijs CSC De Rank. In de trouwzaal van het stadhi overhandigde voorzitter Mare Galle de prijs aan de dirigent van de Mw maatschappij De Terjodenaren (a) Donderdag 20 december heeft in de Sint Martinuskerk te Aalst om 20 uur een koncert plaats met Ivan Re broff en het Halleluja-koor, o.I.v. Kris Crombeen. Ivan RebrofT Geboren in Berlijn, 3l/7r31, treedt de wereldberoemde Ivan Rebroff, alias Hans Rippert, nog steeds op met een gemiddelde aan een 300-tal koncerten per jaar. Het is voor velen onder U wellicht ongewoon dat een Ivan Rebroff, be kend om zijn folkloristische koncer ten die vooral gebaseerd zijn op Russische volksliederen (Kalinka, Katjuschka,...), ook klassieke kon- Op vrijdag 14 december om 20 uur wordt door Anton Van Wilderode en Dominique Van Basten de dicht bundel 'De dagen voor anker' van Aalst. De muziekmaatschappij De Terjodenaren blies een lustig deuntje naar aanleiding van de huldiging van dirigent Lieve Van Impe in de feestzaal van Karei Louis De Schrijver die de kulruurprijs van CSC De rank ontving (a) het stadhuis voorgesteld. De dicht- bundel telt 46 gedichten en de af- V" IPfl beelding van negen schilderijen en WammÊ I r N* m twee etsen van Mia Goovaerts en wordt door de werkgroep Kuituur en Wetenschap uit Antwerpen aan 500 fr te koop aangeboden. Dirk Goubert zal tijdens de feeste lijke voorstelling van de dichtbun del piano spelen en Jan Matthé die de cello zal bespelen. Ela Vermeulen zal voorlezen uit het werk van Lieve Van Impe. JM Heyman Het Kamerorkest van Jeugd en Mu ziek Aalst, o.I.v. de vaste dirigent Francois Schollaert en het Mannen koor Pro Musica, o.I.v. Louis Van der Paal, brengen in de O.L.- Vrouw-Hemelvaartkerk te Nieu werkerken een kerstkoncert op vrij dag 21 december 1990 om 20 uur. Deze organisatie gebeurt in samen werking met de parochie NK en Li niaal. Op het programma staan werken van Manfredini, Bach, Schein, Praetorius, Distier, Van der Paal, Corelli en Van Laer. Aalst. Advents/concert met Hartegalm, Singhet Vro, Pro Muscia, Els Moyersoens en Christiaan Crombeen in de Heilig Het prachtig gerestaureerd orgel Hartparochie awordt bespeeld door Louis Van der Paal. Hij vertolkt twee 'Noëls' van L.C. D'Aquin. Voor leden en abonnees van Jeugd en Muziek is de toegang gratis, be neden 30 jaar kost een toegangs kaart 100 fr., ouder dan 30 jaar 150 fr. Kaarten zijn te verkrijgen op het sekretariaat van Liniaal (053/ 83.13.69) en bij de bestuursleden. Zoals steeds gaat ook dit koncert door onder de auspiciën van het Ministerie van de Vlaamse Ge meenschap, dienst Muziek. JM Heyman certen in zijn repertorium opnam. Nochtans werd de muzikale oplei ding van Ivan Rebroff in hoofdzai beheerst door werken van Bacl Handel, Schütz en Palestrina, al; ook door de liturgische muziek vi de Russisch, Orthodoxe Kerk. Ivai Rebroff zegt hierover zelf: "Dooi het geven van dergelijke koncerten, probeer ik - op mijn eigen manier een kristelijke boodschap door zenden. Tenslotte is het dank zij d( gift van God dat ik met een blijven de kracht en enthousiasme overa en altijd hetzelfde repertorium kaï brengen." Zijn wereldsukses is echter niet al leen te verklaren door zijn stem vai vier en een half octaven, zijn imagi naar buiten (alombekende kozak kenkostuum, orthodox kruis en pel senmantels), maar nog meer doo zijn eigen persoonlijkheid, zijn voel bare aanwezigheid op het toneel éi zijn onvoorwaardelijk kontakt me het publiek (zowel in zijn artistiek loopbaan, als zijn privé-leven). Ivan Rebroff is een gelukkig men die intens geniet van de clevernes la bonne cuisine, een of twee glaze vodka en het liefdesleven. Stelt mei hem de vraag hoe hij zichzelf zoi willen beschrijven, dan komt mei tot dit citaat: "Ik ben een voorhisto rische verschijning, een soort fos siel, een weelderige Bacchant, eei mengeling van een Griekse wijngot en een tsaristische postmeester misschien wel een vrolijke reïncar natie van Hendrik VIII, maar boven alles ben ik een leeuw die streef! naar weelde, erkenning én waarde ring!" Kaarten van 600,800 of 1.000 fr. zijl te bekomen in het cafetaria van C( De Werf, Molenstraat 51, Aalst, tel 053/76.13.10; Roelandt Sport, Mo lenstraat 48b, Aalst, tel. 053 78.94.90; Dagbladwinkel Ghijsels Gentse Steenweg 67, Aalst, tel 053/70.24.97. JM Heyman

De Voorpost | 1990 | | pagina 14