De Voorpost Dendermonde zoekt ander Roemeens adoptiedorp Herman Verbaere in het Toreken te Gent Campagne rond jeugdbijstand Overwinning brengt VAL-Buggenhout afgetekend aan de leiding Gewoon buitengewoon. HEBT U EEN HUIS TE KOOP? Uitgeverij De Cuyper n.v. Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Dat wensen u de drie 'Bompa's' en ze kijken terug op 'de tijd van toen'... Appels Kwisverbond 16 - 14.12.1990 - De Voorpost DE 3 KLOKKEN Is uw prijs tussen 700.000 en 4 miljoen? Is er een tuintje aan? Er mogen kosten aan zijn! Bel dan WOONBEMID- DELING 053/78.99.36 en na 18 u. 053/62.44.62. U stelt de voorwaarden en wij garanderen een snel le en discrete service zonder kosten. ,16/762-AS Eerder dit jaar besloot Dendermonde het Romeense dorp Manastirea Humorului te adopteren in het kader van de grootscheeps opgezet hulpak- tie voor Roemenië. Op de gemeenteraad werd dit voorstel unaniem goedge keurd en meteen werden vragen gesteld naar kontaktmogelijkheden. Het schrijven van brieven, misschien het zenden van voedsel, geneesmiddelen en kleding en waarom ook niet, het brengen van een bezoek om de noden van de bevolking van het dorp te gaan onderzoeken. Van dat alles is bitter weinig in huis gekomen. 'Het stadsbestuur is er tot op heden niet in geslaagd een kontakt te leggen met het adoptiedorp', zo luidde het laconie ke antwoord op een vraag daaromtrent tijdens de maandelijkse persont moeting met het schepencollege. Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Oude Vest 28 9200 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Telefax 22.54.64 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Hoofdredakteur: S. Dewachter Sportredaktie: M. De Backer Abonnementendienst: tel.: 052/21.40.60 jaarabonnement 2.200 F 6 maand 1.100 F 3 maand 550 F los nummer 44 F Bankrekening: 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper Drukkerijstraat 11 9240 Zele Telex 25765 Ondertussen zijn er kapers op de kust. Men herinnert zich nog dat er in de Paasperiode een kleine zestig kinderen uit Roemenië een meer daags bezoek aan Dendermonde brachten. Het was een prive-initia- tief waarbij een reisagentschap nauw betrokken was. Dat agent schap zou de kinderen afhalen aan de Roemeense grens met hypermo derne cars, ze naar ons land bren gen waar de kinderen een paar dag en in gastgezinnen verbleven. En Weekblad van Dender-, Dunne-en Scheldestreek van iangerthovestraat 1 st. gillis, dendermonde Uitslag van de winnende paren op donderdag 6 december richting noord-zuid 1. echt paar Cnristiaens; 2. Paul Velde- man en Mare Hofmans; 3. Magda Weymans en Herman De Cuyper. Richting oost-west1. Mare De Decker en Wim Verhofstadt; 2. Hubert De Troch en Georges Korte; 3. echtpaar Van de Voorde. Volgende week bovendien in TV-Ekspres Louis Neefsom nooit te vergeten! Urbanus geeft zich echt nog maar één keer bloot Bij Edwin Ysebaert van het 'Eenzame Hartenbureau kan ook /ij jouw diepste zieleroerselen kwijt! Helmut Lotti en Koen Crucke 'Eet smakelijk maar. hou het vooral gezond!' En de pluspunten van TV-Ekspres bijzonder boeiende artikelen met alle aktuele achtergrondinformatie de meest volledige en extra overzichtelijke tv- en radioprogramma's alle speel- en tekenfilms sportprogramma's, pop- en hitparades, met ruim ZOO video-streepjeskodes, bijeengebracht in superhandige weekagenda's, waarin je met één oogopslag al je favoriete programma's vindt. demie m Wetteren en in 1933, nadat hij in Gent de grote prijs behaalde voor tekenen naar levend model, wordt hij aan de Technische Scho len van de stad Gent tot leraar be noemd. Hij specializeert zich in de toeristische kunstaffiche, waarin hij internationale vermaardheid ver werft. Hij maakt affiches voor de Wereldtentoonstelling in Parijs in 1937, voor de Oberammergauspe- len in 1938, hij gaat als affiche-ont werper naar Engeland, Saint-Ra- phhael en de Cote d'Azur; werkt twee maand in Toledo, werkt her haalde malen in nederland, Frank rijk en Spanje. Voor de NMBS wordt Herman Verbaere met zijn affiches de ambassadeur van ons stedeschoon en door Herman Ver baere worden meer dan 100 postze- fels ontworpen. Hij werkt voor het Lommissariaat-Generaal voor Toerisme, voor het Provinciebe stuur en de Toeristische Dienst van Oost-Vlaanderen, voor Gemeente besturen en voor zoveel gelegen- heidsinitatieven. Hij reist met schetsboek en schildersezel naar vervolgens zouden de Roemeentjes een deugddoende vakantie krijgen in Spanje. Zo geschiedde het ook en uit Humulesti arriveerden toen de weeskinderen. Ondertussen is ge bleken dat het lang niet om wees kinderen alleen ging. Het ging wel om kinderen die in een weeshuis onderwijs kregen. Van een paar kin deren maakten zelfs de ouders de hele trip mee. Hoedanook, de Den- dermondse bevolking was gul zoals steeds en ontving de Roemeense bezoekers met open armen en over laadde hen met geschenken. Liefst zeer bruikbare. En nadien werd nog een hele vrachtwagen kleding, voedsel en geneesmiddelen naar Humulesti gestuurd. Manastirea Humorului was vergeten. 'Het eni ge bericht dat we van ginds kregen was een briefje om ons te bedanken voor de adoptie. Dat moeten ze gin der aan de weet zijn gekomen', ver klaarde schepen Van Damme op de perskonferentie. Dendermonde zelf heeft nooit ook maar een po ging ondernomen om kontakt op te nemen. Wie niet waagt, niet wint dus. Vandaar de uitdrukken 'het stadsbestuur is er tot op heden niet ingeslaagd kontakt te leggen'. Men heeft ook geen intentie om met het toegewezen adoptiedorp kontakt te leggen en men kan zich dan ook de vraag stellen naar de zin van dergelijke adoptie. Wel heeft het stadsbestuur plannen om aan Adoptie-Dorpen-Roemenië te vra gen van adoptiedorp te veranderen. De keuze ligt voor de handHumu lesti in plaats van Manastirea Hu morului. De stad springt daarme op de kar van een prive-initiatief en laat zijn eigen toegewezen dorp va ren. 'Dit zou betekenen dat de realiteit wordt aangepast aan de feitelijkheid', zo werd gezegd. Een beetje kras toch. Want de realiteit is nog steeds dat Dendermonde Ma nastirea Humorului als adoptie- dorp heeft. Vermelden we ook nog dat het in itiatief met de kinderen van Humu lesti volgend jaar wordt hernomen. Het aantal verkeersongevallen waarbij fiet sers betrokken zijn heeft zich in Australië de laatste tien jaar bijna verdubbeld van 7,6% in 1978tot 14,3% in 1988. In de helft van de ongevallen zijn kinderen tot 14 jaar betrokken. Dendermonde. Openingskonferentie Jonge Balie. De advokaat in de wereld Dendermonde. Openingskonferentie Jonge Balie. Een druk bijgewoonde ver-1 van de muziek was het tema van de openingsvergadering (foto Piet Hermans) gadering in het stadhuis (foto Piet Hermans) Van 15 december tot 13 januari heeft in het Toreken op de Gentse Vrijdagmarkt, een retrospektieve tentoonstelling plaats gewijd aan de nu 85 jarige kunstschilder en grafi cus Herman Verbaere. De tentoon stelling is vrij te bezichtigen tijdens de werkdagen van 10.00 tot 12.20 uur en van 14.00 tot 16.30 uur; de zaterdagen van 14.00 tot 17.00 uur en de zondagen van 10.00 tot 13.00 uur. Gesloten op 25 en 26 december en op 1 en 2 januari. Herman Verbaere, geboren te Wet teren in 1905, behaalt in 1924 grootste onderscheiding en de Me daille van de Koning aan de Akade- mie voor Tekenen en bouwkunde van zijn geboortestad. Op dat ogen blik is hij reeds een volwaardig typo graaf, waarvoor hij de nodige oplei ding kreeg in de drukkerij van zijn vader. Hij bekwaamt zich verder in de graveerkunst en lithografie en laat zich inschrijven als leerling aan de Koninklijke Akademie voor Schone Kunsten te Gent. In 1931 wordt hij leraar voor Sier kunst en Lettertekenen aan de Aka- Bretagne, naar Italië en Spanje, maar in de eerste plaats heeft hij gedurende meer clan 60 jaar de schoonheid van Vlaanderen ge schilderd en getekend. De luister van onze steden, de vrede van onze dorpen, de weidsheid van het land schap, fabrieken, kanalen en ha vens, de Schelde en het wolkenspel daarboven, wij beleven het in zijn werk. Uit zijn werk publiceerde het provinciebestuur van Oost-Vlaan- I deren tot twee keer toe een Gulden I Spiegel. Zijn werk is een Gulden I Spiegel voor heel Vlaanderen. Dat I op zichzelf is reeds veel, maar de I ontroerende schoonheid die mee I met de wisseling der seizoenen in I zijn werk gestalte heeft gekregen, 1 kon alleen uit de hand van een groot I kunstenaar groeien. In het voorjaar van 1991 wil ge meenschapsminister van welzijn en gezin Jan Lenssens een groot scheepse informatie- en sensibilize- ringscampagne rond de biezondere jeugdbijstand opzetten. Een speci aal daartoe samengestelde stuur groep werkt deze campagne uit. De bedoeling is tussen februari en mei van volgend jaar de campagne op te zetten via verschillende media, waarbij zowel de audio-visuele me dia, de geschreven pers, het onder- De vijfde avond in eerste afdeling van het Appels Kwisverbond bleef lang onbeslist. Meerhof, VAL en Tiem liepen al bij de pauze wat voor de andere kwisploegen uit maar in het moeilijk kwiseinde bleek VAL-Buggenhout nu het best De ploeg van Georges Eraly komt meteen afgetekend aan de leiding. Wie kampioen wil worden moet voorbij VAL. Entity moest de avond maken en de en Tiem werden de eerste leiders, vragen die Staaf Schellekens en zijn Halfweg bleef Meerhof aan de gezellen op de kollega's afvuude leiding maar de ploeg uit waren niet van de poes. In de eerste Willebroek moest Tiem en VAL in vragenreeks zaten naast twee de nabijheid dulden. Alleen Bill soloantwoorden, met Pampero als Hailey ging nog de mist in maar ook Argentijnse wind voor Meerhof en Stilicho, de Duitse auteur Henri Jasper voor Tiem, ook twee Mommsen en architekt Rietveld beantwoorde vragen. De Italiaanse bleken kluitenbrekers. Vooral kunstenaar Giacometti en de Unaniem had last met de vragen Duitse wiskundige Rieman bleken van Entity en die ploeg zou de rode geen klanten van 't Peirt. Meerhof lantaarn van een beter spelend Volgend Jaar Beter overnemen. Het werd trouwens niet makkelijker en alleen VAL-Buggenhout kon echt op zijn elan doorgaan. Noch Telemachus of komponist Mahler, noch Gladio-generaal Van Calster of de aardige Jean Harlow konden de leiaersploeg stoppen. Soloantwoorden waren er nog voor Wodeismedoade met het Kreisler verbond en de aanslag op Hitier, voor Volgend Jaar Beter met komponist Hayden en voor VAL met de wetenschapper Appleton. De voorsprong van VAL op de dichtste achtervolgers Tiem en Meerhof werd nog behoorlijk groot. De overwinning betekende meteen ook dat VAL-Buggenhout een ernstige optie neemt op de titel. Fiasco volgt in de rangschikking al op meer dan 30 punten. De volgende avond in eerste afdeling wordt pas op 23 februari gespeeld. Unaniem stelt in zaal 't Peirt dan de vragen. (H.A.) De uitslag 1. VAL 100 p., 2. Tiem 91 p., 3. Meerhof 90 p., 4. Fiasco 88 p., 5. Loco 82 p., 6. VJB 78 p., 7. Wodeismedoade 74 p., 8. Unaniem 61 p. wijs en het verenigingsleven worden betrokken. Via een folder, clips op televisie en affiches wil men voor het brede pu- M bliek de drempel verlagen om in naa geval van problematische opvoe dingssituaties allereerst beroep te doen op de komitees voor biezon dere jeugdzorg. Een goed gestof feerde brochure en een informatie programma op televisie zijn dan weer bedoeld voor de zogenaamde sleutelfiguren

De Voorpost | 1990 | | pagina 16