Streven naar t >etere kennis van ris ico's KVLV Aaigem al 35 jaar eigentijdse vrouwenbeweging Weekblad van Dender- Dunne- en Scheldestreek 1- Jaarvergadering vereniging voor Aalsters kultuurschoon r Korpsdag bij Aalsterse brandweer De Voorpost VRIJDAG 14 DECEMBER 1990 43e JAARGANG NR. 48 - 44 F F V wVJI V De traditionele Sint-Barbaraviering van de Aalsterse brandweer had vorige zondag plaats. Na een eucharistieviering voor de overleden leden van het korps, trok een parade van 200 brandweerlieden en 28 brandweer wagens langsheen de Markt door de centrumstraten van de stad met een muziekkorps voorop. In de kazerne vond de al even traditionele akademische zitting plaats waar ook de verdienstelijke leden werden gedekoreerd. In zijn toespraak wees kapitein kommandant Jacques Baudewjjns op het toenemend aantal interventies van het korps. Alhoewel de Katholieke Vereniging van Landelijke Vrouwen als de 'Boerinnenbond' bestempeld werd, dan heeft men zich blqkbaar goed weten aan te passen want nog weinig leden horen thuis op een boerderij. De KVLV richt zich trouwens niet uitsluitend tot landbouwgezinnen maar werkelijk tot de 'landelijke vrouw' waar toe alle Jvrouwen van het platteland behoren. De afdeling Aaigem bestaat, in vergelijking met andere, nog niet zo heel lang ■maar toch kunnen ze reeds hun 35-jarig bestaan vieren op zondag 16 december. In Aaigem stichtten enkele landbouwersvrouwen in december 1955 de plaatselijke KVLV onder impuls van EH [De Pauw en het was sekretaresse Cecile Scheerlinck die het eerste administratief werk op zich nam. Gelukkig ton ze toen al rekenen op enkele verantwoordelijken die een kleinere taak waarnamen en vooral de afdeling leden Ieren kennen bij andere geïnteresseerden. Twee dames van het eerste uur zijn trouwens nog steeds testuurslid. b De vooijaarsstormen waren goed voor 1200 interventies, er was een stijgend aantal te verdelgen wes pennesten, zeker 2000 ongevallen met ADR-produkten werden over schreden, en er waren dit jaar meer woningbranden. Het aantal fa brieksbranden bleef gelukkig be perkt. Bij al die branden kwamen twee mensen om. Dit jaar is er een nauwere samen werking tussen de brandweer en het ASZ tot stand gekomen. Door permanente analyse van de problematiek van het dringend ge neeskundig hulpverleen zowel met de mensen van het OLVrouwzie- kenhuis als met deze van het ASZ, kwam men tot een nauwere samen werking tussen de brandweerdien sten en de spoedopnamediensten. Teneinde aan de patiënt een opti male kwaliteitsverzorging te kun nen geven, werd hiertoe o.a. een geografische gebiedsverdeling ge maakt voor wat betreft de medische urgentiegroepen, zodanig dat beide ziekenhuizen volgens de heer Bau- dewijns, mekaar nu bekonkurreren op basis van kwaliteit in verzorging en dit is zeker in het belang van de patiënt. Op gebied van de fysieke konditie van de brandweerman werd een vergelijkende studie verricht met de voornaamste andere brandweer diensten, zowel wat betreft de be roeps- als de vrijwilligersafdelin- gen. Het fysisch profiel werd vastgelegd en als dusdanig werd een gezond heidsplan door het CBS erkend. In samenwerking met de sportge- neesheer wordt er gesleuteld aan individuele trainingsprogramma's voor alle brandweerlieden. Voor wat betreft de algemene be roepskennis wordt er nu gestreefd naar een eenvormige opleiding en in avondsessies worden besprekin gen gevoerd met de beroepsonder officieren teneinde een degelijk les programma voor te bereiden. Op het organisatorisch vlak werd naar aanleiding van de jaarlijkse al gemene oefening rekening gehou den met de permanente drang naar bezuiniging en met in het achter hoofd de idee van een efficiënte dienstverlening, een intern kri- sisplan opgesteld. Dit als aanloop voor het opstellen van het gemeentelijk rampenplan. Het krisisplan houdt alle gegevens in voor grootschalige interventies. Een vaste taak werd aan de officie ren opgelegd door het invoeren van een bestuursorganigram voor grote interventies. Buiten deze organisa tie werd hierbij de radioprocedure, de bevelvoering, de alarmering en uitruk nader bepaald. Voor wat betreft de bezuinigingen op het vlak van de uitrusting werd een studie gedaan om het voertui genpark te heroriënteren en het ge bruik van wisselbakken te onder zoeken. Belangrijk om weten is ook dat de brandweer meer en meer streeft Vervolg op blz. 4 -mi -tpe-Mere. De KVLV van Aaigem tijdens een vroegere viering poseerde voorde kerk. Men kan hier duidelijk zien dat het om een echt bloeiende vereniging ging (jv) )oel Van bij de aanvang volgde men de lationale doelstellingen wat niet vcgnam dat men een eigen imago vilde geven aan de vereniging om :ich ten overstaan van de andere eeds bestaande groeperingen in iet dorp te profileren. Men legde vel de nadruk op wat de koepel van Ie KVLV voorschreef en dit be tond er in de eerste plaats in de eden te begeleiden in een zoeken laar een dieper geloofsleven; hulp lieden aan jonge moeders bij de •pbouw van een gelukkig en kriste- ijk leven; het ontmoeten van men en in ware vriendschap en hen een litgebreide keuze van vorming en intspanning aanbieden, ien dergelijke werking met vor- nings- en ontmoetingskansen trok tl Aaigem heel wat landelijke vrou wen aan wat dan ook de start zou etekenen voor een gestadige groei n een geleidelijke uitbouw van de laatselijke afdeling die zich na een aar jaar anders moest organiseren im de werking in geordende banen e leiden. lestuur berden de KVLV-Aaigem gedu- :nde de eerste jaren geleid en ge- ragen door slechts een paar men- En met enkele medewerkers dan agmen na geringe tijd de noodzaak Jvan een homogeen en toch uitge reid bestuur. De realisatie hiervan Wam in 1959 tot stand vooral dank ij EH Heyman die de toenmalige tiding aanspoorde zich nog beter E organiseren om een nog beter csultaat te bereiken. Men wilde Jus de werking van de KVLV nog ernstiger aanpakken om er een ster ke afdeling van te maken en zo te zien, na 35 jaar, is men daar zeker in geslaagd, maar dan toch dank zij de inzet van mensen van het eerste uur die zelfs nu nog op de barrikade staan of op zijn minst zeer aktief betrokken zijn bij deze vrouwelijke vereniging. Na de reorganisatie van 1959 werd Maria Van Der Meulen tot voorzit ster verkozen en zij werd intens en hulpvaardig bijgestaan door haar sekretaresse Adrienne Van Der Eecken. Er was toen ook een ruime re taakverdeling in het nieuw be stuur voorzien en bijgevolg droeg Marieken De Koker de verantwoor delijkheid over de ontspanning, een element dat toen reeds een voorna me rol speelde in deze vrouwenbe weging. Men besliste op dat ogen blik ook dat de wijkverantwoorde- lijken tot het bestuur moesten be horen en zo kreeg het drietal de hulp van Clementine De Cock, Zul- ma Van Durme, Paula De Lands heer, Germaine Van Cromphaut, Anna Neckebroeck, Laurence Van Wassenhove en Judith De Buys- scher. De uitbreiding en samenstelling van de nieuwe bestuursformatie had uiteraard en vooral positieve gevol gen op de algemene werking van de KVLV-Aaigem en opmerkelijk was hier de daaruit voortvloeiende stij ging van het ledenaantal. Dit was tevens het ogenblik dat de landbou wersvrouwen een belangrijke plaats innamen in het verenigingsleven van hun dorp, niet zozeer omwille van het groot aantal leden maar door de zorg om hen een gevarieerd programma voor te stellen. Op die manier sloot men niemand uit en kon elke vrouw, ongeacht haar leef tijd, gezinssituatie of beroep haar gading vinden. Hieruit blijkt duide lijk dat men zich dus niet alleen tot 'boerinnen' richtte, maar ook tot elk gezin in het algemeen. Daarom stelde men het programma zodanig op dat zowel de jongere als de ou dere generatie, de gehuwden en al leenstaanden, gezinnen met of zon der kinderen, thuis- of buitenhuis werkenden wel degelijk bij de KVLV aan hun trekken kwamen. Dit is de laatste decennia vrij duide lijk gebleken uit de waaier van akti- viteiten die deze vereniging in 35 jaar al georganiseerd heeft. Lessen Het zou geen vrouwenbeweging ge weest zijn of men dacht aan neven- aktiviteiten of een soort van 'bijscholing', niet in de zin om zich in zijn beroep te perfektioneren maar aan een gezonde ontspanning waarbij nog iets te leren valt. Zo organiseerde men voor de jonge ge zinnen praatavonden rond aktuele thema's die tevens zeer ontspan nend waren voor de belangstellen den, omdat er telkens gezellig aan toe ging. Toch werden er vaak baan brekende ideeën besproken niet al leen in verband met de algemene opvoeding, maar ook rond de man vrouw relatie. Opdat elk lid of gezin aan deze gespreksavonden zou kun nen deelnemen zorgde de afdeling voor de nodige kinderopvang want de samenkomsten konden wel eens Vervolg op blz. 4 Zondag ging de jaarvergadering door van de WAK, de vereniging voor Aalsters kultuurschoon. In z(jn inleiding wees de voorzitter André Deceu- ninck erop dat Aalst echt een dieptepunt bereikte inzake de zorg voor ziin eigen kultuurschoon. Dat de Heilige Geestkapel niet meer een beschermd monument is ligt de leden van de WAK zwaar op de maag. De Ceuninck stak niet onder stoe len of banken dat het dossier zeer sterk gepolitiseerd was. Gemeen schapsminister Waltniel had vol gens spreker zijn beslissing, tegen het advies in van de bevoegde kom missies, en vóór de stemming in de gemeenteraad al lang genomen. Volgens De Ceuninck is het best mogelijk dat Aalst zonder Bouw- projekt Kattestraat komt te zitten en zonder beschermde Heilige Geestkapel. Wat zeker niet mag vergeten wor den, is dat als voorwaarde voor de opheffing van de bescherming er gesteld werd, dat de neogotische schildering in de kapel moet behou den blijven. Positief vindt de WAJ K-voorzitter dat de eigenaar van het kasteel Van Muelem begonnen is met de restau ratie van het gebouw, dit zonder overheidssubsidies. Ook het voorontwerp van Waltniel om het Honegemlandschap, de kas teelhoeve te Gijzegem te bescher men vindt hij een pluspunt. Zo ook de eik die definitief be schermd wordt in Baardegem op de Kouter. Over de restauratie van het station is de vereniging opgetogen. Evenzeer ook over de reorganisatie van het Oud Hospitaal en het opzet van de woongebieden. Een woordje van lof had hij ook over voor de tentoonstelling "tem pels, zuilen en sokkels". Enkele wensen werden door de voorzitter uitgedrukt. Allereerst drong hij aan op een spoedig hervatten van de restaura tiewerken aan het Belfort en het begijnhof. Wat betreft de nieuwe straatnaam bordjes die eerlang in onze straten zullen opgehangen worden, vroeg André Deceuninck voor diskrete proporties voor de sponsoring. Ver der wil hij de erkenning van de over heid voor de gehele stadskern als stadsgezicht. Eigenaars binnen de stadswallen zouden volgens de WAK moeten kunnen beroep doen op een specia le tegemoetkoming van de stad bui ten de normaal geldende betoela gingen bij restauratie of renovatie, dit zou een mooi evenwicht brengen met de nog steeds geldende verkrot- tingsbelasting. De Prgs van het WAK Naar aanleiding van de affaire met de Heilige Geestkapel dacht het WAK er even aan dit jaar geen prijs uit te reiken en de samenwer king met het stadsbestuur te verbre ken. 'De premie maken we toch mo gelijk omdat we voor alles respekt opbrengen voor ons erfgoed boven alle politieke grenzen heen, als hul de aan de vroegere laureaten en als steun aan de toekomstige kandidaten' stelde voorzitter And ré Deceuninck. Er waren twee kandidaten, één er van kon echter niet in overweging worden genomen omdat de aan vraag niet reglementair werd inge diend. De kandidaat is nog volop bezig met de restauratiewerken en volgend jaar terug deelnemen. Uiteindelijk mocht het echtpaar Barrez een cheque van 75.000 fr. (25.000 fr. van het WAK en 50.000 fr. van de stad) in ontvangst nemen. JM Heyman

De Voorpost | 1990 | | pagina 1