Hofstaadse Kleuterschool vergroot lokalen Karnavalboek 1986-1990 is uit Het verhaal van Pat en Den Bass Aalsterse Gilles bestaan twintig jaar Kandidaat Arendprins Octaafken klaar voor de strijd 2- 14.12.1990-De Voorpost Aalst. Octaafken met de glimlach de verkiezingsstrijd tegemoet (a Karnaval is onvergankelijk in Aalst. Zeker als dit te boek staat daarvoor zorgden Antoine Van der Heyden samen met zijn vriend Stefaan Vinck, en de leden van de vzw DAK wat staat voor Dokumentatiecentrum Aalst Karnaval. Vorige zaterdag werd in een nokvolle trouwzaal van het Aalsterse stadhuis het karnavalboek 'Aalst Karnaval 1986-1990' voorgesteld. Karnaval heeft een traditie, een ge schiedenis en de auteurs schetsen, zij het zeer beknopt, de ontstaans geschiedenis van het fenomeen kar naval. In het verleden werd Aalst als kar- navalstad stiefmoederlijk behan deld. De karnavalviering in Aalst kreeg vaak niet de nodige aandacht in toeristische en folkloristische uit gaven. Met dit werk willen de au teurs een soort pionier zijn om onze vastelandviering verder uit te dra gen. Aalst karnaval krijgt dit jaar een Europees tintje mede door het kommissariaat van toerisme. Een boek als dit wat zaterdag voorge steld werd kan alleen bijdragen om Aalst karnaval dat op zichzelf al groot is nog verder te promoten en uit te dragen. Burgemeester De Maght wijst in haar voorwoord op het unieke van Aalst karnaval: 'De van nature uit dynamische Aalstenaars zijn even zeer erg gesteld op amusement en feestelijke ambiance. Om er eens uit te zijn, vliegen ze er op tijd en stond eens in. De drie dolle dagen en nachten rond Vastenavond zijn voor de meeste Oilsjteneers en Oilsjteneskes het hoogtepunt van hun kalenderjaar. Dan duiken ze hals over kop in de uitgelaten vas- telauvedsfeer en laten zich door niemand (ook niet door de burge meester) of niets stoppen. Karnaval is een topper Professor Top, professor aan het seminarie voor volkskunde KULeu- ven, ziet karnaval als een kollektief gebeuren, een groepsaktiviteit, waardoor tijdelijk wordt gebroken met de dagelijkse sleur en slenter. Karnaval betekent volgens hem kul- tuurhistorisch een zich afzetten te gen orde, discipline en regelmaat. Karnaval is een uiting van volks kunst. Politisering, kommercialise- ring, massafikatie en overreglemen- tering ziet professor Top als bedrei gingen voor het volkse karnavalge- beuren. In het boek krijgen de Draeckenie- ren met hun paardezitting, de Arendkarnaval, de Aalsterse avonden, het Katrienenbal, de no dige aandacht. Verder krijgt men een ruim over zicht van de verschillende karnaval- liedjes die ooit geschreven werden. Vermeldenswaardig is ook een deel in memoriam waarbij onder andere overleden karnavalisten als de Ajuinboer, Daniël Jakobus, René Carlier, Walter Van den Bossche, Frits Kiekens en Petrus De Gols worden beschreven. Het boek telt meer dan 200 pagina's, omvat heel wat kleurenfoto's en zwart-wit afdruk ken en is in alle goede boekhandels en dagbladhandels te koop aan 1190 fr. JM Iieyman Aalst. Octaafken, kandidaat voor de titel van Arendprins, weet wat optre voor een publiek is (a) Het aantal fietsen over de hele wereld wordt geschat op 800 miljoen en dat is dubbel zoveel als het aantal auto 's. De fiets is dus het vervoermiddel nummer 1 wereld wijd. Aalst. Pat en Den Bass zij aan zij, of karnavalisten moeten samenwerken (a) Pat en Den Bass zijn lid van AKV spraak. En Pat treedt hem daarin Eirg en dan weet je meteen dat het bij. Hij weet waarover hij het heeft, om twee karnavalisten in hart en want zijn vader is de voorzitter van nieren gaat. Pat is trouwens sedert het karnavalfeest op den Arend, kort de voorzitter van deze Aalster- Misschien wordt Pat wel zijn opvol- se karnavalvereniging. Hij maakte ger. al negen jaar deel uit van AKV Eirg. Den Bass liet zich vorig jaar inlijven Het Euro-karnaval vinden beiden bij Eirg en heeft zich dat nog geen voor Aalst een unieke belevenis. Ze moment beklaagd. Voordien was hij kijken er met veel belangstelling een van de vele individuele karna- naar uit. (da) valisten die Aalst rijk is. Maar zegt Den Bass, in groepsverband wordt er doeltreffender gewerkt. Hij heeft aan den lijve kunnen ondervinden dat er allerei vaardigheden bij te pas komen om een karnavalwagen in elkaar te steken. En dat bouwen van een wagen is ploegwerk. Er wordt trouwens in elke AKV naar karnaval toegeleefd. Belang rijk vindt hij dat men dankzij het karnaval even uit de dagelijkse sleur geraakt. Men kan zich tijdens die drie dagen eens lekker uitleven vin den Pat en Den Bass. En wanneer de groep tijdens de karnavalstoet ook nog een mooie prijs in de wacht weet te slepen, kan de pret niet meer op. Er wordt trouwens hard gewerkt om zo goed mogelijk voor de dag te komen. In de Couverture is de dagen voor het grote karnaval feest de spanning om te snijden. De vermoeidheid neemt dan ook toe bij de wagenbouwers die vele uren na elkaar in weer zijn om hun kreatie zo perfekt mogelijk te maken. Voor Den Bass blijft de verbranding toch nog altijd de hoofdbrok vor men van het karnaval. Het is iets dat men moeilijk onder woorden kan brengen, zegt hij. En na karnaval Aalst wil hij in geen geval de karna valviering op Den Arend missen. Ook daar is hij trouw op de af- Aalst. AKV Eirg organizeerde een geslaagd eetfestijn (a) De Vrjje Lagere en Kleuterschool van Hofstade verruimde zyn kleut< klas. Erpe- Volgens inspekteur Zenner is dat van het grootste belang voor de groeiende kleuters. Hij beklemtoonde dat een kind dat opgroeit in klei ruimten, een agressief kind wordt. Kinderen die veel open speelruimte hebben, groeien op tot zachtaardii evenwichtige mensen. Zij moeten veel kunnen bewegen, moeten kunna.n genieten van de ruimte om hen heen. 1621,1 Bovendien hechtte hij ook veel belang aan diverse themaboeken. E n6en knutselboek, een boekenhoek, een blokkenhoek, het zijn stuk voor sl bekende plaatsen voor de kleuter, waar hij zich thuisvoelt. En ook dat,ven* belangrijk, dat hij zyn klas ervaart als een vertrouwde omgeving, eneei tweede thuis. Deze verdubbeling van de beschikbare ruimte is dus alles! halve een overbodige luxe. Hij vond het positief dat de rustige hoeken Peze het half verdiep geplaatst werden. Inspekteur Zenner gaf verder toe lichting bij de rol die het ouderko- mitee speelt in de school van hun school komen en daarbij speelt akkomodatie en de uitrusting ei?-®' niet geringe rol. Zijn speciale da vent kinderen. De staatstoelagen voor ging uit naar het Schoolbestu de scholen zijn in ruime mate ontoe- Het voorstel meemaakte, maar reikend. Het is daarom wenselijk een tweede maal zal hij zich n ve dat er een goede verstandhouding laten verleiden. André maakt mooie pentekenim v< gen. De watermolen van Xavnigel Van Cauter, de Blekte, de Vlaan liet rr Ardennen. De Broeltorens v )e Kortrijk. Helaas neemt een tel 'orde ning maken veel tijd in beslag, cn kj daar heeft hij momenteel te weii an hi van, maar hij hoopt toch terug a an di heerst tussen beide, zodat de school en de ouders gezamenlijk kunnen initiatieven nemen die ten goede komen aan hun kleuters. Hij pleitte ook voor een volledige herziening van de speelpleinen. De speelplaats is meestal een geplaveid veld, een betonnen, stenen vlakte. Het is niet wenselijk dit in de toe- nu ia mti wtnotur, uil ui ue luc- komst zo te houden. Wij moeten he''e.ke,n™ te8a,an(van zodra 2 «1* J werk het hem toelaat. tinm eerder gaan naar ruimten met veel groen, liefst met niveauverschillen Deze realisatie heeft heel wat gc n en meerpalen. Meerpalen zijn kon- gekost. Maar de overtuiging is oe m strukties waartegen het kind kan dat de ouders verder zullen steun n de aanleunen of uitrusten van zijn spel. en via het Sympa-Dansfeest en lien °J De direkteur van de school, Jozef Schoolfeest het nodige vertrouw! De Block, maakte even een samen- 'n hun school zullen uiten. Verd vatting van alle gebeurtenissen van dankte hij alle aannemers |ns.zi deze dag. Hij begon met de open- plichtsgetrouw binnen de gestel vin kleuterklasvoormiddagen die termijn leverden en plaatsten. Oi J,entl plaatsvonden op de Blekte en Bab- het zeer aktieve Ouderkomitee °®ns belaar en de informatieavond voor de Sportraad kregen een bloeme 00 de ouders van de kleuters van het toegesmeten. Zij droegen finan Dorp. Zij kregen er iets mee over de ee' hun steentje bij. betekenis en de waarde van de kleu- Deze feestelijke inhuldiging van n or terschool, van de vele aktiviteiten nieuwe klas werd zoals gebruikel vo° waaraan de kleuters zelf kunnen beëindigd met een glaasje in de e °or meewerken. Ook werd de klasin- hand en een krakertje tussen 1 richting en de waarde ervan belicht, tanden. 0 De kinderen moeten graag naar VI alenl echts Binnen enkele weken vieren de Aalsterse Gilles hun 20-jarig bestaan. De allereerste uitbeelding dateert van 1926 maar de huidige Gilles- vereniging werd in 1971 gesticht en nam voor de eerste maal deel aan de karnavalstoet te Aalst in 1972. De Aalsterse Gilles zijn intussentijd uitgebreid tot een vereniging die tot ver buiten de Aalsterse regio bekendheid heeft verworven. Het aantal uitstappen buiten Aalst wordt nochtans tot een viertal per jaar beperkt. Uiteraard gaat het om optredens die plaatsgrijpen gedurende het weekeinde. In de mate van het mogelijke wordt de gelegenheid geboden om de bezienswaardigheden ter plaatse te bezoeken. In het kader van dit 20-jarig bestaan doen de Aalsterse Gilles een oproep tot werving van nieuwe leden: Gilles, muzikanten en dragers. Wie kan momenteel lid worden? Muzikanten: Zoals bij vele muziekverenigingen het geval is, kunnen zij zeker nog enkele muzikanten gebruiken, voornamelijk klein koorblazers. Repe tities en optochten samen zijn goed voor maximaal een achttal activi teiten per jaar. Wekelijks repetities zijn er niet. Geïnteresseerden, ook andere instrumentisten dan klein koperblazers, kunnen kontakt opnemen met: De Bruyn Rony, Parklaan 141 bus 2,9300 Aalst - Tel. (053)77.52.11.. Gilles: 49 hoeden zijn eigendom van de vereniging. Een viertal hoeden komen na Karnaval '91 vrij. Appelsienendragers: Ook appelsienendragers worden nog aangeworven. Geef een seintje; op die manier krijgen zij gelegenheid u gedetailleerd uiteen te zetten hoe de vereniging werkt. JM Heyman Octaafken is een Arend- en karna- valeske figuur van formaat. Hij is zowat overal gekend. Hij neemt voor de eerste keer deel aan de prinsenverkiezing van de Arend. In tegenstelling tot vele andere kandi daten staat Octaaf niet alleen. Hij kan rekenen op een hele aanhang supporters, want Octaafken is net als zijn broers en zussen lid van de grootste karnavalgroep van den Ar end, de Bierleppen. Tussen het kar- navalgebeuren van Aalst stad en de festiviteiten van den Arend is er geen vergelijking mogelijk. Den Ar end prijst zich gelukkig dat er bij hen geen politiek gemoeid is met het hele karnaval. Ons karnaval is weliswaar kleiner, maar daarom niet minder amusant, zeggen ze in de wijk. Octaafken heeft zich niet zomaar kandidaat gesteld voor de prinsenti- tel. Hij heeft duidelijk zijn winst kansen afgewogen. Want verliezen zou voor hem een grote ontgooche ling zijn. Zegt hijzelf. Hij weet waar hij het over heeft, want zelf woonde hij verschillende prinsenverkiezin gen bij en daar heeft hij kunnen ervaren wat het betekent de verlie zer te zijn. Hij weet ook dat winst en verlies dicht bij elkaar aanleunen. De uitbundige vreugde bij een over winning, het droeve gezicht bij de nederlaag, het hangt vaak van een kleinigheidje af. Octaafken voegt daar wijzelijk aantoe dat ook in het dagelijkse leven eenzelfde regel geldteerst goed nadenken en pas dan handelen. Boven dat alles staat voor hem de sportiviteit. Ook al wint men niet, men moet sportief blijven. Karnaval is tenslotte het einde niet, al is het wel de grote hobby van Octaafken. Hij is ondertussen al druk bezig met Een gemiddelde voor de teoretische kost prijs per dag voor verblijf van een reizend kaderlid is gebazeerd op de prijs van een eenpersoonkamer met bad in een eerste klasse hotel met maaltijden, dienst en tak sen, vermeerderd met een kleine vergoe ding voor vermaakt. Dat bedrag verschilt van stad tot stad en bedraagt voor de vol gende Europese steden (in dollar) Parijs 363, Stockholm 353, Kopenhagen 347, Londen 335, Oslo 330, Helsinki 318, Ma drid 317, Wenen 275, Geneve 273, Rome 273, Amsterdam 260, Luxemburg257, Zu- de voorbereidingen voor de verk zing. Zo brengt hij bezoeken aan karnavalverenigingen die iets orj nizeren. En dan zijn er de eij organizaties die meestal plaatsv den in het lokaal van Bierleppi waar iedereen zich thüïswoelt. rich 253, Frankfurt 251 en Brussel 242. Brussel, de hoofdstad van Europa, is dus niet zo duur als algemeen wordt gedacht. Upjohn Puurs heeft een nieuw kantoorge bouw geopend. De investering beliep 300 miljoen en omvat naast de kantoorruimte een nieuw uitgerust computercentrum en een nieuwe inkomhal. Terzelfdertijd werd een investering van 187 miljoen aangekon digd voor de aanmaak van een antibioti cum voor de infekties van luchtwegen, huid, weke weefsels en urinewegen.

De Voorpost | 1990 | | pagina 2