CVP Jongeren Aalst stellen lender ten toon De Dender is een open riool erstfeest bij Davidsfonds fijlbeek lerstrukturering >eldmarktinstrumentarium Hofstadenaar Roland Van Nuffel wint fotowedstrijd De Voorpost - 14.12.1990 - 5 JseW Willems, arrondissementeel voorzitter van de CVP-Jongeren van 1st, stelde hun standpunten voor op de openingsreceptie van de tentoon stelling 'Dender Ten Toon'. Nadat zij vorig jaar een geslaagde tentoonstel- a sling organiseerden van foto's over de verkrotting in de binnenstad, kozen Ttjj nu de vervuilde Dender als het aan de kaak te stellen tema bij uitstek. lektorennet dient de vuilvracht naar de waterzuiveringsstations ge bracht te worden. De voltooiing van deze infrastruktuur dient in ver schillende fasen te gebeuren. De aanleg van koliektoren en riolering dient prioritair te gebeuren in de dichtbewoonde gebieden van het Denderbekken. Uiteraard moeten voldoende financiële middelen voorzien worden door het Vlaamse n greep uit de voorstellen die de P-Jongeren naar voor schuiven. Een globale aanpak voor het inderbekken 'e CVP-Jongeren van het arron- issement Aalst eisen dat elke nieu- /e beslissing en investering in zake ile sanering van het oppervlaktewa ter het Denderbekken als geheel beschouwd. Het beleid mag zich tiet beperken tot Vlaanderen maar o^esTom de uitbouw van het net- jnoet gecoördineerd worden met de werk te ondersleunen. In de lande. Initiatieven in Wallonië Zolang de lijke gcbieden dienen de natuurlijke tele,dsverantwoordeli,ken uit het processen in de beken ondersteund £aalse Gewest aan de globa c poh- worden d0Qr tteneuv™ ,ek (Denderbekken Comité) met kleinschalige projekten en het ver leelnemen, kan er nooit een ge- „,„n J truktureerd beleid gevoerd wor- Pllcht stelle" van septische putten, len. De milieuverenigingen en be- in de Dender Va angengroepen (sociale organi- De Dender is morsdood. Enkel che ?ties) dienen mee rond de tafcl door het nemen van radikale opties itten om de contouren van het sa- voor de toekomst kan er nog red- 'aer ,erin8sbeleid uit te stippelen. ding zijn. Het Besluit van de Vlaam- let Denderbekken beperkt zich se Executieve van 21.10.1987 heeft •cke 'et t0t C,e Semeenten die palen aan de lat te laag gelegd wat betreft de ele Dender. In het globaal beleid toekomstige waterkwaliteit van de noet op de talrijke beken die uit- Dender. De Vlaamse Executieve ïbeilonden in de Dender, een visie stelt als doelstelling basiskwaliteit es e ntwikke,d worden die inspeelt op voorop. Dit is een minimale doel- "et zelfreinigend vermogen van de- stelling. Oppervlaktewater met een e waterlopen. tter!Een aanpak van de vervuilings- Bei ron thei )e Dender wordt op vele plaatsen Va elaagd. Dagelijks komen er enor- le hoeveelheden vuilvracht recht- rma ireeks en ongecontroleerd in de lender. )e gemeentebesturen zijn de eerste :wakers van het leefmilieu. Ze ienen onverwijld hun verantwoor- elijkheid te nemen en milieu-over- lgedingen vast te stellen. Politiek ivoritisme leidt al te dikwijls tot ksheid t.a.v. de overtreders. De waterzuiveringsinfrastruk- gsheen het riolerings- en kol- betere kwaliteit heeft als label vis-, zwem- of drinkwater. De CVP-Jon geren van het arrondissement Aalst eisen daarom dat naar een hogere kwaliteit dan basiskwaliteit ge streefd wordt. Wanneer in de toekomst de politie ke aandacht rond de Denderveront- reiniging verslapt, zullen we niet aarzelen om het beleid te herinne ren aan de gedane beloftes, zoals bijvoorbeeld in het Minaplan. 5. Leven rond de Dender De CVP-Jongeren hebben met de fotowedstrijd en -tentoonstelling 'Dender Ten Toon' aangeduid dat de Dender een prachtig natuurka- der doorkruist en deel uitmaakt van de leefomgeving. De sanering van de Dender moet gepaard geaan met de voltooiing van de rekreatieve in frastruktuur. A. Het jaagpad langsheen de Den der dat aansluiting moet geven op de Schelde zal van de oevers een ontmoetingsplaats maken. B. De uitbouw van de jachthaven in Geraardsbergen en de bouw van aanlegsteigers langsheen de oe vers, zal nieuwe vormen van ont spanning promoten in de regio. C. De Dender als viswater is een verre droom maar niet onmoge lijk. De huidige generatie be leidsmensen hebben als jonge ren deze toestand nog meege maakt. WA De fotowedstrijd 'Dender Ten Toon' kreeg een ruime respons. Niet minder dan 110 foto's werden ingezonden. De Hofstadenaar Roland Van Nuffel sleepte de eerste prijs (10.000 frank) in de wacht. De foto werd geselekteerd omdat hij zowel de natuur, de industrie, de leefge meenschap en de waterweg in beeld wist te brengen, alle ingrediënten die de Dender maken tot wat hij is. De tweede prijs (5.000 frank) ging naar Jan Karei Caudron uit Lede en stelt een fietser op het jaagpad voor. De 2500 frank van de derde prijs ging naar Rik Tas uit Haaltert. Opmerkelijk is wel dat Roland Van Nuffel naast de eerste prijs ook nog drie van de vijf eervolle vermeldingen op zijn naam kreeg. Hij heeft zijn overwinning dus duidelijk niet gestolen. WA Aalst. Met deze foto won Roland Van Nuffel de wedstrijd 'Dender Ten Toon' De Dender ontspringt in Wallonië uit twee minuscule bronnen. Te Ath komen de Linker Dender en de Rechter Dender samen. Vanaf die plaats, waar ook het kanaal Ath-Blaton eindigt, kan men spreken van de Dender. Het meeste Denderwater komt niet van de twee bronnen, maar is opper vlaktewater dat door regenval, via beken en riolen de rivier bereikt. Daardoor is het oorspronkelijke water, in totaal L330 kubieke kilometer, reeds zeer vervuild. De rivier heeft een zeer laag debiet en is bovendien op 13 plaatsen onderbroken door sluizen. Dat heeft tot gevolg dat er praktisch geen zelfreinigend vermogen bestaat, dat er praktisch geen zuurstof in het water aanwezig is, dat de vissen en planten afsterven. abt. Voor de voorstelling van het poppenteater gingen de kinderen natuurlijk op de eerste rij een plaatsje zoeken (a, De problematiek van de Dender is niet nieuw en is geen zuiver Aalster- se aangelegenheid. Reeds in 1952 maakte volksvertegenwoordiger Van den Berge een uitgebreide stu die die de verdere verloedering van deze rivier moest tegengaan. In 1955 kwam daar nog een tweede studie bovenop van de dienst Bruggen en Wegen, die aantoonde dat het zo niet verder kon blijven evolueren. De Stichting Lodewijk De Raedt richtte in 1964 een studiedag in met de Dender als thema. De Dender werd op dit congres uitgeroepen tot noodgebied. Sedert 1978 bezorgt de stad Geraardsbergen regelmatige verslagen over vervuilende lozingen in het Waalse gebied aan het natio naal Ministerie van Verkeerswe zen. Daarbovenop komen een mas sa rapporten van het Instituut voor Hygiëne en Epidemiologie, Sobe- map en Arol. Aalst 2000 stichtte ymi gai t Davidsfonds afdeling Mijlbeek pelsteen. Het werd helemaal geen {anizeerde in de parochiezaal statische voorstelling, maar de kin- n de Moorselbaan zijn jaarlijks deren en de ouders werden van na- irstfeest. Vorig jaar had men bij betrokken bij het spel en beleef- inkel Bob uitgenodigd, nu ging de den zo een biezonder prettige na- irkeur naar Poppenteater Re- middag, (da) Pd berstru^turering van het geldmarktinstrumentarium van de £B.B vancle markt in de schatkistcertifikaten en de markt van het Pall-geld is het tema dat de Kamer van Koophandel en Nijverheid van Aalst en Gewest in samenwerking met de Nationale Bank van Belgie, .zetel Aalst, op een voordracht zal behandelen. Spreker is de heer C. JlJe Nys, chef van het departement krediet van de Nationale Bank. |Ue bijeenkomst heeft plaats op donderdag 20 december om 19.30 uur fn het kulturcel Centrum De Werf, Molenstraat te Aalst. Inlichtingen ■cn inschrijvingen voor deze bijeenkomst kunnen genomen worden bij Tv £r Y.an Koophandel en Nijverheid van Aalst en Gewest, ikasteel Terhnden, Square J. Geerinckx 2 te 9300 Aalst. Aalst. Het poppenteater boeide zowel jong ab oud (a vorig jaar de SOS Dender-Dendre, die gestruktureerd is in Vlaanderen en Wallonië en samengesteld werd uit milieuverenigingen en indivi duele burgers. En tenslotte is er dit jaar het plan van minister Kelchter- mans. Bovenstaande opsomming toont aan dat er steeds weer opnieuw daadwerkelijke noodsignalen uitge zonden worden. Reeds vijfendertig jaar geleden is de Dender ooit een rustige rivier die zich langs zijn ste den en dorpjes kronkelde, begon nen een open riool te worden. De aard der vervuiling wordt sterk be paald door de 450.000 mensen die langs zijn oevers wonen, door hun landbouw en industrie. Vervuilende faktoren worden steeds uitgedrukt naar hun verhou ding met de vervuiling die één per soon meebrengt, het inwonersequi valent. Naast de 450.000 vervuilen de menselijke bewoners van de Dendervallei, bestaat er nog een dierenpopulatie van 2 miljoen in wonerequivalent en nogmaals 530.000 afkomstig van de industrie. Bovendien brengt de landbouw 80.000 hektaren grond in kuituur. Vooral de fosfaten van kunstmes- ten zorgen hier voor de vervuiling die op 20% geschat wordt van de totaliteit. De Waalse industrie wordt dikwijls als hoofdschuldige aangeduid. Een aardappelverwerkend bedrijf met sterke gemafscheiding, een chemie bedrijf dat verantwoordelijk is voor de zware cadmiumvervuiling en een zeepziederij die er regelmatig voor zorgt dat sensationele schuimwol- ken de pers halen, worden vooral geviseerd. En al zijn deze bedrijven blijkbaar in orde met hun lozings vergunningen, toch geven zij de Denderproblematiek een gewesto- verschrijdende dimensie. Ook aan Vlaamse zijde staan heel wat fabrie ken die rechtstreeks of via beken in de Dender lozen. Vooral het lozen via een beek wekt bedenkingen. Meestal loost men in een beek om dat het geloosde water niet voldoet aan de normen voor lozing in de rivier. Dat het water van de beek in de rivier stroomt wordt klaarblijke lijk door de vingers gezien. De Vlaamse Waterzuiveringsmaat schappij erkent het probleem en wil er iets aan doen. Langsheen de oe vers van de Dender werden reeds verscheidene waterzuiveringssta tions gebouwd. Koliektoren, die momenteel nog volop in aanleg zijn, moeten het water van de riolen naar deze stations brengen. Daar wordt het gezuiverd alvorens in de rivier terecht te komen. Dit is een dure, miljoenenopslorpende methode. In de toekomst zouden zij meer willen gaan naar het ter plekke zuiveren in kleinere stations, zodat de kilome terslange kollektorbuizen niet die nen aangelegd te worden. Het plan van minister Kelchtermans voorziet reeds een groot aantal investerin gen tot 1995, maar ook na deze da tum zal er nog geld nodig zijn om dit alles te voltooien. Het regelmatig baggeren vormt ook een groot pro bleem omwille van de cadmiumver vuiling. Het gebaggerde slib vormt immers een gevaar voor de volksge zondheid als het opengespreid wordt. Vooral het risico dat de drinkwaterputten verontreinigd worden is zeer reëel. WA Jaarlijks worden in Wallonië meer dan 6.000 reeën geschoten. 'Afgenomen' heet dat want er zijn er te veel. Ogenschijnlijk worden die alle maal in België opgegeten, want de Belgbche invoerders en restaurant houders importeren jaarlijks nog eens eenzelfde hoe\>eelheid uit Schotland en Oost-Europa. Tot 13 januari loopt in het Toreken op de Gentse Vrijdagmarkt een retros- pektieve tentoonstelling gewijd aan de nu 85 jarige kunstschilder en graficus Herman Verbaere. De tentoonstelling b vrij te bezichtigen tijdens de werkda gen van 10.00 tot 12.30 uur en van 14.00 tot 16.30 uur, op zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur en op zondag van 10.00 tot 13.00 uur.

De Voorpost | 1990 | | pagina 5