A VU het spel moet serieus gespeeld worden Twee Wiezenaars bundelden vijftien eeuwen geschiedenis van hun dorp in prachtig boek met rijke inhoud Veilig verkeer op Lebbeekse Kouterbaantwijfels omtrent engagement Wiezse bedrijven ■Ge Gemeentescholen van Overmere en Uitbergei vechten sportief duel uit Gewijzigde openingsuren voor Buggenhoutse centrumhib 10 - 21.12.1990 - De Voorpost De laatste decennia zagen we her en der oudheidkundige kringen ont- NB: Het boek kan door de inteke- staan, meestal met de bedoeling om de geschiedenis van mensen en naars nog afgehaald worden bij Re- toestanden uit het soms verre verleden op te diepen. Vaak resulteerde het mi Bosman t.e.m. zaterdag 22 de- researchwerk van deze organisaties in een of ander naslagwerk, waardoor cember, elke dag van 9 tot 19 u. het historisch patrimonium van een gemeente voor het nageslacht be- Eventuele nabestellingen zullen waard kon blijven. In dergelijke situatie komt het er uiteraard op aan 1750 fr kosten, mensen te vinden die hun vrije tjjd, hun kunde en hun energie willen Na de toespraken volgde de tradi- spenderen om een zoektocht in het verleden tot een goed einde te brengen, tionele erewijn en de bloemen en nadien werden de mooie boeken In Wieze vond men zo'n geschikt en familie De Clerque-Wissocq. Uit over Wiezes geschiedenis voorzich- die zoektocht in het verleden groei- tig uit de vele kartonnen dozen ge- de een zo volledig mogelijke inven- schoven en aan het publiek voorge- taris van het oude en het nieuwere steld. archief en aldus dook Wieze op in al w T zijn facetten. Het werk kreeg gelei- Ultzicht en mhoud delijk vorm en gestalte (lijf, zei spre- De Geschiedenis van Wieze is een ker) bij het verwerken van de gege- prachtwerk, 21 cm x 28 cm van for- vens uit het verre verleden, via het maat, circa 475 blz. dik en verlucht feodaal tijdperk (dat evolueerde met ruim 200 foto's, ter vervolledi- naar de groeiende rol van de bur- ging van de teksten. Het werd uitge- gerij) naar de Franse Revolutie geven op glanzend houtvrij (135 gr) (1789) en zo naar de moderne tijd. papier, heeft een rechte rug met Mijnheer pastoor konkludeerde: kneep, zit gevat in een stevig bruin 'Hoe een vrucht soms wassen kan' linnen kaft en is bovendien nog be en'aldus werd de'Geschiedenis van schermd door een sierlijk stofom- Wieze' een stoere knaap zijn mees- slag- Hierop zien we bovenaan links ters waardig'. Daarna gaf hij nog een'historische'leeuw naast de titel een korte beschrijving van de in- van het boek 'De geschiedenis van houd van het 5-delig naslagwerk, Wieze' met eronder de namen van bereidwillig iemand in de persoon van Remi Bosman uit de Aalsterse- straat, die al in 1985 de idee opvatte om zijn jarenlange opzoekingen, notities, klassifikaties en inventari satie in een historische verhande ling te bundelen. Met de medewer king van Herman Heyvaert startte hij m 1986 met een breedvoerig en diepgaand nazicht van het middel eeuws en modern archief van Wie ze. Met beider onvermoeide inzet en de belangloze medewerking van de andere bestuursleden van de plaatselijke heemkring, werden de verzamelde fragmentarische gege vens systematisch gebundeld tot een waardevolle en genietbare 'Ge schiedenis van Wieze'. De uitgave van dit reuzewerk werd vorige za- die u verder in deze t terdag officieel in de kijker gesteld. Voorstelling Tijdens een receptie in het Ont- ige vindt de auteurs Remi Bosman en Her en vervolgde: 'Hoe beter u cTeze telg man Heyvaert, alles op een frisgroe (het werk) zult leren kennen, hoe ne achtergrond. Hieronder prijkt meer u hem zult appreciëren, want een betrekkelijk recente zwart-wit hij leert ons Wieze ervaren in het foto van het dorpscentrum, met de moetingscentruni aan de School- verie£]en om het vandaag schoon te St. Salvatorkerk, het oud-gemeen- straat werd deze bestseller met enig beieven en om planmatig vooruit te tehuis en de Ster (twee biertempels) ceremonieel aan de genodigden zjen in de toekomst' Hierna open- en met de Koninklijke Fanfare Sint-Cecilia in aktie. Wel zinvol als men bedenkt hoe een 'dorpsmuziek' steeds de bewoners het jaar door begeleidt in voor- en tegenspoed en zodoende zelf een voorgesteld en aan de voorinteke- de hij een korle parenthese J at! naars overhandipci. On die dag wa- j. nrf tentie van de Wiezenaars, met de wens voor een welzijnsgerichte t - rochie, steunend op de pijlers: kris- korte toespraak belichtte teliik geloof zoals weleer, een hoee naars overhandigd. Op die dag wa ren er immers al 500 eksemplaren besteld! In een zone toespraait oencntie ,elijk geloof zoals Welee'r," een hoge schepen van kuituur Luc De Wael zedJeli|kej in,eIlektUele en kulturele stukje historie meeschrijft. Aan de het historisch levenswerk van Remi standin„ familiale gezondheid, so- achterzijde van het schutkaft zien Bosman en Herman Heyvaert, die ciale en ekonomische sterkte en een we dan de foto's van de beide reali- hij terecht medestichters en bezie- rechtvaardig bestuur ten dienste sators vaI> het boek. Alleszins een u5 „e SS 8 van alien- HiJ sloot af met de vrome mooi presentabele uitgave. HHSalvator Wieze heette. Namens wens. .Het 'e de .Geschiedenis Ook inhoudelijk is het werk ver- hcI gemeentebestuur en^ ook Jen van wieze' goed gaan en de veje zorgd, zo volledig mogelijk, bevatte- lezers, zo van buiten als binnen lijk an dus ten zeerste genietbaar. Wieze, echt aanspreken en boeien'. °P de eerste bladzijde lezen we dat ..het werk een realisatie is van de Auteur Bosman dankte namens zijn Oudheidkundige Kring HH Salva- schrijver-partner Herman en de an- tor, dat Jos Abeel instond voor het zijden tellende inhoudstafel stellen we vast dat de Geschiedenis van Wieze samengesteld is in vijf welbe paalde delen, die elk een aantal hoofdstukken omvatten. Het eerste deel handelt over het ontstaan en de organisatie van het dorp. Hierin kreeg het hoofdstuk van de politieke geschiedenis een ruime plaats en werd veel aandacht besteed aan het middeleeuws sys teem van de leenroerigheid, waarin de funkties van de Heren van Wieze en van de mandatarissen van de heerlijkheden uitvoerig beschreven werden. In het zelfde kapittel lezen we ook over de adellijke geslachten, het dorpsleven voor en na de Franse Revolutie, het onderwijs, armen zorg, de volksgezondheid, de socia le werken, de jeugdbewegidngen, de groeperingen van algemeen nut en de politieke partijen. Verder wordt in dat deel de voor Wieze zo belangrijke ekonomische bedrijvig heid (nijverheid, handel, landbouw enz.) behandeld. In het tweede gedeelte komt het ontstaan en de geschiedenis van het Sarochieleven aan bod: het kerkge- ouw en het kunstpatrimonium, de bedienaars van de eredienst en hun ambtswoningen, de kapellen, de kerkelijke goederen, kosters, gees- lelijke roepingen op de parochie, "f™"* rimr^nneyvaenym^, het godsdienstig en zedelijk leven, he'boek omlren' W,eze <f°'c G"^ de godvruchtige genootschappen. Het volksleven krijgt speciale aan- schriften van historische dokumen- dacht in het derde deel met gege- ten en programma's van plaatselijke vens over de volksgeest, het bijge- vieringen en plechtigheden, loof, de volksgebruiken, kermissen, Het boek wordt dan afgesloten met culturele verenigingen, meibomen, een historische nabeschouwing karnaval, de sport, de folklore en over Wieze, dat voor twintig eeu- diverse ontspanningsvormen. wen tot het land van de Nerviërs In het vierde deel worden het we- behoorde, later onder Frankisch gennet en de plaatsnamen beschre- bewind kwam, door de Noorman ven, gevolgd door een inventaris en |Ree Sde g ■Mol ■bed Lebbeke. Herman Heyvaert (links) en Remi Bosman rechtsde auteurs v voe - jbelf persoonlijke titel, wenste hij de bei de auteurs en hun echtgenotes, als mede de andere bestuursleden van Wiezes Heemkring ZEH pastoor Paelinck (voorzitter), Gilbert De Wolf (penningmeester), Jos Abeel dere bestuursleden, de vele inteke- tekstnazicht, dat 'Gilbert"De Wolf foto's van de bewoonde straten. Het laatste deel bevat kopies en af- nen bedreigd werd, naderhand deels bij de Vrijheerlijkheid van Dendermonde en tot de Heerlijk heid van het Land van Aalst ressoi, teerde en achteraf ook nog ondelf. Spaanse, Oostenrijkse en Franse1" heerschappij leefde. Als besluit mogen we dus geruavan stellen dat de Geschiedenis vaijmei Wieze een prachtig boek is met rijkjnen inhoud en dat de realisators - casu het ganse bestuur van de Oui heidkundige Kring HH Salvator |vig{ beslist mogen gefeliciteerd wordenLei] J. Van Landuy en Marc Van Haver, geluk met de geschiedkundige monografie over Wieze. Pastoor Paelinck vertolkte daarna de voldoening van zijn Heemkring bij het ontstaan en het verschijnen van de 'Geschiedenis van Wieze' en had het nadien over het monniken werk dat door de kringleden bij het opsporingswerk verricht werd: o.m. bij het speuren in het nog resteren de pastorie-archief te Wieze, in de archieven van de gemeente Lebbe ke, van het Rijk, van het Kapittel van Dendermonde, van het Land van Aalst en in deze van de adellijke naars en allen die het hunne bij- de zorg voor de fotografie op zich droegen om zijn werk in de beste „arn en dat Herman Heyvaert, ZEH voorwaarden tot stand te laten ko- Paelinck en Marc Van Haver ge- men. Tussen haakjes stelde hij dat waardeerde medewerkers waren, er in gans de Zuidelijke Nederlan- Het voorwoord is van de pastoor en den geen enkel dorp te vinden was iigt jn de lijn van zijn hogervermelde dat zich zo alzijdig leent tot het op- toespraak. Dan volgt een lange in stellen van een monografie als zijn leiding met de situering van Wieze eigen Wieze. De vormgeving en de a]s geografische entiteit door de inhoud ervan wenste hij aan het eeuwen heen. Het boek bevat te- oordeel van de lezers over te laten, vens een uitgebreide bibliografie Als slot van het akademisch gedeel- met vermelding van de al dan niet te van de zitting las Jos Abeel nog uitgegeven bronnen en andere ter een paar wenstelegrammen van raadpleging doorgenomen literaire simpatisanten aan het adres van de produkties. schrijvers van het 'werk' voor. Bij het doorbladeren van de 16 blad- Lebbeke Spanning om te snijden woensdag namiddag in de sporthal van Berla- re waar de hockey-ploegen van de gemeentescholen van Overmere en Uitbergen tegenover elkaar ston den. Geen gewone wedstrijd, want de inzet was noch min noch meer een plaatsje voor het provinciaal tornooi dat binnenkort in Gent wordt gehouden. Deze wedstrijden worden georganizeerd door Unihoc en de verschillende scholen van de provincie Oost-Vlaanderen nemen eraan deel. Jaarlijks wordt er in het kader van de sportieve scholen een tornooi - _v -/D georganizeerd door de Provinciale em sP°"u!ve s,n>d aan <Berf°> Vereniging Gepos (Gemeentelijke en Provinciale Sportfederaties). Al lerlei sporttakken komen daarbij aan bod. De schiftingsreeksen moe ten uitmaken wie er doorstoot naar de provinciale eindronde en elke school mag drie ploegen aandui den. Er wordt trouwens niet alleen hockey gespeeld, ook andere spor ten komen uitgebreid aan bod. Het gaat niet alleen om leerlingen Berlare. De jongens van de gemeentescholen van Uitbergen en Overmen bra De Lebbeekse VU-afdeling wijst het schepencollege terecht. Woordvoerder Jonge Dirk De Cock Svij stellen tot onze verbazing vast dat men aan de pers veel meer dan tien dergelijke plaat informatie heeft doorgespeeld, als zouden wij akkoord gaan met het sen geïnventarizeerd en daar heeft voorstel tot herinrichting van het kruispunt Lindelaan- men ook nog niets aan gedaan). Wij -j ik uiuuuibkn laiiEj ui, i aoiui ijbuaai Gezinnen heeft in maart 1989 te Buggenhout besliste in oktober jl. van de openba- van de openingsuren wordt van 1( Ie Pastorijstraat °p 13 gebracht, wat een herschik Me De raad van beheer re biblioteek langs de Pastorijstraat Dendermondsesteenweg'. 'In een brief, op 23 november 11. rondgedeeld aan de demonstranten die toen aan het kruispunt aktie voerden, staat zulks ook te lezen. Nochtans krijg ik op 26 november, als voorzitter van de VU-fraktie een schrijven waarin staat'in bijlage ter kennisgeving een voorstel tot herin richting van bovenvermeld kruis punt. Gelieve ons in kennis te stel len van uw eventuele opmerkingen'. Bij dat schrijven bevond zich een voor de ogen binden. De eerste en plan met voorstel tot herinrichting belangrijkste bevoegde instantie is de gemeente zelf. En in de gemeen te de bestuursmeerderheid. De ad viezen die zij ter zake geeft, worden van het kruispunt. Wij hebben, aldus verder Dirk De Cock, bij die hele gang van zaken dan ook nogal wat bedenkingen. Om te beginnen bestond het enige akkoord dat wij gegeven hebben er in, het tema van de verkeersproble matiek sereen en in besloten kring te behandelen. Dat was trouwens de afspraak gemaakt tijdens een voor bereidende vergadering van de fraktievoorzitters, in aanwezigheid reau. Met het doel de verkeersprc van de burgemeester (7 november blematiek eens grondig door te lich- kennen trouwens die werkwijze en het resultaat kennen wij ook alles blijft zoals het was! Het grote probleem voor de be stuursmeerderheid is echter dat wanneer men zo'n verkeersstudie laat uitvoeren, men de prioriteiten inzake verkeersbeleid duidelijk moet .omschrijven en zekere keuzen moet maken. Een dergelijke aanpak veronderstelt een beleid en een vi sie, naast ernstige en diepgaande koalitiebesprekingen, in plaats van touwtrekkerij over het verdelen van postjes. De VU-fraktie heeft van in den be- ruime mate opgevolgd door ginne reeds gesteld dat de drie 'Bruggen en Wegen kruispunten van de omleidingsweg Waar men anders zo graag uitpakt gevaarlijk zijn en onveilig voor de met technici en eksperts, die het zwakke weggebruiker. We hebben maar wat dan te denken van de af wezigheid van zowat alle frakties in de Lebbeekse gemeenteraad IVU- fraktie uitgezonderd) tijdens ae in formatievergaderingen in Dender monde en Aalst, in november jl. rond het verkeers- en vervoerplan Vlaanderen, waar de N47 (Asse- Lokeren) toch uitvoerig ter sprake kwam. Men moet de mensen geen doekjes kleuters is een sportieve deelname voorzien. Voor nen heeft men een tornooi met wat men kan noemen gezelschapsspelen uitgewerkt en ook voor hen is er een provinciale eindronde. In de sporthal van Berlare stonden twee gemotiveerde hockeyploegen tegenover elkaar. Zelfs de direk- teurs van beide scholen waren pre sent om hun 'manschappen' aan te moedigen. (Berfo) king van de openingsdagen tot ge volg heeft. Vanaf Nieuwjaar zal de bib dan ooi zor geopend zijn op maandagavond vai 'Hj tot 20.00 uur, op woensdajjlet allemaal toch wel beter weten, wei gert men nu over te gaan tot het geven van een opdracht aan een onafhankelijk verkeersstudiebu- reau. Met het doel de verkeerspro- jl.). Onze verkeerscel is in vergade ring samen gekomen om het voor stel omtrent de herinrichting van het kruispunt te bespreken. Onze bezwaren worden dan ook eerst daags overgemaakt aan de burge meester, voorzitter van de verkeers- kommissie. Verder horen wij dat men de 'be voegde instanties' hierheen wil ha len om hen met de neus op de feiten te drukken. Voor mij niet gelaten, ten. Miljoenen heeft men uitgege ven aan zinloze plannen en nu wil men onterecht en immoreel bespa ren op de verkeersveiligheid door een plan -dat nu eens echt zinvol zou zijn en dat een verkeersplan Lebbeke voor de komende tien jaar zou kunnen worden- af te wijzen. Als alternatief wil men weer frag mentair tewerk gaan en tien plaat sen aanduiden, waar men wat wil aan doen (De Bond van Grote en gezegd dat de visie die in die kruis punten aanwezig is, stamt uit de zestiger jaren, toen alles voor ko ning auto moest wijken. Bij de aan passing van de Dendermondse steenweg, enkele jaren geleden zijn we daar uitvoerig op terug gekomen en ook toen heeft men zijn kop in het zand gestoken en onze opmer kingen weggelachen. In de Leb beekse bestuursmeerderheid kent men met betrekking tot het tref woord 'verantwoordelijkheid' maar een werkwoord 'afschuiven'. Pierre Van Rossem met ingang van 1 januari aanstaan de enkele wijzigingen aan het dienstreglement van de biblioteek aan te brengen. De aanpassingen hebben betrek- van 15.00 tot 20.00 uur, op donder king op de uitleentermijn en op de daS> zaterdag en zondag telkens vai "Aen -uren van de bi- 9-30 tot 11.30 uur. Voortaan zal de biblioteek dus nie meer geopend zijn op dinsdag avond, maar wordt die uitleenzit ting naar maandagavond verscho ven. De uitleenzitting van donder dagavond verschuift naar donder dagvoormiddag. Meteen willen wi aan klassen de kans geven om bin' nen de schooluren in klasverbanc een bezoek te brengen aan de bi blioteek, zo zegt de raad van be heer. (Pierre Van Rossem) openinj blioteei De uitleentermijn, die in het verle den 21 dagen (drie weken) bedroeg, zal vanaf 1991 uitgebreid worden tot 28 dagen (4 weken). Het totaal drag herleid tot 900.000 fr. Onz< tipgever zal nu proberen aan de weet te komen hoeveel de bedrijver Het aktiekomitee 'Veilig Verkeer die brief kon hij niet voorleggen, in totaal tot de gemeentekas bijdra Kouterbaan' laat, via woordvoerder Wij hebben nu opnieuw aangedron- gen. Robert Peeters, opnieuw van zich gen bij de bevoegde overheden horen. stappen te zetten om een aftakking Inderdaad, aldus de woordvoerder, van de ring rond Dendermonde tc we twijfelen aan het beloofde eng- realizeren en om het wegdek te ver- agement van de kant van de Wiezse beteren. bedrijven om in de verkeerssituatie Door het aktiekomitee zullen de- langsheen de Kouterbaan enige zelfde vragen worden gesteld aan verbering te brengen. Het blijft ons de bedrijven Omnidal en Intersig. inziens bij vage beloften die niet Via een anonieme tipgever, aldus hard gemaakt worden. Tijdens een verder Robert Peeters, kwamen we onderhoud met de heer Theunissen bovendien aan de weet hoeveel Cal- van Callebaut vroegen we hem naar lebaut, aan belasting op drijfkracht de brief, waarin volgens de belofte opbrengt aan de gemeente Lebbe- van het bedrijf, konkrete stappen ke. Wat 1990 betreft had deze belas- gezet werden om de situatie op de ting drie miljoen moeten opleveren, Kouterbaan te verbeteren. Welnu maar via een bezwaar werd dit be- Nieuw element in de verkeersdruk te langs de Kouterbaan is de vast stelling dat het Aalstersc bcdrij! Amylum, wereldmarktleider op hei vlak van de produktie van glucosen nu ook gebruik maakt van de ruim ten waarover het ex-bedrijf Walrae vens in de Rossevaalstraat en d< i Stationsstraat beschikte. Al dit ex tra-zwaar verkeer passeert de Kou terbaan en maakt er de situatie ei niet aangenamer op. Vorige zaterd agmorgen werden van 4.00 tot 13.0( uur niet minder dan 400 vrachtwa gens geteld. Moet er nog zand zijn' (Pierre Van Rossem) Ac

De Voorpost | 1990 | | pagina 10