jAal verpest omgeving van de Molenbeek Kapelleveld te Mere wordt hersteld erst in Aalst Aalsterse kunstenares Ed. De Buck stelt tentoon in Belfortkrypte Kerstkoncert Meisjeskoor Halleluja Migrantenavond in Oudegem onbekend is onbemind Geen vuiltje aan de lucht zegt varkenskweker f w De Voorpost - 21.12.1990 - 11 Reeds begin dit jaar kwam een varkenskweker, die zyn hangaars heeft op de grensscheiding van Aaigem en Woubrechtegem, in opspraak toen men signaleerde dat heel wat aal in de nabijgelegen grachten terecht kwam. {Sindsdien was het stil rond het bedrijf maar dit nam niet weg dat de dolenbeek stankhinder bleef verspreiden. Waar de vervuiling te zoeken as kan men niet met zekerheid bepalen maar een feit staat vast dat een /IZ-ambtenaar een bezoek bracht aan het bedrijf langs de Ratmolen- fstraat. jDe man was vergezeld van de poli- ;iekommissaris, burgemeester De inghe en schepen van leefmilieu |P. Eeckhout. Het ging om veelvuldi ge klachten van reukhinder zowel in Ide grachten als in de Molenbeek 'aarin heel wat beer geloosd wordt. er die kwestie was er trouwens :en interpellatie van raadslid C. De trouwer in de jongste gemeente- adszitting. De uitbaters van het :drijf, een echtpaar uit Nieuwer- ;erken, voelen zich echter de dupe 'an andere (mede)-vervuilers van Ie waterlopen. 'och is het zo dat in januari, op achten van omwonenden, vastge steld werd dat het bedrijf illegaal aal loosde via een buis en toen liep de lurrie zelfs over de straat. Nu is -eer gebleken dat via onderzoek urs vai van het gemeentepersoneel een af voerbuis aangelegd werd naar een .belendende sloot en volgens sche- ^orfdé Pen Weekhout loopl er zelfs een hiding naar de Molenbeek. oen vorige week een ambtenaar van de VMZ een kijkje kwam ne- a^men om waterstaten uit de sloot te nemen voor labo-onderzoek, was het niet verwonderlijk dat hij zich Oud weinig illusies maakte omdat de he vige sneeuwval voor een reinigings beurt gezorgd had. Het zal dus moeilijk zijn om te kontroleren of er aanwezigheid is van bio afbreekba re stoffen, nitraat, nitriet, ammo niak en andere schadelijke produk- ten. Frans ge rus lis va iet rijk vator 'orden .anduj Het is nu al twintig jaar geleden dat de uitbater zijn bedrijf opstartte en nu beschikte hij over drie hangaars waar samen meer dan duizend var kens gekweekt worden. Hier wordt dus nogal wat geproduceerd op het vlak van drijfmest dat "ergens" moet geloosd worden. Volgens de eigenaars voert men het regelmatig uit op de akkerlanden aan de over kant van het bedrijf dat het echtpaar in eigendom heeft. Ze beweren met alles in orde te zijn, schuiven alle schuld van zich af en verwijzen zelfs naar andere vervuilers. Het gemeentepersoneel legde een afvoerbuis bloot maar volgens de uitbaters dient die niet om drijfmest te lozen maar om gewoon afvalwa ter in de sloot te laten lopen. Ook burgemeester G. De Langhe, die tijdens de kontrole ter plaatse aanwezig was, vond dat de zaak op geschroefd was omdat er op dat ogenblik weinig te bespeuren viel en het eens was dat men de verdacht makingen rond de varkenskwekerij opgeblazen had. Het echtpaar was uiteraard verbolgen over dit nieuwe incident: "Waarom pikt men ons bedrijf er hier uit? De Molenbeek is al lang vervuild en we hebben het vermoeden dat men ons zoekt. Het is hier een kwestie van jaloezie." Het is echter niet omdat de Molen beek al lang vervuild is dat men er moet mee doorgaan. Dat er ooit drijfmest over de straat liep spreken zij met klem tegen maar toch geven zij toe "dat het wel al gebeurd is at uit een luchtkoker een beetje mest druipte, maar niet in diemate als men wil laten uitschijnen". Wie hier al dan niet te goeder trouw is, kan men misschien na een diep gaand onderzoek vaststellen want feit is dat de Molenbeek van aan de bron tot aan de monding moet aan gepakt worden wil men er ooit nog visjes zien in zwemmen. Interpellatie Deze illegale lozingen waren vorige week ook het onderwerp van een diskussie na een interpellatie van VU-raadslid C. De Brouwer in de gemeenteraad. In zijn motivering stelde hij dat er "bij herhaling vast gesteld is dat er zich langs de Mo lenbeek ter hoogte van de watermo len te Gotegem een stankhinder verspreidt ingevolge uitzonderlijk hoge pieklozingen". Zich steunend op overtredingen in het verleden vroeg hij dat "het College hier het voortouw neemt eventueel in sa menwerking met de stroomop waarts gelegen gemeenten". Verder wil hij dat men de Voogdijoverheid van de Vlaamse Gemeenschap hier over inlicht en om medewerking verzoekt. Burgemeester De Langhe was op de hoogte van de klachten en gaf enke le bemerkingen over het onderzoek dat plaats had met de Vlaamse Maatschappij voor Waterzuivering, samen met de plaatselijke politie. Uit de vaststellingen blijkt dat een deel van de verontreiniging toch ook afkomstig zou zijn van vervui lers over de gemeentegrens van Er- pe-Mere. De burgemeester stelde ook dat het moeilijk is om op elk ogenblik na te gaan wie of wat aan de basis ligt van de vervuiling omdat het een onmogelijke taak is voor de politiedienst om konstant kontroles uit te oefenen. JV Inkele maanden geleden werd bin- len het Stedelijk Aalsters Zieken- uis een werkgroep opgericht die ich bezighoudt met kuituur. Is eerste initiatief werd gekozen tor een tentoonstelling met werk n leerlingen van de akademie. In dezelfde optiek heeft er nu op zon dag 23 december om 16.00 uur in de inkomhal een koncert plaats ge bracht door het meisjeskoor Aalst. In het /cultureel centrum De Werf zorgde 'Lyricavoor een uitstekend Robert Stolzkoncert (a) De Aalsterse kunstenares Ed. De Buck is een autodidakt in de schil derkunst en heeft in de techniek van de gouache een uiterste verfijning weten te bereiken. De terugkerende bloemmotieven, meestal op een mysterieuze donke re achtergrond, hebben iets oosters, iets paradijselijks. Het zuivere doch in een zachte harmonie laten voor- tedere koloriet geeft het werk een bijglijden. vrouwelijke, ietwat dromerige di- Deze tentoonstelling is te bekijken mensie. in de Aalsterse Belfortkrypte van Ook in haar meestal zuiderse land- dinsdag 25 t.e.m. zondag 30 decem- schappen vindt men diezelfde om- ber. Voor meer informatie: 053- floerste kleurschakeringen, hetzelf- 78.99.21 de lijnenspel dat de ganse omgeving L. 'Laetare' van de stedelijke muziek- akademie. Op het programma staan werken van Benjamin Britten, Ar- mand Preud'homme, Gruber en Gregoriaanse en traditionele kerst liederen. Hak 't Koerken aan het Sint-Maar- tensplein te Aalst organizeert op maandag 24 december om 20.00 uur een doe-het-zelf Kerst. Vrijwilligers die tijd hebben kunnen reeds vanaf 10.00 uur een handje toesteken om het feest voor te be reiden. Aan de prijs van 350 fr voor de volwassenen en 200 fr voor de kinderen wordt een kerstmaaltijd bestaande uit een aperitief, een voorgerecht, soep, hoofdgerecht, dessert, ijstaart en pousse cafe ge serveerd. Inschrijven kan op het nummer 053/70.38.88. (JMH) Met 'De Voorpost' gratis naar Voor de tweede maal stond de Ka- pelleveldstraat te Mere op de agen da. Hier wil de dienst openbare wer ken aanpassingswerken laten uit voeren maar toch niet zonder een paar problemen weg te werken. Schepen H. Van Wilder had vroe ger reed» verklaard dat 'iedereen' akkoord was met gratis grondaf- stand, maar nu is gebleken dat 'slechts' 34 van de 35 betrokkenen met het voorstel van het gemeente bestuur akkoord gaan. Men zou vroeger al eigendom ingenomen hebben toen alles met 'zwart' be dekt werd maar toch is er nog altijd één weigering. Hieraan heeft men echter een mouw gepast en, aldus schepen van Wilder, 'waar we die ene weigering kregen door toedoen van een raadslid, laten we de oude asfaltlaag liggen en komen er geen klinkers'. Vermits de tegenwind van VU-raadslid C. De Brouwer kwam, diende hij uiteraard van antwoord: 'In weerwil van de insinuaties van de schepen ging niet iedereen ak koord met de voorgestelde gratis grondafstand, maar de schepen maakte zich schuldig aan amateu risme en favoritisme bij de voorlich ting, die oneerlijk was. Daarna ble ven de mensen verstoken van hun wettelijk recht'. Raadslid De Brou wer ging daarbij nog verder met zijn aanklachten en betwistte hier de re gelmatigheid van het dossier waarin o.a. brieven van eigenaars ontbre ken, dat er vier mensen betaald zijn in plaats van één en dat het schat- tingsverslag verschillende prijzen vermeldt. Schepen Van Wilder be sloot dan de diskussie: 'Ik hield voor de ondertekening van de gratis grondafstand niemand zijn hand vast'. Nog gratis grondafstand Naar aanleiding van een verzoek door het OCMW van Aalst om een uitgestrekte weide te verkavelen aan de Vondelbrug te Mere heeft men een grondverwerving in der minne bewerkstelligd. Het OCMW van Aalst bekomt hier echter een vergoeding van ruim 200.000F voor waarop SP-fraktieleider Van Den Steen reageerde en wenste te weten waarom men hier niet de gebruike lijke procedure van gratis grondaf stand toegepast heeft. Schepen Van Wilder verduidelijkte hieromtrent dat het OCMW het spel handig ge speeld heeft, want men wachtte een akkoord te maken nadat de plannen voor verbeteringswerken aan ge noemde straat klaar waren om een verkaveling voor te stellen. Anders ging het met een perceel gemeente grond van 1,6 a. dat geruild werd met een eigendom van de NMBS met een oppervlakte van 9,9 a. Hier betreft het een strook grond langs de spoorweg in Erondegem en Ot- tergem die sinds de aanleg ervan ongebruikt is door de maatschappij. Leningen Vooral om werken en aankopen te financieren dient de gemeente re gelmatig leningen aan te gaan en een eerste die moest goedgekeurd worden tijdens de laatste raadszit ting stond in verband met de aan koop van een woning te Erondegemdorp voor een bedrag van 900.000F., daarbij kwam nog een bedrag van 360.000F. voor een woning aan de Cauwenbergstraat te Mere evenals het betalen van erelo nen voor de verbeteringswerken aan verschillende straten. Het to taal van de lening bedraagt ruim anderhalf miljoen. Voor de eindafrekening van de wer ken aan de kerk- en de Sint-Peters- straat, de Leirekensweg en het Halfbunder moet men een lening aangaan van 2,21 miljoen, nl. het saldo te financieren door de ge meente. Daarbij komt nog een lening ter financiering van de verbeterings werken aan de sanitaire installaties van de sporthal te Mere (460.000F), voor de aankoop van bouwmateria len voor de dienst openbare werken (526.000F). Het gemeentebestuur zal een draagbare geluidsinstallatie aanko pen voor de uitleendienst (ten be hoeve van de verenigingen) waar voor een raming van 100.000F. ge maakt is. JV Onbekend is onbemind zegt een Vlaams spreekwoord. Zoals het zo dik wijls het geval is, bevat deze volkse uitspraak veel waarheid. Voor CSC en SP Oudegem was dit de aanleiding om enkele migranten(vrouwen) uit te nodigen om op vrijdag 21 december om 20.00 uur in zaal De Filosoof te vertellen over hun ervaringen als 'vreemdeling in België'. Beter dan wie ook kunnen zij getui gen welke moeilijkheden vrouwen van de tweede generatie ondervin den in hun familieleven en in onze eigen samenleving. Terwijl hun ou ders nog sterk vasthouden aan de tradities van hun moederland, trachten de tweede en de derde ge neratie naar een evenwicht te zoe ken tussen de familiale kuituur en de 'Vlaamse kuituur'. Zij hebben hier de school doorlopen, hebben onze taal en gewoonten geleerd. Dit zorgt thuis voor een 'generatiekonflikt' met ouders die blijven vasthouden aan hun ge woonten van het 'moederland'. Het leven als vreemdeling in België verloopt dus zeker niet van een lei en dakje de tweede generatie valt tussen twee stoelen. Enerzijds wor den zij verweten de westerse kui tuur over te nemen, anderzijds wor den zij op tal van vlakken uitgeslo ten uit het sociaal-kultureel leven. Ook bij de eigen Vlaamse bevolking leven anti-gevoelens tegenover de andere kuituur en gewoonten. Het feit dat Turken en Marokkanen zich meestal in de zwakste maatschap pelijke posities bevinden, maakt hen tot een gemakkelijke prooi. De rijke Amerikanen of Japanners worden immers niet geviseerd. Be paalde politieke groeperingen wak keren doelbewust de anti-gevoelens nog aan. Zij trachten op deze ma nier goedkope stemmenwinst te oogsten. Tegelijk zaaien ze echter nog meer onbegrip en haat. Doelbe wust trachten zij het samenleven van de verschillende groepen moge lijk te maken. Partijen als Vlaams Blok zijn op niets anders uit dan het zaaien van onrust en chaos. Tegen over dit haatmodel staat een har monisch samenleven naast en met elkaar, zonder elkaar te hinderen en met respekt voor het anders zijn van elke mens. Het leren kennen van elkaar is daarbij een must. SP- Oudegem, tesamen met Nissa, Ah med en Tossa vonden de kerstda gen daarom het uitgelezen moment om een migrantenavond te organi- zeren. Nissa, Ahmed en Tossa bie den in de kerstsfeer op die avond 'aan alle mensen van goede wil' bo venop een nationaal Marokkaans drankje aan. De toegang voor deze avond in de zaai Filosoof aan de Oudegemse Baan te Oudegem is geheel gratis cosen ruim :aterd 113.01 van II rschik tot ge an ookzi nd vai1 snsdai h", onder :nsvai Het jaarlijks kerstkoncert van het (meisjeskoor Halleluja heeft plaats op tweede kerstdag, woensdag 26 december om 20.00 uur in de Heilig Hartkerk te Aalst. Het wordt ver- :orgd door het meisjeskoor 'Halleluja' en het schoolorkest van et instituut Dames van Marie, hu maniora te Aalst, beiden onder lei ding van Christiaan Crombeen en het mannenkoor 'Cantate' uit Aalst onder leiding van Johan Haezaert. Conny De Roo staat in voor de pre sentatie. De toegangsprijs voor dit koncert bedraagt 150 fr. BAC Juniors en Senior Card 100 fr. Kaarten zijn te verkrijgen bij de leden en aan de ingang van de kerk. Ook telefonisch op het nummer 053/77.91.06 en in alle BAC kantoren van Groot Aalst. 'De Voorpost' reserveerde enkele kaarten en men kan deze afhalen op het redaktieadres Dr De Moor straat 6 te Aalst tijdens de kantoor uren. (JMH) us me nsdag ïenzit rscho ander ander len wi m bin :rbanc de bi- an be- Voor de opening van de tentoonstelling 'Jonge Kunst' was veel volk komen opdagen (a)

De Voorpost | 1990 | | pagina 11