j«Heer, vergeef het hen Winterse ellende op Aalsterse wegen Jan De Brucker: 'leidt ekonomisme tot emotionele verschraling?' Minister Lenssens keurt nieuw rusthuis goed 'De Galante Moilentrekkers' niet in Europese Karnavalstoet Aalsterse telefoonwinkel verhuist De Voorpost - 21.12.1990 - 3 I Het jongetje met de verwonderde ogen achter de ronde glazen van zijn I brilletje stapte met kloppend hart aan de hand van papa mee. Door de I Kattestraat liepen ze tussen een menigte opgewonden schreeuwende man- I nen en vrouwen in de richting van de Grote Markt. dvan :n viel t karn Het ventje werd wat bang toen hij al jdie mensen zag op het plein. Hij zag lachende en wenende gezichten. jMaar er was vooral dat oorverdo- ■ende lawaai. jPlots werd het even stil en iedereen jkeek als op bevel in dezelfde rich- ling. Wat was daar te zien? «Papa, laat mij ook eens zien...». De vader tilde zijn zoontje op en plaats- jte hem op zijn sterke schouders. En wat het jongetje toen zag, vergat hij nooit meer, al duurde het slechts enkele sekonden. Een man werd door een open venster door twee andere mannen naar buiten ge duwd. Zij hielden hem ieder aan een kant vast onder de oksels. Hij hing hoog boven de begane grond en héél eventjes hielden ze hem al leen bij de haren vast. De menigte huilde en brulde. De vader zette zijn zoontje op de grond. Door de verlaten Kattestraat keer den ze huiswaarts. Zwijgend, want papa vond geen antwoord op het «waarom?» van zijn kind. en toch krijgen wjj ze wel, die I moffen!» Wij schreven september 1944. Ondergetekende was het jongetje dat toen net zeven jaar geworden was. De oorlog was voorbij. Méér dan 'vier lange jaren van spanning en angst. Spanning bij het beluisteren van - «den Engelse post» met het oor op de radio, want boven ons hoofd lo geerde een Duitse soldaat, die elk een verplicht was in huis te nemen, wanneer hij over een vrije kamer beschikte. Maar wij staken onbe vreesd ons dreigende vuistje omh oog en spraken Jan Moedwil na, die vanuit Londen het Belgische volk bemoedigde met zijn slogan «Zon- t der erop te boffen, maar toch krij- gen we ze wel, die moffen!». HH Nu hadden we de moffen inderdaad ezing Mein gekregen. Wég de angst voor en het dreigend geronk van honderden vliegtuigen, wég de schrik voor het ns de huilende luchtalarm, die loeiende :l. En sirene, wég de onrust bij het dreu nen van de laarzen. Wég, moffen... Bij gebrek aan éohte moffen koelde men zijn woede op de zwarten, ech te of vermeende kollaborateurs, zo nauw nam men het niet. De chaos was algemeen. Het schor remorrie was meester van de straat. Het recht van de sterkste was de enige wet. ,r zijn wijk meer veel Gun- Maar reekt tarbij >p de en te ar de Met inzet van hun leven In Aalst had de verzetscel «Groep Rita» daadwerkelijk de Duitsers be streden door het verspreiden van sluikblaadjcs cn het plegen van sa botagedaden. Doch na de bevrijding leek het wel of iedereen zich tijdens de oorlog als dappere vaderlander had gedra gen. De «Witte Brigade» paradeer- le door de straten als een heus le- ;er, op zoek naar oorlogsmisdadi- ;ers. Het handvol waarachtige eerstanders wist niet wat er aan de land was. Zij schaamden zich diep »m wat in hun naam aan onrecht erd gepleegd. Wie het aangrijpen- le epos «Het meisje met de rode iaren» van Theun de Vries heeft Jezen, wéét wat voor mensen in het verzet hebben gestreden. Met inzet van hun leven, want niemand kon voorzien hoelang de oorlog zou duren en wie «de overwinnaars» zouden worden. In het eerste deel van de dokumen- taire «Repressie na W.O. II» wer den de cijfers geciteerd van het aan tal verzetslui na de oorlog: 291.000, terwijl dat er in werkelijkheid 25.000 waren. Tenslotte werden er zo'n 85.000 «erkend». «Grotesk» noemde Maurice De Wilde het. In Limburg telde de weerstand een honderdtal aangesloten leden, waarvan 12 a 15 daadwerkelijk ak- tief. Na de oorlog lagen 6.000 uni formen klaar om uit te delen aan de weerstanders. Wie familielid of vriend was van verzetslui, kwamen zo'n plunje afhalen. Waanzinnig! Zondebokken Soms lagen zelfs de grenzen tussen verzet en kollaboratie erg dicht bij elkaar. De vader van het jongetje met het brilletje moest tijdens de oorlog ie dere dag door de pikdonkere straat met een stootkar naar het station om kranten en weekbladen te ha len. Af en toe zaten daar ook sluik- krantjes tussen, die later diskreet werden afgehaald in ons boekhan- deltje aan de Vrijheidstraat. Hij had zich dus gerust weerstander kunnen noemen, maar dacht er zelfs niet aan toen het ogenblik gekomen was. Nee, hij stond zelfs op de «zwarte» lijst omdat hij zich in een lichtzinni ge bui had-laten aansluiten bij de Vlaamsgezinde kulturele vereni ging DE VLAG (Deutsch Vlamische Arbeits Gemeinschaft vóór de oorlog als louter kulturele vereniging gesticht, tijdens de oorlog geleidelijk gepolitf- seerd). Er was heel wat overredings kracht van zijn echtgenote nodig om aan te tonen dat hij helemaal niets te maken had met kollaboratie. Men wist niet wat aanvangen met de pasverworven vrijheid en zocht naar een uitlaatklep voor de jaren lang opgekropte gevoelens van angst en ellende en haat tegen de vijand. De vijand was er echter niet meer en zondebokken werden gauw gezocht en gevonden. De willekeur vierde hoogtij en het geweld sloeg diepe wonden in lichamen en geesten. Was de oorlog dan tóch nog niet geëindigd? De rustige oude dag van «Ie beau Léon» Een hoofdstuk apart vormen de Oostfrontstrijders. Toen de mees ten onder hen naar het front trok ken om «het goddeloze» kommu- nisme te bestrijden, was de USSR geen bondgenoot van België, dat in 1939 de diplomatieke betrekkingen tussen beide landen had verbroken. De Belgische regering - in balling schap, op de vlucht? - in Londen besloot een nieuwe besluitwet uit te vaardigen om het dienstnemen voor het Oostfront toch strafbaar te ma ken. Op 17 december 1942 werden aan de artikelen 113,115 en 117 van het strafwetboek nieuwe teksten toegevoegd, waardoor het strafbaar werd deel te nemen aan krijgsver richtingen, óók tegen een Staat die strijdt tegen een Staat, waarmee de bondgenoten van België in oorlog waren. «Dus,» stelt Arthur De Bruyne in «De Kwade Jaren» (Deel I «De Oostfronters» p. 105. Uitg. «De Roer domp»), «de Oostfronter, Belgisch onderdaan, zal gestraft worden om dat hij strijdt tegen de Sovjet-Unie, een staat die oorlog voert tegen Duitsland, waartegen Engeland, bondgenoot van België, oorlog voert. Is het duidelijk? Niet? Dan is dat de schuld van de Londenaars. Duidelijk is echter wel: de Oost fronters hebben niet «tegen België» gevochten, noch tegen «een bond genoot van België». Ter vergelijking: Toen op 25 juni 1950 Noordkoreaanse troepen de 38e breedtegraad overstaken, wa ren de Verenigde Staten twee dag en later al ter plekke om die kom- munistische opmars te stuiten. Op 3 juli werd generaal Douglas Mac Ar thur benoemd tot opperbevelheb bervan de VN-strijdkrachten in Ko rea. Later zouden vrijwilligers uit zowat alle Westerse landen zich bij het VN-leger aansluiten om het kommunisme te bestrijden... Zij kregen een bemoedigend schou derklopje mee. Intussen kampten overal in Vlaan deren jonge gezinnen van Oost frontstrijders met de zware gevol gen van de repressie, terwijl in het zonnige Spanje ene Léon Degrelle ongestoord een luxeleventje mocht en nog mag leiden. Stichter van REX, een politieke partij met fasci stische inslag, kloos «le beau Léon» bij het uitbreken van de oorlog reso luut de zijde van de nazi's. Na au gustus 1941 streed hij met duizen den Waalse volgelingen aan het Oostfront en werd leider van de Waalse SS. Hij nam ook nog deel aan het Von Rundstedtoffensief in december 1944. Bij de bevrijding slaagde hij erin naar het Rijk van de Spaanse «caudillo» Franco te vluchten, waar hij momenteel nog steeds een rustige oude dag mag slijten... Het klopt wat een Waal onlangs nog tegen Maurice De Wilde zei: «Mon sieur De Wilde, la collaboration c'est l'affaire des flamands». Zo kun je het ook wel stellen. Trauma «De regering zal in het kader van de pacifikatie tussen de gemeenschap pen maatregelen bestuderen die kunnen bijdragen tot de verzoening tussen alle burgers» zei Koning Boudewijn in zijn jongste 21 juli- toespraak. Omdat ze in België blijkbaar strui kelen over woorden die beginnen met «a», laaiden de hartstochten nog maar eens hoog op. Na jaren lange abortusdebatten, was het nog maar eens de beurt aan voor- en tegenstanders van amnestie om met elkaar in de clinch tc gaan. Vijfenveertig jaar na de oorlog kan in België nog steeds geen sprake zijn van vergevingsgezindheid. Want de Walen willen weer eens niet. Er was ditmaal zelfs geen in fantiele Voerense fruitteler nodig om de vonk in het kruitvat te doen slaan. «Wat in de oorlog is gebeurd is zo'n groot trauma dat een gemeenschap er niet snel van geneest» stelt Prof. Luc Huyse, die de kwestie wetens chappelijk heeft benaderd. Hij ver wijst daarbij naar de talloze TV- feuilletons, films, dokumentaires en debatten die over de Tweede We reldoorlog gaan. Die geleerde man zou toch beter moeten weten. De «belangstelling» voor die oorlog wordt daardoor juist kunstmatig in leven gehouden. Uit zijn eigen cijfers en statistiekjes blijkt, dat een belangrijk deel van de bevolking niet eens meer weet waar het allemaal over gaat. Bij navraag bij onze Aalsterse jeugd blijkt al gauw dat zij helemaal niets meer over die oorlog weet en dat zij elr ook niets wil over horen... Het wordt dus hoog tijd dat defini tief de spons wordt geveegd over dit inderdaad gruwelijk en bescha mend hoofdstuk uit de geschiedenis van onze westerse beschaving. Verklikking, kollaboratie uit winst bejag, marteling en moord behoren tot hetlaagste waar een mens toe in staat is, maar zelfs de ergste misda digers krijgen vergiffenis wanneer ze hun straf hebben uitgeboet. Er zijn wonden geslagen die wel licht nooit helemaal zullen genezen, waarvan de littekens blijven brand en. Maar zei Jezus niet, toen hij gekruisigd werd: «Heer, vergeef het hen...»? Kristenen en humanisten hebben voortdurend de mond vol over ver gevingsgezindheid, naastenliefde, wereldvrede en wat nog al meer hoogdravende, maar helaas al te vaak holle frazen. Straks, tijdens de laatste vergade ring van de gemeenteraad vóór Kerstmis, zal de VU de raadsleden naar jarenlange traditie de amnes tie-motie voorleggen, die sinds en kelejaren unaniem door de Aalster- se raadsleden wordt onderschre ven. Het is niet veel, het is een gebeurte nis die alleen maar symbolische waarde heeft, maar toch iets. Ver zet enerzijds, kollaboratie, epura- tie, repressie anderzijds. Als men struikelt over de inhoud van het woord amnestie, kan men het dan niet eens worden over verzoening? Als vergeten niet mogelijk is, kan vergeven dan niet? Straks zal Aalst in de ban zijn van hef kerstgebeuren en bij het ingaan van het nieuwe jaar overladen wij elkaar met de allerbeste wensen. Maar... «Vrede op aarde» en «alle mensen van goede wil» hebben inhoud en betekenis verloren. Men denkt er niet meer bij na, het is een gewoon te. De eindejaarsfeesten zijn er hoofdzakelijk om overvloedig te eten en te drinken, niet meer om zich te bezinnen. De hedendaagse mens leeft aan de oppervlakte, het innerlijk leven is op sterven na dood. De eigen verantwoordelijkheid durft men haast niet meer opne men, terwijl men toch lichtvaardig oordeelt over schuld en boete van de anderen. Het is niet nodig zijn vijanden lief te hebben, noch bij een kaakslag zijn andere wang aan te bieden. Maar Kerstmis zou opnieuw een waar achtig feest worden mocht de mens opnieuw ontdekken wat naasten liefde is. Cyriel Temmerman Aalst. De ringbrug was zoals alle andere bruggen biezonder gevaarlijk (a Zoals elders in het Vlaamse landsgedeelte bleef de Ajuinenstad evenmin gespaard van de winterse ellende woensdagochtend. Zowat alle binnenwegen lagen er spekglad bij. De hoofdwegen daarentegen waren goed berijdbaar. Gelukkig kon men met zeer snel te strooien ervoor zorgen dat tegen de middag het grootste leed was geleden. Maar voorzichtigheid en kalmpjes aan bleven de boodschap voor de autobestuurders, (da) Aalst. De Gentsesteenweg aan de Schaapsstal, voorzichtigheid was geboden a Maandag 7 januari geeft Jan De Brucker een inleiding op het onder werp 'leidt ekonomisme tot emotio nele verschraling?' De lezing kadert in de reeks 'Filosofisch Kaffee' van het vredeshuis. Wat onder 'ekonomie' of het 'ekonomisme' dient verstaan te worden zal misschien een stukje duidelijker worden op maandag 7 januari om 20.00 uur. Jan De Brucker zal door een aantal voorbeelden aantonen dat de pro- duktie en verkoop van materiële goederen, het winstoogmerk van bedrijven en individuen en het ver langen naar rijkdom en bezit ten koste gaan van emotionele waar den. De 'homo economicus' die altijd maar meer wil bereiken, heeft geen tijd om emotionele relaties met an deren op te bouwen. Televisie ver vangt onderling kontakt en drijft ons door zijn reklameboodschap- pen op tot steeds meer konsumeren en op te gaan in de algemene ver vlakking. Het individu vervult zo veel mogelijk de voorwaarden die hem voorgehouden worden om door te gaan als een intelligent en modern persoon die het gemaakt heeft. Ga je met die stelling akoord? Wil jij in plaats van kastje kijken je tijd besteden aan mensen van vlees en bloed? Kom dan maandag 7 januari naar het Vredeshuis, Zonnestraat 26 te Aalst en geef je mening te kennen. (JMH) In het teken van Aalst Karnaval 1991 'een Europese ontmoeting' had de ze groep een officieel deelnemings formulier ingediend binnen de ge stelde termijn stelt H. Van Hols- beeck. In de veronderstelling van deelna me waren de werkzaamheden, reeds gestart begin oktober, tot op de dag dat de deelnemerslijst hun naam niet vermeldde. Grote ontgoocheling! Het onderwerp 'Het Masker in het Europese Karnaval' of Europa groet Karnavalstad Aalst, met een Aalst. Feestkomiteelid Herman is terug van weggeweest en daarmee was netie^VhrToVi'n ^'C6' K?ule"' Ve~ iedereen best tevreden (a) netie, Viareggio, e.a. geïnspireerd door bezoek in het verleden aan deze manifestaties, viel in het wa ter!! Op de dienst feestelijkheden zegt men geen inschrijvingsformulier ontvangen te hebben. Met wat meer organizatorisch ta lent kon zoiets worden vermeden. De vraag rijst nu meer dan ooit: 'Waarom krijgen de Karnavalgroe- pen geen ontvangstbewijs bij hun inschrijving?' Na het voorval met 'de blauwe bischoppen' zijn nu ook 'de galante Moilentrekkers', als gekende waar den, de dupe van de karnavalhisto- rie: ienig Oilsjtü JM Heyman Minister Lenssens keeurde het voorontwerp van het nieuwe be jaardentehuis aan de Albrechtlaan goed. Dit bejaardentehuis komt er ter vervanging van Sint-Lieven dat werd afgekeurd. De eerste principiële aanvraag voor de oprichting van een nieuw rust huis met 122 bedden werd door het OCMW ingediend op 3 december 1985. De kostenraming werd op 163,2 miljoen geschat. Eind 1988 werd in de gemeenteraad beslist over te gaan tot de oprichting ervan. Op 9 oktober 1989 werd het voor ontwerp ingediend bij de bevoegde instanties. Vooral de CVP fraktie drong aan op een snelle afhandeling van het dossier bij de minister. Op 6 november gaf minister Lenssens zijn principieel akkoord en op 5 de cember kreeg men een definitieve beslissing. De eerste steenlegging heeft zeker in 1991 plaats. Wetende dat de werken ongeveer 350 dagen duren, hoopt men het rusthuis te openen in 1994. (JMH) De telefoonwinkel aan de Albert heden in de Dirk Martensstraat was Lienartstraat te Aalst verhuist be- gevestigd. (JMH) gin januari naar de gelijkvloerse verdieping van de nieuwbouw ap- partementen van het Rewa projekt naast de Nationale Bank van België aan het Keizerlijk Plein. Daar komt ook het kommercieel centrum van de RTT, dat tot op

De Voorpost | 1990 | | pagina 3