■Zachte kritiek geen hinderpaal lom begroting OCMW goed te keuren Wat is een offerblok nog waard in Erpe-Mere? Vrachtwagens parkeren buiten dorpskom van Erpe-Mere De Voorpost -21.12.1990 - 5 stellen zoals hij dat wil en zich trou wens tot de OCMW-voorzitter wendt' en niet tot de meerderheid en zeker niet tot de fraktieleider van de CVP. Al bij al was het voor de oppositie maar een magere begrotingstoe lichting van het OCMW en het is andermaal De Wolf die hierbij en kele opmerkelijke vaststellingen maakt. Hij trekt trouwens de aan dacht op de nieuwe diensten die wel in de personeelsuitgaven verrekend worden zoals o.a. de kinderopvang, ook al is de dienst nog niet erkend. Met dit laatste is voorzitter M. Hen- derickx het roerend eens en hij vindt het zelf beschamend dat de hogere administratie na anderhalf jaar hieromtrent nog geen beslis sing genomen heeft. De daling van het aantal 'trekkers-bestaansmi nimum' is gedaald omdat zes ervan binnen de gemeentelijke en de OCMW-diensten tewerkgesteld zijn. Men stelt ook vast dat de ver blijfskosten van bejaarden een zwa re last betekent. Daarnaast zijn er 29 beneficianten van gezinshulp die slechts een halve dag hulp krijgen van de daarvoor aangestelde dien sten. Hier zijn de taken duidelijk omschreven voor de helpsters maar in de huidige evolutie is er zeker uitbreiding noodzakelijk. Vermits er dit jaar meer ontvang sten zijn wil De Wolf deze aanwen den waar het noodzakelijk is omdat hij nog altijd opteert voor een goede dienstverlening. Als Van Pollaert zijn voorstellen tot verhoging van de bedragen wil ter stemming brengen, krijgt hij protest van D. Vindevoghel en wordt er heel wat over en weer gepraat dat de zaak maar weinig verduidelijkt en hijzelf een einde maakt aan de diskussie: 'We gaan toch geen pa ling spelen, ik ben ook voorzitter van het OCMW geweest. Maar als het voor het buitenland is loopt men met een drapeau rond en hier laat men ze verhongeren'. Zijn voorstel len worden echter door de meer derheid niet aanvaard met 15 stem men tegen negen. De begroting van het OCMW 1991 wordt evenwel in haar totaliteit zoals ze aan de raad voorgelegd werd, unaniem goedge keurd. JV Of men nu al dan niet 'pastoor wil worden' dan nog heeft een gemeente- ding te gaan maar hoever het daar- raadslid het recht te weten welke opbrengsten een kerkfabriek zoal maakt, mee staat weet ik thans zelf nog vooral als men weet hoeveel elke inwoner praktisch elk jaar moet bijpas- niet'. Daarop was men unaniem ak sen. Van een zogenaamde gepeperde rekening kan men Sint-Bavo Mere koord om de begroting 1991 van de nauwelijks verdenken want sinds jaren is er geen gemeentelijke toelage kerkfabriek Sint-Bavo gunstig te gevraagd en tracht men er met eigen middelen zichzelf te redden. adviseren. man jtTwee begrotingswijzigingen en de begroting 1991 van het OCMW zelf werden, op aanvraag van een paar raadsleden, in een afzonderlijke raadszitting besproken. De algemene gemeentebegroting zal in een andere J zitting behandeld worden om reden dat het te veel gevraagd is om beide op I één enkele avond met aandacht te volgen en eventueel de nodige opmerkin- gen te maken. Dat het nieuwe systeem een gunstig resultaat opleverde, is Breeds gebleken want de bespreking van beide punten nam heel wat tijd in 1 beslag, vooral omdat de oppositie niet met alle punten kon akkoord gaan look al werd de begroting toch unaniem goedgekeurd. Bij het verslag van de vorige zitting had raadslid J. De Wolf een opmerking in verband met de overwelving van grachten aan de rijksweg waarbij een belofte niet nagekomen is door het college vermits er intussen op een bepaalde plaats niet overwelfd is. Men was akkoord met het argument en bracht een korrektie aan in het verslag. iBestrooiing Het winterweer heeft wel het be- itrooiingsplan in werking gebracht maar volgens raadslid C. De Brou wer niet voldoende omdat er klach ten rezen uit Groendal waar men vrijwel verstoken bleef van de be strooiing en met zeer gevaarlijke toestanden af te rekenen had. Hij werd bijgetreden door raadslid Ver- bustel die met dezelfde klachten zat maar dan in de wijk Honegem. Bei de hopen dat bij een volgende be strooiing het plan zal uitgebreid zijn en alle straten zonder uitzondering een beurt zullen krijgen. Vrachtwagens Bij het stemmen van een viertal tij delijke politiereglementen maakte CVP-fraktieleider D. Vindevoghel het college er op attent dat men de plaatselijke politie het nieuwe ver- eersreglement zou doen toepas ten. Het betreft de reglementering op het stationeren van de vrachtwa- pns langs de openbare weg. Hij wil lat men deze wagens van de weg verwijdert maar vraagt dat het be stuur daarbij alleszins naar alterna- ieven moet zoeken, om eventueel luiten de dorpskom te parkeren. Van burgemeester De Langhe xeeg hij de verzekering dat men het Irobleem reeds aangepakt heeft en ir zullen zeker maatregelen in die in getroffen worden. begrotingswijziging OCMW ien eerste begrotingswijziging van iet OCMW voorziet in een uitga- 'enverhoging van 70.000 fr. waar fan het grootste gedeelte moet die- len voor de verhoging van tewerk- telling. Deze uitgavenverhoging rordt echter gekompenseerd door sen uitgavenverlaging van informa- icakosten e.a. Vooraleer aan de werkelijke diskus- öe te beginnen merkte J. De Wolf Bp dat men er wel een stap op voor- litgegaan is vermits de fraktielei- lers nu een dokument kregen hi eromtrent maar eens te meer pleitte hij voor het toesturen van een ek- semplaar van de begroting aan elk raadslid om tijd te besparen. Wat de begroting zelf betreft waren verschillende zaken hem onduide lijk en gaven ze weinig inzicht. Een zestal pachten staat vermeld maar zonder ontvangsten alhoewel er een verzoek tot betaling gericht is aan de pachters. Hij vroeg zich tevens af hoe de financies beheerd worden. Volgens burgemeester De Langhe zat hij hier naast de zaak omdat er in deze begrotingswijziging geen spra ke is van pachten. Toch kon hij wei nig uitleg geven omtrent dit punt want hijzelf beschikte niet over de nodige dokumenten. Dit was echter reden genoeg voor De Wolf om zich 'in afwachting te onthouden'. De tweede begrotingswijziging in ver band met de buitengewone dienst leidde tot een diskussie die al ge deeltelijk thuishoorde bij een vol gende agendapunt. Hier werden de ontvangsten en investeringen ver laagd met 17,2 miljoen wat groten deels het gevolg is van het schrap pen van een nieuwbouw te Bam- brugge. De vrijgekomen fondsen wil men voor 14,6 miljoen opnieuw be leggen. Bij deze wijziging vroeg raadslid C. De Brouwer om een be knopte toelichting over de stede- bouwkundige opmerkingen en L. Van Pollaert vroeg zich af waarom het OCMW gronden verkoopt daar waar men het principe moet huldi gen het patrimonium te behouden of zelfs te vergroten. Burgemeester De Langhe kon hem hierop alleen antwoorden dat dit een beslissing van de OCMW-raad is en dat zij misschien denken dat dit beleid voordeliger is. Ex-schepen De Wolf peilde naar het onderzoek van Mens en Ruimte dat nog altijd niet afgesloten is en hij dacht dat zij geen opdracht had den voor het OCMW maar volgens burgemeester De Langhe zijn er in A a 1st. Inlijsten van foto's. Daarin heeft mevrouw vaak het laatste woord (a) feite twee opdrachten, namelijk één die uitgaat van het gemeentebe stuur en een andere van het OCMW maar raadslid De Wolf merkte al leszins op: 'Toch weten we nog al tijd niet welke opdracht aan Mens en Ruimte gegeven is met uitzonde ring van het probleem van de kan sarmoede en het opstellen van een sociale kaart. Na één jaar is er in feite nog niets uit de bus gekomen'. Ook het gemeentebestuur wacht nog op resultaten van het overleg- komitee alhoewel er al bepaalde ad viezen klaar zijn die nu in discussie moeten komen met het College. Nochtans, stelde De Wolf, zijn er 'al betalingen gedaan wat recht geeft op inzage van de dokumenten ter zake en bovendien is het hele geval een eigenaardige werkwijze. De SP onthoudt zich want de toestand ver slechterde nog' Begroting 1991 OCMW In zijn toelichting was voorzitter M. Hendrickx gelukkig zijn begroting met een batig saldo te kunnen voor leggen. Daarbij wees hij op het feit dat de automatisering, vermeld op de begroting 1990, gedeeltelijk ge realiseerd is en dat de opvallend verhoogde ontvangsten van 6,5 mil joen een resultaat zijn van de verho ging van de dagprijs. De OCMW- raad heeft ook de bedoeling om de barema's te herzien vermits de lo nen en lasten met 2,5 miljoen geste gen zijn. Verder rekent men op een gemeentelijke toelage van 13,85 mil joen, een stijging van 3,3 miljoen tegenover 1989. Intresten van beleg de gelden brengen nagenoeg 3 mil joen op en tussenkomsten en ver schillende posten zorgen voor een min of meer evenwichtig verloop. Ex-OCMW-voorzitter Van Pollaert kon nog altijd niet begrijpen waar om men gronden verkoopt en hij veronderstelde dat het geld voor andere zaken moet dienen. Als ge wezen voorzitter van het OCMW tijdens de vorige twee legislaturen kan hij het toch wel weten. Volgens hem wijst dit beleid op een verar ming van het patrimonium. De on derhoudskosten en andere, die sa men ongeveer drie miljoen bedra gen, vond hij ook veel te laag en wilde ze verhogen 'in het belang van elke mens'. Hij stelde daarbij een bedrag van twee miljoen voor om 'iedereen van de koek te laten eten'. Men moet niet alleen verbouwen maar ook mensen helpen zoals werklozen of gehospitaliseerden'. Toegegeven dat het geld in waarde daalt maar voorzitter M. Hendrickx weet ook dat de doelstelling van het OCMW erin bestaat de goederen van de gemeenschap op de best mo gelijke manier te beheren: 'Ons on roerend patrimonium vermindert maar dat kan belangrijk zijn voor later en bovendien brengt een pachtprijs vrijwel niets op vergele ken met de intresten van het uitge zette geld. Trouwens de opbrengst van de gronden komt in de buiten gewone begroting terecht'. Het voorstel van L. Van Pollaert om sommige posten van de begroting te verhogen vond hij op het ogenblik niet opportuun omdat men niet weet of dit werkelijk noodzakelijk is en daarbij is iedereen welkom, voegde hij eraan toe, dit om de insi nuatie te weerleggen van zijn voor ganger die hem ervan beschuldigde mensen af te scheppen in plaats van ze 'in natura te helpen daar waar het niet anders kan'. Volgens ex-schepen De Wolf is er 'geen begroting' en hij geeft wel toe dat het 'verkoopsysteem' van het OCMW wel de huisvesting kan sti muleren en dat het verder nog iets opbrengt ook, maar ondanks dit had hij toch nog vraagtekens om trent een paar percelen waarbij in de begroting geen huur ingeschre ven staat vanwege de pachters wat volgens hem niet korrekt is 'als men ze int zonder ze in te schrijven. Er wordt verwarring gesticht omdat wij bepaalde details niet kennen. Bo vendien gaat het zover dat er nog dokumenten in het dossier gesto ken worden amper tien minuten voor de zitting'. Dit is volgens frak tieleider D. Vindevoghel een extre me vorm van vitterij wat De Wolf Aalst. Fotoclub Fotateljee in voorbereiding op de tentoonstelling van de zich niet laat welgevallen en hem Voor sfeerbeelden (a) opmerkt dat hij 'zijn vragen wenst te Aalst. Het optreden van de gewezen prinsen kende veel bijval tijdens ht campagne bal van kandidaat prins Yvan (a) De te adviseren rekening van de kerkfabriek Sint Bavo Mere ver meldde nochtans een half miljoen voor herstellingen aan het orgel en de klokken. Toch wenste SP-raads- lid A. Schauvlieghe de juiste ont vangsten van het stoeigeld en de offerblokken evenals de uitgaven voor loonkosten van de schoon maakster en de stoelenzetter want 'dit blijken geschatte bedragen te zijn... omdat er ronde bedragen in geschreven staan'. Schepen E Lepage wist hem alles zins mee te delen dat de Sint-Bavo- kerk in 1989 een bedrag van 48.000 fr. aan stoeigeld en toch nog 13.000 fr. uit de offerblokken ontvangen heeft. De schoonmaakster daaren tegen kost aan deze kerk jaarlijks 32.000 fr. en de stoelenzetster 22.000 fr. dus geen financieel benij denswaardige plaats als men dit per uur zou omrekenen. Bij de behandeling van de begroting 1991 van dezelfde kerkfabriek zullen er echter uitgaven wegvallen want er is noch een schoonmaakster noch een stoelenzetster aangeduid. Op uitdrukkelijke vraag vdn Schauw- vlieghe meldde schepen Lepage dat men voor volgend jaar ontvangsten voorziet van 40.000 fr. als opbrengst van de offerbloken en 12.000 fr. van het stoeigeld. Sommige raadsleden zagen deze bedragen andersom maar Lepage bevestigde dat ze op die wijze in de begroting ingeschre ven staan en alleen de opmakers ervan hieromtrent meer duidelijk heid zouden kunnen verstrekken. leuze bedragen genoemd werden maar schepen Lepage weerlegde al le kwaadsprekerij want de kerkfa briek ontvangt slechts 273.000 fr. aan intresten. Kerk en Kapel Op de begroting staat thans, voor de eerste keer in jaren, een gemeente lijke toelage van één miljoen opge tekend en daarbij nog eens 250.000 fr. buitengewone toelage. Het eer ste bedrag geldt voor het onder houd en herstelling aan de kerk ten gevolge van de stormschade en het tweede dient om de Dikke Kapel te restaureren (eerste fase) Omtrent dit laatste vroeg raadslid Fr. De Brouwer naar de toestand van het restauratiedossier. De Dik ke Kapel is eigendom van de kerkfa briek, die in een spoedprocedure de restauratie zonder toelagen wil aan vatten maar wel zal werken met gel den van de Koning Boudewijnstich- ting. Schepen Lepage kon hem slechts gedeeltelijk inlichten: 'De gouverneur stemde een paar maan den geleden in met het ontwerp voor de eerste fase van de werk zaamheden. Dit stelt de weg open voor de kerkfabriek om in aanbeste- Kerkhoven Reeds in een vorige raadszitting heeft men het plan goedgekeurd om het kerkhof van Erpe in de buurt van de Lange Ommegangstraat in te planten. Thans heeft men beslist om hiervoor de nodige gronden aan te werven. Na de aanleg van het nieu we kerkhof zal men op een opper vlakte van twee hectaren ruimte hebben voor 2.620 graven, een ka- paciteit die goed is voor ongeveer een halve eeuw. De uitbreiding van het kerkhof van Erondegem daarentegen zal min der groot zijn en bedraagt slechts 49 aren. Omtrent deze oppervlakte was er enig misverstand omdat schepen Bliki en zijn collega Lepage verschillende grootte opgaven. Na de rechtzetting van schepen Lepage werd ook deze grondverwerving unaniem goedgekeurd. jy De Vlaamse Volkshogeschool Vlied organizeert voor de komende maan den weer een aantal kursussen. Voor meer informatie kan men terecht bij de Vlaamse Volkshogeschool, Ge broeders Vandeveldestraat 68 te 9000 Gent (091/23.20.64.) Andere pastoor SP-raadslid Schauvlieghe bleek niet erg tevreden over de opgestelde be groting van Sint-Bavo Mere en richtte zich andermaal tot schepen Lepage: 'Is daar soms geen omwis seling gebeurd, of springt men licht om met de begroting omdat men bijna altijd zeker is dat ze toch goed gekeurd of gunstig geadviseerd wordt'. De schepen bleef hem in feite het antwoord schuldig want hijzelf kon zich uitsluitend baseren op de be dragen die in de begroting vermeld staan. Toch nam hij in zekere mate de verdediging op van de kerkfa briek Sint-Bavo: 'Er was onlangs een pastoorwissel in Mere. De vroe gere pastoor was reeds een hele tijd ziek en kon de zaak niet meer aan zoals het hoort. De nieuwe pastoor heeft echter nog getracht om zo snel mogelijk een begroting in te dienen met bepaalde gevolgen. Volgend jaar zal er echter degelijk werk ge presteerd worden om een korrekte begroting ter advies voor te leggen. Raadslid J. De Wolf van zijn kant wenste te vernemen hoeveel in- trestgelden van belegde bedragen deze kerkfabriek in haar begroting genoteerd had. Dit vroeg hij vooral om reden dat hieromtrent heel wat roddels de ronde deden en er fabu- Aalst. Aan bekende gezichten geen gebrek op het campagnebal van kandidaat prins Yvan die hier door een menigte supporters wordt omstuwd (a)

De Voorpost | 1990 | | pagina 5