'Gemeentepolitiek te Lebbeke. 1795-1990': Zjef Dauwe op z'n best De Voorpost verovert alle kinderen! SAMSOH Eerste vergadering permanenl overleg kansarmoede HEBT U EEN HUIS TE KOOP? geeft 500 posters 12 - 28.12.1990 - De Voorpost Zeer ruime belangstelling, vorige week vrijdagavond in de Lebbeekse raadszaal, voor de voorstelling van Zjef Dauwes nieuwste boek: 'Gemeen tepolitiek te Lebbeke. 1795-1990'. Terecht trouwens, want wat de auteur, Lebbekenaar in hart en nieren, via dit boek, andermaal presteerde, benadert de perfektie. Niets dan positieve klanken dan ook tijdens de voorstelling van het boek, die sober maar stijlvol aan elkaar gepraat werd door Achiei Vermeiren, ondervoorzitter van 'Heemkring Lebbeke'. Dat Mr. Dauwes werk geappre cieerd wordt, bewees de aanwezigheid van o.a. Dr. Ernest Persoons, algemeen rijksarchivaris en de hh. Baert en Stroobants, resp. stadsarchi varissen van Aalst en Dendermonde, Robert Ruys, voorzitter van he Oostvlaams Verbond van Heemkundige Kringen, plaatselijk provinciaal gedeputeerde AJfons De Mol, provinciaal griffier De Winne, de Lebbeekse ereburgers Van den Bergh en Verberckmoes en het voltallige kollege van burgemeester en schepenen. Het wachten was de moeite waard Het is niet de eerste maal, zei Achiel Vermeiren in zijn inleiding, dat een boek van de hand van Zjef Dauwe in de raadszaal voorgesteld wordt. Met 'De Kruisboogschutters van St.-Joris' sleepte de auteur zelfs de felbegeerde 'Alfons De Cockprijsl' in de wacht. 'Gemeentepolitiek te Lebbeke. 1795-1990' sluit overigens wat de degelijkheid betreft, bij vorige pu- blikaties van Zjef Dauwe aan. En hoewel het boek lang op zich liet wachten, is de 'boreling' geen dood gewoon kind geworden, maar een reuzebaby die blaakt van gezond heid en kompetentie. Jan De Wit, plaatselijke CVP-voor- zitter- de Lebbeekse CVP-afdeling fungeerde als 'opdrachtgever' voor het boek - herinnerde eraan dat de oorspronkelijke afspraak luidde dat Zjef Dauwe, in een tijdsbestek van zowat vier maanden, een boek van een vijftigtal pagina's zou schrijven. Finaal groeide net werk uit tot een Is uw prijs tussen 700.000 en 4 miljoen? Is er een tuintje aan? Er mogen kosten aan zijn! Bel dan WOONBEMID- DELING 053/78.99.36 en na 18 u. 053/62.44.62. U stelt de voorwaarden en wij garanderen een snel le en discrete service zonder kosten. Weekblad van Dender-, Dunne- en Scheldestreek Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 28 9200 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Telefax 22.54.64 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Hoofdredakteur: S. Dewachter Sportredaktie: M. De Backer Abonnementendienst: tel.: 052/21.40.60 jaarabonnement 2.200 F 6 maand 1.100 F 3 maand 550 F los nummer 44 F Bankrekening: 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9240 Zele Telex 25765 kanjer van meer dan 600 bladzij den, waarop dan ook g< moest worden gewacht. Rijksarchivaris Ernst Persoons: boek voorbereid in zijn genre Nadat Achiel Vermeiren onder streepte dat 'Heemkring Lebbeke' bereid is mee te werken aan om het even welke manifestatie of publika- tie over het Lebbeekse verleden, uit welke hoek die ook komt, nam Dr. Ernest Persoons, algemeen rijksarchivaris, het woord. Dit werk van de hand van Jozef Dauwe, aldus de rijksarchivaris, be handelt op originele wijze tweehon derd jaar katoliek bestuur in Lebbe ke. Het is uitgegroeid tot een vlot geschreven werk dat ook voor niet- Lebbekenaars interessant is. Het werk is immers een voorbeeld in zijn genre en ik hoop dat het anderen aanzet analoge initiatieven te ne men. Dergelijk werk, aldus E. Persoons, raakt de mensen meer dan verhan delingen omtrent de nationale poli tiek. Mij opgevallen is o.a. de grote machtswellust van vele verkozenen, het feit ook dat het algemeen belang vaak geslachtofferd werd voor het persoonlijke belang en de vaststel ling dat in Lebbeke in het verleden nogal wat 'overgelopen' werd. Spreker had het vanzelfsprekend ook over de bronnenraadpleging: Wie dergelijk werk schrijft heeft het moeilijk, want de archieven zijn niet altijd voorhanden of toegankelijk. Hoewel Zjef Dauwe o.a. in staat was het rijke Oostvlaamse archief te raadplegen, het rijkste provinciaal archief van het land. Een schat aan informatie, waaraan door het pro vinciaal bestuur hard gewerkt wordt om het te ontsluiten. Wat de lokale pers betreft is, wat Lebbeke betreft, en dankzij Mr. Dauwe, nog enorm veel bewaard gebleven. Het spreekt vanzelf dat al die ar chieven met kennis van zaken moe ten worden verwerkt. Een bezig heid die niet alleen veel tijd en ijver vereist, maar ook een goede kennis van zaken omtrent de nationale po litiek en de relaties met de plaatse lijke geschiedenis. Vaardigheden waarvan Jozef Dauwe in zijn werk voortdurend getuigenis aflegt, net trouwens als van zijn zin voor plaat selijke gevoeligheden. Dr. Persoons besloot zijn toespraak met een oproep in de provincie Oost-Vlaanderen een goedwerken- de archiefdienst te realiseren. Dienst die kan worden geaktuali- seerd via het ter beschikking stellen van een leeszaal, van voldoende personeel, een toezicht op de ge meentelijke administratie en het va loriseren van de bescheiden naar de mensen toe. Via het o.a. organiseren van ten toonstellingen en het schrijven van boeken in de aard van dat van Zjef Dauwe. Ook burgemeester Frans Moeyer- soon stak de loftrompet over Zjef Dauwes werk; hij noemde het een Lebbeke. Het boek van Zjef Dauwe is merkwaardig in alle opzichten (foto Guy) politiek-historisch naslagwerk en betrok ook mevrouw Dauwe in de hulde. Ze kreeg trouwens bloemen aangeboden en de auteur ontving een bord in Delfts blauw van de gemeente. Van een 'maire'... Lebbeke, aldus de auteur in zijn toespraak, is thans een turbulente gemeen» met woelige debatten, el lenlange zittingen en massa's klach ten. Uit de studie blijkt dat wij hier mee aansluiten bij een eeuwenlange traditie. Lebbeke is altijd een poli tiek speciale gemeente geweest. Zelfs Napoleon wist dat, want het eerste wat de Fransen bij hun inval in 1795 deden, was Lebbeke uitroe pen tot hoofdplaats van het kanton. De eerste demokratische verkiezin gen voor al deze gemeenten werden hier gehouden op 31 augustus 1795. Aan het hoofd van onze 'commune' stond toen een 'maire' en 19 ci- toyens-representanten van het volk. De werking draaide echter vlug uit op een flop: onze eerste gemeente vaderen, die allen als katolieken, zonder blikken of blozen de eed van haat hadden afgelegd tegen de mo narchie en het geloof, hadden van politiek geen kaas gegeten. Het wa ren bovendien fervente 'cumulards' die naast raadslid, tegelijk ook lid van het armenbestuur waren, van de kerkraat, patentzetter of belas tingsofficier. Bij de invoering van de eerste ge meentewet in 1836 waren er op 4218 inwoners slechts 209 kiesgerecht igden, nog geen 5%. Tot 1893 was immers enkel hij stemgerechtigd, die een bepaald bedrag aan belas tingen (20 Fï betaalde. In 1893 werd het algemeen meervoudig stemrecht ingevoerd, waarbij rijken en intellektuelen zelfs tot over vier stemmen konden beschikken, en in 1919 het algemeen enkelvoudig stemrecht: één man, één stem. In de tijd van het 'Unionisme' (1840-1870) was er van liberalen nog geen sprake te Lebbeke. De eerste liberale lijst werd ingediend in 1878. Vooral tijdens de Schoolstrijd was de politieke strijd heroïsch. De ma chinaties en knepen van de katolie ken, onder leiding van Joos Coor- eman, om de bouw van de gemeen teschool te beletten, hielden zelfs het land in spanning en gaven aan leiding tot dagenlange debatten in de Kamer, waar 'faits et gestes de ce conseil phénomenal de Lebbeke' de Parlementaire Verslagen vulden. In 1884 ontbrandde de kiesstrijd tussen de katolieken en de libera len, die een leider gevonden hadden in Valentin De Naeyer, de belang rijkste Lebbeekse industrieel van toen. Er waren toen 554 kiesge rechtigden, die zo intens de politiek beleefden dat ze zowel voor als na de stembusgang met hele groepen elkaar te lijf gingen. tot een stembusakkoord Om deze incidenten te voorkomen werd voor de kiezing van 1887 een stembusakkoord gesloten tussen katolieken en liberalen. Leo Du Bois werd burgemeester. De familie Du Bois bleef met vier opeenvolg ende burgemeesters-brouwers, Leo, Armand, Alfons en Joseph, ge durende 75 jaar de burgemeester szetel bezetten. Na het springen van het akkoord in 1901 boden zich opnieuw twee li jsten aan. Wat andermaal aanlei ding gaf tot bloedige incidenten. Het was de tijd dat de burgemees ter-brouwer zijn kiespubliek rijke lijk trakteerde. Tijdens de kiesstrijd van 1903 blijkt dat burgemeester Dubois alleen al 3.131 pinten offreerde. Wel van zijn eigen bier. Dit was ook de tijd van het ideologisch scheldproza tussen de lokale weekbladen van de ge- uzendrukker Emiel Lombaert (Ga zet van Lebbeke) en de katolieke voorman (Alois Tirez). Ingevolge het nieuwe kiessysteem vielen de liberalen vanaf 1909 volle dig uit de boot en kwam, tot 1921, een homogeen katolieke meerder heid aan het bewind. Nieuwe politieke formaties Nieuwe politieke formaties deden stilaan hun intrede, aldus verder Jo zef Dauwe. De socialisten die in Lebbeke in 1894, in afspanning 'De Roos', hun eerste meeting hielden, kwamen hier niet van de grond. Bij de eerste naoorlogse verkiezin gen van 1921 waren er reeds 4.800 kiezers. De katolieken behaalden zeven zetels, de liberalen opnieuw drie en de socialisten voor het eerst één zetel. In de tussenoorlogse periode ken den wij scheuringen in de verschil lende traditionele partijen en het ontstaan van nieuwe frakties, zoals de Vlaamsnationalisten in 1926 met Willy De Herdt, de kommunisten in 1936 met Jan Guns en Adolf Saeys, het VNV en Rex met De Saedeleir en Pierre De Naeyer. Vooral de ver kiezing van 1938 was zeer belang rijk, met als grote antagonisten de katolieke Vlaamsnationalist Frans Heirbaut en de socialistische voor man Joris De Leeuw. Na de Tweede Wereldoorlog wijzig de het politieke toneel grondig. Een nieuwe partij werd opgericht: de CVP. Onder leiding van Gustaaf Bosman slaagde zij erin 24 jaar lang de gemeentepolitiek te domineren. Dit gebeurde met vele intriges (overloperij, afscheuringen, anti- koalities), die in 1975 zelfs leidden tot een totale onbestuurbaarheid van deze 'politiek mistige gemeente'. Tot slot van zijn toespraak dankte Jozef Dauwe zij die hem bij het schrijven van zijn boek op een of andere manier materiaal aanbrach ten: het Lebbeekse gemeentebe stuur en sekretaris Paul Van Drie- ssche, Achiel Vermeiren en het be stuur van Heemkring Lebbeke, zijn vader, die hem zijn volledige naoor logse pamflettenverzameling schonk, de pers, zijn echtgenote, Jan De Wit, voorzitter van de plaat selijke CVP-afdeling en de Drukke rij De Cuyper, die met veel zorg, stijl en vakmanschap het boek in een minimum van tijd drukte. Het boek 'Gemeentepolitiek te Leb beke. 1795-1990' kost 800 F en is te bekomen b(j de auteur, Jozef Dau we. Pierre Van Rossem Lebbeke. Zjes Dauwe glundert terecht. Zijn nieuwste boek is inderdaad een parel (foto Guy) In het kader van de kansarmoede bestrijding heeft het OCMW van Dendermonde een Permanet Over leg Kansarmoede (POK) opgestart. Dit initiatief is een projekt dat goedgekeurd is door de Vlaamse Executieve in het fonds ter bestrij ding van de kansarmoede voor een periode van twee en een half jaar. Het OCMW wil aldus die diensten en instellingen die werkzaam zijn op het terrein van de kansarmoede (en dat zijn er heel wat) samenbrengen om overleg te plegen. Na een alge mene bevraging van die diensten en instellingen is immers gebleken dat er nood is aan overleg om op de hoogte te raken van elkaar initiatie ven en om te zoeken hoe er kan samengewerkt worden rond de kompleksiteit van kansarmoede. De startvergadering werd bijge woond door 21 diensten en instel lingen uit Dendermonde. Ook een vertegenwoordiger van het stadsbe stuur woonde de vergadering bij. In zijn verwelkoming gaf OCMW voorzitter Cool aan dat de klem toon ligt op de inbreng van iedere dienst of instelling; Na het inventa- rizeren van de noden zullen er im mers werkgroepen gevormd wor den die samen overleg zullen plegen rond zelfgekozen tema's. Hopelijk, benadrukte de voorzitter, vloeien uit dit overleg opbouwende samen werkingsverbanden voort, die ener-! zijds tegemoet komen aan de wer kingvan de diensten en de instellin gen en anderzijds aan de situatie van de kansarmen. De volgende vergadering van het Permament Overleg Kansarmoede is voorzien op maandag 18 februari 1991 Volgende week in TV-Ekspres Franky Van der Eist past de 'Man van het Seizoen' binnenkort 'De Gouden Schoen' Waarom Dominique geen 'zingende' dokter werd Genezende armbandenlevensgevaarlijk of... larie Recyclage van glaseen goed ideeMaar is het ook te realizeren En de pluspunten van TV-Ekspres bijzonder boeiende artikelen met alle aktuele achtergrondinformatie de meest volledige en extra overzichtelijke tv- en radioprogramma's alle speel- en tekenfilms, sportprogramma's, pop- en hitparades, met ruim 200 video-streepjeskodes, bijeengebracht in superhandige weekagenda's zodat ie met één oogopslag al je favoriete programma's vindt

De Voorpost | 1990 | | pagina 12