Vaarwel 1990 Dag 1991 Doorlichting van heden en toekomst van Lede 1991 - Jaar van de havik of van de vredesduif Veel energie en optimisme Aalstenaars goed gewapend met humor 2 - 28.12.1990 - De Voorpost Lede. Burgemeester Dominique Roe- landt Rond de jaarwisseling worden onder kennissen, vrienden en familie leden kerstwensen van vrede en nieuwjaarswensen van een goeie gezondheid, geluk en voorspoed uitgewisseld. Als burgemeester van de gemeente Lede wil ik mij langs deze weg bij deze traditionele wensen aansluiten. Ik hoop dat 1991 voor iedereen een jaar wordt van voorspoed, vrede en geluk. Op internationaal en nationaal vlak dient het nieuwe jaar zich niet bijster voorspoedig aan. Een oorlog in de Golfstaten hangt in de lucht, het democratiseringsproces in de Oostbloklanden raakt in het slop en hongersnood bedreigt miljoenen mensen in Afrika. Nationaal wordt de derde fase van de staatshervorming allicht een te heet hangijzer met alle gevolgen vandien. Onze grenzen worden nu vanuit het Oosten overspoeld met immigranten. Dreigt er een nieuwe oliecrisis zodat de energieprijzen uit de pan rijzen? Al deze externe faktoren gaan ongetwijfeld hun weerslag hebben op het gemeentelijk beleid, denken wij maar aan de stijgende prijs van de brandstoffen en aan de toename van vreemdelingen. Zal het ons in dank afgenomen worden indien wij de openbare verlichting doven, de centrale verwarming op 0° draaien, en ons gemeentelijk wagenpark op stal laten? Lijkt het niet ongehoord en mensonwaardig om een numerus-clausus politiek ten overstaan van de migranten te voeren? Laat ons hopen dat alles rustig verloopt en laat ons de toekomst wat rooskleuriger bekijken. Als bestuurders beseffen wij dat de gemeente terecht gezien wordt als het meest levensnabije bestuur. Het beleid moet derhalve vooral inspelen op de concrete noden en behoeften die binnen de leefge meenschap bestaan. De dagdagelijkse problemen van de inwoners worden op de voet gevolgd en passende maatregelen worden getroffen. Om de burgers in degelijke omstandigheden te kunnen opvangen worden verbouwingswerken aan het gemeentehuis doorgevoerd. Thans mag het gemeentebestuur terecht fier bogen op het ingebruik nemen van een vernieuwde vleugel waar ruimte gecreëerd werd voor diverse diensten. De blikvangers zijn de prachtige inkomhal en de zo broodnodige raadszaal. In een volgende fase worden burelen voorzien voor het administratief personeel van de technische dienst en voor de dienst bevolking/bur gerlijke stand. Het huidige politiegebouw zal onder de slopershamer verdwijnen en volledig worden vernieuwd. De wegeninfrastruktuur wordt stelselmatig verbeterd of vernieuwd, zoals recentelijk de Kleine Kouterrede en de Wijmenstraat. De Steen straat staat op het begrotingsprogramma van 1991 ingeschreven. In 1992 volgen Dr. Prieelslaan en verbeteringswerken aan landbouwwe- gen. In 1993 komt de Heiplasweg aan de beurt. Het gemeentebestuur wil eveneens een doordacht huisvesting- en grondbeleid voeren. Bijzondere plannen van aanleg voor de inplanting van een ambachte lijke zone op de Heipias worden opgemaakt. De realisatie ervan zou in de loop van 1994 plaatsvinden. Leegstaande, vervallen en onafgewerkte gebouwen worden vanaf 1991 aan een belasting onderworpen. Als landelijke gemeente moeten wij onze vrije ruimten zoveel moge lijk beschermen om de "leefbaarheid" naar de toekomst toe te waar borgen. Onze belangstelling voor de bescherming van het leefmilieu steken wij niet onder stoelen of banken. Het plaatsen van diverse afvalcontai ners, de wekelijkse huisvuilophaling aan sociaal tarief, het stimuleren van een papierophaling via toelagen en het mede-financieren van een studie omtrent de huisvuilverwerking, zijn initiatieven die erop ge richt zijn het leefmilieu te verbeteren. Doch het blijft een boeiende materie: vele moeilijkheden en hinderpalen zijn te overwinnen, de vele onbekenden maken het geheel tot een echte uitdaging. Inzake gezinspolitiek worden in Lede diverse domeinen bewandeld. Aan de beangstigende vraag van vele ouders waar hun kind rustig en vooral veilig kan spelen trachten wij een antwoord te geven door het aanleggen van verschillende speelterreinen. De inrichting ervan ge beurt met eenvoudige middelen die een kind aanspreken, zoals een grote rioolbuis, een kamion zand, enkele heuvels, ondiepe waterpar tijen en een terreintje voor balsporten. De gemeente betaalt ook een premie uit bij geboorte, bij het huwelijk van een voorhuwelijksspaarder en aan de ouder of opvoeder van een gehandicapt kind. De gezins- en bejaardenhulp wordt via het plaatselijk OCMW als een onvervangbare taak uitgeoefend. Bejaarden komen aan hun trekken bij de verschillende plaatselijke bonden en via de gemeentelijke adviesraad voor de derde leeftijd. De fuifnummers kunnen bij het gemeentelijk feestkomitee terecht. Deze gemeentelijke raad organiseert diverse aktiviteiten met als hoogvlieger "Lee-karnaval". Aan de tewerkstelling wordt eveneens gedacht: meer dan honderd arbeiders, bedienden, politie- en brandweermensen staan op de loon lijsten ingeschreven. Daarnaast worden nog 36 gesubsidieerde con- tractuelen en 2 stagiairs tewerkgesteld. De goed werkende sociaal kulturele raad ondersteunt samen met de gemeentelijke kultuurdienst het gemeentelijk kultuurbeleid. Ook in deze sektor levert het bestuur de nodige inspanningen: de onteigening voor het oprichten van een bibliotheek met polyvalente zaal zijn zo goed als rond. Het bouwen ervan wordt in het financiële beleidsplan voorzien in 1993. Diverse verenigingen vinden onderdak in gemeentelijke gebouwen. Het vroegere gemeentehuis van Impe wordt in de loop van 1991 omgevormd tot buurthuis. Wat de sport betreft wordt algemeen aangenomen dat een gemeente lijk sportbeleid gebaseerd is op drie hoekstenen, met name: - een gemeentelijke sportraad; - een bij de behoeften aansluitende infrastruktuur; - een goed en objektief subsidiebeleid. Het verwezenlijken van deze hoekstenen is in Lede zo goed als rond. Wij beschikken immers sedert jaren over een goed werkende gemeen telijke sportraad die in zijn werk ondersteund wordt door de sport- dienst. De infrastruktuur is onder de vorm van 2 voetbalvelden met de nodige sanitaire voorzieningen een zichtbaar gegeven terwijl de bouw van een sporthal begroot wordt in 1991. Een objektief uitgewerkt subsidiereglement ligt ter goedkeuring klaar. Het gemeentelijk kunstonderwijs zit in de lift. Een goed werkende muziekacademie, met afdeling algemene muzikale vorming in Oorde- gem, is in volle expansie. Om deze groei te ondervangen werden de leegstaande gebouwen van het vroegere ontvangkantoor der direkte belastingen in huur genomen. Kinderen, zowel als volwassenen kunnen hierdoor hun vrije tijd op een nuttige en kunstzinnige manier besteden. De meeste hindernissen die in deze sektor worden gelegd komen van de hogere overheid, die thans uitgepakt heeft met het invoeren van een nieuwe struktuur en het verhogen van het inschrijvingsgeld. Doch alle plannen, hoe goed zij ook zijn, staan of vallen zonder een efficiënt personeelsbeleid. Door het bewust oriënteren van het ge- meentepersoneel naar de beleidspolitiek kunnen de gestelde objek- tieven worden verwezenlijkt. Om tot een optimaal gebruik te komen van het personeel, zowel kwantitatief als kwalitatief zal in de loop van 1991 een doorlichting van de personeelsstruktuur gebeuren. Naast de slagkracht van het personeel hang de haalbaarheid van een goed beleid af van de financiële middelen waarover de gemeente beschikt. Door een onafwendbare verhoging van de personenbelas ting van 6 naar 7,5% en van de onroerende voorheffing van 1600 naar 2100 opcentiemen is het in de toekomst mogelijk het vooropgesteld beleid uit te voeren. Een sluitende begroting en dito meeijarenplanning staan er zelfs borg voor dat er in de komende jaren geen bijkomende financiële inspan ningen aan de Ledenaars zullen worden gevraagd. Tot slot wil ik iedereen danken die op een konstruktieve manier hun steentje bijdragen om van Lede een leefgemeenschap te maken waar het goed is te leven. Dominique Roelandt, Burgemeester van Lede. Tijdens deze feestdagen wensen we iedereen een gelukkig Nieuwjaar toe. Van 1990 hadden we veel verwacht en hopelijk werden al onze wensen bewaarheid. Wij vroegen aan enkele belangrijke mensen uit de politiek, de sport, de kuituur... wat 1990 voor hen betekende en wat ze verwachten volgend jaar. Als woordvoerder van de Aalsterse CVP-mandatarissen zijn wij blij met de geboden kans de lezers van «De Voorpost» langs deze weg onze beste wensen over te maken om het nieuwe jaar. Laten wij de hoop uitspreken dat U gedurende het nieuwe jaar moge gespaard blijven van ziekte en tegenslag en dat geluk en voorspoed uw deel moge worden. De Aalstenaars, die belang stellen in de politiek, zullen het jaar 1990 allicht ervaren als weinig interessant om reden dat er zich geen markante gebeurtenissen hebben voorgedaan. Zij mogen zich evenwel niet vergissen! In het verlengde van de bestuurswisseling per 1.1.1989 moest 1990 het jaar worden van de volle ontplooiing van het door de PW-SP-VD- coalitie aangekondigd dynamisch beleid. In de plaats daarvan kunnen wij alleen vaststellen dat 1990 het jaar geworden is van de verkwansel de kansen. Zulks heeft voor gevolg gehad dat de CVP-fractie liever dan in slaap te doezelen, van maand tot maand de handen vol had om het beleid te toetsen, de vastgestelde tekortkomingen aan de kaak te stellen, de voogdijoverheden te informeren nopens hetgeen misliep, en tenslot te, ten aanzien van het tribunaal van de publieke opinie, de PW-SP- VD-bestuursmeerderheid te verplichten haar daden te verantwoor den. Fraai waren deze daden alleszins niet! Forse belastingsverhogingen en desondanks een definitieve begroting... Miljoenenuitgaven en desondanks verloedering alom... Herstructurering stadsdiensten met een averecht effect op de dienstverlening... Roemloze verzanding van al de mooie voornemens m.b.t. het nieuwe organigram... Rechtsonze kerheid en demotivatie van het stadspersoneel, dat zich voortdurend geviseerd voelt. Geen wonder dat in die omstandigheden de voogdijoverheden het Stadsbestuur van Aalst nauwlettend in het oog houden! Gelukkiglijk zijn de Aalstenaars, dank zij hun levenslust en hun traditionele humor goed gewapend om dergelijke bestuursperiodes te doorworstelen. Wij hopen dat de komende feesten hen daarbij een handje helpen! Mare De Kerpel, Fraktieleider CVP. Aalst. Sabine Appelmans (arch) Ik wens iedereen in 1991 veel geluk en een goede gezondheid toe en dat alles wat ze zichzelf toewensen mag uitkomen. Verder wens ik mezelf veel energie (het zal wel nodig zijn) en optimisme toe. Sabine APPELMANS. Weetje nog, een jaar terug, op de drempel van 1990, hoe optimistisch iedereen was gestemd. Het onmogelijke, het ongelooflijke was ge beurd. De koude oorlog was voorbij. Ontwapening en vredesdividend gingen honger en armoede uit de wereld bannen. Over de hele wereld waaide een vredeswind. Het leek of men overal aan de onderhande lingstafel wou gaan zitten en de demokratie meer kansen wou geven. Dat geschiedenis niet geschreven wordt langs rechte lijnen, maar volgens de regels van de processie van Echternach, mochten we in de loop van het jaar ondervinden. Het Europese kruitvat werd verplaatst naar het Midden-Oosten. De ontwapening ging wel voort, maar met zo een kleine pasjes, dat ze de produktie van nieuwe wapens met moeite kon volgen. Vandaag hebben we een grotere wapenvoorraad dan een jaar geleden. Terwijl enkele honderden van de 50.000 kern wapens werden ontmanteld, wat wereldwijd verkondigd werd, ging men in stilte voort met de produktie van nieuwe types. Elke dag komen er zes atoomwapens bij, gemiddeld veel krachtiger dan de bom van Hirosjima. Veertig Hirosjima-bommen per dag. Een krankzinnig machtsvertoon. Tegen wie, tegen wat? De kernproeven gaan onver minderd voort, wat bewijst dat de echte bereidheid tot ontwapenen er nog niet is. Nieuwe haarden van onrust zijn ontstaan. De golfkrisis dreigt de wereld in een gevaarlijke oorlog te storten. In het Israëlisch- Arabisch konflikt neemt het geweld dagelijks toe. In de Sovjetunie wordt het met de dag onrustiger. Een ekonomische krisis hangt in de lucht. Honger en armoede bedreigen de derde wereld meer dan ooit. De onzekerheid wordt zo groot dat sommigen met spijt terugdenken aan de tijd van de koude oorlog. Het fundamentalisme neemt toe en overal hoor je de roep naar een sterke man, naar gezang en orde. En toch gaan we vooruit. Europa krijgt vorm en groeit naar eenheid en samenwerking. Het zoekt zich te ontwikkelen, niet tot een nieuwe, agressieve grootmacht, maar tot een kontinent dat samenwerking en rechtvaardigheid in de wereld wil bevorderen. In Zuid-Afrika wordt 1 t hardnekkig voortgewerkt aan de grote verzoening. In Angola en Mozambique zijn de vooruitzichten goed. Libanon krijgt weer een kans. In Haïti en El Salvador is er hoop, terwijl in Chili het post-Pino- chet tijdperk is ingetreden. En intussen neemt de invloed van de Verenigde Naties en van de vele andere internationale organisaties toe. Al bij al, de balans van 1990 blijft positief. Wat ik wens voor 1991? In de eerste plaats een vreedzame oplossing van de golfkrisis, van de strijd tussen joden en arabieren en van alle plaatselijke konflikten en oorlogen. Het besef dat wapens nooit een oplossing bieden, maar ieuwe oorlogen voorbereiden. Een snellere ontwapening, zeker op het gebied van kernwapens en chemische wapens. Heel speciaal een konsekwente houwing van België bij de stemming in de Verenigde Naties over het volledig stoppen met de kernproeven. Nu ons land een plaats krijgt in de Veiligheidsraad zou dit zeker een bijzondere weerklank hebben. Meer invloed van Amnesty International in zijn aktie tegen moord en foltering. Daarnaast meer respekt voor elkaar. Respekt voor ieders eigenheid, voor ieders overtuiging, voor ieders inbreng. In het bijzonder meer aandacht voor de zwakkere, voor hen die zich niet waar kunnen maken, die geen stem hebben of door het noodlot worden getroffen. Mogen zij die het goed hebben, en dat zijn er gelukkig velen, in ons land en de hele ontwikkelde wereld, hun verantwoordelijkheid opne men en echt iets doen voor wie tekort heeft, bij ons, maar vooral in de doodarme landen waar dagelijks duizenden omkomen van armoede en honger. Een utopie, hoor ik zeggen. Zeker niet. Als we wat meer ons verstand gebruiken, wordt die droom van vandaag morgen een realiteit. Ook de processie van Echternach gaat vooruit. Jef De Loof Aalst. CVP fraktieleider De Kerpel (arch)

De Voorpost | 1990 | | pagina 2