Sabine Appelmans Sportlaureate van Aalst Erpe-Mere heeft kritiek op afvalstoffenplan Bond Moyson fusioneert verbonden Heden en toekomst: Konstruktiviteit Meer hulp voor hen die honger lijden Wereldsolidariteit Aalst werkzaam in Haïti mm 4 - 28.12.1990 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 Derde werd Odilon De Bruyn lid van WSV Wetteren die dit jaar 2.200 km bijeenwandelde. Een eervolle vermelding was er voor Patrick Van Den Abbeele lid van MTC Cobra's die deelnam aan de woestijntocht Ténérally. In de rekreatiesport werd Jiu Jitsuklub Yukio Tani uitgeroepen als lau reaat. Kiu Jitsuklub Yukio Tani Aalst verzorgde in totaal 376 uren sport voor 5400 deelnemers, tijdens trainingssessies stages, spelnamid- dagen, demonstraties- Tweede werd de Aalsterse wandel sportvereniging de Kadees. Ze rich ten 4 wandeltochten in totaal kwa men 4.175 deelnemers opdagen. Eervolle vermeldingen waren er voor MTC De Cobra's die het 14e internationaal Cobra treffen orga niseerden met 88 verenigingen en 560 deelnemers. En de Oosterse krijgskunstvereniging Budo orga nisator van de gala der Oosterse gevechtskunsten (taekwondo, Nun- chaku, Aikido, Karate, Jiu-jitsu en judo). De viering In presentatie van Louis De Pels- maeker konden alle aanwezigen ge nieten van een aangename sport avond. Er was een interview met sportvrouwen Ingrid Berghmans, Carla Galle, Sonja Vettenburg, Sa bine Appelmans, Godelieve Rogge man, Brijs en Verbreyt met als the ma de vrouw in de sport. Schepen van sport Patrick De Smedt dankte de leden van de adviesraad voor hun inspanningen en feliciteerde al le deelnemers. De archiefbeelden 25 jaar sport werden naar waarde geschat. JM Heyman Vervolg van blz. 1 Daarnaast dient men een welomschreven stortplaatsen- beleid te voeren met sensibilisering als klemtoon en hiermee bedoelt men vooral preventie, gescheiden inzameling en rekuperatie. Dit neemt niet weg dat er zeer be langrijke kritiek geuit wordt ten overstaan van het beleid op de af valstoffen en dit werd door schepen Eeckhout verder samengevat: 'De post afvalstoffenverwijdering zal in de toekomst in de gemeente begrotingen misschien met een fak- tor 2 tot 3 moeten worden ver hoogd. Enig soelaas kan worden ge« zocht in de optrekking van de huis vuilbelasting. Voor een beter leef milieu moet de burger inderdaad een inspanning leveren. Het blijft misschien niet haalbaar dat men voor de prijs van een pintje per week de wekelijkse afvalproduktie van een gezin kwijt kan. Toch dient de overheid erover te waken dat de aanwending van de ontvangsten van de milieuheffingen met de meeste zorg geschied. De volledige doorstorting naar voornamelijk preventie- en rekupe- ratieprojekten is niet aangewezen. In praktijk betekent dit immers dat ernstige maar ook minder ernstige projekten van onderzoekscentra en private bedrijven met financiële middelen zullen begunstigd wor den. Ook de beoogde begunstiging van producenten van milieubelastende produkten, voor research naar ver vangende produkten, mag er niet toe leiden dat belangrijke kredieten via allerlei omwegen in het bedrij- fresultaat terechtkomen. De grote producenten van beoogde produk ten moeten in eerste instantie de eigen verantwoordelijkheid opne men en zelf de kosten dragen voor research naar vervangende - en minder milieubelastende - produk ten. De privekonsument wordt im mers in onze hedendaagse maat schappij al te zeer deze produkten opgedrongen (chr. de freon-spuit bussen). Het is weinig eerlijk dat hij, die thans reeds gedurende enkele jaren milieuheffingen betaalt de op brengst ervan ziet doorsluizen a ra to van 1,7 miljard per jaar naar niet altijd even duidelijke doeleinden. Het is nog minder opportuun dat hij daarenboven in de toekomst tevens volledig moet opdraaien voor de in vesteringen in het misschien nood zakelijk maar daarom niet minder prestigieuze Masterproject. Het systeem van de subsidies ten laste van de begroting van het Vlaamse Gewest mag dan al voor bijgestreefd zijn, toch moet eraan gedacht worden een aanzienlijk deel van de opbrengst der milieu heffingen te besteden aan het Ma sterproject. De NV Vlaamse Milieuholding kan een gedeelte van het investeringskapitaal betrekken uit een dotatie ten laste van de be groting van het Vlaamse Gewest, verhoudingsgewijs bepaald t.o.v. de ontvangsten der milieuheffing. Op deze wijze kan de last voor de ge meentebegrotingen aanzienlijk worden teruggeschroefd'. JV Wereldsolidariteit is een niet gou vernementele organisatie voor ont wikkelingshulp ontstaan in de Kris- telijke Arbeidersbeweging. Op 4 januari vertrekken Christine De Paepe, Noella Ghyssels, Lieve Hutsebaut, Philippe Impe, Nick Leynsse, Ann Savoye, Mare Van der Bracht, Danny Van der Haegen, Maria Van der Geynst en Mariette Verhoeven, allen van de delegatie wereldsolidariteit Aalst naar Haïti. Allereerst willen ze er ervaringen opdoen hoe men leeft in een derde wereldland en vervolgens wil men het projekt opstarten waarvoor men hier ter plaatse de nodige fondsen wil bijeenhalen. Het hele projekt omvat 5 deelpro- jekten. In het kader van de gezond heidszorg wil men een nationale mutualiteit uitbouwen. Dat ziekenfonds moet op zijn beurt instaan voor de bouw van een poly- kliniek dichtbij de krottenwijken van Port au Prince en vijf regionale gezondheidscentra. In het kader van de Koöperatieve werking wil men een spaarbank op richten om een koöperatie voorvar- kensteel en een boomplantingspro- jekt op te starten. Wereldsolidariteit Aalst wil ook steun verlenen aan de plaatselijke vakvereniging CHT die sinds 1986 bovengronds werkt. Het alfabetiseringsprojekt van de Jeunesse Ouvriers Chrétienne wil de plaatselijke bevolking leren le zen en schrijven in het Kreools. Verder wil men een volksorganisa tie uitbouwen met de vrouwen die dagelijks naar de markt gaan. Tot slot wil wereldsolidariteit wer ken aan de alfabetisatie van jonge ren voor wie men reeds een jeugda telier uitwerkte. JM Heyman Aalst. A. Adriaenssens, PW fraktieleider De PW-frakties kunnen ongetwijfeld terugblikken op een goed en konstruktief werkjaar. De werking van onze frakties binnen de meer derheid en binnen het geheel gemeentelijk politiek bestel was ronduit positief. Er was eerst en vooral de nooit aflatende ijver en inzet van onze Burgemeester mevr. Anny De Maght-Aelbrecht. Onder haar leiding kwamen heel wat veranderingen tot stand bij Brandweer en Politie. De diensten Public Relations en Organisatie, die ook onder haar departement vallen, werden tot één enkele dienst samengevoegd, wat een niet onbelangrijke besparing betekende. Die diensten zijn nu gehuisvest in het nieuwe Onthaalkompleks van de Keizershallen. De PW-schepenen deden niet minder hun best. Helemaal in het begin van 1990 verhuisde de dienst voor Ekonomische Ontwikkeling en Middenstand van Schepen Gilbert Bourlon naar het Kasteel Terlinden, dat nu een ideale uitvalsbasis vormt voor het voeren van beleid en het organiseren van akties. De opgemerkte Italiaanse Top- week was er een voorbeeld van. Schepen André Dooms is niet alleen Ambtenaar van de Burgerlijke Stand, maar beheert o.a. ook het departement Welzijn. Daar werd het afgelopen jaar serieus werk gemaakt van een degelijk seniorenbeleid, met bv. ook een nuttige seniorengids. Schepen Oscar Redant heeft wel een moeilijk maar tevens ook geslaagd werkjaar achter de rug. De stadsfinanciën droegen zijn constante controle en zorg weg, o.a. met enkele aanpassingen aan de gemeentelijke fiscaliteit als gevolg. De bespreking van de begroting toonde aan dat hij, en met hem het hele bestuur, duidelijk in de goede richting werken. Onze OCMW-collega's deden ook hun best en droegen hun steentje bij in o.a. het daadwerkelijk - en succesvol - opstarten van het nieuwe ASZ, begin 1990. Een woord van dank gaat ook naar onze koalitiepartners de SP en de VD, waarmee de PW samen mag besturen, en waarmee nu, maar ongetwijfeld ook in de toekomst, wordt en zal worden constructief en positief samengewerkt. Konstruktiviteit, dat wens ik voor 1991 ook voor de oppositiepartijen in de Gemeenteraad, met daarnaast een positieve ingesteldheid en politieke fairplay: dat is nodig en zo hoort het in een stad als Aalst. In naam van de PW-frakties wens ik alle inwoners van Aalst van harte een gelukkig, gezond en succesvol 1991! A. Adriaenssens, PW-fractievoorzitter. Aalst. Kamiel Sergant (arch) Voor 1991 wens ik aan iedere Oiljstenes en Oiljsteneer een goede gezondheid en aan alle Kamavalisten tevens een plezierige en zotte Vasteloaved! Aan iedereen wens ik de moed om "voeisj te doen", en als het te moeilijk wordt, toch even te lachen, door je tranen heen, want humor houdt ons Oiljsteneers, allen te been... Vrede en geluk zou ik niet alleen willen wensen in onze stad, maar over heel de wereld, met minder miljarden en biljoenen voor bewape ning en oorlog, maar meer hulp aan hen die honger lijden, die hun kinderen zien sterven omdat het noodzakelijkste ontbreekt... Ook voor de 4e wereld in ons eigen Vlaanderen, waar nog steeds mensen ronddolen zonder dak boven hun hoofd, die nog echte armoede kennen... Een gelukkig en vreugdevol '91 ook aan allen met een andere huids kleur, taal of geloof, die tenslotte mensen zijn op dezelfde planeet die aarde heet, dat zij zich aan onze kuituur zouden aanpassen en wij hen zouden leren begrijpen. Dat we na '91 ook nog zouden denken aan de generaties die onze aarde nog gaan bevolken, aan de jeugd van morgen, dat ze nog een leefbare wereld zouden vinden. En tenslotte aan allen die het voor het zeggen hebben, wens en hoop ik, dat ze zouden toepassen wat BZN zo goed formuleert: "hebben is hebben, geven is de kunst...". Een gelukkig nieuwjaar, Kamiel, OiUst, 20 dec. '90 Aalst. De verantwoordelijken van de Bond Moyson (a) Zes jaar geleden werd uit de fusie van twee kleinen mutualiteiten: Dender- monde en Sint-Niklaas, bond Moyson Schelde en Waasland geboren. Op 21 december werd er samenwerkingsakkoord getekend tussen de federatie Schelde en Waasland en Aalst Oudenaarde. Het nieuwe verbond wordt na Antwerpen het tweede grootste Vlaamse Socialistisch ziekenfonds. Het nieuwe ziekenfonds 'Socialisti sche Mutualiteiten Bond Moyson' omvat de arrondissementen Aalst, Oudenaarde, Sint-Niklaas en Den- dermonde. In oppervlakte betekent dat onge veer 2/3 van de provincie Oost- Vlaanderen. De zetel is te Zottegem gevestigd, in De Colfmaeckerstraat 11. De ver scheidene grote administratieve diensten zoals 'bevolking', 'ziekte en invaliditeitsuitkeringen' en 'gezondheidszorgen' werden res- pektievelijk gecentraliseerd, maar werken toch ofwel in Zottegem of wel in Sint-Niklaas. Dit gegeven is te verklaren doordat op die manier slechts een minimum aan infra- struktuurwerken moest plaatsvin den en tevens alle personeelsleden hun huidige standplaats kunnen houden. Enkel de 'papieren dossiers' wer den over en weer verhuisd. Intern is de fusie doorgevoerd op maandag 10 december 1990, d.w.z. de gehele hernummering en aan passingvan het ledenbestand. Na 14 dagen proefdraaien kan men al van een geslaagde operatie spreken. Weliswaar, en mede door het sta tuut van 'bedrijf in restrukturatie' waardoor tal van medewerkers af vloeien, worden momenteel tiental len werknemers opgeleid of omge schoold om zich van hun specifieke taken te kwijten. Opmerkelijk is het feit dat vandaag de oudste werkne mer bij Bond Moyson slechts 49 jaar is. Beheersmatig heeft Bond Moy son een volwaardig direktiekader kunnen uittekenen wat op vrij korte termijn moet toelaten, een maksi- male, volwaardige en kwalitatief hoogstaande dienstverlening te ver zekeren aan de leden. 150.000 mensen of meer dan 20% van de ongeveer 735.000 inwoners die de georgrafische omschrijving telt, zijn vandaag lid van Bond Moy son. De leden worden bediend van uit 13 gewesten. Aalst, Oudenaarde, Dendermonde, Sint-Niklaas, Zot tegem, Ninove, Geraardsbergen, Ronse, Wetteren, Lokeren-Zele, Temse-Hamme, Stekene-Beveren en Denderleeuw. Elk gewest wordt zo kompleet mo gelijk uitgerust: de verplichte verze kering wordt aangevuld met een pakket van meer dan 60 bijkomende voordelen. Naast de klassieke pre mies allerhande, profileren Bond Moyson zich vooral op het vlak van gezondheid en welzijn. Waar moge lijk richten wij medische en/of pa ra-medische kabinetten in. De Bond Moyson Thuisverpleging is, vooral in de omschrijving Aalst-Ou- denaarde, vandaag al een begrip. De mediotheek, die medische ma terialen en hulptoestellen verhuurt en verkoopt, bestrijkt de gehele fe deratie. Niet te vergeten is de aan wezigheid van de socio-kulturele verenigingen in elk gewest, met ak- tieve besturen en geruggesteund door professionele animatoren. 850 medewerkers staan klaar: 350 in vast dienstverband 320 in alternatieve statuten 180 zelfstandigen: artsen, verpleeg sters, kinesisten en andere para- medici. Bond Moyson te Aalst Tijdens de laatste gemeenteraad keurden de meerderheidsfrakties en de CVP de aankoop goed van het pand van De Bond Moyson in de Sint-Kamielstraat voor 26 miljoen. De Stad wil er in de toekomst de politiediensten in onder brengen. De Bond Moyson blijft echter in de omgeving verder haar dienstverle ning vervullen. Aan de hoek van de Stefaan De Jonghestraat en de Ge- raardbergse straat wil men in de toekomst gepland wordt tegen 15 december 1991 een nieuwbouw zet ten met lokettenzaal, sociale dien sten, prenatale raadpleging, poly- kliniek, op de eerste verdieping en op de tweede verdieping vergader zalen voor de mutualistische vrou wen, bejaarden, jeugd- en gehandi- kaptenbonden. De globale kostprijs wordt geschat op 48 miljoen. De opbrengst van de verkoop van het oude pand en het onttrekken van 50% van de aande len in het Aalsterse volkshuis ma ken dat de ballans in evenwicht blijft. De vroeger apotheek die ook in het gebouw van de Bond Moyson aan de Sint Kamielstraat gevestigd was verhuist naar een gebouw in de om geving van de Geraardberg.se Straat. De Bond Moyson plant ook de bouw van een gebouw voor dienst verlening op de andere kant van de Dender, op de Moorselbaan ter hoogte van het Sint-Maartensinsti- tuut. JM Heyman |Ha jPai f'g< kin Int Me dal eet tisc wij tiei var gin bes om Ihei suk dc- ski tot gec got tee nie Na ger (nie Aalst. Na de werkzaamheden kon er best een praatje af a

De Voorpost | 1990 | | pagina 4