Verkeerslichten in Mere, Ja, maar waar en wanneer? lad van Dender- Durme- en Scheldestreek Toneelstuk 'Daens' in veertien Vlaamse steden op de planken Aalstenaar Jonny De Ridder: nieuwe voorzitter van De Pelikaan AP Alleen Aalst ontbreekt op het voorstellingslijstje VRIJDAG 4 JANUAR11991 44e JAARGANG NR. 1 - 44 F ■Het gemeentebestuur had beloofd dat er tegen de maand mei 1990 ver- Ikeerslichten zouden geplaatst worden op het kruispunt waar de Bosstraat I te Mere de Oudenaardsesteenweg vervoegt. Ondanks de inspanningen van Ihet bestuur loopt het echter niet zo een vaart en wachten de omwonenden t vooral, op de oplossing van dit probleem waarvan zg toch het grootste slachtoffer zgn. In de jongste raadsvergadering werd aan de leden voorge steld om uiteindelijk toch te beslissen tot het plaatsen van deze verkeers lichten aan de Bosstraat en niet aan de op- en afritten van de autosnelweg zoals door de diensten van de Vlaamse Gemeenschap gesuggereerd werd. Het was in september 1989 dat het gemeentebestuur deze verkeers- problematiek besproken heeft met I de overheid. Toen was er een vraag I om verkeerslichten te plaatsen H| waarbij de provincie de helft van de i kosten zou dragen. In maart 1990 I was er opnieuw een vergadering 1-, met het College en afgevaardigden zowel van de Provincie als van de |E verschillende diensten die zich met |Hdergelijke zaken bezig houden. fflËTocn werd het voorstel gedaan om volwaardige kruispunten in te rich ten aan de op- en afritten van de E-40. Pas op 12 november is er een ontwerp tot installatie aan het ge meentebestuur overgemaakt om jadvies uit te brengen. Daarop kwam dc kommissie voor verkeersleef- baarheid samen op 20 december en hier stelde men vast dat niet volle dig aan de vorige eisen voldaan werd. Dit deed de kommissie be sluiten dat er wel gewerkt is voor het verkeer van de autowegafritten maar niet voor de omwonenden. Aan de vraag was dus niet voldaan met als nevengevolg dat cr reeds :t f kredieten in de begroting inge schreven waren voor de fealisatie aan de Bosstraat. Raadslid J. De Vuyst pleitte echter 'voor het voorstel van de overheid d< waarvan er verschillende diensten met het probleem bezig zijn. Daar enboven heeft de advieskommissie 'e voor de verkeersveiligheid gunstig ;ngereageerd voor het voorstel lich- B k ten te plaatsen aan de op- en afrit- ten maar dan op de N-46 opdat ook het tussenstuk zou beveiligd zijn. Bovendien vallen dan de kosten vol ledig ten laste van het Vlaamse Ge west en de uitvoering van het dos- T° sier zou zelfs bespoedigd worden. Hier werd het advies voor de reali satie aan de Bosstraat verworpen omdat «het probleem zichzelf zal oplossen met hun systeem. Raads lid De Vuyst verdedigt dit stand punt omdat hij vindt dat het een beslissing is van een bevoegde kom missie die het plan uitgewerkt heeft en waarbij beveiliging voor de Bos straat voorzien is: «Als we nu beslis sen lichten te plaatsen aan de Bos straat dan komen we in konflikt met M Mad .pe alles wat al beslist is en men mag niet vergeten dat de Gewestover- heid hier een serieus geschenk geeft aan Erpe-Mere vermits ze het op eigen kosten willen verwezenlij ken». Burgemeester De Langhe gaat gro tendeels akkoord met de argumen ten van De Vuyst maar stelt daaren tegen dat de plaatselijke bevolking alleszins moeilijkheden zullen heb ben omdat de inrijstroken naar de garages niet meer zullen bestaan vermits er een indeling zal gemaakt worden met vier rijvakken. Juist om die reden was men trouwens terug gekeerd tot het systeem van twee rijvakken. G. De Langhe wil de prioriteit geven aan de plaatselijke bevolking die evenzeer moet bevei ligd worden: «Ons standpunt was gericht op de veiligheid van de Bos straat en de Ottergemstraat door een verkeersonderbreking op dat kruispunt te realiseren en met het huidig projekt zal er geen onderbre king zijn wat nog heel wat moeilijk heden zal teweeg brengen. Voet gangers zouden het alleszins nog moeilijk hebben om over te steken. Aan onze besluiten is geen gevolg gegeven en nu geeft men prioriteit aan de verkeersdrukte maar voor ons telt het vlot verkeer van aan de Bosstraat en de voetgangers moe ten honderd procent beveiligd wor den. De verkeerskommissie in Er pe-Mere heeft unaniem het voor stel ondersteund om lichten te plaatsen aan de Bosstraat». Dat bepaalde ambtenaren bij het verkeersonderzoek alleen oog had den voor het verkeer vond burge meester De Langhe terecht maar bij het gemeentebestuur gaat de voor keur naar de plaatselijke wegge bruiker, vooral dan de omwonen den die gemakkelijk moeten kun nen oversteken ofwel hun woning bereiken. De regeling stemt niet overeen met hetgeen vroeger beslist werd en daarom wil hij dat de raad de beslissing neemt om de lichten aan de Bosstraat te plaatsen. De plaatselijke problemen zijn hier niet te onderschatten en bovendien is het juist op aanvraag van de bevol king dat lichten zouden moeten ge plaatst worden. Het is in de eerste plaats hun probleem en niet zozeer dit van de dagelijkse weggebruiker van overal. Schepen H. Van Wilder drukt zich in dezelfde zin uit met de bezorgd heid voor de mensen die langs de Oudenaardsesteenweg wonen op dat ze op een vrije manier de weg naar hun garage kunnen gebruiken. Toch blijft raadslid De Vuyst het systeem van de verkeersspecialisten aanhankelijk omdat hij vertrouwen heeft in de kommissie van de over heid en «niet in het enge probleem van het gemeentebestuur en daar om onthoud ik mij voor dit agenda punt». Ex-schepen De Wolf ergerde zich aan het feit dat er in dusdanig be langrijk dossier alleen een teke ningetje van de eigen diensten in stak maar niets te vinden van de vaste kommissie. Nadat hij zich in gelicht had over de werking of het bestaan van deze kommissie voor de verkeersleefbaarheid en men hem gewezen had op het feit dat elke fraktievoorzitter er deel van uitmaakt, vond hij dpt het «gemeen tebestuur zijn gezicht moet redden tegenover de bevolking. Vermits er een oplossing moet komen voor het verkeer aan de Bosstraat vraagt hij tenslotte om dit punt te verdagen «tot alle stukken in het dossier zit ten. We zijn bereid om hierover bij elkaar te komen rond half januari en dan nog zonder vergoeding». Tot besluit wijst burgemeester De Langhe er op dat de kommissie voor verkeersleefbaarheid in 1987 opge richt werd en nu nog blijft bestaan met dezelfde samenstelling. Daar bij heeft men aan alle fraktieleiders gevraagd om mensen aan te duiden om in deze kommissie te zetelen «maar de SP heeft dat niet gedaan». Er ontspon zich nog een diskussie tussen de burgemeester en De Wolf over de aanduiding van een afge vaardigde, over de stukken die niet in het dossier staken en dergelijke meer tot men uiteindelijk tot de stemming overging waarbij de mo tie van J. De Wolf om het punt te verdagen niet aanvaard werd, zelfs niet door de resterende twee LVB- raadsleden. De meerderheid beslis te uiteindelijk om lichten te plaat sen aan het kruispunt van de Bos- en Ottergemstraat waarvoor een ra mingvan 1 miljoen gemaakt werd en waarvoor de helft zal teruggekregen worden via een toelage van de pro vincie. De toneelgroep 'Zucht naar Kunst' gaat de komende maanden in liefst 14 het Casino van Beringen een opvoe- steden van het Vlaamse land het stuk 'Daens' opvoeren. Aanleiding tot ring is voorzien. Op 1 maart is men deze aktie is het eeuwfeest van de encycliek Rerum Novarum die aan de aan het werk in Rotselaar in de zaal basis ligt van de kristelyke arbeidersbeweging. De opvoeringen in deze 14 van de Montfortanen en op 2 maart steden worden georganizeerd door Fakrea, de Federatie voor Amateuristi- trekt het hele gezelschap naar Brug- sche Kunstbeoefening. Opvallend is dat op het Igstje van de steden niet ge voor een opvoering in de stads- eens Aalst voorkomt, de stad waar Pieteren Adolf Daens hun leven hebben schouwburg. Op 9 maart staat er doorgebracht. een voorstelling genoteerd in Ize- Gaston Van der Gucht schreef en Speeldata en -plaatsen ®en?. 'n zaa[ ^an ^et Sint-Jozef- herschreef het stuk en heeft ook de jjet stuk 'Daens' wordt on veertien en op mf.art ""'P reeie in handen Hii weet over wie P vfer"Jn broek waar gespeeld worden in de SSSkZ plaatsen m Vlaanderen sebrachl' -al Iris. Op 22 en 23 maar. volgt stig uit Mere waar in 1925 liefst 5 De premiere is voorzien op 2 fe- Daensisten deel uitmaakten van de bruari in Anderlecht in de zaal Coo- gemeenteraad. Hij heeft kunnen er- vi. Op 8 en 9 februari is 'Zucht naar varen dat de gebroeders Daens een Kunst' te gast in de Warande in belangrijke periode vormen in onze Turnhout. Op 15 februari wordt in geschiedenis. Zij kozen als kriste- de stadsschouwburg van leper ge nen de kant van de proletariërs en speeld en de dag daarop ins Malde- dan Gent in zaal Sint-Bavo. Op 12 april krijgt de stadsschouwburg van Sint-Niklaas het stuk op de affiche en op 13 april is men te gast in Ronse in zaal Familia. Op 20 april volgt dan nog een voorstelling in het kultureel centrum in Diksmuide en mawaï uv avuia a tuil uw pi V1WIU1 IWIO Wall w^/wwau vaa uw uu^ uuuiuja alio itiuiuw dat was in hun tijd, de periode rond gem in zaal De Gilde. Op 23 februa- slotyoorstelhng heeft plaats op J *7. - r 8 rnoi in kol WuAmnnaltnin la lll^l de eeuwwisseling, op zijn minst op- ri trekt men naar Limburg, waar in zienbarend. De boodschap die prie ster Adolf Daens uitdroeg was al even merkwaardig arbeiders mo gen geen slaaf zijn van hun arbeid. Die boodschap is nog steeds aktu- eel. Bovendien vroeg hij aandacht voor de achtergebleven groepen. En ook vandaag bestaan die nog. Denken we maar aan de gepensio neerden, de generatiearmen, de langdurig werklozen, enz. De Daensistische beweging heeft tal van eigenaardigheden. Zo kwamen de leden vooral uit het arbeiders midden, zonder daarom zelf arbei der te zijn. Velen hadden zich met avondonderwijs weten op te werken en vandaar dat zij streefden naar de verheffing van de arbeiders. Ze ij verden ook voor de erkenning van de Vlaamse taal, want dat was de taal van de arbeiders. De Daensis- ten wj'ii'J iii zekere zin idealisten, ze ware» in elk geval zeer gelovig en kuituurmensen. De hele Daensbe- weging is te omschrijven als een kui tuurbeweging, zegt Van der Gucht die feiten uit de geschiedenis kan aanhalen om zijn gelijk te bewijzen. Hij heeft het over de Daensisten als politieke partij. Een partij die er alleen maar gekomen is om de rechten en ideeën te kunnen verde digen op het hoogste niveau. Uit noodzaak dus. En naast Pieter en Adolf Daens is er nog de figuur van Louise, de vrouw van Pieter Daens, die als burgervrouw eerst terughou dend stond tegenover het engage ment van haar man en diens broer priester Daens. Maar toen deze laatste overleed was het Louise die onvervaard naar het bisdom trok om er mee te delen dat de strijd zou verder gaan. De figuur van Louise kom dan ook in het stuk sterk naar voor. 18 mei in het Werkmanshuis te Wet- teren. Aalst. Priester Daens rond wie het toneelstuk draait (arch) ■Onlangs verkoos de Vriendenkring der Vrijwillige Bloedgevers van het ■Rode Kruis van België, afdeling Aalst, een nieuwe voorzitter. Als enige kandidaat voor het voorzitterschap behaalde Jonny De Ridder het ^vooropgestelde aantal stemmen. lonny was in het uittredend bestuur Iveede ondervoorzitter, een taak lie hij gedurende twee jaar met veel lans heeft vervuld. We moeten te- g alles reorganiseren van het be- in af aan en verder trachten het fedenaantal te verhogen, aldus Jon- ty De Ridder, die cr nog aan toe- 'oegde dat hij voor alle goede raad /adjen steun steeds kan aanbellen bij de [erevoorzitter, de heer Hoste, die ruim dertig jaar lang de funktie van voorzitter heeft uitgeoefend. De medemens heeft steeds centraal gestaan voor Jonny De Ridder en dat komt vooral tot uiting in de be steding van zijn vrijetijd. Zo is hij lid van het Stedelijk brandweerkorps waarin hij een funktie bekleedt bin nen het vrijwilligerskorps. Ook het parochiaal leven in de Sint-Paulus- parochie ligt hem nauw aan het hart. Vriendenkring De Pelikaan Al meer dan dertig jaar is Vrienden kring 'De Pelikaan' de motor van het bloedtransfusiecentrum Aalst en ook de getuige van heel wat in grijpende veranderingen, met een hoogtepunt in de gouden jaren zes tig. De Vriendenkring was getuige van een steeds groeiende demokra- tisering, emancipatie, vrijheid in ve le domeinen en toenemende wel vaart. Vandaag leven we in een die het slachtoffer zijn van depres- sieviteit. Het menselijk kontakt, het gevoel van zekerheid en geborgen heid is dan ook ver te zoeken. Met andere woorden: velen zijn 'slacht offers' geworden van een te harde realiteit. De sociale bewogenheid is zoek maar leeft nog in volle bloei, precies in het hart van alle bloedge vers. Hierbij het jaarprogramma van de bloedinzamelingen in de diverse pa rochies van de stad Aalst, ingericht door het bloedtransfusiecentrum Aalst in samenwerking met de Vriendenkring 'De Pelikaan'. Mijlbeek: zaal 'Apostelken', telkens van 19 uur tot 20.30 uur, op vrijda gen 11 januari, 12 april, 5 juli en 11 oktober. Sint-Jozefparochie: Meuleschette- Kapelleken, telkens van 19 tot 20.30 uur op de vrijdagen 18 januari, 19 april, 28 iuni en 18 oktober. Smt-Paulusparochie: Parochiezaal (naast kerkje), telkens van 18.30 uur tot 20 uur, op donderdag 24 januari, donderdag 25 april en uitzonderlijk op vrijdag 19 juli. Op donderdag 10 oktober de laatste bloedinzameling in deze parochie. yr H.Hartparochie: in zaal 'De Kring', '.SM Dr De Moorstraat, telkens van 19 Aak,. De nieuwe voomuer van f °Pmaandagen 25 ■n D I I I L r* n j i V maart> 1 juh» 23 september en 23 De PelikaanJohnny De Rndder (a) december. Elke week kan ook bloed gegeven maatschappij waarin ambitie en worden in het bloedtransfusiecen- veroveringsdrift belangrijker zijn trum (Keizerlijk Plein -Aalst), op dan ooit tevoren. In België leven maandag en dinsdag van 17 uur tot momenteel 1.200.000 landgenoten 18 uur en elke woensdag van 17 uur tot 19 uur. Andere aktiviteiten De allereerste aktiviteit is de jaar lijkse algemene vergadering op zon dag 20 januari in de Salons Ver- spaille, met aanvang te 15 uur. Het vijfde eetfestijn zal doorgaan op de Topdag van zaterdag 4 en zondag 5 mei 1991. Het gelegenheidsrestau rant wordt ingericht in jeugdhuis 'De Klup' in de Zonnestraat 20 te Aalst. Op zondag 27 oktober wordt voor alle kinderen tot 12 jaar het St. Maartenfeest ingericht. Op het programma van de algeme ne vergadering o.a. de verwelko ming door de kersverse voorzitter Jonny De Ridder en het voorstellen van eventueel nieuwe bestuursle den. Verder het voorlezen der ver slagen van de heer De Ridder, met vermelding van de geplande aktivi teiten tijdens het komende jaar, het financieel verslag door de heer De Groote schatbewaarder en het ver slag van de kaskontroles door de heren Hubert Lievens en Donald Roelandt, kommissarissen der re keningen. Het verslag van de jaar- werking 1990 zal voorgelezen wor den door mevr. Cardon, sekretaris. Het bestuur van Vriendenkring 'De Pelikaan': voorzitter Jonny De Rid der, eerste ondervoorzitter Karei Van Mol, tweede ondervoorzitter Patrick Sevenants, sekretaris mevr. Rosane Cardon, penningmeester Jaak De Groot, public-relations André De Winter en lid mevr. Cop- pens-De Gusséme. (DA)

De Voorpost | 1991 | | pagina 1