Gemeentelijke Sportraad maakte balans op van '90 Duivenringen '91 in omloop Negativisme of positieve kritiek 24 - 4.1.1991 - De Voorpost Duivensport. De kampioenen van De Reisduif uit Dendermonde (da) Lebbeke Tijdens de eindejaarsperiode maken nogal wat bedrijven en verenigingen de balans op. Dat deed ook de Gemeentelijke Sportraad, tijdens zjjn statutaire algemene vergadering. Van de zestig klubs die momenteel lid zijn van de sportraad, kwam er vorige vrijdagavond in de raadzaal van het gemeentehuis echter nog niet de helft opdagen; een pover resultaat dat vragen oproept. Ruimere belangstelling van klubs noodzakelijk Voorzitter Willy Elskens, gaf tij dens zijn welkomswoord trouwens toe dat 'slechts een minderheid - en hij bedoelde een minderheid van de klubs - regelmatig met ons kontakt heeft'. Daarom, zei hij, zou ik deze avond willen plaatsen in funktie van een ruimere samenwerking tussen [Sportraad en klubs. Ik denk hier bvb. aan het samen organiseren van sportaktiviteiten, aan het laten funktioneren van de sportraad als spreekbuis of als tussenschakel tus sen de klubs en het gemeentebe stuur. Wanneer de klubs meer be langstelling tonen of regelmatig een beroep zouden doen op de diensten van die sportraad, kunnen we sa men onze politici overtuigen van het belang van wat leeft in sportief Lebbeke. Hoe beperkt onze financiële midde len ook zijn, aldus verder de voor zitter, de steun die wij geven aan klubs die organisaties opzetten is zeer groot, hetzij onder de vorm van trofeeën, hetzij via materiële steun. Nadat de voorzitter nog benadrukte dat de sportraad er evengoed is voor sportklubs uit de deelgemeen ten Denderbelle en Wieze, noemde hij het wegvallen, via een gemeente- VTü-raadsbeslissing, van bepaalde voor- I delen aan de sportklubs, geen reden om niet tot de sportraad toe te tre- Beperkte financiële middelen mmjY 1 L Schatbewaarder Pierre Florijn WP f »ll ntfPPf maakte de financiële balans op van |l'| ^gji het voorbije jaar. Meteen werd dui- I - delijk dat de sportraad het moet flBHÉ rooien met zeer beperkte financiële Hv middelen. De ene manifestatie bracht op, de andere kostte geld, de f -fT WjÊ gemeentelijke toelage bedraagt bo- vendien amper 10.000 F. Opvallend M "lis dat voor een bedrag van 40.000 F m s*" trofeeën werden aangekocht, een l -g» J, jmjn belangrijke uitgavenpost. En of dat ■■|SPS5^ f nu het gepaste middel is om de sport JÊÊk jjÈÈKÊf. m in de gemeente te stimuleren, laten |j|i we aan de wijsheid van anderen Eind'90 was de kas nog gespijsd met Duivensport. Ook de politie kwam kijken of er soms nog duiven waren zonder een bedrag van 32.337 F. ringnummer (da) Duivensport. De heer De Clercq, sekretaris van De Dendervallei uit Ninove aan het werk tijdens het afhalen der ringnummers (da) DUIVENSPORT 31 december '90 is zowat het prille begin van het seizoen '91- Vele duiven- liefhebbers zijn druk doende met de kweek van jonge duiven. Enkele dagen resten bij velen om deze kleintjes te ringen. De maatschappijen Vele afvaardigingen begeven zich dan naar hun respectievelijk afdelingskan toor. In het Aalsterse behoren enkele maatschappijen thuis bij de afdeling Oost-Vlaanderen en Dendervallei-Nino- ve. Afdeling Dendervallei-Ninove huis vest 36 maatschappijen plus twee spor tieve. De afgevaardigde van De Toe- komst-Aalst vertelde dat de aankoop van deze ringen een hele financiële onder neming is voor vele duivenverenigingen. Bestuursfuncties die grondig worden onderschat. Er naar toe Omwille van organisatorische redenen, is er een beperkte uurregeling. Namelijk van 12.30 u. tot 14 u. Secretaris De Clercq is dan ook heel druk doende, bijgestaan door zijn lieftallige echtgeno te. Een jaarlijkse klus tussen de Nieuw jaarsvoorbereidingen door. De politie van Ninove zorgde voor de nodige veilig heidsmaatregelen. Ringen, certificaat en het goedgekeurde vluchtprogramma werden er in minimum van tijd over handigd. De terugweg Klokslag 14 uur was de afgevaardigde op plaats van bestemming: het lokaal. Voor waardin Rita een drukke klus voor de uiteindelijke verdelingen eigendomsbe wijzen ervan. Een enkel nummertje ver schil kan leiden tot gigantische toestan den. Voeg daarbij de talrijke hoklijsten en dergelijke. De liefhebber Als eerste meldde zich, Paul De Croock, Quiévrainist bij uitstek. Die vooral speelt met halve-fondduifrassen op deze vites- sevlqchten. Voordeel is dat de zaak vlug afgehaspeld is. 's Morgens om 5 30 u. en 's avonds om 19 uur wordt er tijd vrijge maakt voor de gevleugelden. Weersom standigheden voor het laten uitvliegen spelen geen rol. Paul, is als het ware geboren op het duivenhok. Van kindsaf aan samen met de broers beschikte elk over één eigen duivenhok. Vader be schikt over het grootste van allen. Het hedendaagse duivenspel is enorm ge ëvolueerd. Doordat er teveel gevestigde hokken zijn. Voor beginnelingen is het zeer moeilijk zich een gepaste weg te banen door de jungle van dit hobby. Medische begeleiding Paul, reeds zestien maal kampioen, be haalde de keizerlijke titel afgelopen sei zoen in De Toekomst, vindt dat alles een beetje te ver gaat. Een gouden regel is de gezondheid. En daar is de liefhebber voor een groot gedeelte verantwoorde lijk voor. Wel, treft Paul voorzorgsmaat regelen tegen enkele gevreesde ziekten. Voor het bekomen van de ideale duiven, moet je durven selecteren. Om dit doel te bereiken is heel veel geduld nodig. (DA). Gevarieerde sportevenementen Sekretaris Rik Moortgat van zijn kant verschafte aan de aanwezigen een aktiviteitenverslag omtrent het voorbije jaar. De gemeentelijke sportraad belegde in totaal zeven tien bestuursvergaderingen, vijf er van werden gehouden 'en petit' comité. Op enkele uitzonderingen na - die werden via toepassing van de statuten ook uit de sportraad verwijderd - waren bijna alle be stuursleden steeds aanwezig. Het dagelijks bestuur werd bovendien uitgebreid met enkele deskundige gekoöpteerde leden, echter zonder stemrecht. Onlangs, aldus verder Rik Moort gat, werd Alfons Abbeloos, tijdens de algemene vergadering van de Provinciale Sportraad te Gent, aan gesteld als bureaulid en afgevaar digde van de gemeentelijke sportra den voor wat betreft de gemeenten van 10.000 tot 25.000 inwoners. Hij werd bovendien beheerder van de nieuw opgerichte vzw van de Pro vinciale Sportraad. Welke waren nu de aktiviteiten op het puur sportieve vlak? Op 25 ja nuari 1990 werd tijdens een werk vergadering beslist, in samenwer king met het provinciebestuur, de 'Dag van de Kaatssport' te Lebbeke te organiseren. Die dag kreeg zijn verloop op 27 juli. Het publiek kon er de gerenommeerde cersteklasse- ploegen Tollembeek, Buizingen en Ninove aan het werk zien. De jeugd wérd evenmin over het hoofd ge zien, want de kadetten van Terjo den, Idegem, Grimminge en Baas rode namen het ook tegen elkaar op. Hoewel dit kaatstornooi een in vestering van zowat 70.000 F verg de, kon schatbewaarder Florijn ach teraf toch nog even glimlachen. Het eerste enektief sportgebeuren van het jaar was echter de organisa tie van de 'Beker van Lebbeke', een kaatstornooi onder Lebbeekse lief- hebbersploegen. Tijdens de finale op 16 april haalde Ramen Verhey- den het van Half Time. Aan het Zaalvoetbaltomooi - het was aan de vierde editie toe - na men zestien Oostvlaamse ploegpn deel; de zevende uitgave van net 'Tenniskampioenschap van Lebbeke' kreeg de belangstelling van een honderdtal tennissers, ver deeld over vijf kategorieën. Een eerder ludieke aktiviteit - ze verliep echter in een sportieve feest - was de ontmoeting met de lasseltse sportraad en sportdienst. Tijdens het jaarlijks sportfeest, dat zijn tiende editie kende, werden alle kampioenen, sportverdienstelijken en de laureaten van sportman - sportvrouw - sportschool - sport- klub gehuldigd. Op de 'Wandel Mee-dag', die uitge groeid is tot een BLOSÖ-klassieker en in 1990 de medewerking kreeg van de 'Denderklokjes' uit Dender belle, waren een honderdtal wande laars present. Een aantal sportieve evenementen kregen bovendien de medewerking van de Gemeentelijke sportraad: het rekreatief volleybaltornooi te Gent, de sporthappening van het middelbaar onderwijs, het petan- Leobeke, de Vlaamse Zweniweek, het jeugd- handbaltornooi 'Memorial Freddy Cooreman', de interscholen atle- tiekmeeting en de diverse sport kampen tijdens de vakantieperio den door de Gemeentelijke sport dienst georganiseerd. Sportkompleks Het sportkompleks, aldus sport- funktionaris Alfons Abbeloos tij dens zijn eksploitatieverslag, is ge meentelijk en staat onder het be heer van het kollege van burge meester en schepenen. Volgens het dekreet van de Vlaam se Gemeenschap beschikt Lebbeke, behalve over een gestruktureerde gemeentelijke sportraad, ook over een 'Raad van Bestuur', raad die samengesteld en bevestigd werd door de gemeenteraad. Deze advi serende raad bestaat uit acht leden uit de politieke frakties vertegen woordigd in de gemeenteraad en acht leden uit de sport, die eveneens bestuurslid zijn van de gemeentelij ke sportraad. Hun voornaamste opdracht omvat het beheer van de infrastruktuur van alle gemeentelijke sportakko- modaties. Ingevolge de erkenning door BLO SO van beide organen, de Raad van Beheer (bestuur sportraad) en de 'Raad van Bestuur', kan Lebbeke sinds 1977 beschikken over een ge subsidieerde sportfunktionaris. Momenteel zijn in het sportkom pleks achttien personeelsleden werkzaam: 1 beheerder, 2 kassiers, 2 bedienden, 1 toezichter, 1 techni cus, 3 redders, 3 onderhoudsman- nen en 5 schoonmaaksters, van wie drie in part-time verband. De bezettingsgraad? Het aantal ge bruikers van het zwembad bleef, in vergelijking met vorige jaren, zowat status-quo: 115.000 beurten, een ge middelde van 325 per dag. Percents gewijs uitgedrukt droegen de scho len voor 40% bij, de verenigingen 3% en de individuele zwemmers voor 57%. Rekening houdend met het aantal inwoners staat het Lebbeekse zwembad, in vergelijking met de ba den in de omliggende gemeenten, gerangschikt bij de betere. De sporthal werd gebruikt door bij na 100.000 sportbeoefenaars; 90% in groepsverband, 7% door de scho len, 3% door individuelen, gemid deld maken per dag meer dan 250 personen gebruik van de sporthal. De volgorde kwa bezetting door de diverse sporttakken ziet eruit als volgt: handbal, schoolsport, volley bal, badminton, mini- en/of zaal voetbal, omnisport, korfbal en in mindere mate tennis en karate. Wat betreft de openluchtterreinen zijn de atletiekpiste, de voetbalvel den en de korfbalterreinen de meest bezette ruimten. De vier ten nisvelden worden minder bespeeld dan voorheen; reden daartoe is het Tijdens zijn toespraak betreurde Willy Elskens, voorzitter van de Gemeentelijke Sportraad, het - wij citeren - "dat bepaalde personen van de lokale schrijvende pers vrij negatief ingesteld zijn tegenover manifestaties ingericht door de sportraad. Ik kan alleen maar dit zeggen: voor die mensen sta ik ter beschikking, een open gesprek kan ertoe bijdragen opdat zij zouden beseffen dat onze sportraad het onderste uit de financiële en sportieve kan haalt om de sportklubs en de sport in het algemeen ten dienste te zijn voor 100%" (einde citaat). Vermits wij ons tot de 'lokale schrijvende pers' rekenen en wij in het verleden o.i. reeds positieve kritiek spuiden op bepaalde evenemen ten georganiseerd door de gemeentelijke sportraad, graag toch enige verduidelijking. Totnogtoe ging onze kritiek uitsluitend in de richting van het 'sportfeest', tijdens hetwelk, jaarlijks, met diploma's, schalen en ande- re trofeeën gegooid wordt. Wat we deze organisatie verwijten is het totaal gebrek aan stijl waarmee het tot bij het publiek overgebracht wordt. De aandacht van de aanwezigen in de cafetaria van het sportkompleks zwakt, naarmate de avond vordert, telkens ziender ogen af. Zodanig dat de paarden die echt de haver verdienen, voorge steld worden in een geroezemoes en tumult dat ferm tegen de borst stuit. Tijdens die avond is het aantal 'gelauwerden' bovendien zo groot dat je door het bos de bomen niet meer kan zien. Bij de laatste editie slaagde men er zelfs in de laureate 'sportvrouw van het jaar' voor te stellen zonder maar de minste vermelding van haar prestaties. Kom nou! Naar we vorige vrijdagavond konden vernemen, zouden echter plan nen bestaan om de aanpak van dit 'feest' te wijzigen. Positief is dat. Misschien heeft onze 'positieve kritiek' die beslissing een duwtje in de rug gegeven... ontbreken van een tennisklub, zo dat het echte klubleven onmogelijk is en bijgevolg slechts 'particulier' getennist wordt. Bestuur Het bestuur van de Gemeentelijke Sportraad bestaat uit voorzitter Willy Elskens, ondervoorzitter Ar thur Semal, sekretaris Rik Moort gat, schatbewaarder Pierre Florijn, public relationsman Alfons Abbe loos en de leden Koen Biesemans, Emiel Guns, Roland D'Hondt, Lie ven Maesschalck, Pierre Van Gucht, Paul Moens, Rudy Janse- gers, Albert Ringoot, Désiré De Backer en Francois De Ridder. Pierre Van Rossem Duivensport. Ook de leden van Eerlijk en Vrij uit Aalst waren paraat om hun ringnummers af te halen (da) quekampioenschap van Duivensport. Een familiefoto van alle FCD-kampioenen (da)

De Voorpost | 1991 | | pagina 24