Erpe-Mere maakt •apier financieel inzamelen oud aantrekkelijker Gemeenteraadsprokkels in Erpe-Mere Laatste raadszitting van 1990 eindigde in komplete verwarring te Lede Driekoningenviering leeft in Burst De Voorpost - 4.1.1991 - 3 ^Tijdens de jongste gemeenteraadszitting werd een reglement ter stemming [J voorgelegd om toelagen toe te kennen voor het ophalen van oud papier. Het r-jgaat hier echter uitsluitend aan verenigingen van Erpe-Mere en vermits dit leefmilieu-vriendelijk werkje door de jeugd uitgevoerd wordt, zal dit Is voordeel grotendeels aan hen ten goede komen. Het is bovendien een g, aanmoediging in het kader van de sensibilisering van de bevolking om zorg nte dragen voor het eigen milieu. lln het selektief ophalen van huisaf- ]val bestaan in Erpe-Mere thans i^-Jtwee vormen: papier en glas. Spe- j^iciale containers, verspreid opge- gesteld in de verschillende deelge- leenten, zorgen enerzijds voor het 'erzamelen van het glas, maar an- lerzijds wordt het papier op een ndere manier verzameld, vroeger loor meerdere jeugdgroeperingen laar aangezien de geweldige prijs- laling de laatste jaren zijn nog wei- igen geïnteresseerd. 'och zijn er nog jongeren, die on- lanks de kleine winst voor hun kas log oud papier ophalen, meestal ijdens de vakantie, waardoor ze :en vorm van inkomsten kunnen •erwerven. Zonder het volledig te eseffen leveren zij hiermee ook :en ruime bijdrage tot de verbete- ïng van het leefmilieu en een ander onrechtstreeks gevolg is dat zij met !het inzamelen van oud papier ook (fl)jde uitgaven van de gemeentefinan- iciën drukken. Vooral dit laatste is (belangrijk, gezien van uit het oog- (punt van het gemeentebeleid want (men moet weten dat men voor elke ton afval - dus ook oud papier - die iet op het stort terecht komt een •esparing voor het gemeentebe- ituur meebrengt. Vermits een 'art van het huisvuil uit papier :staat kan dit voor Erpe-Mere een sparing betekenen van meerdere tonderdduizende franken. :n onderzoek werd in Erpe-Mere ingesteld naar de hoeveelheid die loor de plaatselijke verenigingen an oud papier jaarlijks ingezameld ordt. Dit gaf alleszins een verras- :nde uitslag vermits men op die wijze maar liefst 325.000 kg. papier aan huis ophaalde. Gespreid over de deelgemeenten was dit voor Er- pe 40 ton, Erondegem-Ottergem- Vlekken 90 ton, Aaigem-Bambrug- ge 15 ton, Mere 60 ton, Burst 120 ton. Vergeleken met andere cijfers van verschillende gemeenten stelde men vast dat het vrijwilligerswerk in Erpe-Mere een relatief hoog rende ment bereikt. Opmerkelijk is het zeer hoge cijfer van Burst en dit is een geval van een wel doordachte methode en publiciteit waarbij de sensibilisering en de medewerking van de bevolking een voorname rol speelt. Toch zijn er problemen die met het plaatselijk inzamelen onrecht streeks te maken hebben. Deze stel len zich aan de kant van de afne mers van het recycleerbare afval en het gaat in feite specifiek over de prijs die deze afnemers voor het opgehaalde materiaal willen of an- dersinds kunnen betalen, met de nadruk op «willen» want ook hier is een monipolie zich aan het ontwik kelen waardoor elke vorm van recy clage naar de toekomst toe hiervan vrijwel afhankelijk zal zijn. Dergelij ke toestanden vormen bijgevolg een bedreiging voor de verdere opha ling vooral dan van oud papier. Daardoor heeft men kunnen vast stellen dat de prijs, betaald voor oud papier, beneden een peil ge daald is die niet aanzet om de jeugd te motiveren om verdere inspannin gen te leveren en ze doet uitkijken naar andere vormen om hun kas te spijzen. Ze kunnen het nog moeilijk opbrengen om een periodieke op- haalronde voor papier te organise ren en dit is de laatste jaren merk baar want waar vroeger meerdere jeugdverenigingen papier ophaal den is dit aantal zeer sterk gedaald. Zelfs door te lang te wachten om dit papier op te halen zal ook de bevol king gemakkelijker het papier mee geven met het wekelijkse huisvuil. Hier zal men dus bijgevolg opnieuw een sensibilisering moeten door voeren. Het gemeentebestuur heeft vastge steld dat ingevolge het wegvallen van een normale opbrengst dit vrij willigerswerk dreigt verloren te gaan wat voor Erpe-Mere onmid dellijk een meer uitgave van 838 fr. meebrengt voor elke ton papier die in het gewone huisvuil terecht komt. Daarom vindt het college dat het zeker aangewezen is dit bedrag nuttiger aan te wenden dat boven dien het jeugdwerk aanmoedigt. Daarom doet men een voorstel aan de raadsleden om langs het stimule ren van het vrijwilligerswerk een platform te maken dat kan gebruikt worden om de bevolking te sensibi liseren en in dit kader werd ook een desbetreffend reglement ter goed keuring voorgelegd. In een paragraaf van dit reglement stelt men o.a. dat «enkel vereni gingen van Erpe-Mere die aange sloten zijn bij een van de erkende adviesorganen in aanmerking ko men voor de betoelaging van een papierslag». Zowel raadslid Carlos De Brouwer als J. De Wolf vonden dit een discriminatie dat alleen «er kende» verenigingen in aanmerking komen voor toelage en deze laatste verwijst naar de brief van de gouver neur die niet duldt dat er verhoogde toelage toegekend worden. Volgens De Wolf is het voorgestelde sys teem een «verkapte subsidiëring maar met een andere naam». Daar om doet hij een voorstel om zjch tot alle verenigingen van Erpe-Mere te richten en ook andere - niet aange sloten bij de cultuur- of sportraad, van de toelagen te laten genieten want «men kan niemand verplich ten bij een van de gemeentelijke raden aan te sluiten». Schepen E. Bliki verdedigde het standpunt van het college dat het reglement als dusdanig opgesteld werd om moeilijkheden te voorko men opdat een paar individuen niet het initiatief zouden nemen om op die manier geld te verdienen. Hij zag het als een toelage aan de jeugd die nog iets wil doen, een zienswijze die door schepen H. De Waele bij getreden werd: «Degenen die pa pier ophaalden deden het quasi be langloos en daarom wensen wij dat deze verenigingen beschermd wor den nu dat ze een frank kunnen verdienen». Zoveel is dit nu ook weer niet en men hoeft zich geen winstgevende zaak voor te stellen, alhoewel voor de jeugd die gewoon was dit vakan tiewerk op te knappen is het nu toch enigzins interessant en wordt hun taak tenminste een klein beetje be loond. De toelage wordt trouwens verleend per kilogram opgehaald en door de afnemer opgekocht oud papier. De gemeente verstrekt een toelage van 0,80 fr. wanneer de ver koopprijs gelijk is aan of lager is dan 0,20 fr.; wanneer de verkoopprijs gelijk is aan of lager dan 0,75 fr. en hoger dan 0,20 fr. per kg dan be draagt de toelage 1 fr. min de ver koopprijs per kg., wanneer de ver koopprijs hoger is dan 0,75 fr. dan krijgt men een gemeentelijke toela gen van 0,25 fr. per kg. Dit kan voor de ophaling van oud papier een be langrijke stimulans betekenen en een ernstige motivatie opdat de jeugd - en waarom niet de andere verenigingen - meerdere keren per jaar een inzameling organiseert. JV Omdat de begroting voor de raad werd gebracht op een vergadering die werd belegd in een voor ieder een lastige periode, namelijk tussen kerstmis en nieuwjaar, en omdat er opnieuw nogal wat dokumenten in de bundel 'begroting' ontbraken die er volgens de nieuwe wetgeving ver- Het Leedse gemeentebestuur is blijkbaar niet happig om voor de oppositie, de pers en het publiek te verschijnen. In 1990 werden er in Lede immers maar 6 raadszittingen gehouden. En dat ligt de oppositie lelijk op de maag. Daarenboven werd telkens geklaagd over een gebrek aan inzage-mogelijk heden, onvolledige of zelfs geen dossiers. plicht bij moeten zijn, besloot de oppositie (SP, Lede 2000 en VU) in een korte voorvergadering ditmaal het been stijf te houden en klacht in te dienen bij de kontrolerende over heid. In de bundel ontbraken de wettelijk noodzakelijke dokumen ten verslag met syntese van de begroting, verslag met betrekking tot het algemene beleid van de ge meente dat door de begroting weerspiegeld wordt, overzicht van het bestuur ën van de gemeenteta- ken, een beleidsnota en last but not least een memorie van toelichting. De aanwezige leden van de opposi tie ondertekenden een brief waarin bezwaar werd aangetekend tegen de gang van zaken. Die brief zou worden bezorgd aan de kontrole rende overheid als over de begro ting gedebatteerd en gestemd zou worden. Gesterkt door deze brief, ging SP- fraktieleider Brantegem in de aan val bij de behandeling van het punt 'vaststellen begroting 1991'. Hij gaf zijn opmerkingen te kennen met be trekking tot de datum van het ter stemming voorleggen van de begro ting en de onvolledigheid van de dossiers en raadde de burgemeester aan dat punt van de agenda af te voeren en te verdagen naar een vol gende raadszitting en meteen het gebruik van de voorlopige twaalf den te stemmen, omdat hij voorzag dat de begroting afgekeurd zou worden en er dan van de voorlopige twaalfden niet automatisch gebruik mag worden gemaakt. Wat bete kent dat de lonen voor januari 1991 en andere rekeningen niet uitbe taald zullen kunnen worden. Er heerste enige chaos in de meer derheidsrangen. De sekretaris werd geraadpleegd en door de burge meester en de schepenen werd duchtig gediskussieerd. Toen de burgemeester aankondigde dat de begroting toch behandeld zou wor den en dat er geen speciale stem ming zou gebeuren voor het gebruik van de voorlopige twaalfden, verlie ten de oppositieleden de vergader tafel en mengden zich onder het publiek. Duidelijk onzeker en spre kend voor alleen de meerderheid, legde schepen Ruyssinck de begro ting ter stemming. De oppositie was afwezig, meerderheidslid Van Der Eecken die tijdens de hele vergade ring al had laten blijken dat hij niet akkoord ging met de gang van zaken stemde tegen en de overige meer derheidsleden stemden voor. Later, in de wandelgangen, lieten enkele leden van de meerderheid zich ont vallen dat zij voor moeilijkheden vanwege de kontrolerende over heid vreesden, dat zij dit keer wie te wel waren geweest en dat de over heid het dit keer niet zou pikken. Ook het gemeentebestuur van Erpe-Mere stemde unaniem in om de overeenkomst, samen met het OCMW, met de Interkommunale Intergem te verlengen. Het gaat hier om schorsingen te voorkomen in de energieleve ring. De overeenkomst is wel licht gewijzigd maar wat belangrijk is, is dat de bedragen waarover de hulpfondsen zullen beschikken opgetrokken worden zowel voor gas als voor elektriciteit Dit heeft tot gevolg dat Erpe-Mere op een kleine 10.000 fr meer zal kunnen rekenen dan vorig jaar. Aalst. De medewerkers aan de Kerst-Inn van het jeugdhuis Terlinden kunnen \erugblikken op een geslaagde avond (a) Naast de Bond van Grote en Jonge Bezinnen dat zijn Driekoningenbal i Aaigem organiseert is er daar- liaast ook het Stationskomitee dat linds enkele jaren de jeugd tracht pan te trekken voor dit feest. |Dp 5 en 6 januari a.s. is er gewoonte- jetrouw een gezellige Driekonin genviering om en rond het Stations plein waar men in zeven herbergen jerecht kan om te feesten en zich te (ermaken. oals vroeger is er weer een wed- ktrijd aan verbonden om zich te ver gleden en men zal zoeken naar de irigineelste, de mooiste en de heest talrijke groep. Het zal de pioeite lonen om zich samen te or ganiseren want aan deze wedstrijd Is alleszins meer dan 20.000 fr. aan Jrijzen verbonden. De prijsuitrei king gaat door in de nacht van zater dag op zondag om 1 uur. pet Driekoningenfeest is in feite ok een waar jeugdfeest en deze komt dan aan de beurt om 16 uur de zondagnamiddag. In de zaal Jeani- ne organiseert het Stationskomitee een Kinderdriekoningenfeest met opnieuw de verkiezing van het jeug dig Driekoningenpaar met daarbij een optreden van het Carloconi- theater. Hier is de inkom gratis en men verwacht talrijke verklede jon geren die er alles zullen aan doen om ook eens bekroond te worden. Na de verkiezing van het jonge paar kan men voor de tweede keer deel nemen aan de Spekkenworp om 18.30 uur. In tegenstelling tot vorig jaar zal er maar één worp doorgaan maar weet wel dat men maar liefst aan 30.000 fr. te grabbel gooit. Het zal werkelijk de moeite lonen om eens een kijkje te komen nemen op de Winterfoor van het Stations plein. JV Openbare werken De raad was akkoord om het rooi lijnplan van de Groeneweg te Mere en dit voor de buurtweg Groote- meerschstraatje definitief goed te keuren vermits er na het openbaar onderzoek geen bezwaren gemeld waren. Ook het ontwerp tot het uitvoeren van restauratiewerken aan de pa storie te Mere werd goedgekeurd. Toch merkte raadslid C. De Brou wer op dat het oorspronkelijk ge raamde bedrag thans ruim over schreden werd met zowat anderhalf miljoen. Dit was een eerste summie re raming, aldus H. Van Wilder om dat men na kontakten met de perso nen van de klasseringskommissie een voorstel gedaan had om de pa storie af te breken en er een nieuwe te bouwen. Vermits men van dit standpunt afgestapt is en de oude pastorie zal restaureren heeft de ontwerper een nieuwe raming op gemaakt van 8,2 miljoen waarvan 5,2 miljoen subsidieerbaar is. Alhoewel men akkoord ging over het goedkeuren van de kosteloze grondafstand in de Glazentoren- weg te Mere dan betreft dit volgens raadslid De Wolf slechts één per soon die vroeger niet akkoord was. Vermits dit gedeelte nog niet gere geld was is er thans een overeen komst om dit eveneens kosteloos te doen. In tegenspraak met de formu lering in de tekst wordt er absoluut geen vergoeding toegekend. Voor de dienst kuituur heeft men ook beslist om sportmateriaal aan te kopen voor een bedrag van 90.000 fr. Dit bestaat in het aan schaffen van een paal met voet plaat, zes tummatten, één matten- wagen en één ballenwagen. Het meeste zal gebruikt worden om te kunnen basketten en men heeft een plaats aan de gemeenteschool van Burst uitgekozen omdat er daar veel dergelijke aktiviteiten door de jeugd beoefend worden. Op een oud advies van de gemeen telijke kulturele raad, dat van vorig bestuur dateert, heeft men beslist om een videocamera aan te kopen. De aanvraag is nog niet voorbijge streefd zoals raadslid C. De Brou wer veronderstelde. De aankoop is nog altijd noodzakelijk en men heeft een raming van 50.000 fr voor gesteld. Crematoriumbeheer Naar het voorbeeld van andere ge meenten in de provincie heeft de raad van Erpe-Mere beslist om ook toe te treden tot de interkommuna le vereniging voor crematoriumbe heer. Deze vorm van lijkbezorging krijgt steeds meer navolging en nie mand was er tegen om aan te slui ten. Dit kan nu nog aan 1000 fr per inwoner wat voor Erpe-Mere 1,9 miljoen betekent waarvoor men aandelen in de plaats krijgt. Dit heeft het voordeel dat de aange sloten leden 1.950 fr minder betalen per eenheid zodat de prijs bepaald is op 9.250 fr voor een crematie. Op zaterdag is dit echter nog eens een 2.000 fr meer. Leningen Om de toelagen te financieren aan de kerkfabriek Sint-Paulusbekering Ottergem en Sint-Lambertus Vlek- kem voor het herstellen van de kerk moet het gemeentebestuur een le ning aangaan van 2,8 miljoen. Het gaat hier om grote herstellingswer ken zowel aan de kerkhofmuur als aan de kerk en de glasramen te Ot tergem en ongeveer dezelfde uit voering aan de kerk van Vlekkem. Slechts vyf woningen Van de vroeger dertien voorziene woningen die men zou inrichten in de ex-gemeenteschool van de wijk Honegem te Erpe, heeft het ge meentebestuur afgezien en het aan tal tot slechts vijf eenheden beperkt. Dit was volgens raadslid J. De Wolf een positieve beslissing en dat men van gedacht veranderd is, moet gro tendeels te danken zijn aan het pro test van de buurtbewoners. In het omvormingsplan maakt men geen vermelding van de zolderverdieping maar die blijft alleszins ongewijzigd. Toch wordt het projekt nog altijd op 10,9 miljoen geraamd wat er op neerkomt dat zo een flat een kleine twee miljoen zal kosten wat volgens L. Van Pollaert toch een vrij hoog bedrag is, vooral als men vergelijkt met andere gemeenten waar de flat ten minder duur zijn voor 'minder gegoeden'. De prijs kan evenwel nog dalen dacht schepen Van Ilder want mis schien is de raming te hoog ge maakt. Hij vond het hoofdzaak dat men bepaalde mensen een woning kan aanbieden en als het moet zal men een openbaar onderzoek laten instellen. Niettemin gaf de opposi tie geen goedkeuring aan dit agen dapunt. De jaaragenda van de provincie Luik be steedt dit keer veel aandacht aan de fees ten. Gastronomische, folkloritistische, kul turele, sportieve en toeristische festiviteiten staan erin beschreven. De brochure is gratis af te halen bij de Toeristische Federatie, Boulevard de la Sauveniere, 77 te Liege (041/22.42.10.) Lede. Charles Gyselinck is een van de leden van de Leedse Baardenclub (a)

De Voorpost | 1991 | | pagina 3