KGB Mere maakt balans op gespreksavond in Netwerk Opnieuw lessen Nationalisme en Oost-Europa zwangerschapszwemmen in Stedelijk Zwembad Aalst Medewerkers gevraagd voor de «Roefel-dag van het Kind» Stadspersoneel gehuldigd Aantal onbesliste dossiers bouwaanvragen stijgt in Erpe-Mere 4 - 4.1.1991 - De Voorpost Aalst. Het was drummen op de nieuwjaarsreceptie van het stadspersoneel (a) Donderdag 17 januari om 20 uur spreken Willy Kuypers en Freddy De Pauw in centrum Netwerk over «Nationalisme en Oost-Europa». Op deze avond trachten Willy Kuy pers en Freddy De Pauw allereerst een antwoord te zoeken op de vraag hoe het komt dat het nationalisme in de tweede helft van de twintigste eeuw zo sterk gebleven is en zelfs nog in kracht toeneemt. Als uitgangspunt schuiven ze de op vattingen van Alain Finkelkraut naar voor. Deze maakte in zijn veel besproken werk 'De ondergang van het Westen' onderscheid tussen twee opvattingen van het begrip na tie. In de Latijnse landen wijst het eerder op een sociaal kontrakt, op individuen die zich uit vrije wil ver enigen. In de germaanse zin wijst de term natie op de mogelijke veruiter lijking van het volk, waardoor het individu ondergeschikt wordt. In een tweede luik peilen ze naar de rol van het nationalisme in Midden en Oost-Europa. Vooral de jongste twee jaar staan de kranten bol van verslagen over nationalistische en afscheidsbewegingen in zowat alle landen van dit gebied. Zijn dit de groeipijnen op weg naar een demokratisch bestel? Een her vallen in 19de-eeuwse toestanden? Een explosieve ontwikkeling in de richting van een nieuw maatschap- pijbestel? Willy Kuypers is Europarlementslid en erg begaan met de problemen van sociale en etnische minderhe den in Europa. Zo was hij recent nog aktief ten gunste van de Roe meense weeskinderen en van de Servo-kroatische minderheden in dat land. Freddy De Pauw is journa list en Oosteuropakenner bij uitstek voor het Nieuwsblad. J.M. Heyman De Katolieke Bond van Gepensioneerden, waar ook andere ideologieën thuis zijn, is een vereniging met de meeste aktiviteiten niet alleen ter plaatse maar ook in het hele gewest Bij de afsluiting van het jaar wordt telkens een balans opgemaakt van de diverse aktiviteiten die men op verschillende vlakken georganiseerd heeft en dit zijn er heel wat. In Mere weet de Derde Leeftijd altijd waarheen want wat een sociale groepering wordt geacht is met de jaren uitgegroeid tot een socio-culturele vereniging met de nadruk op kuituur en ontspanning. De KBG van Mere telt ruim 500 leden en het is dus geen gemakkelij ke taak om voor iedereen een akti- viteit te zoeken die hem of haar past. Toch is men er te Mere in geslaagd om altijd 'veel volk over de vloer te krijgen' want geen enkele vereniging kan een dergelijke aan wezigheidslijst voorleggen. Voor zitter E. Flobert heeft zich eens de moeite getroost om na te gaan hoe veel 'aanwezigheden' men op diver se vlakken opgetekend heeft gedu rende het voorbije jaar. Men is tot een ongelooflijk aantal gekomen. Alleen bij de kaarters geeft dit op jaarbasis 20.280 eenheden want elke sessie is onderverdeeld in drie speelvormen. Daarnaast is er boordevol bedrijvig heid bij de aktieve bezigheden die samen ook nog ongeveer goed zijn voor 6.000 'aanwezigheden': het koor was goed voor 80, de fietsers 920, autocarreizen 200, vakanties 30, bestuursvergaderingen 250, al gemene vergaderingen 600, dans 900, hobbyclub 350 en de voetver zorging 210. Bij de belotters werd Ernst Robert als de beste van het jaar bekroond met een kleine geldprijs en een be ker met ruim 64.000 punten. Na hem volgden dan Ad. Van den Steen, Kam. Langendries, Ang. Meuleman, Edg. De Clippeleer, Egd. De Vos, Ed. De Clercq, R. D'Hondt, Alb. Fleurinck, Kam. Van Wezemael, M. Pirson, R. Stal- paert, Al. Pirson, O. Verhoeven, Dis. Matthijs. De fietsclub deed maar liefst 23 uit stappen in de omgeving, wel het kleinste aantal sedert 1985 maar dit was te wijten aan de weersomstan digheden waarmee men bij de KBG stellig dient rekening te houden. Toch namen 67 leden ten minste aan twee ritten deel en de totale afstand over het gehele seizoen be draagt 582 km wat een gemiddelde van 25 km uitmaakt. Het gemiddel de aantal deelnemers per rit be draagt 35 en samen hebben deze mensen bijna 20.000 km afgelegd. Het oudste 'rijdend' lid is 80 jaar geworden en het jongste 54 wat de gemiddelde leeftijd van de fietsers op ruim 65 jaar brengt. Bij de KBG van Mere zijn trouwens talrijke leden van buiten de deelge meente aangesloten, een bewijs dat de werking er optimaal is. Wat de fietsclub betreft zijn het niet alleen de plaatselijke ouderlingen die nog kunnen afstand afleggen want naast de 38 wielrenners van Mere komt de rest uit Erpe, Bambrugge, Nieuwer- kerken, Burst, Erondegem en Aai- gem. Eén man, Roger Van Lierde, heeft alle ritten meegemaakt en legde al dus de totale afstand van het sei zoen af. Richard Wijns en Alf. Pro voost reden twee ritten minder en legden respektievelijk535 km en 513 km af. Een uitzonderlijke prestatie leverde Roza Callebaut die even eens maar twee ritten miste maar toch het tweede grootste aantal km aflegde, nl. 543. Ook Pol. Verbrae- ckel (509 km) en vooral Maria De Punt (501 km) misten maar drie rit ten. Nog een twintigtal andere wa ren zeer verdienstelijk want ook zij reden tijdens het voorbije seizoen bij de Sportieve Senioren meer dan 400 km. Het is wel begrijpelijk dat aan kaar ten de voorkeur gegeven wordt al hoewel het opvallend is dat talrijke leden hun deelname niet begrenzen tot één enkele discipline en bijge volg zijn er die zowel deel uitmaken van de hobbyclub als van de kaart club, van de fietsclub als van het koor. Het sukses gaat evenwel naar de kaartingen waar men zelfs kan kiezen tussen belotten, whisten en wippen. Bij het whisten zijn er een twintigtal ingeschreven die regel matig aanwezig zijn en in het voor bije jaar was Mar. Sergeant de beste met 385 punten, gevolgd door de knappe wielertoeriste Roza Calle baut die 200 punten behaalde. In de reeks wippen kon men Sim. Van Impe bekronen met 1347 punten. Alle overwinnaars kregen een be ker en voor alle kaartingen samen heeft de KBG Mere dit jaar aan 20.000 fr prijzen uitgereikt. De aktiviteiten werden besloten zoals elk jaar met een talrijk bijge woond kerstfeest in Het Patronaat. De derde leeftijd was hier met 210 leden vertegenwoordigd en naast een fijn eetmaal konden ze zich amuseren aan toneel met akteurs uit éigen rangen. JV De Sportdienst van de stad Aalst organiseert in 1991 (opnieuw) lessen zwangerschapszwemmen: zwemmen en bewegen in het water voor aanstaande moeders. Deze lessen vormen een aanvulling bij de pré- natale gymnastiek. De lessen worden gegeven door een deskundige lesgever en gaan door in het Stedelijke Zwembad Aalst elke maandag van 19.15 u. tot 20 uur. De betaling, 100 fr. per les, wordt ter plaatse betaald aan de leraar. Voor meer informatie kan je terecht op de sportdienst van de stad Aalst, tel. 053/77.11.11, toestel 282 of in het Stedelijk Zwembad Aalst, tel. 053/78.56.78. D.B. Naar jaarlijkse gewoonte werden in de trouwzaal van het stadhuis de gepensioneerde stadsambtenaren en zij die een burgerlijk ereteken kregen als blijk van erkentelijkheid, door het Schepenkollege gehul digd. In haar toespraak merkte Burge meester De Maeght op dat jobte vredenheid de belangrijkste aanzet is van een goede dienstverlening naar de bevolking. Schepen van personeel Bogaert merkte op dat het stadspersoneel maar al te vaak met vooroordelen bekeken wordt. Dit verhindert vaak het vlot funktioneren van de ambte naar. Het huidig schepenkollege doet allerlei inspanningen om het imago van de stadsambtenaar op te vijzelen. Het burgerlijk ereteken tweede klasse werd toegekend aan August Aelbrecht, Roger De Rucke en Frans Schellinck. Het burgerlijk ereteken eerste klas se werd uitgereikt aan Paul Borms, Robert De Wint, Willem Liebaut, Anny Schrinckaert, Annie Steen- haut, en Frans Verhulst. Veertien gepensioneerden werden met een bloemetje bedacht: Jozef De Sadeleer, Maria De Smet, Albert Meert, Antoine Sergeant, Marcel Goeman, Aimé Provoost, Sylvain De Raeve, Omer De Sade leer, Alice Uyttersprot, Ludovicus de Meyst, Achillus De Smet, Victor De Neve, Petrus De Decker, en Phi lemon Vlasshaert. JM Heyman Op zaterdag 29 juni 1991 vindt in alle Vlaamse gemeenten een open- deur-aktie plaats voor kinderen (6- 13-jarigen) onder de naam «Roefel, dag van het kind». Het is een orga nisatie van de Koning Boudewijn- stichting, de Vlaamse Gemeen schapsdienst jeugdwerk, de vijf Vlaamse provincies en de Vlaamse Gemeenschapskommissie Brussel, met de steun van de Nationale Lo terij. Wat is Roefel? Roefel is de dag waarop heel wat deuren zullen opengaan voor kin deren. Zij krijgen dan kans om bij diverse bedrijven, instanties, verenigingen, middenstanders e.a. eens pchter-de schermen te kijken. - Bij deze eerste editie van de Dag van het Kind (het initiatief zal zeker nog herhaald worden) worden vrij willige medewerkers gezocht die dy namisch en enthousiast tegenover het initiatief staan. Zij zullen tot doel hebben anderen te motiveren en te stimuleren om aan het gebeu ren deel te nemen. Het welslagen van het initiatief (dat in tal van Vlaamse gemeenten plaats heeft) zal in belangrijke mate afhangen van de aktieve deelname van de di verse medewerkers. Hopelijk zullen talrijke vrijwillige medewerkers kinderen de kans gunnen een onvergetelijke dag te beleven die hen tevens heel wat in zicht zal bieden in het reilen en zei len van hun dagelijkse omgeving! Indien U zich ook geroepen voelt aktief mee te werken aan dit initia tief, gelieve dadelijk kontakt op te nemen met de Stedelijke Jeugd dienst, Kapellestraat 15 te Aalst, tel. 053/77.34.23. D.B. Aalst. Ook de brandweer was present op de nieuwjaarsreceptie van de stad (aj Aalst. De 'stadstapper' Rik De Neve en zijn maat hadden de handen meer dan vol tijdens de nieuwjaarsreceptie van het stadspersoneel (a) Bij de kennisname van het jaarver slag merkte raadslid Carlos De Brouwer op hoe opvallend het is dat het aantal dossiers in verband met Ruimtelijke Ordening zonder be slissing in stijgende lijn gaat. Bij de verkavelingsaanvragen steeg dit ge tal van twee naar acht en bij de bouwaanvragen van vier naar acht tien. Hierbij drong hij aan om de afhandeling van deze «hangende» dossiers enigszins te bespoedigen. Dit hoge aantal onbesliste dossiers is volgens burgemeester De Langhe te wijten aan het uitblijvend advies van de gemachtigde ambtenaren die hierover moeten beslissen. Meermaals heeft men met deze mensen contact opgenomen en hen op de onhoudbare situatie gewezen, dit vooral met betrekking tot de bouwaanvragen. Het dient wel ge zegd dat sommige dossiers meerde re aanvullende adviezen vergen die de betrokken ambtenaar zelf moet aanvragen. Schepen P. Eeckhout bevestigt het laattijdig afwerken van bepaalde dossiers en voegt er zelfs aan toe dat een afgevaardigde van het college om de twee weken contact opneemt met Stedebouw en uit de gesprek ken blijkt dat er geen obstructie is maar dat alles draait rond perso neelsgebrek. Een dossier van een verkavelings- of bouwaanvraag blijft nauwelijks langer dan een week in de gemeente die dus geen schuld treft als er in dit verband klachten zijn. In de rubriek «politieke organen» van dit zelfde jaarverslag geeft men tevens een overzicht van de politie ke partij waartoe de mandatarissen behoren. Dit was maar weinig naar de zin van raadslid L. Van Pollaert die de term wilde laten veranderen in «lijsten», zogezegd om alle on duidelijkheid te vermijden waar mee hij zinspeelde nog steeds tot de PW te behoren ook al is het op de LVB-lijst. Dit bewees hij trouwens later tijdens de raadszitting door te gen een motie te stemmen inge diend door zijn kollega De Wolf. JV Aalst. Zoals gebruikelijk werden er tijdens de nieuwjaarsreceptie van het stadspersoneel ook toespraken gehouden die aandachtig werden aanhoord (a)

De Voorpost | 1991 | | pagina 4