Valentijnfuif met The Scabs en Pitti Polak: De Voorpost schenkt gratis kaarten Sint-Antoniustocht met verrassingen in Affligem De Voorpost - 4.1.1991 - 5 Music Events organiseert op 2 fe bruari in zaal Volkskring Lede een Valentijntjesfestival met Pitti Polak en The Scabs Pitti Polak: «Geen maske dat een lieke komt zingen» In een bio over Pitti Polak zou één van de meest gebruikte woordjes «ex» kunnen zijn. (Zoals in ex-Sa- mantha Brothers, ex-Softies, ex- Kommeniste, ex-Scheuren, ex-Mid- night, ex-The Plant, ex-Gigolo's én ex-traordinair). «Het verleden wil ik niet vergeten», zegt Paul Mertens, «want het is heel nuttig geweest en we moeten er ons niet voor schamen. Maar het moet niet zo zijn dat ze er iedere keer naar verwijzen als ze de single van PITTI POLAK draaien, zo van: ex- Kommeniste. Dat is flauwekul na tuurlijk. Weet je wat misschien het grootste verschil is met vroeger? Toen moest je als Belgische rocker dokwerker zijn, vandaag filosoof». De grootste brok verleden hebben de drummer en de bassist. Paul Mertens, bassist (en produk- tiechef in een reklamebureau): «Als ik over vroeger moet beginnen, dan zijn we wel een paar uur bezig. De eerste serieuze groep waarin ik zat was De Scheuren. Als ik dat nog eens terughoor, dan denk ik: on danks alle fouten en de slechte tech nische opnamekwaliteit, is dat qua songs nog altijd stukken beter dan veel van wat vandaag in België ge maakt wordt. Maar De Scheuren zijn slecht ge ëindigd: verkeerde personeelskeu- ze, op de duur geen goeie muzikan ten meer gevonden, bref, ik heb een paar jaar zwaar in de put gezeten. Maar muziek bleef in mijn bloed zitten, ik kon het niet laten. In '84 heeft Bob me als bassist voor Mid night Sex gevraagd: een cover groepje voor bals met veel zwarte muziek, soul onder andere. Veel sukses en een gemakkelijk leven: ik moest zelfs geen nummers meer schrijven». Bob Campenaerts, drummer (en allround parttime magazijnier in een computerfirma en manager van de groep): «Muziek heeft altijd een groot deel van mijn leven uitge maakt. Ik ben in '76 begonnen. Mijn tweede groep was Blaffetuur, waar in ook Paul Mertens zat. Daar ben ik uitgestapt en de Kommeniste hebben me gevraagd. Een korte, maar boeiende periode. Die groep heeft maar anderhalfjaar bestaan en nog word ik er om de haverklap over aangesproken. De elpee gaat in tweedehandszaken voor forse sommen over de toon bank. Een legende, hé, een cult- groep. We hebben de elpee opgeno men op een moment dat we al ge split waren. Ach, ik ben er trots op. Maar het is al heel lang voorbij. Tijdens de opnames voor die elpee ben ik gevraagd voor The Gigolo's, wat eigenlijk veel minder grensver leggend was - om maar eens een groot woord te gebruiken - maar veel leuker. Na twee jaar is die groep doodge bloed door gebrek aan ambitie bij de andere musici. Op sommige mo menten moet je je als groep vernieu wen, iets anders proberen, durven experimenteren, maar niet elk groepslid durft zoiets aan. Na een eerste sukses, komt er een terugval. Dan komt het er op aan door te bijten. Ik heb de idee dat we dit met Pitti Polak voor de eerste keer doen. Doorgaan en blijven geloven in je eigen kunnen». Paul Grauwels, gitarist (en grafisch vormgever), speelde vanaf '84 met Midnight Sex, vanaf '88 in The Sof ties: «Mijn liefde voor de gitaar stamt uit mijn punktijd. Toen was mijn beste vriend veel met muziek bezig en ik volgde hem daarin. Eerst als zanger, maar dat was geen vette. Dus heb ik dan maar een gitaar in mijn handen gepakt. Ik ben een au todidact. We speelden covers, veel rhythm blues, ook wat seventies- materiaal. Soms voorprogramma's voor The Gigolo's. Ik was gedreven om te leren, ik wou perse die gitaar onder de knie krij gen. Nog altijd trouwens. Maar mijn smaak is sindsdien geëvolueerd: harde funk boeit me nu, de Red Hot Chili Peppers, rap ook». Het einde van Midnight Sex kwam toen de zanger sterallures kreeg. Mertens, Campenaerts en Grau wels besloten onder de naam The Softies verder te gaan. Hun reper toire bestond weliswaar nog altijd grotendeels uit covers, maar de oc casionele eigen kompositie van Mertens (in het Nederlands) kwam ook weer bovenborrelen. Ze had den ondertussen zangeres Petra «Pitti» Polak leren kennen en ze vroegen haar of ze geen zin had enkele nummers mee te komen zin gen tijdens een oudejaarsconcert. Ze wou. Mertens: «Wij zijn nogal kleurloze figuren, we vroegen haar er dus bij om het geheel wat kleur te geven». Pitti Polak, zangeres (en onderwij zeres): «Ik kom uit een muzikale familie. Mijn vader is beroepsdrum mer geweest. Wij zongen thuis veel aan de afwas, maar niets professio neels. Mijn drie zussen zijn ouder dan ik. Ze noemden me «Pitti», naar een figuur uit een van hun kinderboeken 'Pitti op kostschool'. Eigenlijk heet ik Petra. De eerste groep - en iedereen raadt me af om dit publiek te maken, maar ik doe het toch - die ik gezien heb, was Boney M. De eerste live-groep Mid night Sex. Ik dacht: dat wil ik ook doen. Ik heb toen in een zatte bui aan de Saman- tha Bros gevraagd of ze geen bac king zangeres konden gebruiken. Dat was een grote, moeilijke stap. Er moest veel meer power en soul achter mijn stem zitten en ik moest opeens een groep dragen. In het begin wist ik niet wat ik moest doen, ik vond het vervelend dat iedereen naar mij zat te kijken. Geen scholing, neen, ik vrees dat mijn stem snel kapot zal zijn. Joe Cocker hé. De hele dag als onder wijzeres spreken en dan nog eens zingen, da's hard voor een keel, ja». Na een naar eigen zeggen «walge lijk» optreden in het voorprogram ma van Vaya Con Dios, kreeg de groep slechte kritieken en begon de moedeloosheid toe te slaan. Zes maanden later splitten ze zelfs tijde lijk. «Niet meer in jezelf geloven, hé», zegt Grauwels. En Mertens: «Het publiek kwam voor Vaya Con Dios, wij speelden toen nog veel ruiger dan vandaag. Het sloeg als een tang op een varken. We waren er een paar maanden niet goed van». Maar de split was, zoals gezegd, tijdelijk. Want een paar maanden later werd besloten om het nog een ultieme keer serieus aan te pakken, werk te maken van goeie, eigen nummers, een demo op te nemen, eventueel te mikken op een platenkontrakt. Campenaerts: «Tijd en geld in de groep investeren». Het mondde uit in de demo «Poor, Stupied Ugly» waarop naast het titelnummer ook «Time's Up», «Only For Losers» en «I'm So Bored» stonden. Ze wisten waar ze naartoe wilden. Campe naerts: «De sobere bezetting van bas, drums, gitaar en zangeres be paalt dat grotendeels». Mertens: «Maar ik begin nooit met de idee van: nu ga ik eens een Dave Edmunds-song schrijven. Graham Parker, Creedence Clearwater Re vival, daar blijf ik natuurlijk fan van. Maar stel dat je een nummer in de CCR-traditie zou schrijven, dan zingt Pitti dat en klinkt het plots toch helemaal anders». Iedereen aan wie ze de demo-cas sette lieten horen, viel bijna auto matisch voor 'Poor, Stupid Ugly'. EMI stond eerst recht en bood de groep een deal aan. Het sukses stelt de groep voor een klein dilemma, want hun meeste andere nummers zijn iets steviger en vooral live dur ven ze het gaspedaal nogal eens in te drukken. Polak: «In zeker opzicht is 'Poor, Stupid Ugly' toch wel karakteris tiek voor ons omdat je ook in een traag nummer power en soul kunt steken». Grauwels: «Ik vind 'Poor, Stupid Ugly' helemaal niet soft. Maar ik kan me wel voorstellen dat mensen schrikken als ze dit als introduktie horen en daarna de rest van onze set». Mertens: «Maar het moet absoluut duidelijk gesteld worden dat wij een rockgroep zijn, geen epigonen van bijvoorbeeld Vaya Con Dios. En daarom vrees ik een beetje de reaktie bij de volgende single a la «'t is absoluut geen slecht nummer, maar 't is toch geen 'Poor, Stupid Ugly' deel II». Aan de andere kant: laatst zei iemand dat deze single slijmerig is en dat hij het alleen goed vond omdat het Belgisch is. Hij zei «het barst van het zelfbeklag». Jam mer: die man heeft de dubbele bo dem niet gehoord.» Polak: «Blondie heeft ook slows». Mertens: «Het is altijd moeilijk om een antwoord te verzinnen als ze vragen wat we spelen. Pop. En als ze vergelijking willen, dan kan ik al leen aan Blondie denken. Da's ook melodieuze, maar stevige, soms harde pop». Een groep met zangeres. Een zan geres tout court. Vergelijkingen zijn zeker dan des menschens en dus bijna onvermij delijk. «Ik luister niet anders naar kollega's sinds ik zelf leadzangeres ben», zegt Polak. «Ik koop trouwens erg weinig pla ten. Laatst Neneh Cheriy: prachtig. Maar ik ben een verschrikkelijk kri tisch mens. Maar ik ben ook erg kritisch op ons zelf. Een beetje de Antwerpse men taliteit: een tikje pretentieus. Kijk, ik kan niet goed presteren als ik er met mijn klak naar zwaai. Dus vind ik dat ik kan zeggen: de meeste Bel gische produkten zijn erbarmelijk. Ik vind meestal nummers goed, ik ben zelden fan van iemand. Enkele songs van The Smiths en The Scabs zijn uitstekend, Fishbone is niet mis, The Police indertijd.» De hamvraag, vooral aan Mertens en Campenaerts, die al jaren vech ten: waarom? En: hoe zat het ook al weer met die bierkaai? Mertens: «Ik kan niet anders. Het is een obsessie. Maar deze keer heb ben we gezegd: 't is de laatste keer, nu moet het lukken, we denken een strategie uit, we doen er alles voor. Natuurlijk: ik ben een ongeduldig mens. Maar na al die jaren lijkt het iets te gaan worden. Ik ben al bang. Ambitie? Ik wil respekt voor mijn songs, ik wil dat de mensen zeggen: die man kan songs schrijven.» Campenaerts: «In de laatste vijftien jaar ben ik twee keer helemaal ge stopt met muziek te maken en dat waren de slechtste periodes uit mijn leven. De grootste kick in mijn leven is een geslaagd optreden, da's met niets te vergelijken. Ik wil een volle kalender met optredens in goeie omstandigheden, dan ben ik perfect gelukkig.» Grauwels: «In de tijd van de punk ben ik naar optredens gaan kijken en toen heb ik gezegd: dat podium, daar wil ik staan. Ik ben verslaafd aan mijn gitaar, ik moet minstens elke dag daarmee bezig kunnen zijn, riffjes spelen. Ik wil een goed muzi kant worden, die alle stijlen onder de knie heeft en die daaruit zijn eigen stijl heeft gedistilleerd. Her kenning zegt me weinig, erkenning des te meer.» Polak: «Ik wil de beroemdste vrouw van België worden, haha. Serieus: mijn beslissing om zange res te worden, is impulsief geweest, zo van: dat lijkt me plezant, dat wil ik ook doen. En ik krijg een onvoor stelbare kick van het podium en een goed concert. Alleen jammer dat ik het moeilijk heb om achteraf de so ciale kontakten te moeten verzor gen en aan de toog te gaan nakaar ten. Ik wil dat wij muziek maken, waarvan ik kan zeggen: naar mijn normen is dit perfekt. Of we daar mee hoog scoren, is voor mij van minder belang dan voor de jongens. Als het lukt, dan is het prachtig. Maar als het tegenslaat, dan kan ik daar ook mee leven.» Pitti Polak is een zangeres. Pitti Polak is evenwel in eerste in stantie een groep. Pitti Polak: "Geen maske dat een lieke komt zingen». The Scabs In 1985, na een mislukte zelfmoord poging (ik liet me tevergeefs in de polsslagader bijten door een giftige kabeljauw), raakte ik in een diepe depressie. Die kabeljauw ook trou wens, doch dit terzijde. Ik kwam niet meer buiten, ik at niet meer, ik dronk niet meer, of ja drinken nog wel, zij het anderhalve fles whisky per dag, ik boetseerde geen sneeuw- popjes meer met een hoed op. Kort om, ik verloor al mijn hobby's. Ik was een wrak en iedere vorm van levenslust was mij vreemd. Om mij terug 'onder de normale mensen' te brengen, sommeerde mijn toenmalige Engelse, bloed mooie Nieuwe Verloofde (Miss Un derstanding '84, doch dat zou pas later blijken) mij mee naar een op treden van de rockband The Scabs in établissement 'De Schaatsbaan' te Geel. Nu kende ik The Scabs wel, maar alleen van naam (The Scabs), want tot die tijd beperkte ik mij tot klassieke muziek, vooral barok. (Zelf bespeelde ik niet onaardig het spinet, tot ik helaas keelproblemen kreeg van het harde blazen). Doch waar zat ik, welja vrijdag 30 augus tus 1985 te Geel! Ik zal die datum nooit meer vergeten. Dank zij het optreden van The Scabs stroomde mijn lichaam weer vol emergie, lei mijn ziel haar kluisters af, verstuikte ik mijn linkerenkel (ik! die anders nooit dans! jamais!), sloeg ik mijn spinet tot kreupelhout en werd ik voor eeuwig een fan van het Diestse viertal, want ze komen oorspronke lijk uit Diest en vormen een quartet, vandaar die guitige bijnaam. En een fan zal ik voor eeuwig blij ven. Pareltjes als de LP's Rockery (1985, met de fantastische hit 'Stay'!) of Skintight (1988, met 'Halfway Home', met 'Cristal Eyes'!!!) zijn sindsdien maanden geleden maar toen stond dan ook het hele appartement in de fik. (Een anonieme brandstichter was na zijn misdaad in de kelder in slaap geval len met een smeulende sigaret in z'n poten). Hoe dan ook, de eerste din gen die ik na de verhuizing kocht waren... meubelen, Rockery en Skintight! En... Gangbang (1989, verzamelelpee)! Ondertussen leerde ik The Scabs ook nog 's persoonlijk kennen, en wat was het resultaat? Gie Swinnen (zang, gitaar), Willy Willy (gitaren), Fons Symons (bas) en Frankie Sae- nen (drums), bleken in mijn ogen de sympathiekste groep sinds het mei sjeskoor Santa Gloria (waarvan ik ook vier leden van nabij heb ge kend). Ik bedoel, het zijn heel toffe gasten; ze zijn bescheiden, talent rijk, hardwerkend; ze hebben lieve mooie vrouwen, grootse backingvo- cals (Patrick Riguelle! B.J. Scott! Toni Kaza!), een compleet instru mentarium, kanjers van roadies, een kei van een producer (Werner Pensaert!), een enorm gevoel voor humor (lachen! gieren! glimla chen!), en ze schrijven al hun num mers zelf. Wie een kwaad woord over The Scabs vertelt, die krijgt met mij te doen, en dat zeg ik niet zomaar: ik heb zonet namelijk even de demo van de nieuwe LP beluisterd. Royal ty in Exile, zo luidt de schitterende titel, en wie in de jaren 90, in Vlaan deren, van plan is om een betere rockelpee dan Royalty in Exile te maken, die mag nu al beginnen wan hopen. Ik ben zeer blij dat Royalty in Exile simpelweg een mijlpaal is, en ik ben op dit moment niet eens dronken. Herman Brusselmans, te Gent, 8-11-'90. Kaarten: De Voorpost reserveerde een aan tal vrijkaarten. Deze zijn af te halen op het kantoor, Dr. De Moorstraat 6, Aalst. Wie echter te laat komt, kan nog een kaart aanschaffen op de voorverkoopadressen aan 200 fr. Lede: 't Hof te Puttens, Wichelsestraat 20-22, 9310 Lede, 053-80.51.30 Het Reklaamblad, Nieuwstraat 19, 9310 Lede, 053-80.11.71 De Bonte Os, Molenbergstraat 20, 9310 Lede, 053-80.47.70 Het Prieëltje, Nieuwstraat 26, 9310 Lede, 053-80.14.41 Topke Hubert, Br. De Saedeleerstr. 8, 9310 Lede, 053-80.08.00 Jeugdhuis Leeuwerik, Ommegang laan, 9310 Lede, 053-80.48.36 Luc Linda, Hoogstraat 64, 9310 Lede, 053-80.22.01. Aalst: Solbemol, Sluierstraat 1, 9300 Aalst, 053-77.21.69 Center, St.-Jorisstraat 14, 9300 Aalst, 053-78.32.48. Wichelen: Het Abbeeltje, Margote 28, 9298 Wichelen, 052-42.24.42. Wetteren: Charlie's Music, Kerkstraat 4, 9200 Wetteren, 091-69.55.63. Gijzegem: Taverne 'In 't Safken', 053-77.42.29. JM Heyman Aalst. In de Heilig Hartkerk werd met medewerking van het koor en orkest van de Dames van Maria en Cantate een kerstkoncert gegeven (JMH) Op zondag 20 januari organizeren de Vlaamse Toeristen- en Automobili- stenbond en de Vlaamse Wandelaarsbond (de klub Belletrekkers) afdeling Affligem, een prachtige wintertocht, waaraan iedereen mag deelnemen mits t|jdig in te schrijven. Het wordt een volle-dag of halve- dagtocht volgens keuze. Men kan vertrekken voor de dagtocht om 8.45 uur aan de abdijtoren in Affli gem. Laarzen zijn noodzakelijk en men doet er goed aan zich warm in te duffelen. In de voormiddag wordt deelgeno men aan de religieus-folkloristische viering te Essene, waar na de stem mige hoogmis varkenskoppen en dergelijke op het kerkplein worden verkocht. Aan alle wandelaars in het parochiecentrum worden ge trakteerd op een boerenpens en op vrolijke deuntjes van de Gooikse Straatzangers. De namiddagtocht vertrekt om 13.00 uur aan de kerk van Essenen ofwel om 14.00 uur aan de kerk van Asse Terheide. Het wordt een vro lijke wandeltocht naar Krokegem waar in de herberg 'De Kilo' alle wandelaars worden vergast op een natje en een droogje. Terugtocht langs Asse Terheiden (eventueel ook Essene) bezijden het Kravaal- bos en door Doment al dan niet heel het trajekt volledig te voet. Na de tocht wordt er verzameld in de Abdijhoeve te Affligem waar versgebakken koeken worden ver orberd en een 'varkensvogelpik' wordt georganizeerd en met wat ge luk win je een stuk van 't varken een kop, een poot of een, koddeken. Vooraf inschrijven voor deze toch ten is wel noodzakelijk en dat kan op het nummer 053/66.72.00 van Laurens van der Schueren, Kruis straat 23 te 1790 Affligem. Verdere voorjaarsaktiviteiten Op het verdere programma van de VWB Belletrekkers en VTB-VAB Affligem staan nog volgende voor jaarsaktiviteiten op vrijdag 1 maart "Kluizenissen' (de Kluis vroeger en nu) een ludieke avond met dia's uit de oude doos, interviews, Kluis- liekes enz, in het kultureel centrum van de abdij van Affligem om 20.00 uur. Op zondag 17 maart 'lente in Liekerbod' een namiddagwande ling vanuit Hekelgem of Essene. Vertrek om 14.00 uur aan de Sint- Michielskerk in Hekelgem of om 14.45 uur aan Oud Nelen in Essene. Zondag 7 april wandeltocht naar Fluitjeskermis (vertrek om 14.00 uur aan de abdijtoren). Donderdag 9 mei vierdaagse pretreis naar Alt- muehtal en Regensburg. Een schit terende autocarreis, gekombineerd met boottochtjes op de Donau, be zoek aan de abdij van Weltenburg en wandeltochten in het grootste natuurpark van Duitsland. De voorgenomen hervorming van het mo netaire beleidinstrumentarium beoogt in niet geringe mate de overheid goedkopere leningsvoorwaarden aan de hand te doen. Weekberichten van de Kredietbank heeft het over de ekonomische betekenis van liquide middelen.

De Voorpost | 1991 | | pagina 5