La Danse des Poules in Netwerk Pact met twee gastprodukties Jan De Bruycker 'leidt ekonomisme tot emotionele verschraling?' Eva Bal's Speelteater met «Krijtkring» (13-01) Ballet Trongon danst «Assepoester» (19-20.1) Ernst in De Werf 8 - 4.1.1991 - De Voorpost Zaterdag 12 januari om 20.30 u. in Centrum Netwerk gaat de theater- produktie La Danse des Poules door. Dominique Abel (België) en Fiona Gordon (Canada) schreven en ver tolkten dit stuk. Beidert volgden hun theateropleiding aan de Parijse theaterschool van Jacques Lecoq. Danse des Poules is een fysieke show, een burleske komedie met weinig woorden, veel grappen en vol verrassingen. De inspiratie komt uit traditionele volkse stijlen zoals comedia dell'arte, vaudeville, clownerie. Charles, bijziend, Frans en vrijge zel, probeert wanhopig verliefd te worden op Rosy Tickletoe, onhan dig en erg Engels. Ze beleven een eenvoudig maar vooral exentriek liefdesavontuur. De zwevende schone, de lachende aardappel, de behekste ladder, de gifpijl: omschrijvingen van scènes die er weinig twijfel laten over be staan dat dit stuk onder de katego- ric prettig gestoord te rangschikken valt. JM Heyman Aalst. Anja Van de Meerssche en Isabel Uitdebroeck aan het werk - Maandag 7 januari om 13.45 u. in de Schouwburg: voordracht over «Het sociaal leven van de Kayapo-Indianen in Centraal-Brazilië» door Gustaaf Verswijver, georganiseerd door Aktueel Denken en Leven, info 03/80.40.64 - Maandag 7 januari om 18.30 u. in het hobby- en vergaderlokaal: kursus kantklossen, georganiseerd door Kantatelier Rozemarijn, info 053/70.03.11. - Donderdag 10 januari om 19.30 u. in het Hobby- en vergaderlokaal: naailessen, georganiseerd door VTB-VAB, info 053/78.06.34. - Vrijdag 11 januari om 20 uur in de Schouwburg: klassiek koncert door het Clarinet Choir van Walter Boeykens met muziek van Bach, Coeck, Debussy, Milhaud, Rossini en Satie; georganiseerd door de Stedelijke Akademie voor Muziek, Woord, Ballet en Toneel, toe- gang 100 fr. info en reservatie 053/21.38.85. - Zaterdag 12 januari om 20 uur in de Schouwburg: Nieuwjaarskon- cert met o.m. Katrien Gallez, Willy D'Heere, Freddy Grey, Lime- Light en een combo o.l.v. Tony Bauwens en Dirk Everaert, georga niseerd door de Vriendenkring van het Stadspersoneel Aalst m.m.v. het Stadsbestuur, toegang 220 fr. voor leden en 350 fr. voor niet-Ieden, reservatie 053/76.13.12. - Zondag 13 januari om 15 uur in de Schouwburg: kindernamiddag met het teaterstuk «Krijtkring» door Eva Bal's Speelteater in regie van Eva Bal, voor kinderen vanaf 9 jaar, toegang 1 strip of 100 fr. voor kinderen en 2 strippen of 170 fr. voor volwassenen, reservatie 053/76.13.12. - Dinsdag 15 januari om 20 uur in de Studio: voordracht «Oude en nieuwe spoken», georganiseerd door het Masereelfonds i.s.m. de Bibliotheek, info 053/62.58.44. 'act, het Progressief Aalsters Col- ectief Theater biedt aan zijn trou- ve bezoekers in de maand januari wee gastprodukties aan. )p 11, 12, 20 en 21 januari telkens »m 20.30 uur wordt in zaal 'De Jathyscaaf in de Meuleschette- traat 74 te Aalst 'Mevrouw Gaugin' jespeeld. Het is een stuk van Helen hooper dat door 'De Ridders van le Seine' in een regie van Lievens iostens wordt gebracht. Het stuk •ehandelt de anonieme zijde van iet sukses. Achter het genie staat teeds een ander die het genie mo- ;elijk maakt. De voorstelling gaat igenlijk over de titel van een van Jauguins meest beroemde schil- lerijen 'Waar komen wij vandaan, Vat zijn wij, Waar gaan wij heen?', iet heeft te maken met eenieders nelacholie en onrustig zoeken; de jote verwachting, de diepe ontgoo- heling en een afglijden naar een erzoening met het menselijk lot. Cowel Paul Gaugin als zijn Deense rouw Mette dragen hun lot. Gua- jn moet schilderen maar dat in vol- trekte armoede. Mette weet dat zij tem niet kan tegenhouden en offert laar eigen kreatieve impulsen op. 'ij wil de verantwoordelijkheid die ij heeft voor de opvoeding van vijf inderen niet ontlopen. Na hun lood wordt de ene echter gevierd, le andere vergeten in grote anoni- niteit. Afscheid-nemen loopt als en draad door het geheel. Het stuk is zeer poëtisch, intimistisch opge bouwd. Het is van een intense pracht waarbij het sprookje van de kleine zeemeermin van die andere Deen, Andersen, als uitgangspunt en scharnier fungeert. Kabaret Komma brengt dan op 18,19, 25 en 26 januari telkens om 20.00 uur in dezelfde zaal 'Komma in de grote sleutel'. Komma bestaat nu al 21 jaar en denkt aanspraak te kunnen maken op de titel van de oudste kabaretgroep van Vlaande ren. Zowat om de twee jaar stellen de 12 mensen die Komma vormen een volledig nieuw programma sa men. Zelf weten ze niet hoeveel nummers ze al hebben gemaakt. Zijn het er 240, of270? Ze weten het niet exact. En dan gaat het alleen om liedjes, zonder er de andere tek sten en konferences bij te tellen. Tot eind december 1989 werd Vlaanderen rondgetoerd met het programma 'Komma's kommervol le komedie' dat ongeveer 30 keer werd opgevoerd. Het nieuwe pro gramma werd in april van vorig jaar voor het eerst vertoond. Het is de vrucht van een maandenlange voor bereiding. Voor beide gastprodukties be draagt de toegangsprijs 200 fr. Stu denten en Plus 3 passers betalen 150 fr. Voor steunabonnementen en doorlopende opdrachten is de toe gang gratis. Aalst. Anja Van de Meerssche en Isabel Uitdebroeck repeteren voor Assepoester Maandag 7 januari geeft Jan De Bruycker een inleiding op het on derwerp 'leidt ekonomisme tot emotionele verschraling?'. De le zing kadert in de reeks Filosofisch Kaffee' van het Vredeshuis. Wat onder 'ekonomie' of 'eko nomisme' dient verstaan te worden zal misschien een stukje duidelijker worden op maandag 7 januari om 20.00 uur. Jan De Bruycker zal door een aan tal voorbeelden aantonen dat de produktie en verkoop van materiële goederen, het winstoogmerk van bedrijven en individuen en het ver langen naar rijkdom en bezit ten koste gaan van emotionele waar den. De 'homo economicus' die altijd maar meer wil bereiken, heeft geen tijd om emotionele relaties met an deren op te bouwen. Televisie ver vangt onderling kontakt en drijft ons door zijn reklameboodschap- pen op tot staads meer konsumeren en op te gaan in de algemene ver vlakking. Het individu vervult zo veel mogelijk de voorwaarden die hem voorgehouden worden om door te gaan als een intelligent en modern persoon die het gemaakt heeft. Ga je met die stelling akkoord? Wil jij in plaats van kastje kijken je tijd Zondag 13 januari: «Krijtkring» door Eva Bal's Speelteater De basis van het Speelteater van Eva Bal blijft werken vanuit impro visatie. Maar naast het werk dat vanuit deze oervorm van teater voortkomt, maakt het Speelteater nu ook voorstellingen aan de hand van bestaande teaterteksten. Het interesseert de groep om de verwor venheden van het improviserend teatermaken te toetsen aan ge schreven stukken. Zo was er dit sei zoen al «Zomerdag» van Slawomir Mrozek en dan nu «Krijtkring» naar Bertolt Brecht. Het verhaal in een notedop. Een land is onbestuurd. Alles is chaos. Een baby in goud en brokaat, een kind van hoge geboorte. En een meisje dat de baby opraapt omdat hij in de verwarring van de strijd op straat is achtergelaten. Eerst wil ze het kind niet houden. Hoe zou ze ervoor moeten zorgen? Waarom zou ze voor een kind zorgen dat niet van haar is? Maar ze draagt het verder met zich mee. Ze beschermt het tegen de pantserruiters, tegen de honger en de kou. En zo wordt ze gaandeweg de moeder van het kind. «Krijtkring» is het verhaal van Gru- sche, het meisje, de moeder. Maar het is ook het verhaal van Simon die kiest voor een vrouw die een kind heeft dat niet van hem is. En het is ook het verhaal van Azdak, die zal rechtspreken, hoewel hij geen rech ter is maar een schooier. Alle drie maken zij keuzes die wellicht hun leven ingrijpend zullen veranderen. Zij volgen hun eigen lijn. Maar: haalt Grusche het? Zal ze het kind niet moeten teruggeven aan de ech te moeder als deze het tenslotte op eist? En wanneer dit gebeurt, moet Azdak beslissen aan wie het zal toe behoren. Bertolt Brecht dus voor kinderen vanaf 9 jaar. Waarom niet? Eva Bal voert de regie over volgen de cast: Peter De Graef, Robert Van Leeuwen, Robert De la Haye, Ingeborg Lievens en Leontien Ne- lissen. De muziek is van Paul Des sau en het dekor van Johan Daenen. Op zondag 13 januari om 15 uur in de Schouwburg. Toegang: voor kin deren 100 fr. of 1 strip en voor vol wassenen 170 fr. of 2 strippen; reser vatie 053/76.13.12. Zaterdag 19 en zondag 20 januari: «Assepoester» door Ballet Trongon De Schouwburg van De Werf is de scène waarop op zaterdag 19 (20 uur) en zondag 20 (15 uur) januari een balletgroep van eigen bodem aktief is. «Jeugd en Ballet Trongon» brengt dan twee opvoeringen van het ballet «Assepoester» van Sergej Prokofjev. Met deze produktie gaat «Jeugd en Ballet Trongon» op de ingeslagen, suksesvolle weg voort! Terwijl vele inrichters van kulturele manifesta ties vaak te klagen hebben over een gebrek aan publieke belangstelling, kan de school van mevrouw Tron- gon bij elke voorstelling rekenen op een volle zaal. Na de grote suksessen met het bal letgala van vorig jaar, en voordien reeds «De schone slaapster», «De notenkraker», «Coppélia», «Gisel le» en andere balletstukken werd voor het nieuwe seizoen zeer hoog gemikt. Dit keer staat immers de integrale opvoering van «Assepoe ster» van Sergej Prokofjev op het programma. Al heel vroeg openbaarde het muzi kale talent zich bij Prkofjev (1891- 1953). Voordat hij zijn tiende ver jaardag vierde, had hij reeds piano- werken en enkele korte opera's ge schreven. In 1904 werd hij inge schreven aan het conservatorium van Sint-Petersburg, waar hij o.m. les kreeg van Rimski-Korsakov. Toen hij deze instelling, beladen met vele onderscheidingen, in 1914 verliet, waren verscheidene van zij werken reeds uitgevoerd. Na h< uitbreken van de revolutie verlii hij Rusland en reisde jaren als vei tolker van zijn eigen kompositie door Europa, Azië en Amerika, ij 1934 vestigde hij zich voorgoed Rusland. Hij heeft een reeks pian< werken op zijn naam staan, alsmei kamermuziek, orkest- en koorwej ken, liederen, toneel- en filmmi ziek. Van zijn opera's kreeg voorj «De liefde voor de drie sinaasappt len» buiten Rusland bekendheij Zijn twee bekendste balletwerkd zijn: «Romeo en Julia» uit 1935 a vooral «Zolushka» ofte «Cenderd la» ofte «Assepoester» uit 1944, zij opus 87. In de opvoering o.l.v. mevrou Trongon danst Anja Van de Meer sche de rol van Assepoester en Is bel Uitdebroeck de rol van de prin Kenners zullen dit werk zeker aj preciëren maar zich tevens afvrage waar mw. Trongon de moed hee gehaald om met haar leerlingen dt ze uitdaging - want dit is het in ied< geval! - aan te durven. In elk gev wordt er zeer intensief geoefend ei de kwaliteiten van de groep kei nende, kan het publiek zich eens meer verwachten aan een groot^ prestatie! Balletliefhebbers en simpatizanti van deze Aalsterse vereniging wol den verwacht in de Schouwburg v; De Werf op zaterdag 19 januari oi 20 uur en/of op zondag 20 januai om 15 uur. De toegangsprijs bi draagt voor kinderen van mindi dan 12 jaar 150 fr. en voor ouden 300 fr. Toegangskaarten kunnen ge reserveerd worden bij mevrouij Trongon zelf, Gentsesteenweg 141 te 9300 Aalst, tel. 053/70.24.83. besteden aan mensen van vlees en Kom dan maandag 7 januari naar Aalst en geeft je mening te kennen, bloed? het Vredeshuis, Zonnestraat 26 te (inge) Aalst. Kristiaan Van Ingelgem kwam luisteren naar de vertolking van zijn kerstliederen door Cantate in de Heilig Hartkerk (JMH)

De Voorpost | 1991 | | pagina 8