Roemeense Virtop-bevolking kreeg stevige duw in de rug Getuigenissen vanuit Roemenië 10 -11.1.1991 - De Voorpost -1 In totaal namen 65 mensen van bij ons deel aan het konvooi dat vanuit Berlare naar het Roemeense Virtop vertrok. De meeste deelnemers kwamen uit de Donkgemeenten, andere gemeenten hadden zich bij de aktie aangesloten zoals Wichelen, Zele en Moerbeke. Een derde groep deelnemers was via de kennissenkring in kontakt gekomen met de aktie. De vrachtwagens en de bus werden gratis of tegen een sterk verminderde prijs ter beschikking gesteld. Wie meeging betaalde een tussenkomst voor het vervoer en voor het eten. Uit de eerste reakties blijkt dat allen met genoegen op hun verblijf ginds terugkijken. Men is er zich van bewust werkelijk hulp te hebben geboden. Heel wat deelnemers aan de tocht waren diep onder de indruk van de onvoorstelbare armoede waarin de Roemeese bevol king leeft. Lemen huisjes van 4 op 4 meter, waarin men leeft met 8 soms zelf 10 personen. Kartonnen woningen waarin geen verwarming mogelijk is, gebroken ruiten die door plastiek werden vervangen, daken waarop pannen ontbraken, lompen als kledij, bijna geen schoeisel, eten te kort, armoe troef. Zo schrijft Rene Vanhove in een reisverslag. Hij wordt daarbij tevens getroffen door de grote gastvrijheid van de bevolking in Virtop. Ondanks alles... De dank van vele mensen bleef ons ontroeren, schrijft hij nog. De schepen begrijpt dat er gestolen werd en dat anderen toch nogwantrouwigwaren. 'Ér werd hen al bijna 50 jaar voorgehouden dat er alles genoeg was. Een van de eerste reakties toen ze de massa goederen zagen was er een van ongeloof dat niet gedeeltelijk op de zwarte markt zou komen. Niemang schijnt nog iemand te vertrouwen in dat land dat zo lang geleefd heeft in korrup- tie, wantrouwen en onderdrukking. Stelen doet men veelal om te overleven, liegen om te krijgen, wantrouwen uit ervaring, armoe lijden omdat het niet anders kan'. Vanhove ziet wel tekenen van hoop. 'De jeugd komt helpen bij het werk, in de hoop op een extraatje wellicht, maar ze komt toch. Velen gaan niet akkoord met de diefstallen, brengen de goederen terug, spreken onwaarheden tegen en verontschuldigen zien voor de daden van anderen'. De reakties van de andere medereizigers geven eenzelfde toon aan. Er blijft de intentie om nog verder te werken voor het geadopteerde dorp Virtop. Omdat nu toch ook andere gemeenten hier mee doen, zal getracht worden ook het kleinere vroegere deelgemeenten rond Virtop mee te helpen. De solidariteit die hier door de Roemenië-aktie tussen de gemeenten ontstond, moet ook ginder een voorbeeld kun nen zijn voor wat samenwerking kan opleveren. (NK) ren waren er vooral op uit zichzelf burgemeester vertrokken, te bevoordelen, zodat permanent De terugreis verliep zonder ecl diende gewaakt bij de vrachtwagens noemenswaardige problemen. Z en aan de slaaplokalen. terdag omstreeks 16.30 uur rede Op de laatste dag kreeg iedereen de vrachtgwagens luid toeteren een strikje met de kleuren van de het dorpsplein van Berlare op. D Roemeense vlag en een nieuwjaars- delegatie kreeg er een hartleijk we kaart waarin werd bedankt voor de kom aan het jeugdhuis en later o< geleverde hulp. Toen de groep don- in het gemeentehuis en in de spoi derdagavond omstreeks 23.00 uur hal. Daar werden al plannen vo( vetrok, stonden velen klaar om het een volgende tocht naar Virtop g konvooi uit te wuiven. Woensdag smeed. (NK) waren er al drie vrchtwagens en de Virtop. Enkele weeskinderen die het nu al en beetje beter hebben, maar voor wie nog lang niet alles is zoals het zou Virtop. De handen vol geladen met hulpgoederen (g\'dw) moeten zijn (gvdw) wat uitgeladen. De plaatselijke be volking stond er op om op die dag een van de nog weinige varkens vol gens een aloud gebruik te slachten op het schoolplein. In de namiddag zorgden de schoolkinderen voor een optreden met enkele volkslie djes in het kultureel centrum. De Vlaamse jeugd zorgde dan weer voor een tegenprestatie die werd ingezet met het zingen van 'De Vlaamse Leeuw'. De eigenlijke verdeling van de goe deren startte op woensdagmorgen. Bij mondjesmaat werden mensen op het schoolterrein toegelaten. Aan de hand van het bevolkingsre gister, dat tegelijk werd vervolle digd, kreeg elk gezin verschillende dozen kleding, dekens en voeding. Urenlang stonden mensen te wach ten om op het terrein te kunnen. Op sommige ogenblikken werd zo erg gedrumd dat mensen dreigden te stikken. Een man had geluk dat mensen van het Rode Kruis in zijn onmiddellijk nabijheid stonden. Oude vrouwtjes, soms enkel met overkousen aan de voeten, stonden tot aan de knieën in de modder en maakten een kruisteken wanneer ze eindelijk aan de beurt waren. Ande ren probeerden twee keer langs te komen, maar werden met vaste hand terug buiten geleid. De plaat selijke politie stond ook op wacht, maar liet het werk meestal over aan mensen van Berlare. De verdeling werd ook nog op don derdag verder gezet voor de fami lies die op woensdag niet konden komen. Daarna bleef nog een massa goederen over. Aan de plaatselijke autoriteiten werd gevraagd een lijst samen te stellen van gezinnen die nog extra hulp konden gebruiken. De mensen die deze pakketten be zorgden kwamen in werkelijk arm tierige en kleine huizen terecht waar gezinnen met meerdere kinde ren woonden. Waar er elektriciteit was, ontbraken de stekkers, zodat echt gevaarlijke toestanden hee rsten met kabels die los aan elkaar werden gehecht. De huizen bestaan er vooral uit leem en hout of uit 'stenen' gemaakt van modder en stro. Waar een gat in het huis viel, was dit nauwelijks te herstellen. Overal was er een groot gebrek aan schoenen. Wat dan nog overbleef, werd in rij en op het schoolplein gezet om ie dereen de kans te geven zelf nog goederen uit te zoeken. Dat gebeur de om, vooral de zigeunerbevol king, gerust te stellen dat alles was verdeeld, maar ook om de rest niet alleen aan de autoriteiten over te laten. Het werd een echte bestor ming waarbij iedereen trachtte zo veel mogelijk mee naar huis te ne men. Dankbaar Een deel van de bevolking van Vir top trachtte zo goed als het kon haar dankbaarheid te betonen. Hoewel de groep zelf eten had meegeno men, stond men er in het dorp op eten ter beschikking te stellen. Wel licht werden hierbij de zomervoor- raden aangesproken en dreigt men nu met een tekort te zitten. Ande- jAjjj&d jj Moe maar vooral gelukkig stapten de reizigers uit de bus en de vrachtwa gens die hen vanuit Berlare naar het Roemeense Virtop hadden gerbacht. Een ervaring die me mijn hele leven zal bijblijven, was een meer dan eens gehoorde uitspraak. Allen hadden zich ginder meer dan uitgesloofd om de meegebrachte goederen op een zo eerlijk mogelijke manier onder de bevolking te verdelen. Allen bleken er ook achteraf van overtuigd dat het dorpje, zoals vele andere in Roemenië, nog heel wat hulp nodig heeft om ons levenspeil te benaderen. Maar ook dat de bevolking gins vooral de middelen moet krijgen om zelfinitiatieven te neven. De volgende hulpzen dingen zullen dan ook vooral in die richting gaan. Met vijf vrachtwagens, een bus en een minibus, samen 63 mensen uit de Donkgemeenten, maar ook uit Wichelen, Zele, Moerbeke, Liede- kerke en Wetteren, werd aan het jeugdhuis joko vertrokken op 22 de cember om halfvijf 's nachts. Het werd een tocht van meer dan 2.100 kilometer en met tal van hindernis sen. De wegen waren druk, het weer was niet altijd opperbesthet kon vooi dat in Oostenrijk aangroeide met een personenwagen, diende bij elkaar gehouden en er waren talrij ke grenzen te overschrijden. Aan de Oostenrijks-Joegoslavische grens kon men gelukking rekenen op de hulp van de douaniers om de gemid delde wachttijd van meer dan 12 uur te herleiden tot iets meer dan 2 uur. In Joegoslavië zelf hield de politie, die het blijkbaar op buitenlandse nummerplaten gemunt had, de bus tot twee keer toe tegen. Het leverde een boete op wegens 'te snel rijden'. De houding van de wachters aan de betaalstukken van de autosnelweg bleek ook al niet erg konsekwent. Bij de ene kreeg men vrije door gang, bij de andere niet en nog een andere was tevreden toen hij zelf een deel van het geld kon opstrij ken. Het was echter vooral de Roemeen se douane die de reis bijna tot een voortijdig einde bracht. Wellicht in de hoop een deel van de vracht voor zich te kunnen houden, wou men eerst dat het konvooi langs de dis- triktshoofdstad Craiova reed. Dit lokte heel wat, soms luidruchtig, protest uit. De groep dreigde met alles gewoon terug te keren, offici eel klacht in te dienen en alles via de internationale pers bekend te ma ken. Nadat men Boekarest had ge raadpleegd -hoe dat kon op een zondagavond na 22.00 uur was voor iedereen een raadsel- kreeg het konvooi dan toch een vrijgeleide. De burgemeester van Virtop dien de wel onmiddellijk te verwittigen wanneer het konvooi in zijn dorp was aangekomen. Tussen de grens en het dorpje werd de karavaan nog een keer opgehouden door een jon ge politieagent die zich blijkbaar met te veel alkohol had opgewarmd en meende ook een graantje te kun nen meepikken. Ook deze hinder nis werd zonder kleerscheuren overwonnen. Weeshuis Omstreeks een uur zondagavond werd Virtop bereikt. De burge meester werd uit zijn bed gehaald. Spoedig stond toch nog een aantal mensen klaar om de groep te ont vangen. In de school had men enke le klassen vrij gemaakt om er te kunnen slapen en eten. Matrassen en bagage werden nog uit een vrachtwagen gehaald waarna ieder een van de plaatselijke wijn kon proeven. De volgende morgen begon het uit laden van de vrachtwagens. De Roemeense jeugd was al gauw ge wonnen om mee in de rij te staan, de iets ouderen dienden soms duchtig te worden aangepord. Hier en daar werden de eerste kontakten gelegd en enkele leden van de Berlaarse delegatie werden uitgenodigd om iets te komen drinken en de woning te bekijken. Voor de anderen werd het uitladen een eerste gelegenheid om te trachten sneller dan de ande ren iets mee naar huis te nemen. In de namiddag trokken kinderarts Jos Hertecant en (bijna) interniste Nele Van den Noortgate, verpleeg ster Maria De Decker en nog enkele anderen naar het weeshuis in de vroegere deelgemeente Corlate. Gelukkig voor de 82 kinderen die er verblijven was daar in de zomer en in het najaar al heel wat hulp gele verd. Zo verbleven er enige tijd en kele Noorse dokters en was ook het Franse Rode Kruis er met heel wat materiaal toegekomen. De kachels waren hersteld en de kinderen kon den beschikken over slaapzakken op de bedden. Ideaal kan de toe stand nog niet genoemd worden. Maar het was er toch al heel wat beter dan wat op de televisie was getoond. De jongsten sliepen nog met twee of drie op een bed, ze waren tenminste gekleed en er was al een beetje speelgoed beschik baar. Dat het er echter slecht moet geweest zijn, bleek uit de verklaring van de plaatselijke dokter. Vorige winter, zo zei hij, waren er 29 kinde ren overleden, veelal als gevolg van de strenge kou en de honger. De direkteur gaf toe dat men vroeger veel te weinig steun per kind kreeg. Sinds de nieuwe situatie was de staatsbijdrage al meer dan verdub beld. Wel is er nog een groot gebrek aan opleiding van de kinderen. Om dat de meesten geestelijk gehandi capt zijn, ging men er van uit dat ze tot niets meer konden dienen en werd hen ook niets aangleeerd. Op hun achttiende verhuisden de kin deren naar een ander tehuis om er de dagen te slijten. Er zou een Ame rikaans plan bestaan om in Craiova een groot nieuw weeshuis te bou wen waar kinderen uit alle weeshui zen in het distrikt terecht kunnen. De kans bestond verder dat de ei genaars van voor de kommunisti- sche overname het gebouw in Cor late terug zouden komen opeisen. Na overleg met de dokter van het tehuis, beslisten de meegereisde ge neesheren om er de vaccins, enkele bedden en matrassen, kinderkle ding, voeding en speelgoed achter te laten. De meegebrachte kachels konden in Virtop geplaatst worden in de school en m het 'kultureel centrum', waar ook nog gebruikte lokalen zonder degelijke verwar ming waren. In de vooravond trok de medische ploeg naar het ziekenhuis in Pleni- ta, waar de meeste mensen van Vir top heen gaan voor operaties en geneeskundige verzorging. Het zie kenhuis heeft 120 bedden. Er waren er maar een 15-tal van bezet. De hygiëne bleek er ook niet zo schitte rend te zijn, enerzijds door een ge brek aan kuismiddelen en perso neel, anderzijds 'omdat door het verleden onze opvatting over pro perheid anders geworden zijn dan de uwe' zoals iemand er zei. Ook in het ziekenhuis werden geneesmid delen, dekens en andere materiaal uitgedeeld. Van het meegebrachte materieel werd een laatste deel verdeeld over het universitair ziekenhuis in Crai- voa en het dispensarium van Virtop zelf. Virtop. Belgen en Roemenen helpen bij het lossen van de vrachtwagen (gvdw) Verdeling Op Kerstdag diende eerst nog heel Vulop. Het weeshuis Corlate bleek materieel al veel geholpen, ontberen echter alle opleiding (gvdw) de kinderen -] I Virtop. Een deel van het konvooi dat vrachtwagens vanuit Berlare, Zele en\ Wichelen broederlijk naast elkaar bracht (gvdw)

De Voorpost | 1991 | | pagina 10