y Podium-uitjes in De Werf Tentoonstelling over 'Bosjesmans Rotskuns' in KC Affligem Jo De Meyere solo in "De Coburger" van Mark De Bie Ernst in De Werf F Gijzegemnaar Patrick Lateur wint poëziewedstrijd in Maaseik Kasteel van Verdoemenis bij Masereelfonds OCMW begrotingswijziging zonder gemeentelijke begrotingswijziging in Lede Area te gast in Ons Huis te Baardegem - Jazz-dubbelkoncert met Nederlanders en Russen (22.01) -Jeugd en Muziek: film "Amadeus" (23.01) 14-11.1.1991 - De Voorpost Vrijdag 18 januari om 20.00 uur wordt in het kultureel centrum van Affligem een tentoonstelling over de 'Bosjesmans Kunst' geopend. Ze kwam tot stand met medewerking van de kulturele dienst van de ambassa de van Zuid-Afrika in Brussel. De wetenschappelijke waarde en ook het kunstgehalte van de ritstekenin gen en -schilderijen die de oude stammen van de Bosjesmannen op verschillende plaatsen in Zuid-Afrika hebben nagelaten, is slechts laattij dig bekend geworden in onze westerse wereld. Aalst. In het kader van het 'Filosofisch Kaffee' werd in het Vredeshuis gesproken over ekonomisme (a) De eerste wetenschappelijke bestu dering ging uit van G.W. Stow tus sen de jaren 1867 en 1878, maar kreeg slechts bekendheid in 1931. Sinsdien zijn geologen, pantheo- logen en ethnologen zich steeds meer gaan interesseren aan deze kostbare nalatenschap van de pre historische mens in Afrika. Grote verdienste verwierf zich in dat op zicht B. Com F.C.I.S. Herbert Char les Woodhouse. De universiteit van Pretoria heeft zich tot taak gesteld deze studie met de meest moderne vormen van exploratie te bevorde ren. Men onderscheidt twee vormen van rotstekeningen en -schilderijen er zijn er die zich bevinden in rotsho len wanden, zolderingen, rotsover- hangen. Andere daarentegen zijn aangebracht op solide rotsen in het openveld en dus voortdurend bloot gesteld aan de buitenlucht. Het spreekt vanzelf dat men hier staat voor kwetsbaar materiaal, dat meer en meer gevaar loopt door erosie te worden verminkt, of ook, geschon den te worden door vandalisme van toevallige ontdekkers. Het is een studie die zeer vlug moet uitgevoerd worden om niet het gevaar te lopen veel kostbaars voorgoed te verlie zen. Deze kunstuitingen zijn tot ons ge komen uit een ver verleden, de pre historie. Veel valt nog te onderzoe ken uit welke periode ze voortko men, alhoewel men nu weet dat ze uit zeer verschillende tijdperken stemmen en op hun manier iets openbaren over de geschiedenis van een volk. Zo kan men de inval len nagaan van vreemde zwarte stammen, de aankomst van de blan ken, het verschijnen van het paard als lastdier en als strijdmiddel. Deze afbeeldingen houden zich hoofdzakelijk bezig met de mensen en de dieren. Men kan er de dage lijkse strijd om voedsel nagaan jacht, primitieve landbouw; men kan er het gezinsleven waarnemen; huisdieren komen er veelvuldig op voor, maar vooral de wilde dieren die men opjaagt om te kunnen le ven, of die men moet bestrijden om in leven te blijven. Heel het lev< van deze oude mensen wordt er beeld vertoond een allervoo naamste bron tot kennis van de lee gewoonten van de primitieve men Wat het kunstgehalte betreft, sta men steeds voor nieuwe verrassii gen: de tekenaars en schilders bl ken een ongewone vaardigheid hebben gehad om situaties weer geven. Vooral de bewegingen va de mensen, verschillend van joi gens en meisjes, van oude en jong mensen, ja zelfs hun gevoelens woi den er in weergegeven. De tentoonstelling loopt tot 3 f< bruari en is te bezichtingen op za terdag van 14.30 tot 20.00 uur en o zondag van 11.00 tot 12.00 en va 14.30 tot 20.00 uur. Op de werkda gen kan men er terecht na afspraa op het nummer 053/66.70.2! (JMH) Begin september informeerden we u over het nieuwste stuk van Baar- degemnaar Mark De Bie, namelijk "De Coburger" met in de titelrol niemand minder dan Jo De Meyere. Mark De Bie schreef een monoloog waarin onze eerste vorst Leopold I zijn laatste levensdagen beleeft van uit zijn rolstoel. Hij overschouwt zijn gevulde leven met alle personen die in dit leven wat betekend heb ben, de vele aangename en de even zo vele minder aangename herinne ringen en personages uit een woeli ge Westeuropese geschiedenis. En Mark De Bie heeft zich nauwkeurig en akkuraat van zijn geschiedkundi ge taak gekweten: hij heeft zijn huis werk blijkbaar uitstekend gemaakt De toeschouwer krijgt een uitste kend historisch beeld van hoe onze Leopold I van Saksen-Coburg ei genlijk was. Vanuit dit standpunt gezien is het een interessante ken nismaking met een historisch per sonage. Deze gegevens kunnen aanleiding zijn tot een boeiend geschreven bio grafie in boekvorm; wat De Bie ook deed bij Lannoo (Tielt) verscheen het gelijknamig boek. Met deze ge gevens ook nog boeiend teater ma ken, is echter van een andere orde. Teater is immers ontzaglijk veel meer dan alleen maar feitjes op een rij: drama moet anekdotiek overstij gen, moet een andere dimensie krij gen. De Bie heeft eerlijk gepro beerd dit te doen met een aantal teatertechnische truukjes en mid deltjes: Leopold praat in zichzelf, debiteert enkele leuke statements (soms met knipoogjes naar onze tijd hij spreekt tot de dood die hem al beloert; er is de muziek (én de muzikant, ontzichbaar achter het gordijn)... maar het blijft wel te veel relaas. Toch werd "De Coburger" een boeiende avond, vooral dankzij de akteeraprestaties van Jo De Meye re, die met dit stuk - evenals Mark De Bie zelf - aan zijn eerste monol oog toe is. De Meyere voelt zich blijkbaar kiplekker in deze rol en weet de eenzame, soms zeurende, soms ironizerende, vaak emotione le Leopold I op een verbluffende wijze gestalte te geven. Deze produktie van Area Gent, is een regie van Jos Van Gorp, wordt morgen zaterdag 12 januari om 20 uur opgevoerd in zaal Ons Huis te Baardegem-Aalst In Maaseik ging vorig jaar alle aan dacht aan de gebroeders Van Eyck, de beroemde schilders. Bij die gele genheid werd een poëziewedstrijd georganizeerd waarvoor men een 50-tal inschrijvingen mocht note ren. Elf gedichten, alle handelend over Van Eyck werden in een luxueuze uitgave gebundeld. Uiteindelr kreeg Patrick Lateur de poëziepri toegekend. Aan de prijs is een geli som van 10.000 fr verbonden. In zi gedicht behandelt Patrick Latei het bezoek van Jan Van Eyck aa het nobele echtpaar Arnolfin (JMH) Aalst. Bij de receptie ter gelegenheid van het samensmelten van de Bond Moyson afdeling werden levende visjes in een glas wijn geserveerd. Een traditie die uit Geraardsbergen stamt (a) In navolging van de suksesvolle Pact-teaterproduktie over de fami lie De Vis, buigen de combi-auteurs 'Cogen en Callebout' zich over een nieuw Aalsters en historisch item 'Het kasteel van Verdoemenis'. Als prelude tot de concipiering van het stuk organizeert het Frans Ma sereelfonds, afdeling Aalst, een sfeeravond over dit gegeven op dinsdag 15 januari om 20.00 uur in de studio van het kultureel centrum De Werf (niveau -1). Deze manifes tatie heeft plaats in samenwerkiii met de Aalsterse stadsbibiblioteelj Het panel ziet er uit als volgt Jd Ghysens, Jan Louies, Frans Waul ters, Anton Cogen, Gunnar Calld bout en vermoedelijk ook stadsse kretaris Karei Baert. De namen vai dit panel staan borg voor een angst wekkende en op voorhani 'verdoemde' avond. De toegang bedraagt 30 fr voor dl leden van het Masereelfonds en 51 fr voor niet-leden. (JMH) Dinsdag 22.01: jazz door Nederlanders en Russen nieuw initiatief, de "organisaties in samenwerking met...". Dit zijn pro- dukties die ofwel door De Werf ge- De Werf pakt in zijn tweede sei- organiseerd worden i.s.m. een an- zoenhelft van 1990-1991 uit met een dere organisator ofwel door een an- Vrijdag 11 januari om 20 uur in de Schouwburg: klassiek koncert door het Qarinet Choir van Walter Boeykens met muziek van Bach, Coeck, Debussy, Milhaud, Rossini en Satie; georganiseerd door de Stedelijke Akademie voor Muziek, Woord, Ballet en Toneel; toegang 100 fr.; Info en reservatie 053/21.38.85 Zaterdag 12 januari om 20 uur in de Schouwburg: Nieuwjaarskon- cert met o.m. Katrien Gallez, Willy D'Heere, Freddy Grey, Lime-Light en een combo o.l.v. Tony Bauwens en Dirk Everaert; georganiseerd door de Vriendenkring van het Stadspersoneel Aalst m.m.v. het stadsbestuur; toegang 220 fr. voor leden en 350 fr. voor niet-leden; reservatie 053/76.13.12 Zondag 13 januari om 15 uur in de Schouwburg: kindernamiddag met het teaterstuk «Krijtkring» door Eva Bal's Speelteater in regie van Eva Bal; voor kinderen vanaf 9 jaar; toegang 1 strip of 100 fr. voor kinderen en 2 strippen of 170 fr. voor volwassenen; reservatie 053/76.13.12. Dinsdag 15 januari om 20 uur in de Studio: voordracht «Oude en nieuwe spoken», georganiseerd door het Masereelfonds i.s.m. de Bibliotheek; info: 053/62.58.44 Vrijdag 18 januari om 18 uur in de Schouwburg: solistentornooi 1991 georganiseerd door Rotaract Aalst; info: 053/21.33.89. Zaterdag 19 januari om 20 uur en zondag 20 januari om 15 uur in de Schouwburg: balletvoorstelling «Assepoester» door het Ballet Trongon; info: 053/70.24.83 Zondag 20 januari om 14 uur in Vergaderlokaal 1: voordracht «Darmkwalen natuurlijk behandelen», georganiseerd door vzw De Groene Dag; info: 053/33.20.46. Maandag 21 januari om 13.45 in de Schouwburg: voordracht «Nieuwe ontwikkelingen in de biotechnologie: toepassingen in de landbouw en de industrie» door Dr. Rolf Debaere, georgani seerd door Aktueel Denken Leven; info: 053/80.40.64. Dinsdag 22 januari om 20 uur in de Schouwburg: dubbel-jazzkon- cert met Luluk Purwanto The Helsdingen Trio uit Nederland en The Ural's Dixieland Jazzband uit de Sovjet-Unie; een kon cert georganiseerd door de Crazy Bol Jazz Club in samenwerking met De Werf; toegang 400 fr., in voorverkoop of met korting 350 fr.; reservatie 053/76.13.12. dere organisator op poten wordt ge zet. De Werf. De bedoeling is vrij duidelijk: met meerdere organis atoren voor één bepaalde produktie kan een ruimer publiek bereikt wor den en is het risiko, financieel voor al, veel minder groot. Op dinsdag 22 januari krijgt het pu bliek de eerste vrucht van een der gelijke samenwerking in De Werf te zien. De Crazy Bol Club brengt i.s.m. De Werf een dubbelkoncert met jazzmuziek in de Schouwburg om 20 uur. Luluk Purwanto The Helsdingen Trio uit Nederland koncerteren er voor/samen met The Ural's Dixie land Jazzband uit de Sovjet-Unie. De Nederlandse jazzmusici bren gen volledig eigen komposities waarin zij klassieke elementen ver werken naast folk, mainstream, cool jazz en bebop. The Ural's Dixieland Jazzband uit de Sovjet-Unie bestaat uit zeven swingende muzikanten waar de mu zikaliteit afstraalt. De drie blazers op de frontlijn komen tot een sterk kollektief en geven elkaar door naadloze overgangen veel ruimte voor eigen solopartijen. De toegangsprijs voor dit uniek koncert bedraagt in voorverkoop en met de gebruikelijke kortingen 350 fr, samen aan de kassa betaalt men wel 400 fr. Voor reservaties: 053/76.13.12 Woensdag 23.01: Jeugd en Muziek opent Mozartjaar met film "Amadeus" Op 5 december as. zal het precies 200 jaar geleden zijn dat Wolfgang Amadeus Mozart overleed. En dat zullen we in het pas begonnen jaar geweten hebben. Zelfs de grootste Beotiër zal er niet meer naast kun nen kijken: 1991 wordt het jaar van Mozart, zelfs al zal er in de Golf wat anders te horen zijn Onze kranten, weekbladen, toeristische en plate nindustrie en natuurlijk onze podia zullen het wonderkind bij uitstek in het kommerciële zonnetje plaatsen. Indien dit alles met smaak gebeurt en met kwalitatief hoogstaande projekten, zullen we het maar een terechte en billijke hommage noe men aan een inderdaad immens groot komponist. Dat Mozart als mens niet altijd even oogstaand was als zijn werk, weten de meesten in tussen al wel. Wie dit laatste nog niet wist, raden we beslist aan op woensdag 23 ja nuari a.s. om 19.30 uur naar de Tea- terzaal in De Werf te trekken om er Milos Formans Film "Amadeus" bij te wonen. Deze film wordt door Jeugd en Muziek Aalst uiteraard voorgesteld in het kader van het Mozartjaar. Jeugd en Muziek wil de jongeren, maar ook andere melo- manen, nogmaals de gelegenheid geven deze prachtige film te kunnen zien. De film werd door Forman geba seerd op het toneelstuk van Peter Schaffer "Amadeus", waarin de kij ker de rivaliteit kan zien tussen de jonge Mozart en de wat oudere An tonio Salieri, die voelt dat hij muzi kaal niet kan optornen tegen Moz- arts muzikaal genie. Op zaterdag 4 mei speelt een Nederlands teater- gezelschap (handige kommerciële jongens als altijd!) deze "Amadeus" in De Werf met o.m. Willem Nij- holt, Paul Röttger en Josine Van Dalsum in een regie van Nijholt zelf. De film "Amadeus" is in De Werf te zien op woensdag 23 januari om 18.30 u. in de Teaterzaal. Abonnees en leden hebben gratis toegang; de andere betalen 150 of 100 fr. Bij het Gemeentekrediet zal een le ning aangegaan worden van 5 mil joen voor de verbeteringswerken te Impe aan de Wijmenstraat. De wer ken zijn al volop aan de gang. De lening zal ook gebruikt worden voor de werken aan de Ledestraat. De OCMW raad vroeg om goed keuring van twee bijkomende be grotingswijzigingen, een voor de ge wone diensthet hoofd van de vei ligheid zal vergoed worden met 40.300fr. Dit bedrag stond niet inge schreven in de OCMW begroting 1990. De oppositie had hiertegen geen bezwaar maar er wordt wel verwacht dat de betrokken persoon wel degelijk regelmatig veiligheids- kontroles zou doen en er rapporten over zou maken. Ook wordt 350.000 fr ingeschreven voor een regeling in der minne met betrekking tot een juridische proce dure over pachtrechten van gron den in Oordegem. Als derde wijz ging op de gewone dienst wens men ingeschreven te zien dat t gemeentelijke toelage werd ve laagd met 307.675 fr. Begrotingswij ziging nummer vier betrof de bii tengewone dienst verhoging val de uitgaven met ongeveer 1,5 mi joen voor omvangrijke herstelling} werken aan de OCMW gebouwei verhoging van de ontvangsten m< 1,3 miljoen als staatstussenkom voor speciale investeringen. De b( nus op de buitengewone dien wordt verlaagd van 6.666.000 naar 6.527.000 fr. De vraag wordt bij deze laattijdig begrotingswijzigingen gesteld of di nog kunnen gerealizeerd wordei aangezien er geen wijziging gebeui van de gemeentebegroting 1990 zeker ten gevolge van de vermindi ring van het gemeentelijk aandei ook de gemeentebegroting wijzij Twee op drie Vlaamse KMO's hebben nog nooit subisidie aangevraagd naar aanlei ding van een investering, meestal omdat ze menen dat ze er niet voor in aanmerking komen. Het NCMV heeft een informatie brochure ter beschikking voor de zelfstan dige ondernemers. Ze is verkrijgbaar aan de prijs van 250fr NCMV leden en 550fr voor niet-leden op het adres NCMV, Spa straat 8 te 1040 Brussel (02/238.05.11.) Het Museum voor Schone Kunsten organi zeert een tentoonstelling gewijd aan de Duitse beeldhouwer Wilhelm Lehmbruck in relatie tot George Minne en Joseph Beuys. De tentoonstelling heeft plaats i het Citadelpark te Gent van 2 maart tot. Op zaterdag 9 februari heeft de 30eplecht ge jaarzitting plaats van de Europese naat. De bijeenkomst vindt plaats in kongrescentrum 't Elzertveld aan de Lat Gasthuisstraat 45 te Antwerpen en er den naast de uitreiking van de Euro/ Persprijs ook ere-burgers opgenomen.

De Voorpost | 1991 | | pagina 14