Bijna twee eeuwen 'Rechtbank van Eerste Aanleg' in Dendermonde Donovan komt naar Aalst E De Voorpost Provinciale vereniging voor Lupus, scleroderma en andere bindweefsel- zieken Kinderopvang in Berlare, Lede en Wichelen Dendermondse rechtspraak gaat terug tot veertiende eeuw Koncerttournee door Vlaanderen naar aanleiding van 'Donovan 25 years' HEBT U EEN HUIS TE KOOP Uitgeverij De Cuyper n.v. Drukkerij A. De Cuyper-Robberectit 16-11.1.1991 -De Voorpost Er bestaat een 'Liga voor Chronische inflammatoire Bindweefselziek ten, waarvan de Oostvlaamse afdeling is gevestigd op het adre^J Ganzendries 34 te 9420 Erondegem. Mevrouw Nora Van de GinsteJfc De Rauw is verantwoordelijke van deze Oostvlaamse afdeling van d« vereniging die alle patiënten van lupus, scleroderma en andere bind- weefselziekten bij elkaar brengt. Op zaterdag 26 januari orgamzeert deze vereniging een kontaktna- middag die zal plaatsvinden van 14.30 tot 18.00 uur in de Heilige Hartkring, Dr De Moorstraat 104 te Aalst. Patiënten en familieleden zijn van harte uitgenodigd op dit gezellig samenzijn dat met het nieuwe jaar een feestelijk tintje meekrijgt. Bij pannekoeken en geuri ge koffie wordt het beslist een aangename namiddag. De deelname in g de kosten bedraagt 60 fr per persoon. Donovan, een levende legende in de muziekwereld, komt in de maaiL januari naar ons land voor een koncerttournee die hem op 10 verschillen! plaatsen zal brengen. De legendarische Schot staat al 25 jaar op planken en is nog steeds een veel gevraagde zanger. De tournee in ons lait wordt trouwens georganizeerd naar aanleiding van dit zilveren artieste* jubileum. Donovan werd geboren in Maryhill nabij Glasgow in Schotland op 10 mei 1946. Op 10 jarige leeftijd ver huisde hij met zijn familie naar het platteland van Hertforshire in Eng eland. De ongerepte natuur uit zijn omgeving vormde de inspiratie voor vele van zijn latere songs. Op zijn vijftiende trok Donovan de wijde wereld in. Op zijn trektocht leerde hij traditionele 'folk songs', 'sea shanties' en 'oude ballades'. Met behulp van een versleten gitaar ontwikkelde hij hiermee een eigen muzikale stijl. In maart 1965, na ontdekt te zijn door twee managers en gepromoot via het populaire TV-programma 'Eady, Steady, Go' werd de eerste single 'Catch the Wind' een hit. On middellijk hierop volgden de hits 'Colours', 'Turquoise' en 'Universal Soldier', alle verzameld in de eerste sukses volle lp 'What's Bin Did And Wg-hat's Bin Hid'. Donovan werd een sensatie. Zijn optredens stonden echter wel regel matig in kontrast met de massa-hy- sterie die groepen als de Beatles en de Rolling Stones te beurt viel. Op 19-jarige leeftijd produceerde Do novan zijn tweede lp 'Fairy Tale' met het bekende nummer 'Sunny Goodge Street'. Donovan werd de voorganger van een nieuwe beweging die stond voor de vrijheid van de Sixties 'The Love Generation'. Rock roll werd even verdrongen door muziek gebazeerd op harmonie, vrede en rust. Donovan zette zich ondertussen ook in voor akties als kern-ontwa pening en Vietnambetogingen. Tij dens een koncert in Los Angeles gooide Donovan 3.000 bloemen in het publiek de term 'Flower Power' was geboren. Samen met producer Mickie Most oriënteerde Donovan zich meer naar de 'folk rock' met als resultaat de elpee 'Sunshine Superman'. In februari 1967 verscheen de klassie ker 'Mellow Yellow', opnieuw een schitterende lp. Donovan bleef songs schrijven van uit zijn verschillende verblijfplaat sen Papos in Griekenland, Londen en het eiland Skye. 'Writer In The Sun', 'There Is A Mountain', 'Isle Of Islay', 'Lullaby Of Spring', 'The Magpie', en 'Widow With Shawl' zijn verzameld op de dubbel-lp 'A Gift A Flower To A Garden'. in de Verenigde Staten was Don van ondertussen een super-vedel geworden. Samen met de Beatli de Beach Boys en Mia Farrow wel hij een volgeling van de spirituel leider 'Maharishi'. Hieruit volg ook een vriendschap met Geor Harrison en John Lennon. In een produktie periode (196 U 1969) schreef hij nog de beken ff nummers 'Hurdy Gurdy Ma r 'Atlantis' en 'Barabajagal'. In de 2 ventiger jaren was Donovan n zelden op een podium te zien, i hoewel hij nog 8 elpees met als b langrijkste 'Cosmic Wheels' in 19 maakte. Hij komponeerde filmmuziek vo onder andere 'If This Is Sunday Must Be Belgium', 'The Pied Pip' en 'Brother Sun, Sister Moon'. 1980 maakte hij de elp 'Nuetronica' en had enkele suks< volle torunees. Drie lp's en ei^ zeldzaam optreden vulden de r%j van de tachtiger jaren. Maar d staat hij er weer. Na 25 jaar is Donovan er nog stcet met zijn eigen stijl en zijn kreati» teit.Ter gelegenheid hiervan is hij 1991 in Europa voor een recital to die hem ook in België brengt. Tien optredens In Vlaanderen organizeert Kras A tist Buro uit Veurne tien optrede van de legendarische Donovan. 1 koncerttournee begint op 25 janu ri, de dag waarop de nieuwe L MG'CD van Donovan met de ti 'Donovan 25 Years' en met een li verzameling van alle hits bij Dii music verschijnt, in leper in Stadsschouwburg. Daarna zijn optredens in Maaseik (Achter men kultureel centrum); Brug (kultureel centrum De Werf) op januari in het kultureel centrum I Werf in Aalst (kaarten te besprek op het nummer (53/76.13.12), op januari in Gent in De Voor» (kaarten 091/23.82.01), in He» den Zolder, in Leuven in de stat schouwburg, in Zwevegem, op 2 bruari in de Arenbergzaal te Ai werpen (03/232.11.14) en tenslol in de Warande te Turnhout. De tredens vangen telkens aan 20.00 uur. Op het voorprogramr staat Robyn Rosenkrantz (uitg P zonderd in Gent). De Dienst voor Opvanggezinnen van de Landelijke Beweging organi zeert dagopvang voor kinderen van Q tot 6 jaar. De onthaalmoeders, aangesloten bij de dienst, ontvan gen een niet-belastbare vergoeding. Ouders betalen volgens hun inko men en het aantal kinderen ten las te. Dit bedrag is wel aftrekbaar van de belastingen. De aangesloten ont haalmoeders zijn verdeeld over Berlare (4), Overmere (4), Schelle- belle (2), Wichelen (2), Lede (3), Oordegem (1), Impe (2) en Smetle- de (2). Voor meer inlichtingen betreffen het plaatsen van kinderen kan m terecht bij de verantwoordelij Griet Suys (091/33.20.89) en c elke werkdag van 8.30 tot 9.00 u en op woensdag van 18.00 tot 20.^ uur. Griet Suys heeft spreekuur derde maandag van de maand vtf 18.00 tot 19.00 uur in het gemeenl huis van Berlare en op de vier1 maandag van de maand van 18. tot 19.00 uur in de Vijverstraat 2 Lede. (vdwg) DE 3 KLOKKEN Is uw prijs tussen 700.000 en 4 miljoen? Is er een tuintje aan? Er mogen kosten aan zijn! Bel dan WOONBEMID- DELING 053/78.99.36 en na 18 U. 053/62.44.62. U Stelt de voorwaarden en wij garande ren een snelle en discrete service zonder kosten. 2 011-AS Uitslag van de winnende paren op donderdag 3 januari 1991 richting noord-zuid1. Herman De Cuyper en Mare Vereecken; 2. Jaak Vanderstraeten en Jo- zefa Moens; 3. Yolande De Jonge en Werner Cornelis; 4. Hans Tirez en Jos Nijs. Rich ting oost-west 1. Hubert De Troch en Georges Korte; 2. Guy en Myriam; 3. Lucienne De Visscher en Albert Maes; 4. Paul Van Damme en Ghislaine De Boeck. Bridgeavond elke donderdag om 20.00 uur in het lokaal 'De Drie Klokken', Van Langenho- vestraat 1 te Sint-Gillis Den dermonde. Oude Vest 28 9200 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Telefax 22.54.64 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Hoofdredakteur: S. Dewachter Sportredaktie: M. De Backer Abonnementendienst: tel.: 052/21.40.60 jaarabonnement 2.200 F 6 maand 1.100 F 3 maand 550 F los nummer 44 F Bankrekening: 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper Drukkerijstraat 11 9240 Zele Telex 25765 steeds gestreden om de rechtbank naar zich toe te halen. Dendermon de trok ook in deze strijd aan het langste eind. Niet zo heel toevallig. Een historisch gegroeide beslissing. In Aalst wordt nog steeds beweerd dat de Fransen en Napoleon Aalst hebben willen straffen omdat de stad bepaalde stenen hen in weg zou gelegd hebben. Sommigen beweren zelfs dat het gaat om een straf die de Aalstenaars kregen omdat ingezetennen van die stad in 1302 hadden deelgenomen aan Slag der Gulden Sporen. Ner gens is bewezen dat Aalstenaars aan die roemrijke slag hebben deelge nomen. En bovendien waarom zou Napoleon zich druk maken om iets dat 500 jaar vroeger was gebeurd. De ware oorzaak moet dus elders worden gezocht. Napoleon was niet de eerste om tot het inzicht te ko men dat de aanduiding van Dender monde als hoofdplaats van een ar rondissement bij de verdeling van het Schelde-departement logisch en onvermijdelijk was. Een andere grote geest uit de geschiedenis, na melijk Jozef II, die spottend ook wel de 'keizer-koster' wordt genoemd, was reeds een vijftiental jaar vroe ger tot eenzelfde besluit gekomen. In 1787 had Jozef II het verouderd rechtsapparaat nieuw leven inge blazen. De 664 rechtbanken van eerste aanleg spraken recht in eer ste instantie. Op 1 januari 1787 de- kreteerde Keizer Jozef II het in voe ge treden van de nieuwe instellin gen waaronder een rechtbank van eerste aanleg in Dendermonde. Na poleon behield die rechtbank. In 1800 werd Dendermonde vooral ge kozen om zijn centrale ligging en om het belang als verkeerscentrum. Dendermonde houdt namelijk het midden tussen twee bevolkingsker nen die zich ten noorden rond Sint- Niklaas en ten zuiden rond Aalst hebben ontwikkeld. De rechtbank van eerste aanleg te Dendermonde is voor beiden gemakkelijk te berei ken zo oordeelde Napoleon. Hervormingen Geregeld is de Dendermondse rechtbank in het nieuws gekomen. Zo onder meer midden in de zesti ger jaren. In 1964 bedroeg het aan tal inwoners per rechter in het ar rondissement Dendermonde 35.000 tegen een gemiddelde van 30.293 voor de Nederlandstalige en Weekblad van Dender-, Dunne-en Scheldestreek Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Dendermonde. Het Dendermondse gerechtsgebouw voorde brand van 1914 (arch) In 1800 werd in Dendermonde de rechtbank van Eerste Aanleg opgericht De stad Aalst heeft dit feit altijd bestreden. Maar Napoleon besliste er anders over om uiteenlopende redenen ging zijn voorkeur uit naar Dendermonde. De Ros Beiaardstad kon immers ook bogen op een lange traditie wat de rechtspraak betreft, want al in het begin van de veertiende eeuw bestond er in Dendermonde een 'hoofdschepenbank', die onder de lieding stond van graaf Robrecht van Bethune. Die hoofdschepenbank had een bevoegdheid die vooral van financieel-ekonomische aard was. Was het land van Dendermonde be duidend kleiner dan het land van Aalst, dat belette tocht niet dat Dendermonde heel wat hoger stond aangeschreven. Misschien wel om dat bijna de helft van de 172 ge meenten van het eigenlijke graaf schap Aalst eigenlijk niet toebe hoorden tot het Land van Aalst, maar rechtstreeks afhankelijk wa ren van de Graaf van Vlaanderen. In de veertiende eeuw werd paal en perk gesteld aan de vonnissen die werden uitgesproken door andere rechtbanken dan deze die door Lo- dewijk van Male waren opgericht. Voor Dendermonde ontstond er meteen een probleem zouden de uitspraken van Stad en Land van Dendermonde ondergeschikt wor den aan hogere instanties? Aalst was ondertussen een kanselarij ge worden zoals alle andere en was een gebied dat tot de graaf zelf toebe hoorde. Dendermonde werd pas in het midden van de 14e eeuw aan de graaf van Vlaanderen toegekend. Liefst twee eeuwen na Aalst en dat zou zijn gevolgen blijven hebben. Dendermonde genoot een 'wettelijke' onafhankelijkheid en dat werd meerdere keren ook be klemtoond. Zelfs in de vijftiende eeuw gebeurde het dat tegen be paalde vonnissen van Aalsterse rechtbanken in Dendermonde be roep werd aangelegd. Want in Den dermonde was de 'Raad van Vlaanderen' gevestigd. Dender monde is trouwens een uitzonderlij ke historische plaats. Denken we maar aan de herhaalde zittingen van de Staten-Generaal die in Den dermonde plaats vonden in de tweede helft van de 15e eeuw, aan het afsluiten van het Eedverbond der Edelen op 4 oktober 1566 te Dendermonde, aan de faam die Dendermonde genoot als vesting. Dendermonde wel, Aalst niet Tussen Dendermonde en Aalst be staat er niet alleen een folkloristi sche vete, beide steden hebben ook Dendermonde. Een foto uib48$Q. Uiterst rechts 'Au Palais de Justice' of 'de Pallee'zoals de Dendermondearen deze bierwinkel noemden (arch) Dendermonde. Het justitiegebouw overheerst het stadsbeeld (foto Piet Hermans) van 22.374 voor de Franstalige ar rondissementen. De Dendermond se rechtbank diende tot in 1913 te wachten eer het aantal rechters werd vermeerderd...met een een heid. In 1950 kreeg men er drie rechters bij en in 1953 waren er 13 rechters. Hoewel het aantal inwoners van het arrondissement een eerste norm is om het belang van de rechtbank te bepalen, toch is dit niet het enige beoordelingsmiddel. De aard van de bevolking, de aard van de bedrij vigheid hebben ook hun invloed. In Dendermonde werden m 19^y 2.846 strafzaken gepleit, in 1963 wa ren dat er al 3.159 en ondertussen is dat cijfer flink opgelopen. De cijfers uit de eerste helft van de zestiger jaren geven een gemiddelde van 2.702 strafzaken per jaar. Wat de burgerlijke en handelszaken betreft tijdens dezelfde periode komt men tot een gemiddelde van 1.436. Den dermonde zou rekenkundig gezien in die tijd 7,6 rechters voor strafza ken en 9,5 rechters voor burgerlijke en handelszaken moeten tellen. Vergeten we niet dat de rechtbank van Dendermonde de derde van het land is van de nederlandstalige rechtbanken en de zesde voor heel het land.In 1869 waren er 7 rechters en 3 magistraten. Waar nu het gerechtshofgebouw pronkt, stond vroeger het klooster en de nieuwe kerk van de Karmelie- ten-Dicalsen. De rechtbank van eerste aanlegvond trouwens in 1812 een onderkomen in de kerk. Niet zo verwonderlijk, want tijdens de Franse Revolutie werden alle kato- lieke bezittingen verbeurd ver klaard en werden kerken, kloosters en kapellen aangeslagen door het Franse bewind om ze te gebruiken voor andere, meer wereldse doel einden. De kloostercellen vormden in die periode een uitstekende gevangenis en zouden dat blijven tot 1863. In 1822 werd een gerechtsgebouw opgetrokken in de neo-klassistische stijl uit die periode. In de loop van de 19e eeuw werd de gevel van het gebouw vervangen door een neo gotische die in 1914 dan weer door de grote brand van Dendermonde werd vernield. IKtlült'. Uv -»

De Voorpost | 1991 | | pagina 16