Religieus-folkloristische vieringen in de Faluintjes deze maand De Sint-Antoniusgilde verwacht opnieuw veel «bedevaarders» Voordracht over Griekenland De Voorpost-11.1.1991 -3 JJSJJJJi Ujjjjjjjjjjjteuytud Religieus-folkloristische vieringen zorgen er in de maand januari opniuew voor dat enkele aloude tradities niet mogen en kunnen verloren gaan in de Faluintjes. 1 j Volgens goede vlaamse gewoonte gaan bedevaarten er opnieuw samen met kermis en een uitgebreide waaier van festiviteiten. De inzet van dorpsra den en een aantal actieve organisaties hebben er dan ook, zoals elk jaar, voor gezorgd dat de dorpsgeest in enkele deelgemeenten van groot-Aalst opnieuw tot leven komt. HERDERSEM De devotie tot «Sint-Antonius met z'n verken» is niet ontstaan gedu rende de laatste decennia. Ge noemde voorstelling van deze heili ge dateert reeds uit de middeleeu wen. Men dacht toen dat zwijnen vlees goed was om gevrijwaard te blijven van besmettelijke ziekten. «Sint-Antoniusorden» kweekten toen varkens die zo maar vrij op de straat rondtoerden. Om ze van an dere soortgenoten te kunnen on derscheiden bonden ze hen een bel aan. Reeds van oudsher wordt deze po pulaire heilige te Herdersem ver eerd en gevierd omstreeks zijn naamfeest op 17 januari. De paro chiekerk van Herdersem is wel toe gewijd aan O.L.Vrouw Hemelvaart maar als tweede patroonheilige fungeert de H. Antonius Abt. Een der zijaltaren in de kerk is aan hem toegewijd. Hij wordt er aanroepen tegen «hel- sche en wereldsche bekortingen, te gen wild vuur, brand en alle nadeli ge gevolgen» zoals op een 19de eeuws bidprentje staat gedrukt «Moorselse mis». De bevolking van Moorsel onder scheidt zich wel speciaal in de ver ering van de «H. Antonius van Her dersem». Vorig jaar kwamen de Moorselaars reeds voor de driehon derdste keer naar Herdersem afge zakt om er de heilige te bedanken voor zijn wonderlijke tussenkomst bij de genezing van de gruwelijke pest die in het naburige Moorsel heerste op het einde van de 17de eeuw (1690). De archieven vermel den hierover het volgende: Sedert onheugelijke jaren is Her dersem een vermaarde bidplaats van de H. Antonius Abt, wiens gu nsten en genaden, talrijke bede vaarders voor zijn voeten lokken. Nu, vele jaren geleden, heerschte er te Moorsel een wreedaardige ziek te, die bijna al de parochianen ten grave sleepte. Den heer Pastoor met al zijn onderhorigen, nam zijn toevlucht tot den H. Antonius van Herdersem. En zie! De pest was verdwenen! Dan beloofde de dank bare herder van jaarlijks, vergezeld van al zijn schapen, op een plechtige wijze, den redder zijner kudde te gaan danken en eeren. Tot zover het relaas over het ont staan van de alomgekende Moor selse Mis te Herdersem, een traditie die nog steeds, elke jaar opnieuw wordt gehouden. Een Gilde van Sint-Antonius, reeds ononderbro ken actief sinds 1663, helpt de ver ering de nodige luister bij te zetten. Bedevaarders komen en gaan en la ten zich zegenen met de relikwie van de heilige om zijn gunsten en bescherming tegen de reeds hoge- rgenoemde kwalen bij mens en dier, af te smeken. En hier zorgt de plaatselijke Dorps raad elk jaar opnieuw voor een rijk- gevuld programma. Vrydag 10 januari 1991 20.00 uur: - Schaakwedstrijd inter- club tussen De Toren - Het Spoor in café St. Antonius. - Belotting in café Den Engel 1.000 F vooruit inleg. - Tentoonstelling Parochiaal Cen trum vooropening «Devotiepren- ten in de Faluintjes» - Tentoonstelling zaal Kouter- school «Munten en Schilderijen». Inrichting Davidsfonds. - Boerenfuif in het jeugdhuis. Zaterdag 19 januari 1991 14.00 uur: tentoonstelling. Devotieprentjes in de Faluintjes. Munten en schilderijen. 18.00 uur:Mosselfestijn in 't Club huis ten voordele van de Koninklij ke Harmonie «Concordia et Docili- tas». 18.30 uur: Eucharistieviering ter ere van St. Antonius Abt, met zegen, spaghettiavond in het jeugdhuis in gericht door K.S.A. 21.00: Dorpsbal. In zaal de Kletser met D.J. Max. Toegang 50 fr. Zondag 20 januari 1991 8 en 10 uur: zondagmis. 10.00 uur: Tentoonstelling: Devo tieprentjes in de Faluintjes. Munten en schilderijen. 11.30 ur: Mosselfestijn in 't Club huis. 13.30 uur: Poppenkast - Wafelslag - inrichting K.S.A. 14.00 uur: Folkloristische Stoet met als reisweg: Alfons De Cockstraat (Rustoord), Aartstraat - Grote Baan - Dorps centrum - Harding wijk - Lange Haag - Pontweg - Broekstraat - Kouterbaan - Grote Baan dienst- centrum. 16.30 uur: Pensenworp voor kinde ren tot 12 jaar met als hoofdprijs Zilveren Pens. 17.00 uur: Pensenworp voor volwas senen met als hoofdprijs Gouden Pens. Disco T-dansant in zaal De Kletser ten voordele van de kaats- klub «De Sportvrienden». Maandag 21 januari 1991: 10 uur: Moorsele Mis opgedragen door de priesters van Moorsel, met gelegenheid tot offeren in natura. Na de mis openbare verkoop van de offergaven door de leden van St. Antoniusgilde. Tentoonstelling «Devotieprenten in de Faluintjes». Munten en schil derijen. 12.00 uur: Pensenkermis in 't Club huis. Haring met pellepetatten of ossen- tong in zaal «De Kletser». Aalst. Zo ziet het Sint-Antoniusbeeld- je eruit Sint-Antoniusbeeldjes Ter gelegenheid van de St. Anto- niuskermis 1991 stelt de Dorpsraad een aantal St.-Antoniusbeeldjes te koop, vervaardigd in zeer stabiele was. De beeldjes zijn 30 cm hoog en zijn voorzien van jaartal, stempel van de kunstenaar en genummerd. Ze zijn te bezichtigen in de uitstal ramen van een aantal medewerkers in de dorpskom. Geïnteresseerden kunnen ze be stellen en afhalen bij Lockefeer Louis, Grote Baan 194, Herdersem. Tel. 053/70.42.10. 'Zijaltaar van de H. Antonius abt in de parochiekerk van Herdersem met schilderij en beeld van de heilige in de nis bovenaan (foto Heemkundige Kring De Faluintjes) Op zondag 20 januari organiseert de Sint-Antoniusgilde van Essene voor de 23ste maal een religieus-fol kloristische viering rond haar pa troonheilige. Voorzitter Rik De Bolle vertelt hierover: De dagen rond de feestdag van Sint-Antonius zijn traditiegetrouw hoogtij voor Essene, het slaperige dorpje in het Pajottenland, dat door toedoen van «de gilde» enkele da gen zichtbaar wordt en daarna weer in de anonimiteit verzinkt. Van de Sint-Antoniusviering - de 23ste in de rij - gaat, zeker in deze jachtige tijden, nog een aantrek kingskracht uit. Zoekt de heden daagse gestresseerde mens niet op een rustige gezellige manier naar een brok nostalgie van zijn verle den. De gildebroers schoeiden de religieuze en folkloristische kermis- viering op de beproefde leest. Ker mis is immers een vervorming van kerk-mis, zodat onze viering altijd vanuit het kerkgebeuren vertrekt en dit met een plechtige Gregoriaanse hoogmis. Immers, deze eeuwen oude muziek, is wellicht méér dan welke muziek ook, in staat mensen op te nemen in een sfeer van gebed. Als tijdens de mis, deze heerlijke gezangen en het orgelspel uitdeinen boven in de gewelven van de kerk, terwijl een sliert wierook met kron kelende franjes opstijgt dan voel je iets van binnen. Diep genieten van al dat schoon is al een beetje bid den. Het gemekker van een geit of het gekakel van een kip - offergaven tussen de vele andere - doen Pas toor Jansen even stoppen tijdens zijn kanselpreek, die op zijn eigen volkse manier, toch telkens enkele nagels met koppen slaat. Dat alles is ons kerkfeest. Maar dat wij als echte Pajotten ook Breughel eer aan doen, bewijzen wij nadien. De ver koop der offergaven - van allerlei slag - is steeds een blikvanger. De geur van pensen en warme erwten soep prikkelen de neus, terwijl het gerinkel van glazen waarin de streekbieren geschonken worden, de omgeving van de parochiezaal vullen. Een echte pint kriek of lam biek van 't vat uit ons gezegend Pa jottenland zal de stemmen wel sme ren om de deuntjes mee te zingen, ons gebracht door «de straatmuzi kanten uit Gooik». Van zoveel fol kloristisch genoegen willen wij U graag deelgenoot maken. Programma viering 1991 Donderdag 17 januari Feestdag van Sint-Antonius cn be gin van het octaaf. Te 19 uur gezongen H. Mis met of fergang en zegening met relikwie. Processie rond het St.-Antonius- beeld. Zondag 20 januari Kermiszondag Te 8 uur gelezen H. Mis. Aanbreng der offergaven. Te 8.45 u. aan de Abdijtoren te Af- fligem, vertrek van een verrassende St.-Antoniustocht en deelneming aan de viering. Te 10 uur Plechtige Gregoriaanse Hoogmis opgedragen door pastoor Jansen, met kanselpreek, offergang en uitreiking van santjes en St. -An- toniusbroodjes. De mis wordt opgeluisterd door het koor Gaudeamus uit Liedekerke o.l.v. Jozef Schelfhout. Na de mis verkoop van offergaven volgens aloude traditie. In en rond de parochiezaal herleeft Breughel met pensen en erwten soep, kriek en lambiek van 't vat en voor de stemming zorgen «De Straatmuzikanten uit Gooik». Te 13 uur start namiddagtocht aan de kerk te Essene. Org. V.T.B.-V.A.B.-Belletrekkers Affligem. Vooraf inschrijven. Info: L. Van der Schueren, Kruisstraat 23 1790 Affligem. Tel. 053/55.72.00. Te 13.30 uur St.-Antoniusmaal in feestzaal «De Montil», Moorsel- straat 8. Inschrijving vooraf noodzakelijk. Tel. 02/582.10.35. Maandag 21 januari Te 9 uur gezongen H. Mis voor de overleden gildeleden. Gearmd stappen Sint-Antonius en de H. Gudula voor de leden van de Confrérie van de H. Antonius in 1979 (foto Heemkundige Kring De Faluintjes) Zaterdag 26 januari om 20 u. hou den Walter en Hilda Van Eisen op uitnodiging van de natuurvrienden Aalst een voordracht over Grieken land niet alleen oude steden. Dit gaat door in de refter van de stadsschool Binnenstraat te Aalst. Het eerste deel behandelt de Pelo- ponesos, Centraal en NW-Grieken- land. Vanzelfsprekend worden de alom bekende trekpleisters be zocht: het aardige stadje Nafplion, de burcht van Mycene, de Byzan tijnse spookstad Mistras, het antie ke theater van Epidauros, de Oud griekse ruïnesteden Korinthe en Olympia, maar eveneens minder bezochte plaatsen zoals de Vene- tiaanse versterkte havens Methoni en Monemvassia het woeste schier eiland Mani en nog vele andere. In Centraal Griekenland trekken hoofdzakelijk het Byzantijnse klooster Ossios loukas met zijn prachtige mozaïken, de Parnasssos- berg, de ruïnes en het museum van het antieke heiligdom Delfi de aan dacht. In NW-Griekenland verdient zeker Joanina met zijn Turks-Balkanach tig uitzicht en zijn prachtig meer een bezoek. Uitstappen naar oude bergdorpen, de indrukwekkende Vikloskloof, een grot en het Oudgriekse theater van Dodoni lonen zich. De tocht eindigt in de Meteoren: het meest onwaarschijnlijke land schap van Griekenland, niet alleen Tijdens het 69e Internationaal Autosalon dat van 17 tot en met 27januari in Bnissel plaats heeft, wordt weereen wedstrijd voor de jongeren gehouden met als tema 'Tech nische Rally'. Jongeren die belangstelling voor autotechniek kunnen eraan deelne men. Een automobilist die op een hoofdweg door een rood licht rijdt is de gevaarlijkste chauffeur. Dal blijkt uit een onderzoek van Via Secura dat een aantal mensen over dit tema ondervroeg. Op de vijfde plaats wordt 'wie meer dan 2 glazen opheeft 'genoteerd. door zijn grillige rotsformaties, maar meer nog door de kloosters die er als arendsnesten bovenop lig gen. Het tweede deel bespreekt de Egeï- sche kust. Attica en Athene vanuit thessaloniki, een hoofdzakelijk mo derne stad, bezoeken we het schie reiland Sithonia met zijn mooie stranden. Langs de Olympos, de burcht Plata- monas, de Tembikloof en de haven stad Volos, bereiken we het Pelion- schiereiland met karakteristieke dorpen en heerlijke natuur. Overstekend naar de Sporadenei- landen Skiathos en Skopelos be wonderen we de prachtige kusten en schilderachtige stadjes. Athene de hoofdstad, bezit een hele waaier van bezienswaardigheden, de Akropolis, Byzantijnse kerkjes, interessante musea, de Plaka, de oude wijk met haar drukke bazaar- straatjes, ontelbare restaurants en gezellige terrassen. Vanuit Athene kan je ook heel het schiereiland Attica verkennen, het stemmige klooster Kessariani, het klooster Dafni, de Appolokust met haar vele drukke badsteden, de an tieke oorden Vavrona en Marathon en vooral de Posseidontempel op kaap Sounion met zijn unieke zons ondergangen. EEN VOORDRACHT DIE TOE KOMSTIGE BEZOEKERS AAN DIT ZUIDERSE LAND NIET MOGEN MISSEN Op 4 en 5 februari heeft in Rijsel het eerste Europese Forum van de grenshandel plaats en daaraan nemen marktleiders op het gebied van handel in de Europese grensstreken deel. Speciaal voor fietsers die regelmatig in het drukke stadsverkeer rijden en hinder on dervinden van de luchtvervuiling, heeft de Engelse onderneming Greenscreen Inter national Ltd een masker in de handel ge bracht dat het inademen van vervuilde lucht moet tegengaan. Het kreeg de naam Greenscreen Anti Pollution Mask.

De Voorpost | 1991 | | pagina 3