Fanfare Sint-Cecilia jubileert Aalsterse Jonge Kamer vijftien jaar aktief NCMV Aalst ruimte voor handel en wande 4 - 11.1.1991 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 voorzitter Claes, heeft het overkoe pelend orgaan de fanfares en har monieën speciaal bedacht. Op dat ogenblik hadden enkelen slechts vijf jaar dienst als spelend lid maar zij werden toch al met een bronzen medaille bedacht: Viv. Beeckman, Gis. Cosaert, Rita De Langhe, Brig. De Winter, Car. Solomé, Mare Pon- net en Jacques Van Mieghem. Meerdere «jongeren» hadden er al het dubbel aantal «dienstjaren» op zitten en hiervan zijn er alleszins nog enkele aktief bij Sint-Cecilia betrokken. Toen ontvingen een ze vental blazers een zilveren medail le: Joz. Coppens, Joh. De Vos, Joh. Goossens, Peter Goossens, Luc Ronsse, Alb. Van Boxtael en Mare De Moor. Daarnaast hadden B. Claes en R. De Moor toen al vijftien jaar muziek gemaakt te Burst maar een gouden ereteken als blijk van 35 jaar optreden werd toegekend aan Joz. Schockaert, Am. De Smet, Ka- rel Eeckhout en W. Muylaert. De uitverkoren muzikant was toen Alb. Melckebeeck die al vijftig jaar de dorpsfanfare trouw was. Sinds de start was hij één van de steunpilaren bij Sint-Cecilia Burst met zijn erva ring die hij voordien opgedaan had bij de fanfares van Aaigem en Sers- kamp. Voor zijn uitzonderlijke prestatie ontving hij het erekruis van «Ridder van Fedecam». De «chef» werd evenmin vergeten wat maar logisch was want muziekmees ter Ben. Torrekens stond ook 35 jaar voor zijn muzikanten en vrijwel alles wat ze op muzikaal vlak pres teerden was aan hem te danken. Daarnaast werden ook bestuursle den bij de viering betrokken, vooral het drietal dat toen een kwarteeuw de vereniging met alle middelen - vooral financiële - hulpvaardig was: Firmin Delacroix, Petrus Sme- kens en R. Goossens, zowel als spe lend lid als sekretaris. Traditionele start Richard Goossens weet het alle maal nog zeer goed want hij was een van de steunpilaren - en nu nog al tijd - en de grondleggers van de dorpsfanfare die mettertijd tot een concerterende muziekvereniging zou uitgroeien. Waar harmonieën en fanfares uit de omgeving zich kenbaar maken onder de naam «Al Groeiend Bloeiend», dan kan van de fanfare Sint-Cecilia Burst gezegd worden dat ze steeds een «bloeien de groei» gekend heeft, een paar minder goede tijden niet te na ge sproken. Van de tweede sekretaris-penning- meester R. Goossens vernamen we dat een paar Burstenaars te Aaigem in de fanfare speelden, o.a. Alb. Melckebeeck die ook in Serskamp lid was van de vereniging en Joz. De Swaef die te Erondegem in één van de twee fanfares speelde, want was deze gemeente toen twee «muzie- ken» rijk, daar waar men nu aan een aderlating toe is. Zo begon men met zes muzikanten te Burst, veel te wei nig om een indrukwekkende groep muzikanten te vormen maar dit zes tal begon alvast te repeteren in Nieuwerkerken waar ze een zaaltje ter beschikking hadden en Ben. Torrekens als chef. Begin 1941 zijn ook verschillende leden van de toneelgroep De Burst- sche Kunstvrienden begonnen met muziek in te studeren wat een stij gende ledenwerving tot gevolg had. Tijdens de lente 1941, ondanks de oorlogsverwikkelingen, kwam men officieel met de fanfare op straat om de bevolking van Burst te laten weten dat er nog wat anders be stond dan oorlog voeren. Toen reeds waren een twintigtal muzi kanten aktief in Sint-Cecilia maar niettemin bleef men toch nog wat toneel spelen dat soms zelfs ten voordele van de fanfare gebeurde. Volgens onze zegspersoon Rich. Goossens had de stichting van de fanfare als oorzaak dat reeds enkele mensen ergens anders muzikaal ak tief waren en door toedoen van en kele leden van de toneelgroep moest een parochie als Burst alleen maar uit zelfrespekt, over een fan fare kunnen beschikken om de fee stelijkheden op te luisteren. Op het einde van de oorlog bestond de groep uit een dertigtal leden, niet de ideale bezetting maar zelfs nu nog moet men het soms met minder stel len. Toch ging men tijdens de oorlog ook in andere gemeenten optreden o.a. te Liedekerke. Sinds het begin was de deelname aan de plaatselijke paardenomme- gang een van hun belangrijkste akti- viteiten. Elk jaar, sinds 1941, heeft de fanfare van Burst de paarden op hun tocht door de straten en velden begeleid. Voor de oorlog deed men hiervoor beroep op de fanfare van Erondegem. Reeds lang geleden maar toch nog fris in het geheugen van de oudere leden, herinnert men zich het op luisteren van bevrijdingsstoeten, meestal in dorpen waar geen mu ziekvereniging bestond. Zo gingen de muzikanten van Burst bij het einde van de oorlog optreden in Ottergem, Vlekkem, Bambrugge, Borsbeke en Ressegem. Majoretten en dirigenten In 1971, naar het voorbeeld van an dere fanfares, richtte men een ma- jorettenkorps op. Deze meisjes wa ren grotendeels gerekruteerd in het reeds bestaande trommelkorps maar dat men toch, gewild of onge wild, aan het afbouwen was. Het in stand houden van deze twee neven- groepen om meer kleur aan de groep te geven, was alleszins een vrij dure aangelegenheid maar het ver dwijnen van dit facet was meer een fevolg van ledenschaarste. De leine meisjes ontgroeiden de fan fare en op een bepaalde leeftijd wa ren ze in andere dingen geïnteres seerd en ging hun voorkeur uit naar andere vormen van ontspanning. Dirigent Benoit Torrekens, tevens koster van het dorp, is alleszins de grote bezieler geweest van de fanfa re Sint-Cecilia Burst. Het is voor een groot deel aan hem te danken dat men in Burst een gewaardeerde muziekvereniging heeft. Toch is er een periode geweest dat hij van het plaatselijk muzikaal toneel ver dween, te wijten aan onenigheid zoals dit wel eens in alle vereni gingen gebeurt. In die tijd werd de groep dan geleid door Rob. Van Ermen, afkomstig uit het Limburg se. De muzikanten zijn het er nu nog over eens dat men ook aan die man veel te danken heeft, alhoewel hij later zijn plaats weer afstond aan Ben. Torrekens nadat het geschil bijgelegd was. De koster-dirigent heeft jarenlang de fanfare van Burst op een bepaald muzikaal peil ge houden en talrijke muzikanten op geleid tot op het ogenblik dat zijn gezondheid het niet meer toeliet om nog verder voor Sint-Cecilia Burst te ijveren. Hij werd in 1981 opgevolgd door P. De Smet, een dertigjarige beroepsmusicus uit Herzele die aan de muziekconser vatoria van Gent en Brussel stu deerde waar hij verschillende eerste prijzen behaalde. Anekdoten Een halve eeuw muzikaal vereni gingsleven levert natuurlijk heel wat belevenissen op. Kuituurprijswin naar 1989 van Erpe-Mere, Richard Goossens, weet er nog alles van want hij heeft heel wat anekdoten meegemaakt. Zo ging de fanfare tij dens de oorlog voor een bepaalde gelegenheid optreden te Bambrug ge in de zaal Vriendenkring. Na de uitvoering ging men samen nog eens bij «Bloem-Jang» een druppel drin ken. Tijdens een leutig moment te lefoneerde een bestuurslid naar Ju les Fierens van Bambrugge en ver telde hem. dat de fanfare hem ging een serenade brengen via de tele foon. Als gevolg van dit bijkomend optreden mochten zij van de man twee flessen jenever uitdrinken wat de leute en plezier nog wat aanwak kerde. Enkele muzikanten speelden terwijl er gedanst en gezongen werd. Bloem-Jang pakte Siekens Jules op zijn rug en liep er meerdere keren de herberg mee rond. Zo werd het bijna middernacht toen de champetter binnenkwam, eveneens mee «een goei mot op». Toen speel de men onmiddellijk de Braban^on- ne ondanks het feit dat dit toen verboden was. Maar de champetter kende «het muziek» van Burst maar al te goed en stoorde zich niet aan deze serenade. Integendeel, hij was de volgende «ruiter» op de rug van Bloem-Jang. Een ander voorval had minder aan gename gevolgen kunnen hebben maar toen vermoedde men er de draagwijdte niet van. Richard Goossens bracht deze gebeurtenis nog eens in herinnering: «Het moet in 1942 geweest zijn dat we een trouwfeest moesten opluisteren. Die zaterdagavond trokken we in vol ornaat de straat op om meer dan één serenade te geven en natuurlijk bleven we ons daarna flink amuse ren. Toch trokken we 's morgens daarop nog al spelend naar de kerk waar we de hoogmis zouden bijwo nen. Intussen vernamen we dat er hakenkruisen op verschillende mu ren geschilderd waren en men be schuldigde de leden van de fanfare hiervan. Daar was natuurlijk niets van vermits we de nacht door ge feest hadden. Men wist echter dat de overgrote meerderheid van de groep anti-Duits was en vermits we dit nogal eens openlijk durfden ma nifesteren werden we trouwens het «Engels Muziek» genoemd en bij gevolg als eerste verdachten be schouwd. Een paar jonge mammen werden toen «opgepakt» waartjn- der de muziekmeester B. Torrekens die echter na een paar dagen kon ontsnappen. Hij moest onderdui ken en verbleef zo de rest van de oorlog in Ressegem, verscholen bij kennissen. Van toen af mocht men niet meer in het openbaar optreden maar wel repeteren bij Van Aerde.» Alhoewel men het nu op bepaalde vlakken ernstiger opneemt, vindt voorzitter Mare De Moor toch dat de ontspanningsfaktor eronder lijdt maar dit neemt niet weg dat er ook nu nog veel plezier gemaakt wordt, vooral dan na de repetities. Naar eigen lokaal Een probleem dat zich bij elke grote vereniging stelt is dit van een vast lokaal. Zelden vindt men een vaste definitieve plek om er zijn aktivitei- ten te beleven. Zo verging het ook de fanfare van Burst die gedurende de eerste jaren een waar nomaden bestaan kende. Na de oorlog was het lokaal gevestigd in de café van Melckebeeck, later bij Verleyen, bij R. Goossens waar het eveneens ca fé was, in de Patronage of de oude school. Toen de nieuwe school ge bouwd werd op het Molenveld, ver huisde men naar de dorpsschool. Begin 1980 begonnen de leden van Sint-Cecilia Burst zelf met de bouw van een zaal en betrokken hun lo kaal «Perfa», waar zij al hun aktivi- teiten kunnen ontplooien. Nieuwe aanpak Praktisch alle dorpsfanfares heb ben nog weinig gemeen met wat we een halve eeuw terug van ze te ho ren kregen. Ze evolueerden naar een betere kunstbeoefening en het peil tegenover vroeger is nog nau welijks te vergelijken. Zo organiseert men te Burst sinds enkele jaren een Herfstconcert wat de fanfare als een prestigezaak be schouwt met de bedoeling de vruch ten van een gans iaar aktiviteiten aan het publiek te laten horen. Het is als het ware een ode aan de talrij ke sympatisanten, dit als dank voor hun morele en financiële steun ge durende het hele jaar. Het bestuur beschouwt dit optreden als het or gelpunt van hun muzikaal seizoen. Voor 1991 zal dit facet van de fanfa re-werking enigszins anders liggen want normaal organiseert men dit koncert rond 1 december maar nu wordt het een maand vooruitge schoven naar eind oktober omwille dat men een grootse show gaat op zetten in het teken van de jubileum viering. Nu reeds is men de voorbe reiding hiervan bezig en de manifes tatie gaat wellicht door in een ruime tent op de pendelparking. Men hoopt alvast op een enorme publie ke belangstelling ondanks het feit dat het koncert voor één keer niet gratis zal zijn wegens de zware fi nanciële last die dit gebeuren zal meebrengen. Men zal o.a. een be roep doen op het zangkoor van Burst waarvan trouwens enkele le den ook in de fanfare spelen. Het staat nu al praktisch vast dat P. Roelandt gekontakteerd is als presentator-zanger en daarbij een optreden van de zangeres J. Dulac die in Burst geen onbekende meer is. Sinds de komst van de nieuwe diri gent organiseert men nu ook al voor de tiende keer een kermiskoncert. Met het aanstellen van P. De Smet is er bij de fanfare van Burst heel wat veranderd. Was men vroeger een muziekvereniging om stoeten allerhande op te luisteren, dan is men na het verdwijnen van het trommelkorps en de majoretten, zich meer gaan toeleggen op het koncerterende element. Dit lag aan de basis van het organiseren van een kermiskoncert, in samenwerking met het plaatselijk Davidsfonds. Hieruit is dan ook het jaarlijks Herfstkoncert gegroeid dat in 1990 aan zijn zesde uitgave toe was. De fanfare Sint-Cecilia is de laatste jaren ook een vaste waarde om het Paaskoncert in de kerk te helpen opluisteren. Daarbij komen nog de verschillende optredens bij de zus terverenigingen in de omgeving en soms zelfs een muzikale uitstap naar het buitenland. In de toekomst zal men minder de nadruk leggen op de wandelkoncer- ten en meer de andere koncerten trachten populair te maken, als het ware een opwaardering van de dorpsfanfare zoals dit de laatste tijd bij alle muziekverenigingen ge beurt. Men gaat de uitstappen door de straten beperken wat niet weg neemt dat men de plaatselijke ge beurtenissen met een feestelijk ka rakter nog zal blijven opluisteren. Nu beschikt men over een dertigtal muzikanten waarvan het merendeel toch genoeg gemotiveerd is om re gelmatig de repetities bij te wonen. De bezetting van de groep is op het ogenblik juist gepast zodat men hoopt dat er in de nabije toekomst feen wegvallen. leer dan de helft van de muzikan ten bestaat uit jeugdige mensen wat enerzijds hoopgevend en gerust stellend is maar anderzijds een pro bleem kan stellen en de huidige voorzitter M. De Moor formuleert dit als volgt: «Men moet de jeugd hebben om de toekomst eventueel te kunnen verzekeren maar door allerlei omstandigheden kunnen zij snel de fanfare verlaten wat tot in terne moeilijkheden kan leiden. De toekomst is nu alleszins verzekerd op voorwaarde dat de huidige leden blijven. Nu dient men al rekening te houden met enkele jonge dames maar met een weinig begrip kan ontslag voorkomen worden want we zijn nu geen echte straatlopers meer zoals vroeger, tenzij sporadisch. Voor de gelegenheid van het gou den jubileum mogen de leden van de fanfare een nieuw uniform aan trekken, het derde sinds de stich ting. In de beginperiode waren ze in het grijs gekleed, dan groen en nu heen men naar een versobering uit gekeken. Het is thans de bedoeling om met een grijze broek en een donkerblauwe jas zich meer op de koncerttoer te tonen en minder in de straten. De tijd dat men alle dor pen platliep behoort tot het verle den.» Jubileumjaar De gouden viering zal in feite inge zet worden op vrijdag 1 februari met de voorstelling van een plaat met twee werken gekomponeerd Erpe-Mere. De nieuwe vlag van de fanfare toen ze het zilveren jubileum vierL (jv) door hun dirigent P. De Smet en uitgevoerd door de fanfare Sint-Ce cilia Burst. Daarna is er op die dag de officiële voorstelling van het nieuwe uniform en zal men de deko raties uitreiken aan spelende en verdienstelijke leden. Op 20 en 21 april organiseert de fanfare haar jaarlijks eetfestijn met uiteraard de bedoeling wat finan cies te verwerven om een nog betere werking te verwezenlijken. Daartoe kondigt men nu ook al een barbecue aan die zai gepaard gaan met het optreden van een Tyroler Blaaskl pelle. Het bestuur van de fanfare Sint-< cilia Burst is tegenwoordig samel gesteld uit voorzitter Mare iJ Moor, Firm. Delacroix, ere-voorzi ter, Et. Van Den Rijse, ondervocT zitter. Verder nog: Richard Gooj sens, sekretaris en de leden Vict. C Cooman, Aug. De Bock, Marc E Smet, Luc De Sadeleer, P. De S{e) voy, Rog. en Paul Ottoy. (JAf" Aalst. Aan het kruispunt van de Lion d'Or werden verbeteringen aangebrat Ie aan het wegdek opdat het verkeer er veiliger zou verlopen (a) Jaycees, Jonge Kamer Aalst, bestaat dit jaar vijftien jaar en dat: lustrum wordt tijdens de nieuwjaarsreceptie van zaterdag 19 januari met de passende luister gevierd. Voorzitter Karei Van Cauwenbergh van Jaycees Jonge Kamer Aalst is op zaterdag 19 januari gastheer in de Borse van Amsterdam op de Grote Markt te Aalst waar de genodigden vanaf 19.30 uur worden verwacht voor een nieuwjaarsreceptie. Die wordt gevolgd door een kaas- en wijnavond. Voor deze avond kan men op voorhand inschrij-' ven aan de prijs van 600 fr per persoon op het adres Jonge Kamer Aalst, Dirk Bonte, Kommissiedirekteur, Leopoldlaan 79 te 93001 Aalst. De avond wordt muzikaal opgeluisterd door de Jeggpap New Orleans; Jazz Band. Het NCMV van de stad Aalst nodigt alle geïnteresseerden uit op de kur- sus 'Ruimte voor handel en wandel' die plaats heeft op de maandagen 14, 21 en 28 januari telkens vanaf 20.00 uur in de Borse van Amster dam, Grote Markt 26 te Aalst. De problematiek van de mobiliteit, het verkeer, voetpaden, openbaar vervoer... is onmiskenbaar sterk verweven met het totale distributie- gebeuren. Het NCMV van Aalst is reeds geruime tijd aktief bezig met deze materie, getuige daarvan zijn de talrijke infovergaderingen en de beleidsnota die eind '90 aan het stadsbestuur werd overgemaakt. Kursusleiders zijn Wim Kennis Mia Compernolle, beiden special ten ter zake; De kursus omvat zoals gezegd d avonden met als tema's: op de C ste avond: wij ons gebied, ol kern, hoe leven we hier, wie 2 onze klanten. Tweede avond: onl ding van de situatie ter plaatse. Dj de avond suggesties voor kerny betering. Voor verdere informatie kan n terecht op het NCMV sekretaris Dirk Martensstraat 67 te Aa (053/78.11.50.) (JMH) Erpe-Mere. De fanfare Sint-Cecilia van Burst toen de muzikanten nog begeleid werden door een trommel- en majorettenkorps (jv)

De Voorpost | 1991 | | pagina 4