Podium-uitjes in De Werf Met 'De Voorpost' gratis naar Russische jazz in de Werf Ernst in De Werf Johan Verminnen met "Volle Maan" (24.01) Kleinkunst met Miel Cools en Hans Van den Stock (26.01) Rosas en A.T. De Keersmaeker dansen "Rosas" (26.01) "Hemel!" poppentheater van Taptoe (27.01) De Voorpost - 18.1.1991 -11 - Vrijdag 18 januari om 18 uur in de Schouwburg: solistentomooi 1991, georganiseerd door Rotaract Aalst; info 053/21.33.89. - Zaterdag 19 januari om 20 uur en zondag 20 januari om 15 uur in de Schouwburg: ballet 'Assepoester' door Balletgezelschap Trongon; info 053/70.24.83. - Zondag 20 januari om 14 uur in Vergaderlokaal 1: voordracht over 'Darmkwalen natuurlijk behandelen', ingericht door vzw De Groe ne Dag; info 054/33.20.46. - Maandag 21 januari om 13.45 uur in de Schouwburg: voordracht 'Nieuwe ontwikkelingen in de biotechnologie: toepassingen in de landbouw en de industrie' door Dr. Rolf Debaere; georganiseerd door Aktueel Denken en Leven; info 053/80.40.64. - Dinsdag 22 januari om 20 uur in de Schouwburg: jazzdubbelkoncert door het Helsdingen Trio en Luluk Purwanto uit Nederland en The Ural's Dixieland Jazzband uit de Sovjet-Unie; georganiseerd door The Crazy Bol Jazz Club i.s.m. De Werf; toegangsprijs 400 fr., in voorverkoop of met korting 350 fr.; reservatie 053/76.13.12. - Woensdag 23 januari om 19.30 uur in de Teaterzaal: film 'Amadeus' van Milos Forman naar het toneelstuk van Peter Schaffer; georgani seerd door Jeugd en Muziek Aalst; toegangsprijs 150 fr., voor -30-jarigen slechts 100 fr., voor leden en abonnees gratis; geen reservatie. - Donderdag 24 januari om 20 uur in de Schouwburg: nieuwste teatershow 'Volle Maan' van Johan Verminnen; toegangsprijs 300 fr., info en reservatie 053/76.13.12. - Donderdag 24 januari om 20.30 uur in de Studio: dia-avond 'Wenen Salzburg in het spoor van Mozart', door de Koninklijke Belgische Touring Club; info 053/78.06.34; gratis toegang. - Van zaterdag 26 januari tot en met zaterdag 9 februari in De Werf en in het Oud-Hospitaal: tentoonstelling 'Euro Karnaval'. - Zaterdag 26 januari om 20 uur in de Schouwburg: dansprogramma 'Stella' door Rosas, het dansgezelschap van de Belgische koreogra- fe Anne Teresa De Keersmaeker; toegang 400 fr., info en reservatie 053/76.13.12. - Zaterdag 26 januari in de Teaterzaal om 20 uur: kleinkunstavond met Hans Van den Stock en Miel Cools, georganiseerd door de V.T.B.-V.A.B.-afdeling Aalst; toegang 200 fr.; info 053/78.06.34. - Zondag 27 januari om 15 uur in de Teaterzaal: poppenteaterpro- duktie 'Hemel!' door Teater Taptoe; vanaf 4 jaar; toegang 100 fr. of 1 strip voor kinderen en 170 fr. of 2 strippen voor volwassenen; info en reservatie 053/76.23.12. - Maandag 28 januari om 20 uur in de Schouwburg: optreden van de wereldberoemde folksinger Donovan; georganiseerd door Kras i.s.m. De Werf; toegang 400 fr., reservatie 053/76.13.12. - Maandag 28 januari om 19.30 uur in Vergaderlokaal 4: info-avond georganiseerd door de Vereniging van Vlaamse Dienstplichtige Militairen; info 016/25.05.78. L. Donderdag 24 januari: Verminnen en zijn nieuwste: "Volle Maan" Een nieuwe plaat van Johan Ver minnen is in Vlaanderen altijd een belevenis: hij is momenteel en toch al geruime tijd, zowat het boegbeeld voorbeeld van al wat in Vlaanderen met liedjes op een podium komt! Al meer dan twintig jaar staat hij op de planken, al meer dan tweeduizend koncerten lang, niet alleen in Vlaanderen, maar ook in Canada en Japan! Het was vorige week woensdag dan ook volle bak in de Ancienne Belgique te Brussel, waar de nieuwste theatershow én CD werd voorgesteld; vanaf deze week toert hij door Vlaanderen met 'Volle Maan", want zo heten zowel de show als de CD. Op donderdag 24 januari is hij met zijn show te gast op de planken van de Schouwburg in De Werf. En de ze theatershow bevat uiteraard al het nieuwe materiaal (dat natuur lijk ook op CD te vinden is) maar toch ook oudere suksessen. Zo kre gen we o.m. "Laat me nu toch niet alleen", "Bar Tropical" en "Zeiler ver van huis" te horen, en dat zullen natuurlijk wel blijverds zijn in zijn repertoire. Dat Verminnen niet vast te pinnen is op één genre, zal wel niet door iedereen in dank wor den afgenomen, omdat men toch zo graag iedereen in hokjes indeelt. Voor mij is het een bewijs van zijn veelzijdigheid. Dat Verminnen niet zo maar wat vrijblijvende teksten staat te zingen, weet intussen wel iedereen. Hij is een integer iemand met belangstel ling voor al wat "des mensen" is en dit blijkt ook uit nogal wat teksten op de nieuwe plaat: "Mijn stad heeft slecht geslapen" (bezorgdheid om de verloedering van zijn stad), 'Hoeveel brieven?" (Amnesty In ternational en de campagne voor de politieke gevangenen), "Fatima" (migrantenproblematiek). En dan het enig mooie "Madeleine la Ma- rolienne. Al roepen sommige lied jes af en toe een déja-entendu-ef- fekt op, toch blijft de show én de CD beslist de moeite van het beluiste ren waard. Reserveren kan op nr. 053/76.13.12; toegangsprijs 300 fr. Zaterdag 26 januari: Rosas danst ontzettend mooie "Stella" Mark Morris verlaat de Munt en België, net nu een dansproduktie van hem voor het eerst niet op boe geroep wordt onthaald door het Brusselse publiek, wiens dansver- mogen en -appreciatie zijn blijven stilstaan bij het vertrouwde Béjarti- dioom. Het hoofdstedelijk snobpu- bliek heeft nooit een boodschap ge had aan Morris. Trouwens ook nog steeds niet aan de moderne-dans- golf van onze vele Belgische koreo- grafen die wereldwijd wel geappre cieerd én gelauwerd worden. Het boegbeeld van deze Belgische jonge golf is zeker en vast Anne Teresa De Keersmaeker, stichtster en bezielster van de dansgroep "Rosas". Ze maakte in het verleden bejubelde produkties als "Rosas danst Rosas", "Asch", "Fase, Four Movements on the music of Steve Reich", "Elena's Aria", "Bartok Aantekeningen", "Mikrokosmos", "Ottone, Ottone". Ze werd beju beld in de hele wereld; ze kreeg onderscheidingen in Japan, in New York en ook bij ons met de eerste "Eve du Spectacle" die ooit voor dans werd uitgereikt. Haar jongste produktie is "Achter land", een opdracht van de "Stich ting Van Gogh 1990", gekreëerd in koproduktie met de Rotterdamse Schouwburg, het Théatre de la Ville van Parijs en i.s.m. het Kaaitheater en de Muntschouwburg, waar de dansvoorstelling op 27 november 11., trouwens in première ging. Deze produktie is eigenlijk wel en niet een vervolg op haar vorige koreo- grafie "Stella", die in België eigen lijk heel weinig gespeeld werd. Velen zullen deze "Stella" dus nog niet geproefd hebben; ze krijgen nog een enige gelegenheid, name lijk in de Schouwburg van De Werf op zaterdag 26 januari om 20 uur. Rosas eindelijk in De Werf! Voor het eerst en hopelijk niet voor het laatst. Wat belet de programmato ren van De Werf om nu al "Achter land" te programmeren? Het zou zeker en vast een interessante kon- frontatie zijn! Als basis voor deze dansproduktie koos De Keersmaeker voor twee komposities van de Hongaarse komponist György Ligeti (28.05.'23): "Acht studies voor pia no" en "Gedicht voor 100 metrono men". Zelf danst De Keersmaeker in deze dansvoorstelling niet; wel op het podium staan Fumiyo Ikeda, Marion Levy, Nathalie Levy, Na thalie Million, Carlotta Sagna en Johanne Saunier. "Stella" is een voorstelling van vrouwen over vrou wen... en hoe ze bekeken worden door mannen. Stella komt immers voor in het gelijknamige stuk van Goethe, in "A streetcar named de sire" van Tenessee Williams en in Kurosawa's "Rashomon". "Stella" is een voorstelling gewor den die permanent zweeft tussen ernst en ironie, ontroering en gêne, tragiek en komiek. Natuurlijk ko men ook nu de reeds vertrouwde De Keersmaeker-elementen aan bod, zowel inhoudelijk als formeel, maar toch krijgen we een verrui ming naar een steeds verschuivend idioom te zien. Vijf danseressen die een wonderlijk en intrigerend schouwspel van emoties weten te harmoniëren: onvoorspelbaar meestal, energiek én kwetsbaar, uit dagend én teder, altijd écht! Niet te missen! Reserveren kan op riiv053/ 76.13.12; toegangsprijs 400 fr. Zaterdag 26 januari: kleinkunst Zondag 27 januari: kindernamid- met Miel Cools en Hans Van den dag met "Hemel!" van Poppentea- Stock ter Taptoe De VTB-VAB, afdeling Aalst, orga niseert op zaterdag 26 januari om 20 uur in de Teaterzaal van De Werf een kleinkunstavond die verzorgd wordt door Miel Cools en Hans Van den Stock. Miel Cools voorstellen hoeft al lang niet meer. Deze te Herk-de-Stad geboren (1935) popu lairste kleinkunstenaar in Vlaande ren begon reeds op 15-jarige leeftijd met muzikale eksperimenten. Na omzwervingen over heel wat genres (van een Hawaïaans "hoela-a-hee orkestje" over klassieke zangstu dies, een bonte-avondgroep, zanger in een dansorkestje, zachte folk) be landde hij - onder invloed van Jaak Dreesen - bij het werk van een Ge orges Brassens en een Jules De Cor- te. Nadien kwamen Louis Ver- beeck, Jef Claesen, Bert Broes, Ernst van Altena en andere Ed Leeflangs hem definitief zijn rich ting en genre wijzen. Cools werd niet alleen de populairs te Vlaamse kleinkunstenaar maar zeker ook de meest vakbekwame en de meest vakbewuste. Waar overige namen van zijn generatie al lang verdwenen zijn, blijft Miel Cools - ook in Nederland - nog steeds met sukses op het podium. Het is een bewijs van kwaliteit! Maar Miel Cools steunt ook jong opkomend talent. Zoals Hans Van den Stock, die reeds vanaf zijn zestiende aktief is in de Vlaamse kleinkunst- en ka- baretwereld. Hans brengt een avond vol menselijke warmte met liedjes die in en door hun eenvoud, harmonie en herkenbaarheid bij de gevoelige mens sporen nalaten op de menselijke ziel. Toegangsprijs 20Örfr.; info op nr. 053/78.06.34. Twee bolhoedmannetjes stappen de ruimte binnen waarin de schilder René Magritte hen neerzette en richten hun eigen stukje hemel in met elementen die ze uit de surrea listische wereld van de kunstenaar zomaar te plukken hebben. Een gloednieuwe poppenteaterproduk- tie die zich afspeelt in een kamervol witte wolken, waarin voortdurend de gekste dingen gebeuren. En dit door het onvolprezen Teater Tap toe uit Gent! Het stuk ging pas en kele dagen geleden in première tij dens het Kleuterfestival te Tielt en kreeg er grote lof toegezwaaid! Voor kleuters vanaf 4 jaar. De toe gangsprijs bedraagt 100 fr. of 1 strip voor kinderen en 170 fr. of 2 strip pen voor volwassenen. Reserveren kan op nr. 053/76.13.12. L Aalst. 'Hemel' door Taptoe (foto Rudy Gadeyne) Dinsdag 22 januari om 20.00 uur heeft in het kultureel centrum De Werf in de Molenstraat te Aalst een dubbelkoncert plaats met het Luluk Purwanto-The Helsdingen Trio en het Russisch Jazz Orkest The Ural's Dixieland Jazzband plaats. Dit evenement is een van de aktiviteiten waarmee het kultureel centrum De Werf aansluiting zoekt met externe organizatoren in dit geval de Aalsterse Crazy Bol Jazz Club. Luluk Purwanto werd geboren op 25 juni 1959 in Indonesië en ze be gon al op jonge leeftijd (9 jaar) met een klassieke muziekopleiding. Ze was 15 toen ze werd toegelaten tot het muziekconservatorium van Syd ney in Australië. In 1980 werd ze geselekteerd voor het Asia Youth Music Camp. Haar eerste optreden in het westen gebeurde in 1985 tij dens het North Sea Jazzfestival in Nederland met de groep 'Bhaskara Indonesia'. Vanaf dan volgden suk- sesen elkaar zeer snel op. Ze werkte ook mee aan verschillende plaat- en filmopnamen. The Helsdingen Trio wordt geleid door Rene Van Helsdingen die in Jakarta Indonesië werd geboren op 25 februari 1957. Zijn vroegste in vloeden waren Oscar Petterson, McCiy Tyner en Bill Evans. Hij be gon als leerling van mevrouw Kom- ter Loeber van ziin 5e tot 15e jaar. In 1978 bracht hij een eerste LP uit 'Helsdingen Modern Jazz'. In 1979 verbleef hij in Los Angeles voor pri vate jazzstudie en introdukties bij verschillende educatieve muziekin stituten. vanaf dan begint ook het grote sukses van het trio. Ze bren gen volledig eigen komposities waarin ze klassieke elementen ver werken, naast folk, mainstream, cool jazz en behop. Ural's Dixieland Jazzband weeduizend kilometer van Mos kou, aan de oostzijde van het Oeral- gebergte ligt de stad Chelyabinsk. Daar, n een van de oudste jazzclubs van Rusland, richtte 25 jaar geleden de trompettist Igor Burko zijn band op. De Ural's Dixieland J.B. is een van de twee professionele dixie- landorkesten die Rusland rijk is. Het orkest bestaat uit 7 beroepsmu zikanten die eerder hun sporen in andere groepen verdienden. Ze hebben zoals dat in het Sovjetrepu bliek heet 'Koncert status' en vallen onder het staatsimpressariaat Gos- koncert in Moskou dat toestem ming moet geven voor de buiten landse tournees. In 1978 werd Oleg Plotnikov muzi kaal leider en in dit jaar werd met groot sukses deelgenomen aan het Nationale Jazzfestival in Tbilisi. In 1981 waren ze te gast in het Olym pisch dorp in Moskou, in het jazz programma Jazz Plus Jazz. In 1984 werden ze uitgenodigd voor het fes tival Jazz 84 in Moskou en in 86 traden deze muzikanten uit de Oer al op bij het Jazzfestival in Dresden. Een jaar later speelde ze bij de openingsceremonie van het Natio naal Jazzfestival in Bakoe. Buiten landse toernees werden gemaakt in Oost-Duitsland, Joegoslavië, Tsje- choslovakije en West-Duitsland. Onder leiding van komponist, ar rangeur en pianist Oleg Plotnikov staat dit orkest als een huis. Geen afgevlakte opvoering van bestaande nummers, maar een vlotte en visu eel aantrekkelijk presentatie vol verrassingen en knap solowerk. Vanzelfsprekend laten zij zich ook beïnvloeden door de Russische volksmuziek met nummers als Love from Moscow, Mielenka en het Wolga Lied die in hun jazzy vertol king heel geestig en charmant klin ken. Op hun eerste korte toernee in Ne derland en België ging het publiek overal waar ze optraden uit hun bol. Ondertussen verscheen hun eerste westerse CD bij Timeless Records. Perestrojka betekent voor hen te kunnen optreden in het westen, persoonlijke kontakten te krijgen met westerse jazzmusici en -organi zatoren. Voor de jazzliefhebbers betekent het kennismaken met de Russische jazzmusici van grote klas se een enorme meevaller. Voor dit uniek koncert reserveerde 'De Voorpost' gratis kaarten die af te halen zijn op het redaktieadres 'De Voorpost', Dr. De Moorstraat 6 te Aalst vanaf vrijdag 18 januari om 13.00 uur. (JMH) Aalst. The Ural's Dixieland Jazzband Aalst. Luluk Purwanto in het kultureel centrum De Werf Aalst. Johan Verminnen doet met zijn nieuw programma ook Aalst aan

De Voorpost | 1991 | | pagina 11