Cijferdai as in jaarv< jrslag van nrpe-Me :re opende dag- en polikliniek J&rnaval 1991't begint te kribbelen Aalstenaar Carlos De Troch bachalor in politiewerk Weekblad van Dender- Dunne» en Scheldestreek Aalsterse Pers verkiest Walter De Swaef tot figuur van het jaar Naar ASZ d<met de stadsbus OU «O De Voorpost inde ■alee 1 /j< is/. Een van de onderzoekkamers in het nieuwe ziekenhuis (a) EV Vanaf 1 februari kan men van maandagmorgen tot zaterdagmiddag net de bus het Aalsters Stedelijk Ziekenhuis bereiken. Er is een bus om het half uur. Zaterdagnamiddag en zondag is er een bus om het uur. Bij de opening van het ASZ in december 1989 organizeerde het college van burgemeester en schepenen een eigen busdienst. De 1MBV organizeerde vervolgens drie busritten per dag van en naar n et ASZ. Via verschillende kanalen probeerde men de busverbinding e verbeteren. Er waren gesprekken tussen de burgemeester en de eiding van de NMBV en de mandatarissen van de Volksunie gingen telfs aankloppen bij gemeenschapsminister Sauwens. Vanaf 1 februari rijdt om het half uur een bus tot aan het ASZ van 5.20 tot 20.20 uur op de weekdagen, op zaterdagmorgen van 7.50 tot 12.50 mr. Zaterdagnamiddag is er om het uur een bus van 12.50 tot 20.50 len tllur en °P zondag van 10.50 tot 21.00 uur. oetre ^us van stadslijn 1 vertrekt op het Stationsplein en volgt volgend tweet raickt c Stationsstraat, Vrijheidstraat, Schoolstraat, Koolstraat, Vak- an zi poolstraat, Asserendries, Boudewijnlaan, Vooruitzichtstraat, Lin- ma lenstraat, Raffelgcmstraat, Boudewijnlaan, Siesegemlaan en Mere- ïaar lraat- Als je overstapt van een andere stadsbus op stadslijn 1 dan is dit l0r ratis. (JMH) en ii OgJ jent r dn iet laat n toj j)UC^uroPees karnavalsfeest in het weekend van 25 januari, de prinsenverkiezing... en Aalst. In de nieuwe afdeling zijn kamers met meerdere bedden voorzien (a) In zijn inleiding van het jaarverslag 1989 stelt burgemeester De Langhe dat dit verslag een informatiebron moet zijn die "al dan niet tegen betaling" ter beschikking wordt gesteld van de bevolking en geïnteresseer de derden. Over dit punt is nog gesuggereerd tijdens de jongste gemeente raadszitting, om een prijs vast te stellen en het verslag te koop aan de bevolking aan te bieden. Dit is echter innerlijke gemeentekeuken en voor de lezer geldt alleen de belangrijkheid van het verslag als beleidsdocument en het pakket informatie dat men er kan in vinden op alle vlakken wat de gemeentelijke administratie betreft. Al bij al is het een verzorgde en overzichtelijke uitgave, gevuld met een massa van plaatselijke wetens waardigheden die de inwoners in feite moeten aanbelangen. Toelagen Naast een lijst van de gemeentefi- nanciën bevat het verslag ook tabel- nnen drie weken is het dan weer zover, Aalst zet de zotskap op. Als eerste opwarming krijgen we nog het uropees karnavalsfeest in het weekend van 25 januari e" ok de Aalsterse Gillis willen hun steentje bijdragen. j'11 'aterdag 19 januari om 14 u. houden ze hun vooroptocht. 'ertrek om 14 u. stipt op de Grote Markt, Café "t Paviljoen' langs Kerkstraat, Pr. Daensplein, Pontstraat, rin aar 1 **a^ Maan,je'- Vervolgens terug langs de Pontstraat en de Kerkstraat naar de Grote Markt met Biil a'tC 'n ®orse van Amsterdam'. Daarna gaat het van de Grote Markt terug naar de Kerkstraat waar even Jn 0rc't verP°°sd 'n "Tiger Pub'. Vandaar gaat het van de Kerkstraat terug naar de Grote Markt waar de ©optocht eindigt, namelijk waar hij begonnen is, in café "t Paviljoen'. vooroptocht is een goede voorbereiding voor de Gilles en muzikanten en brengt sfeer in het stadscen- j um Teven is dit voor de Aalstenaar, voor zover dit nodig is, een aankondiging van de nakende carnaval. JM Hevman len van de aangegane leningen in het jaar 1989 met daarnaast de be leggingen waarvan de bruto intrest 4,4 miljoen bedroeg. De gemeente kent enkele gebruike lijke premies toe zoals o.a. voor een geboorte, een bouw en men doet ook terugbetalingen o.a. voor huis vuilbelasting. 64 sportverenigingen genieten een jaarlijkse toelage als stimulans voor hun aktiviteiten en daartegenover genieten 104 socio- kulturele verenigingen van een ge meentelijke subsidie. In dit laatste geval is het opvallend dat er nog een paar verenigingen van de koek mo gen delen ondanks het feit dat ze in werkelijkheid niet meer bestaan. Een vereniging hoeft niet noodza kelijk aangesloten te zijn bij de ge- Walter De Swaef, amateur-archeoloog, werd door de Persbond van de Denderstreek uitgeroepen tot de meest verdienstelijke figuur van 1990. De 34-jarige Walter De Swaef is leraar geschiedenis aan het Sint-Jozefscollege te Aalst. Met AVA, een archeologische vereniging van Aalst, volgt hij zoveel mogelijk de bouwwerken in de stad. In de omgeving van de Sint-Martinuskerk leverde zijn vorsingswerk een aardig aantal merkwaardige vondsten op. Walter De Swaef liet duidelijk zijn stem horen toen men werk begon te maken van de deklassering van de Heilige Geestkapel in de Kattestraat. Tijdens zijn opzoekingswerk in de oude stadskern van Aalst, schakelde hij een aantal leerlingen van het Sint-Jozefscollege in, die op vrijwillige basis meewerkten. Zo brengt Walter De Swaef jonge mensen de waarde bij van het ontdekken van een patrimonium. Het was ook Walter De Swaef die in het naburige Mere, unieke vondsten deed. De uitreiking van de Persprijs volgt later op het jaar. Dit jaar werd aan de politici geen appelsien- en citroenprijs uitgereikt. (JMH) VRIJDAG 18 JANUAR11991 44e JAARGANG NR. 3 - 44 F idei let Aalsters Stedelijk Ziekenhuis (ASZ) opende zaterdag een polikliniek eelkunde en een dagkliniek. In de polikliniek, gelegen op de gelijkvloerse erdieping, gebeuren de onderzoeken voor plastische en algemene heel- unde, thorax-, hart- en vaatheelkunde. De dagkliniek situeert zich op het iveau -1 van het ASZ en men beschikt er over 7 bedden. Er worden atiënten opgenomen die geen hospitalizatie vereisen. De ambulante eelkundige ingrepen, onderzoeken en eendagsterapieën worden er dage- ae ks van 7.30 tot 18.00 uur verricht. Dit jaar hoopt men op deze afdeling 000 patiënten te kunnen behandelen. CMW voorzitter Eddy Dierickx eldc dat de 'levensvatbaarheid op ji het Aalsters Stedelijk Zieken- via lis is aangetoond'. Hij gaf grif toe it het ASZ een moeilijke geboorte oorp tal van kinderziekten achter de g heeft. Toch kon men in de zeer irte tijd -men startte pas in decem- :r 1989 met het ASZ- een paar lieke zaken realizeren. Zo kwam isen een medisch urgentiecentrum tot plegingen van de polikliniek ortho pedie heeft de ingebruikname van een nieuwe konsultatieruimte voor gevolg. In het 'masterplan' van het ASZ, dat reeds principieel werd goedge keurd door minister Weckx, dient men nu al nieuwe konsultatieruim- ten te voorzien, alsook een parking voor 120 wagens. Samen met burge meester De Maght wees OCMW laag ind en de afdeling hartchirurgie is voorzitter Dierickx erop dat hij in aan 24 hartoperaties toe. 1991 met een ziekenhuisbegroting ias-en ziet zich gekonfronteerd met werkt die een batig saldo in zich Gra n stijgend aantal konsultaties. De Ag rdubbelmg van het aantal raad- houdt. Volgens hoofdgeneesheer Dr Van Overbeke zijn dagklinieken noodzakelijk. Allereerst is de kost prijs van een verblijf in een zieken huis enorm gestegen. Secundo is er de overbelasting van het verplegend personeel op de hospitalizatieafde- lingen. Met cijfermateriaal bewees dr Van Overbeke op de sterke toe name van het poliklinisch gebeuren. In 1990 steeg het aantal ingrepen met 2.000 eenheden of met 32%. Het aantal verplegenden -twaalf per afdeling- bleef onveranderd. Daarbij komt nog dat deze mensen naast een verplegende funktie, ook een administratieve taak kregen. Volgens dr Van Overbeke was er een derde facet dat heeft bijgedra gen tot de opening van een dagkli niek, een meer menselijke bewee greden. Het ziekenhuis blijft nog altijd een plaats van veel menselijk leed en pijn. Mensen die zonder eigenlijke opname in het ziekenhuis kunnen geholpen worden, zijn daar dan ook dankbaar voor. De heer Laarmans, kabinetschef van minister Weckx, hoopt dat te gen begin april de dagklinieken een wettelijke struktuur zullen gekre gen hebben. Verder wees hij op de noodzaak aan samenwerking tussen de ziekenhuizen in de regio. Aalst kan op dit gebied als voorbeeld wor den gesteld, aldus de heer Laar mans. (JMH) meentelijke kulturele raad om toe lagen te bekomen maar op een to taal van ruim honderd ziet men er slechts een veertigtal de algemene vergadering bijwonen, De laatste ja ren is de interesse licht gestegen dank zij de goede aanpak van de voorzitter en sekretaris want de be stuursleden blinken ook niet erg uit in hun aanwezigheid. Hierbij kan men de bedenking maken in welke mate sommige mensen geïnteres seerd zijn in een bestuursfunktie en waarom ze die dan niet naar beho ren waarnemen. Hierbij danken we dan aan de moeilijke taak van een paar mensen die er zich voor in spannen en al het werk op hun rug krijgen. Dergelijke bestuursleden zijn dan eerder een balast dan een daadwerkelijke hulp. Het mag hier een troost wezen dat men dergelijke toestanden in het algemeen bij elke vereniging kan meemaken. Bevolking Einde 1989 noteerde de gemeen teadministratie een bevolkingsstij ging van 82 eenheden en het aantal steeg tot 18.694 waarvan 9.282 man nen en 9.412 vrouwen. Per deelgemeente is dit als volgt: Aaigem 1.933, Bambrugge 1.577, Burst 3.162, Erondegem 1.569, Er- pe 4.628, Mere 5.109, Ottergem 461 Vlekkem 265. Op hetzelfde ogenblik telde men in de gemeente 6.638 woningen waar van in Aaigem 639, Bambrugge 585, Burst 1.102, Erondegem 576, Erpe 1.675, Mere 1.797, Ottergem 178, Vlekkem 86. Tegenover vorige jaren is het aantal vreemdelingen dat in Erpe-Mere verblijft, afgenomen en is men te ruggevallen op 56 waarvan Neder land met 19 en Frankrijk met 11 de toon aangeven. In de burgerlijke stand waren geen spektakulaire verschuivingen in 1989 maar toch was er een daling van het aantal geboorten, nl. 191 tegenover het jaar voordien 210; er waren echter meer overlijdens, 217 tegenover 199 in 1988; ook het aan tal huwelijken steeg nauwelijks tot 110 maar daarentegen was er een Lees door blz. 4 Het Aalsterse politiekorps kent in zijn rangen een 'bachalor in politiewerk'. Het is de 44 jarige Carlos De Troch, adjunkt-politiekommissaris die deze titel behaalde. Samen met zes andere gediplo meerden ontving hij uit de handen van de minister van binnenlandse zaken Louis Tobback het diploma van 'Bachalor in politiekunde'. Car los sloot zijn studie af met grote onderscheiding. Hij studeerde aan het Postuniversitair Centrum Lim burg in Diepenbeek. Hij behoort tot de eerste lichting die dit getuig schrift in de wacht sleepte. In 1987 schreven 30 kandidaten in voor de kursus met een brevet van kommissaris en adjunkt-kommissa- ris. Het tweede jaar werd aangevat met 20 kandidaten en in het laatste jaar bleven er nog 13 over. De eind scriptie van Carlos De Troch han delde over 'personeelsmanagement in het politiekorps'. De opleiding is zeer maatschappij gericht. Men leert hoe men als poli tieman een probleem moet inschat ten en hoe men dat kan vertalen in een beleidsmatig handelen. Momenteel volgt nog iemand van het Aalsterse korps deze opleiding Jean-Pierre Van Tienen, dienst doend hoofdinspekteur. Hij zit nu in het derde jaar. (JMH) Aalst. Carlos De Troch die 'bachelor in politiewerk' werd (a)

De Voorpost | 1991 | | pagina 1