Van retributies, krotwoningen en infoblad te Erpe-Mere t Verdienstelijke Ledenaars gehuldigd Vliegende Vogels in Aalst Erpe-Mere heeft nu ook dienst voor kinderopvang Amylum veroordeeld voor illegale lozingen N Marskramers betalen meer in Lede Amylum grootste bedrijf uit Denderstreek C Sportdienst Erpe-Mere gaat langlaufen 2 - 18.1.1991 - De Voorpost Een begroting is nu ook geen romanlektuur maar toch kan men er als inwoner toch verschillende zaken in vinden die indirekt interessant kun nen zijn. In feite gaat een begroting de gehele bevolking aan want het is zij die er het meest moet bijdragen om de balans in evenwicht te houden. Het is de weerspiegeling van een beleid dat moet zorgen voor de goede beste ding van de financiën van de burger en als dusdanig is het aan deze burger om na te gaan of men het geld van de belastingbetaler op een rechtmatige wijze beheert. Schepen van financiën, Et. Bliki voorziet in zijn begroting van 1991 zowat 330,5 miljoen als ontvangsten en 329 miljoen als uitgaven wat een heffen van belastingen en retribu ties. In de begroting is er o.a. 12.000 fr. ingeschreven als vergoeding voor positief saldo eigen dienstjaar geeft een controleur-geneesheer en in dit van anderhalf miljoen. In vergelij- geval vroeg raadslid Fr. De Brou- king met vorig jaar betekent dit een wer of dit punt wel besproken was in stijging van de ontvangsten met ruim 13 miljoen maar daartegen over ook een stijging van de uitga ven met liefst 18 miljoen. Gelukkig werd in 1990 de helft van de divi denden voor gas-, electriciteit- en TV-distributie voor 1991 vervroegd uitbetaald waarmee een bedrag van het overlegkomitee met de syndica ten wat door de burgemeester nega tief beantwoord werd omdat dit noodzakelijkerwijze niet moet ge beuren. Er werd alleszins nog geen dokter aangesteld. In de rubriek van de investeringen voor uit te voeren werken in 1991 ongeveer 10 miljoen mee gepaard stelde hetzelfde raadslid vast dat de ging en wat er bijgevolg op neer- wegen als de Loskade-, Stokt en komt dat de ontvangsten voor 1991 Voystraat thans worden voorge- ten overstaan van 1990 in werkelijk- steld als "grote herstellingen aan heid met 23 miljoen toegenomen kleine wegen". Nochtans had men zijn. Hieruit besluit de schepen dat vorig jaar al de Loskade en de Ot- "de trend van dalende ontvangsten tergemstraat voor een bedrag van gekoppeld aan stijgende uitgaven io miljoen ingeschreven in de inve- voor het huidig jaar doorbroken steringen van 1992. Van schepen H. werd". Van Wilder vernam hij dat de dos- Men rekent hierbij vooral op de siers voor deze wegen te lang op een overdrachten die oorzaak zijn van beslissing moeten wachten van de de stijging van de ontvangsten. Hier hoge overheid en daarom heeft het is een bedrag mee gemoeid van 24,6 College geopteerd voor een drin- miljoen en dit betekent dat het gende oplossing voor deze driestra- vooral de toename is "van de ge- ten in kwestie. Het is dus een omzei- raamde opbrengst van de perso- ling van de administratieve traag- neelsbelasting die oorzaak is van heid om zo vlug mogelijk herstellin- het gunstig resultaat van de huidige gen uit te voeren aan deze wegen, begroting maar ook van het resul taat van de meerjarenplanning tot Krotwoningen 1995". Bij toepassing van de decreten die Maar ook bij de uitgaven is er een reeds twee eeuwen oud zijn, heeft gevoelige stijging die vooral teweeg de burgemeester in 1989 in Erpe- gebracht wordt door het stijgen van Mere zeven woningen onbewoon de personeelskosten die met 10,6 baar verklaard. Men kan ze bestem- miljoen naar omhoog gingen. pelen als krotwoningen en maken Wat de buitengewone dienst betreft soms een weinig fraaie aanblik in de voorziet men voor 1991 voor 76,2 dorpsomgeving. In talrijke gemeen- miljoen aan investeringen en hierbij ten trouwens zijn eigenaars ver- vertegenwoordigt het gemeentelijk plicht op deze leegstaande of in aandeel 52,6 miljoen. Voor de puin vervallende huizen een specia- investeringen van 1992 tot 1995 le belasting te betalen, ofwel met de heeft het College het gemiddelde bedoeling ze af te breken ofwel om over deze vier jaren ingeschreven in ze aan te sporen deze woningen te het financieel beleidsplan. Met an- renoveren, dere woorden bedraagt dit dan 40 In dit verband heeft ook raadslid miljoen met een gemeentelijk aan- Carl. De Brouwer een amendement deel van 27,5 miljoen voor het op- ingediend in de laatste gemeente maken van de prognose tabellen, raadszitting waar hij voorstelde om Hierbij stipt schepen Bliki aan: een milieu-verhalende belasting te "Dank zij het financieel beleidsplan innen om de verkrotting tegen te beschikken we nu over een instru- gaan. Deze maatregel zou moeten ment dat ons, gezien de mogelijkhe- genomen worden a rato van een den geboden door de informatise- minimum van 10.000 fr. of indien ring, zal toelaten op ieder ogenblik het kadastraal inkomen van het ge en onmiddellijk de resultaten van bouwd onroerend goed groter is, beleidsopties en/of veranderende het bedrag van het K.I. zelf te ne- parameters te zien en op te volgen, men. In de mate dat dit zal gebeuren zal C. De Brouwer lichtte zijn motie als het financieel beleidsplan de werke- volgt toe: "Deze belasting zal wor- lijkheid benaderen. Indien de hoge- den geheven op gebouwde onroe- re overheid ons de beschikking ge- rende goederen die op het grondge- eft over realistische ramingen van bied van Erpe-Mere gelegen zijn parameters zal het voor ons bestuur ten laste van de eigenaars, bezitters, mogelijk worden de evolutie van de vruchtgebruikers, erfpachters, op- gemeentefinanciën in zijn progno- stalhouders en die ingevolge het bouwing zijn ingediend". Als motivatie vindt raadslid De Brouwer dat de verkrotting niet al leen onestetisch is maar bovendien ongezond, milieu-onvriendelijk en in bepaalde gevallen ook nog ge vaarlijk. Verder stelt hij dat het in concreto een verlies betekent van ons patrimonium, milieubelastend en tenslotte komt dit overeen met een minopbrengst voor de gemeen te en andere overheden. Het voorstel van raadslid De Brou wer kwam echter onverwacht, zeker daar waar men aan de begroting toe was en hiervoor geen bedragen in geschreven waren. Vermits het pro bleem moeilijk dadelijk kon opge lost worden vroeg burgemeester De Langhe een schorsing van de zitting om zich te kunnen beramen. Na een paar onderlinge gesprekken kwam men tot een overeenkomst om dit voorstel te verdagen naar een vol gende zitting, mits deze beslissing in de notulen zou opgenomen worden. Dit zou het college toelaten om bij eventuele goedkeuring van de mo tie een begrotingswijziging door te voeren. Volksontwikkeling Een gemeentebestuur geeft elk jaar enkele miljoenen uit aan cultuur die ongeacht de bedragen toch nog al tijd stiefmoederlijk behandeld wordt ten overstaan van andere zoals de sport om er maar één te noemen. Als men een paar miljoe nen uitgeeft om het behoud van het beschermd patrimonium te vrijwa ren hoort men negatieve reacties maar als het om een paar tientallen miljoenen gaat voor de sport zwijgt men in alle talen. Niet dat dit niet mag vermits de sport meer aantrek kingskracht heeft bij de doorsnee bevolking maar een beetje meer evenwichtigheid zou hier geen kwaad kunnen. Toch is er een lichte verbetering merkbaar bij sommige posten op de begroting. Daar waar de meeste toelagen gelijk blijven is er in de begroting een bedrag van 80.000 fr. ingeschreven om de muziekoplei ding binnen de muziekverenigingen te stimuleren. De fanfare van Burst krijgt dit jaar een bijkomende subsi die van 20.000 fr. om hun gouden jubileum met luister te kunnen vie ren. Op het artikel dat de oprichting van culturele centra voorziet is 2,566 miljoen ingeschreven en ter vergelijking in de begroting 1990 was er 62,6 miljoen ingeschreven voor de aanleg van sportinrichtin gen. Bibliotheek Voor de aankoop van collecties van de plaatselijke openbare biblio theek heeft men voor 1991 een ra ming gemaakt van 900.000 fr., een bedrag dat nuttig besteed wordt vooral omdat het lezersaantal elk jaar stijgt, zowel bij de volwassenen als bij de jeugdafdeling waar trou wens meer gelezen wordt dan bij de oudere generaties. Hiervan kan het gemeentebestuur echter elk jaar een klein deel recupereren als ge volg van de boeten die opgelegd worden voor het laattijdig terug brengen van de boeken en in 1989 was dit bijna 60.000 fr. De huidige lokalen voor de biblio theek volstaan echter als noodop lossing maar door de evolutie vol doen ze nog nauwelijks aan de doel stellingen. De behuizing begint pro blemen te scheppen en de biblio theekcommissie die instaat voor het beheer heeft reeds aangedrongen om naar een nieuwe huisvesting uit te kijken om er de collecties in on der te brengen. Te dien einde werd op de begroting van 1991 een be drag van 20 miljoen ingeschreven wat uitzicht geeft op betere tijden als het projekt gerealiseerd wordt. Van dit bedrag hoopt het gemeen tebestuur 11 miljoen terug te krij gen van de staat als toelagen. Kiezerslijsten en infoblad Bij de behandeling van de belasting en de begroting liet raadslid De Wolf zich bijzonder opmerken door meer dan één amendement in te dienen. Weinig punten werden be handeld of de ex-schepen had een tegenvoorstel. In het pakket van de retributies op aangifte van docu menten wilde De Wolf ook de ver koop van kiezerslijsten toevoegen opdat het voor de bevolking moge lijk zou zijn zich een exemplaar aan te schaffen. Hijzelf gaf er echter een bijkomende betekenis aan: "Dat war? pas openheid van bestuur. Het zou ook een hulp wezen voor de gemeenteraadsleden want docu menten die we nu niet in handen krijgen zouden we ons dan kunnen kopen". Het amendement kwam voor schepen Bliki wat onverwacht want voor de verkoop van kiezersli jsten is er alleszins een reglement nodig en daarom beloofde hij dit te onderzoeken en besloot: "Men zou zich vooraf kunnen inschrijven voor de aankoop van dit document", wat De Wolf deed suggereren, "zet het in uw infoblad" met sterk de nadruk op "uw" en niet het "onze" zoals men de zaak verbeterde. JV Ieder jaar huldigt het Leedse Gemeentelijke Feestkomitee verdien stelijke Ledenaars. Dit jaar gebeurde dat op de gezellige, maai moeilijk te bereiken zolder van het kultureel centrum. De laureatei waren Albert Van Hove, voorzitter van de tienjarige vzw 'Priestei Daens' om zijn inzet voor het scoiaal-kultureel leven en vooral om ziji inspanningen als organizator van de jaarlijkse Leedse Handelsbeurs die dit jaar voor de tiende keer werd georganizeerd. Marianne Vai der Sijpt werd gevierd om haar 40-jarige inzet bij het leedse Rodt Kruis en de bloedgevers. Gabriel Van den Nest, aktief in de heemkun dige kring 'Heemschut' en winnaar van de wandelzoektocht die weri géorganizeerd door het Jeugd Rode Kruis. De kamavalsverenigin] 'De Kleine Kouterbrassers' al drie keer winnaar van de Leeds karnavalstoet werd. Ulrik De Doncker voor zijn 10 jarige aktiviteite bij de vzw 'Kleine Kouter' en Raf De Gusseme. binnen de Landelijk Gilde verantwoordelijk voor het organizeren van het jaarlijks Boeren festijn, dat eveneens dit jaar zijn lustrum vierde. De vriendenkring 'De Aalsterse Vliegende Vogels' beperkt zich tot vier organizaties per jaar. Dat zijn twee uistappen, een wandeltocht aangepast aan iedere leeftijd en een eetfestijn. En dat laatste is traditio neel het hoogtepunt. Dit jaar koos men voor het tema 'Western Styl'. Het eetfestijn heeft dit jaar plaats op maandag 21 januari en vangt aan om 19.00 uur. Liefst 19 al dan niet if, gewezen missen verlenen hun r ,ro dewerking aan het feest. Tijdens dat verkleed eetfes wordt een nieuwe miss verkozei zullen ook de twee eredames w den aangeduid door een vakkun ge jury. De kandidaat-missen krijgen ieder c minuten de tijd om zich voor te s len. (da) le b& Aalst. Enkele leden van de Aalsterse Vliegende Vogels (a In het kader van de aktie Sport is Tof organiseert de sportdienst Er pe-Mere in samenwerking met deze van Lede en FROS-Sport op zon dag 20 januari een daguitstap om te langlaufen in Sankt Vith. Men vertrekt aan het administratief centrum om 6.45 u. en men hoopt terug te zijn om 19.30 u. Zowel be ginnelingen als gevorderden kun nen aan deze ski-uitstap deelnemen voor dc prijs van 650 fr., alles inbe grepen. Indien er geen sneeuw zijn dan heeft men alleszins vfe een alternatief programma gezo en zal men de tijd besteden aan halve dag Mountain-bike en de wordt gewijd aan een avontuurl wandeltocht onder leiding van ervaren gids. Meer inlichtingen men bekomen op dc gemeente sportdienst, tel. 053/62.71.11. ses met een grotere nauwkeurig heid weer te geven". Natuurlijk gaat een oppositie niet met alles onmiddellijk akkoord wat hen voorgesteld wordt in de begro slecht of onvoldoende onderhoud in een toestand van verval gekomen zijn en als dusdanig onbruikbaar zijn geworden en gedurende vijf jaar onbewoond of ongebruikt ge- ting. Dit hadden de verschillende weest zijn, noch te huur, noch te frakties reeds laten merken tijdens koop zijn gesteld en waar geen aan- het agendapunt in verband met het vragen voor vernieuwbouw of ver- Ambtenaren van de VZM ontdekten eind 1988 drie illegale lozings- punten die door Amylum werden gebruikt. De zaak kwam voor de rechtbank en vorige week veroordeelde de rechtbank van Dendermonde Amylum tot een geldboete van 30.000 fr. Een symbolische frank werd geheven voor de veroorzaakte milieu schade. Het staat nu zo goed als vast dat Amylum illegaal industrieel afvalwater loosde in de riolering in de Burchtstraat die in verbinding staat met het Hofstaads waterzuiveringsstation Spuimeersen. Vol gens kenners zou de normale werking van het zuiveringsstation daar door verstoord geweest zijn. Amylum tekende beroep aan tegen de uitspraak van de rechtbank. (JMH) Het gemeentebestuur wil de retri butie voor het innemen van stand plaatsen op de openbare markten verhogen. Men stelt voor een wijzi ging aan te brengen aan een raads- beslissing van november 1989 waar bij de retributie gestemd werd voor de periode tot einde 1994, dus tot het einde van de legislatuur. De meerderheid komt nu op haar stap pen terug en wil meer halen uit de markten. Er wordt voorgesteld dat nu per strekkende meter in p| van per vierkante meter zou kend worden en die operatie wj voorgesteld als een 'kil aanpassing', maar uit de begrq blijkt dat de ontvangsten 'pli rechten markten' stijgen van 1 joen naar 1,7 miljoen, dus een hoging van zomaar eventjes De oppositie en meerderheii Johnny Van der Eecken stem tegen. Bij het bespreken van de begroting van het OCMW is een reglement aan bod gekomen met betrekking tot de vaststelling van de prijzen voor de dienst kinderopvang die nu officieel erkend werd door Kind en Gezin. Dit betekent dat het OCMW de kinderen tot drie jaar gedurende de dag zal opvangen waarvoor ont haalmoeders aangesteld zijn. Toch is het ook mogelijk om kinderen tot zes jaar te plaatsen maar dit moet dan gebeuren buiten de schooluren en tijdes de vakantieperiode, een naschoolse opvang die het buiten huiswerken van de vrouw in de hand werkt. Het ligt tevens in de bedoe ling om de opvangdienst uit te brei den tot gehandicapte kinderen. In de gemeenteraad zijn vaste tarie ven bepaald voor de opvang en de vergoeding is vastgesteld op basis van het netto belastbaar inkomen. De opvangdienst staat onder lei ding van een maatschappelijke wer ker en wie belangstelling heeft voor deze gemeentedienst kan kontakt opnemen met het OCMW (0532/ 62.50.82). Hier kan een afspraak gemaakt worden met de verantwoordelijke van de dienst die zal onderzoeken of men al dan niet in aanmerking komt als ouder of opvanggezin. Er zal hieromtrent een infovergade- ring plaatsvinden op 24 januari a.s. om 19.30 u. in de raadzaal van het administratief centrum. JV 'Trends' publiceerde zijn tradtione- le Top 5000 waarin de grootste 5000 Belgische bedrijven voorkomen qua omzet in vermeld worden. In onze regio komt Amylum met een omzet van 13.548.000.000 fr als koploper. Nationaal staat het bedrijf op de 93e plaats en in zijn sektor is Amy lum marktleider. Tweede staat Honda Belgium met een omzet van 9.218.000.000 fr. Op de derde plaats volgt Aldi met 7,6 miljard, vierde Inex Bavegem met 4,7 miljard, vijfde Becton en Dickin son met 4,6 miljard, zesde Verlipack uit Erpe-Mere met 4,2 miljard, ze vende Jan De Nul met 4,2 miljard, achtste Goossens uit Sint-Lievens- Houtem met 4,1 miljard, negende Wang uit Erpe-Mere met 3,6 mil jard en tiende Adriaenssens uit Zot- tegem met 3,6 miljard. In hun sektor bekleden Becton en Dickinson (precisiemateriaal), Jan De Nul (openbare werken) en Den- derland-Morten (tekstielverdeling) de eerste plaats. (JMH) Lede. Verkiezing bierprins. Mong was de behendigste in het bier drinken |fjc

De Voorpost | 1991 | | pagina 2