Onthullend dokument over het leefmilieu Vlaamse Kring 'Johannes Ockeghem' opgericht in Dendermonde Jo De Meyere solo in 'De Coburger van Mark De Bie' Trouw- en Kommuniebeurs in Dendermonde ACW-manifest over 'Geurhinder' Subsidie voor OCMI rusthuis van Wichele 10-1.2.1991 - De Voorpost Tijdens 1990 besteedde het ACW in het arrondissement Dendermonde zijn biezondere aandacht aan het opsporen van geurhindersituaties, het ach terhalen van de oorzaken en het formuleren van mogelijke oplossingen. Alle ACW afdelingen amen aan dit onderzoek deel en dat leidde tot een 'Geur-kaart van Dendermonde', waarbij noch de kool noch de geit worden gespaard en de bedrijven met naam worden genoemd. Het werd uiteinde lijk een lijvig dokument waaruit blijkt dat naast de industrie vooral de Dender en haar beken als uiterst hinderlijk worden geciteerd. Ter duidelijke illustratie schetsen we aan de hand van dit manifest, dat werkelijk als een onthullend doku ment mag beschouwd worden, de situatie per gemeente in het arron dissement Dendermonde. Berlare In de omgeving van de Fortstraat is er elke werkdag geurhinder. Als oorzaak wordt de rafinaderij nv Baeten genoemd. In de buurt van Quote en Overmere zijn er hinder lijke varkensstallen. Hoe warmer het weer, hoe intensiever de stank. In de Brugstraat en omgeving wordt geklaagd over reukhinder veroo- zaakt door UCB. De Scheldegeur is regelmatig heel onaangenaam. In de Heidekasteelstraat zorgt de pluimveefokkerij Apers voor hin der. Buggenhout In de zomermaanden blijkt er erge geurhinder te zijn als gevolg van afvallozingen van de konservenfa- briek Conifoods. Er wordt tevens veel hinder veroorzaakt door de fir ma Wattex. Op sommige ogenblik ken kunnen de omwonenden de ra men niet openen vanwege de stank. In de buurt van het industrieterrein Gendhof (richting Mandekens straat) hebben de bewoners reuk hinder via de riolering afkomstig van het industrieterrein. Dendermonde Vooral in de wijk 'De Dammen' maar in de ruime omgeving ervan, wordt de Denderrreuk als erg hin derlijk ervaren, vooral bij warm, vochting en mistig weer. De riole ring in de Dammenlaan zorgt voor een hinderlijke geur in de baska- mers van de bewoners. In de zone Gentsesteenweg-Donkstraat-Kerk- straat is er af en toe een hinderlijke geur waarneembaar. Naar verluidt zouden de geurafsluiters van de on dergrondse koliektoren niet naar behoren funktioneren. Toch is de toestand nu iets beter dan vroeger. Op de Mechelsesteenweg zorgt de vetsmelterij van de firma Van Pol- laert nog steeds voor de geur van rottend vlees (open sterfputten). Het stort van DDS zorgt steeds voor hinder. Ook het verwerkingsbedrijf Verco zorgt voor klachten ter hoog te van Appels-Hoogte en de Stuif- straat. In de Koebosstraat bevindt zich een hinderlijk varkensbedrijf (in de omgeving van de gemeente school). In Sint-Gillis Dendermonde ver spreidt de beek in de Diepestraat een kwalite reuk. De wasserij Altex in de Van Langehovestraat zorgt voor geurhinder. Niet alleen is er een chloorgeur, afkomstig van een teerput, men klaagt er ook over re gelmatige stinkende rookuitwase- mingen. In de Van Langenhove- straat bevindt zich ook een privé stort met kwalijke geurtjes. In Baasrode levert de slibverwer king bij het waterzuiveringsstation een reukje op (afhankelijk van de windrichting). Via de riolering in de Mandekensstraat komt een stin kende walm boven, afkomstig van bedrijven in het industrieterrein Gendhof te Buggenhout. In Grembergen wordt vatenhandel Moens met de vinger gewezen. In de Denstraat bevindt er zich een hinderlijke varkenskwekerij. De Li- do-vijver en verschillende beken zorgen voor ongenoegen bij de om wonenden. In Mespelare is de Porrebeek ver vuild en ze verspreidt een hinderlij ke geur. En in Schoonaarde veroor- zakt de Union Chemique geurlast tot in Wichelen. Hamme In de buurt van de Nijverheids- straat-Geemstraat-Stationsstraat en de Heilig Hartparochie is regel matig een hinderlijke geur vast te stellen afkomstig van de nv Tawica. Op het industrieterrein Zwaarveld wordt industrieel afval verwerkt (onder andere een bedrijf tegen over Coullier), wat voor geurhinder zorgt. In de buurt van Zwaarveld hangt vaak een 'Katteplasgeur'. In de omgeving van de Vlierkouter zijn varkens- en brandgeur vaak hinder lijk. Afhankelijk van het weer en de windrichting is er in de Donkstraat regelmatig stankhinder, afkomstig van een varkenskwekerij aldaar. Lebbeke In de buurt van de DDS wijk 'Veilig Wonen', de Opwijksestraat en de Langestraat, loopt een sterk ver vuilde beek die voor heel wat hinder zorgt bij de onwonenden. In de Op wijksestraat bevindt zich een weide met runderstallen. Van Hieruit ver trekt een stankgolf. In de Kake- mansstraat zorgt een varkenskwe kerij voor geurhinder. Aan de zuid westkant van Denderbelle wordt geklaagd over de sterk vervuilde Dender, vooral bij warm, mistig of vochtig weer. Wetteren Daar is er reukhinder op de Kapel- lendries (darmhandel De Winter). Bij weersverandering is de Schelde geur onaangenaam. In de Nieuw- straat blijven de uitlaatgassen van het filverkeer lang hangen. Het be drijf Onichem zou voor stankhinder zorgen. De Molenbeek is sterk ver vuild als gevolg van huishoudelijk afval en industriële lozingen (vooral bedrijf Inex, vetsmelterij en slacht huis). De stankintensiteit hangt ook hier af van het weer. Wichelen De vatenhandel Moens zorgt voor een onwelriekende rook. Het be drijf kreeg een nieuwe exploitatie vergunning op voorwaarde dat een nieuwe rookwasser wordt geïnstal leerd en die is gepland voor dit jaar. Hierdoor zou de hinder moeten op houden. De beek tussen de Dreef en de Bremenhulsstraat is sterk ver ontreinigd doordat de riolering van verschillende straten erin uitmondt. De aanpassing van de riolering is voorzien in de planning van minis ter Kelchtermans. Zele Aan de El7 zorgt een tankterminal voor korte, doch intensieve stank- golven (chemicaliën). In de buurt van de Acacialaan zorgen losse ver brandingen vaak voor hinder. Uit de schoorsteen van de firma Alba zou een onwelriekende rook ko men. In de wijk Durmen en de Van- dermoerenstraat wordt bij warm weer geklaagd over stank afkomstig van de aanpalende industriezone. In de omgeving van de bedrijven Phormium en Raemdonck (Kouter- bosstraat) zou er geurhinder zijn. De geurhinder in de omgeving van het bedrijf Neyt-Ford zou inmiddels verholpen zijn. Nabij de firma Van Langenhove wordt geklaagd over een fecaliëngeur. De firma Baetens uit Overmere wordt op Zele Hei kant 'geurig' waargenomen. Reeds een hele tijd droomt een aantal mensen van de oprichting van een Vlaamse kulturele kring in de traditie van bievoorbeeld de Vlaamse Kring in het vroegere klein-Dendermonde of de Vlaamse Klub uit Sint-Gillis in de jaren zestig en zeventig. Besloten werd om het niet bij plannen te laten. De Vlaamse Kring 'Johan nes Ockeghem' is een feit in Dendermonde. Het is de bedoeling in deze tijd van vervlakking, konsumptie en grootschalige 'kulturele ekonomische projekten' aandacht te vragen voor kuituur op mensenmaat In Dender monde, met zijn groot verleden, kan dit via initiatieven als tentoonstellin gen, lezingen, uitstappen, kunstmanifestaties en dergelijke, waarbij dan telkens plaats is voor kleinschalig, echt menselijk beleven. Wellicht vraagt de naam Jan Ocke ghem een woordje uitleg. Johannes Ockeghem was een komponist uit de tweede helft van de vijftiende eeuw, zeg maar de tijd van de lui sterrijke Bourgondische Nederlan den. Hij behoort tot de beroemde school van wat men in de vaktaal de polyfonie of de meerstemmige mu ziek noemt. Dit genre bracht na het eenstemmi- fe Gregoriaanns een totale omme- eer in de wereld van zang en mu ziek, die in feite tot vandaag na werkt. Johannes Ockeghem was in zijn tijd even beroemd als bievoorbeeld de gebroeders Van Eyck. Vermits ech ter de polyfone muziek niet direkt gemakkelijk of populair te noemen is geraakte zijn naam intussen wat vergeten, behalve dan bij de echte liefhebbers van dit soort oude mu ziek uit de late middeleeuwen en de vroege renaissance. In het in 1984 verschenen meester werk van Walter Prevenier en Wim Blockmans 'De Bourgondische Nederlanden' uitgegeven door het prestigieuze Mercatorfonds staat op bladzijde 101 het volgende over Johannes Ockeghem te lezen :'Ockeghem was omstreeks 1420- 1425 te Dendermonde geboren, maar werkte vanaf 1448 tot zijn overlijden in 1497 bijna uitsluitend aan het Franse Hof. Van hem ging een biezonder sterke uitstraling uit, zozeer dat men zijn invloed kan be speuren bij tientallen komponisten uit de volgende generaties Uit de berichten, ons nagelaten door zijn tijdgenoten, blijkt dat Ockeghem ook een goed en inne mend mens was. Zijn dood werd zelfs ervaren als een internationale ramp. Klaagdichten bewenen het heengaan van de 'vader en goede meester' en Josquin Desprez wijdt aan dit gebeuren een van zijn be kendste werken, de 'klaagzang bij de dood van Ockeghem'. Ook vandaag zijn in de handel nog vele platen van hem verkrijgbaar en zijn volledig oeuvre werd amper en kele jaren geleden integraal heruit gegeven. Een man dus om te eren. Een naam ook die niet vergeten mag worden. In Vlaanderen en dan zeker in Den dermonde is het passend deze merkwaardige persoonlijkheid in ere te houden, zelfs al durven som mige historici er zich niet met de volle honderd procent zekerheid over uitspreken dat Ockeghem wel degelijk in Dendermonde het le venslicht zag. Deze laatste restjes twijfel weerhielden er de Oudheid kundige Kring van Dendermonde in elk geval niet van om in 1970 in het gotisch stadhuis een tentoon stelling te organizeren over 'Johan nes Ockeghem en zijn tijd'. De kata- logus van deze tentoonstelling is trouwens ook vandaag nog steeds een veel gevraagd referentiewerk. Eerste aktiviteit Voor zijn eerste manifestatie heeft de Vlaamse Kring Johannes Ocke ghem Ferdy Willems uitgenodigd als spreker. Hij was het die in de gemeenteraad van 11 oktober 1984 voorstelde om de naam van Johan nes Ockeghem te verbinden aan de Stedelijke Muziekakademie en dit mede naar het voorbeeld van onder meer Roeselare waar men de Adriaen Willaert Muziekakademie kent en Asse waar de August De Boek Muziekakademie bestaat. De historicus Ferdy Willems zal het op maandag 4 februari om 20.00 uur in het stadhuis van Dendermonde hebben over 'De Kelten'. Het ge heel wordt gebracht aan de hand van dia's terwijl bij deze gelegen heid ook tientallen autentieke, vaak hoogst zeldzame Keltische munten zullen getoond worden, naast -ter vergelijKing- stukken uit de Griekse en Romeinse oudheid. Het gebied van de Kelten omvatte een groot stuk van Europa van Roemenië en zelfs Noord-Turkiike tot Ierland en van Noord-Italie/ Spanje tot Nederland en Duitsland. Deze beschaving situeert zich tus sen de 8e en de le eeuw voor Kris- tus, met uitlopers tot in de Romein se tijd en, althans voor Ierland, zelfs tot in de vroegere middeleeuwen. Voor de leek zijn de Kelten bekend als 'de oude Belgen', de dappersten onder de Galliërs, die 'zware bieren dronken en hun vrouwen verdobbelden'. Wie herinnert zich niet uit zijn schooltijd Ambiorix, Boduognat, de Nerviërs, de Eburo- nen en de Menapiërs? Het boeien de aan de Kelten is dat er eigenlijk weinig met zekerheid over geweten Area te gast in R.M.S. Hamme Begin september informeerden we u over het nieuwste stuk van Baar- degemnaar Mark De Bie, namelijk 'De Coburger' met in de titelrol nie mand minder dan Jo De Meyere. Mark De Bie schreef een monoloog waarin onze eerste vorst Leopold I zijn laatste levensdagen beleeft van uit zijn rolstoel. Hij overschouwt zijn gevulde leven met alle personen die hierin wat betekend hebben, de vele aangename en de even zo vele minder aangename herinneringen en personages uit een woelige Westeuropese geschiedenis. En Mark De Bie heeft zich nauwkeurig en akkuraat van zijn geschiedkundi ge taak gekweten: hij heeft zijn huis werk blijkbaar uitstekend gemaakt! De toeschouwer krijgt een degelijk historisch beeld van hoe onze Leo pold I van Saksen-Couburg eigen lijk was. Vanuit dit standpunt ge zien is het een interessante kennis making met een historisch persona ge dat betrekkingen onderhield met en invloed had op zowat heel Euro pa. Deze gegevens kunnen aanlei ding zijn tot een boeiend geschre ven biografie in boekvorm. Wat De Bie ook deed: bij Lannoo in Tielt verscheen het gelijknamige boek. Met deze gegevens ook nog boeiend teater maken, is echter van een an dere orde. Teater is immers ontzag lijk veel meer dan alleen maar feit jes op een rij: drama moet anekdo tiek overstijgen, moet een dimensie toevoegen, het geheel verdichten. En De Bie heeft zeker eerlijk gepro beerd dit te doen met een aantal dramaturgische middelen en teater- technische truukjes: Leopold praat in zichzelf, debiteert enkele leuke statements (soms met anakronisti- sche knipoogjes naar onze strijd!), hij spreekt tot de dood die hem al beloert; er is muziek én de 'muzikant', onzichtbaar achter het gordijn)... maar het blijft jammer genoeg wel te veel relaas en te wei nig drama. Toch is 'De Coburger' een boeiende avond, vooral dankzij de akteerprestatie van Jo De Meyere, die met dit stuk aan zijn eerste mo noloog toe is - evenals Mark De Bie trouwens. De Meyere voelt zich blijkbaar kiplekker in deze rol en weet de eenzame, soms zeurende, soms ironizerende, vaak emotione le Leopold I op een verbluffende wijze gestalte te geven. Deze produktie van Area Gent, in een regie van Jos van Gorp, wordt op maandag 11 februari om 20 u. opgevoerd in de feestzaal 'De Veerman' te Hamme. Kaarten zijn verkrijgbaar in de school. L. Dendermonde. Enkele deelnemers aan de eerste Trouw- en kommuniebq-? (foto Piet Hermans) Dendermonde. De initiatiefnemers zetten de plannen uiteen (foto Piet Htluss mans) Na de trouwbeurs in het stadhuis, wordt nu in het dienstencentrum De jjer •eb: Zonnebloem in de Breestraat te Sint-Gillis Dendermonde op 9 en 10 februari een Trouw- en Kommuniebeurs gehouden. Aan deze beun L nemen 21 handelaars deel voor een groot deel afkomstig uit Sint-Giils ,r zelf, maar ook van buiten de eigen gemeente. Er zijn speciale attrak- ties voorzien zoals drie modeshows per dag en een Valentijnaktie, Verder zijn er talrijke demonstraties mee te maken van een kapper en een schoonheidssalon en wordt tussen de toekomstige koppeltjes eeniier huwelijksreis met bestemming Kreta verloot. Dat als hoofdprijs, «n De deelnemers aan deze beurs zijn huwelijkslijsten Noblesse, cere-Wc moniewagens De Vrieze, fotograaf De Groothoek, schoenen Moerig naut, drukwerken Jurgen, kinderkleding de Ooievaar, schoenen De Bruyne, schoonheidsartikelen Martinique, Hair Design, juwelen El- ckerlyc, lingerie Julsie, kleding De Vliegher, trouw- en suitekleding )e Manuelle, herenkleding Gorgona, reisbureau VTB-VAB, de traiteurs Van Hyfte en Van Acoleyen, discobar Musica, bloemen Ikebana, drankencentrale Etienne Maes en de ASLK. Men kan de beurs bezoeken op zaterdag 9 februari van 15.00 tot 22.00 uur en zondag 10 februari van 14.00 tot 21.00 uur. ;!ar CVP verwelkomt nationaal voorzitter Op vrijdag 1 februari om 20.00 uur orga- nizeert CVP Zele zijn nieuwjaarsrecep tie in het Gildenhuis in de Klooster straat te Zele. Gastspreker is nationaal voorzitter Herman Van Rompuy. Juvenes start jubileumjaar In 1965 namen enkele idealisten het initiatief om in Zele een jeugdhuis op te richten. In 25 jaar is er heel wat gebeurd en dat wil het jeugdcentrum uitgebreid vieren. De start van het jubileumjaar wordt gegeven op zaterdag 2 februari om 19.00 uur in de sporthal De Zeven, waar het 25 jaar geleden allemaal begon. Op het programma staat een fakkeltocht die over de Markt gaat en zo naar de Kloosterstraat. Daar staat sinds twee jaar een ultra modern jeugdhuis. Het eerste feest wordt afgerond met een Oberbayern Abend' opgeluisterd door de Tirolerkapel Den Bookhamer. Aperitiefkoncert De Zeelse koncertvereniging organi- zeert op zondag 3 februari om 11.00 uur in de raadszaal van het gemeentehuis een aperitiefkoncert. Het kamermu- ziektrio Capricio, dat bestaat uit Filip Verpoest (altviool), Geert Baeckelandt (klarinet) en Geert Claeys (piano) brengt het Kegelstadttrio van Mozart, Marchenslangen van Schumann, een duo voor klarinet en altviool van Gor don Jacob en twee van de acht trio's die Max Bruch schreef voor deze bezetting. Info-avond over Roemenië Zele helpt Roemenië is een aktie die biezonder goed insloeg. Over deze hu manitaire aktie en de reis naar Virtop heeft op vrijdag 1 februari om 19.00 uur in de zaal van kleuter- en lagere school van het Onze Lieve Vrouw Instituut een info-avond plaats. Bemoeial, lerarentoneel De leerkrachten van het Onze lieve Vrouwinstituut Kouter knopen na een korte onderbreking opnieuw aan met de toneeltraditie. De keuze viel op de komische thriller van Jack Popplewcll 'Bemoeial'. Regisseur Dirk Mcul pre senteert het resultaat van zijn akteui ploeg op vrijdag 1, zaterdag 2 en vrijt 8 februari om 20.00 uur en zondag februari om 19.00 uur in de feestzaal vi de Kouterschool. V f Schouwbrand Hoi Op 24 januari om 19.15 uur diende: 'eid vrijwillige brandweer van Berlare uil hij rukken voor een schouwbrand in i vrie Wakkebroekstraat 20, waar Hector Ve sek straeten woont. Dank zij de snellej,;),, deskundige interventie van de bra«Ver( weer, die met tien man ter plaatse wa y,. kon een woningbrand worden den. !00 gin| ntc Mosselsouper Op 16 februari wordt in zaal 'D ge e Warande' aan de Kerkhofdreef te Bcrli Üe re het eerste groot mosselsouper te voordele van voetbalploeg 'Haegcn'gf organizeerd. De prijs voor een porti mosselen bedraagt 300 fr. Cross bal w°' pro Ten voordele van Rombaut-Cochi per wordt in zaal De Dreef te Berlare op che februari om 20.30 uur het vierde groc telt cross-bal georganizeerd. De toegang! prijs bedraagt 100 fr. )er Oei Gemeenschapsminister Jan Leiï sens van Welzijn en Gezin heeft zij N' goedkeuring verleend aan het on! werp-bestek voor ruwbouwwerke aan het rusthuis 'Sint-Jozef van h( OCMW te Wichelen. Het nieuw rusthuis zal plaats bieden aan 1 bejaarden. De ruwbouwwerke worden geraamd op een bedrag va 49.573.194 fr. Met deze goedkeu ring deed gemeenschapsministe Lenssens tevens de toezegging oi j 60% van de kosten ten laste te late nemen van het Vlaams Fonds voo de Bouw van Ziekenhuizen en Me disch-Sociale Instellingen

De Voorpost | 1991 | | pagina 10